TITO ILI DRAZA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
wade:
Tito ili Draza?

Nema dileme. Draza.
Nema dileme.Tito.

Totalitarizam ili sloboda?
Slobodu smo imali,putovali gde god hoces,samo sa jednom platom i crvenim ,najskupljim i najcenjenijim pasosem u svetu.

Nema dileme. Sloboda.
Imamo li slobodu sada,slobodu kretanja beza viza?

Socijalizam ili kapitalizam.
Socijalisti su u 80 % zemalaja u Evropi na vlasti,a opet Kapitalizam.Moze li to zajedno? Rekoh,u 80 % zemalja u Evropi je moguce.
Kapitalizam, naravno.

Jednopartijska diktatura ili visestranacka demokratija?
Istorija nam dokaza da SRBIN ne moze bez vodje.Najnovije DEMOKRATSKE SMEJURIJE koje nam se desavaju,dokaz je gde smo mi a gde prava demokratija.
Valjda cemo za 100 godina nauciti sta je demokratija,a sta borba za vlast(citaj:za pare)

Visestranacka demokratija.

Tama ili svetlost?

Ako je ovo svetlost,licno bih da se vratim u tamu.
Svetlost, uvek.

Logika i viseslojnost ovog dualizma su vrlo indikativni.

Logika kad kad sa stvarnoscu nema veze. Logika kaze:BOLJE VISESTRANACKI PARLAMENTARIZAM! Imamo li mi predsenika,grb,himnu? Imali smo,valjda cemo opet.Tad logika...kao dokaz.
Nema sumnje. Sve ukazuje na pravu stranu. Ravna Gora pobediti mora!

I opet,pitanje:kako bi bilo sve da je Ravna Gora pobedila? Mozda bolje,mozda gore.Srbi smo mi,ej,Srbi:

Srbin je lud
Srbin je proklet
jednom ga ubijes
ON oce opet.

A ja i dalje apolitican.Tek,samo hocu da lepo zivim.makar i kao DRUG,al sa punim novcanikom,bez viza.
 
DON:
Tito ili Draza?

Nema dileme.Tito.

Totalitarizam ili sloboda?
Slobodu smo imali,putovali gde god hoces,samo sa jednom platom i crvenim ,najskupljim i najcenjenijim pasosem u svetu.

Imamo li slobodu sada,slobodu kretanja beza viza?

Socijalizam ili kapitalizam.
Socijalisti su u 80 % zemalaja u Evropi na vlasti,a opet Kapitalizam.Moze li to zajedno? Rekoh,u 80 % zemalja u Evropi je moguce.

Jednopartijska diktatura ili visestranacka demokratija?
Istorija nam dokaza da SRBIN ne moze bez vodje.Najnovije DEMOKRATSKE SMEJURIJE koje nam se desavaju,dokaz je gde smo mi a gde prava demokratija.
Valjda cemo za 100 godina nauciti sta je demokratija,a sta borba za vlast(citaj:za pare)

Tama ili svetlost?

Ako je ovo svetlost,licno bih da se vratim u tamu.
Svetlost, uvek.

Logika kad kad sa stvarnoscu nema veze. Logika kaze:BOLJE VISESTRANACKI PARLAMENTARIZAM! Imamo li mi predsenika,grb,himnu? Imali smo,valjda cemo opet.Tad logika...kao dokaz.I opet,pitanje:kako bi bilo sve da je Ravna Gora pobedila? Mozda bolje,mozda gore.Srbi smo mi,ej,Srbi:

Srbin je lud
Srbin je proklet
jednom ga ubijes
ON oce opet.

A ja i dalje apolitican.Tek,samo hocu da lepo zivim.makar i kao DRUG,al sa punim novcanikom,bez viza.

[/quote]


Sta ti pokusavas da nam saopstis? Svako ko logicki postavi ovu dilemu dolazi do istih rezultata kao wade.

DRAZA je SLOBODA jer se borio protiv totalitarizma bilo nacistickog bilo komunistickog. Borio se za slobodu srpskog naroda. Prvi je podigao ustanak protiv nacizma u porobljenoj Evropi. On se rame uz rame sa generalom Ajzenhauerom i sa generalom Sarl De Golom borio protiv istog neprijatelja. On je predstavnik srpskog puta slobode koji je istovetan onome iz I svetskog rata.

Kakve veze ima ova dilema (tito ili DRAZA) sa vizama i slobodom kretanja? Kakvo je to dostignuce putovati? Pa vi drugovi ste svi maloumni. Cim je mali joza uzurpirao vlast 1944. pa sve do pocetka 70-tih o pasosima je moglo samo da se sanja, a kamoli da se putuje. Putovalo se nekih 20-tak godina, a posle opet, zahvaljujuci istoj politici nas pasos je postao ravan losijim africkim pasosima. Da je u II svetskom ratu pobedila Srbija Draze Mihajlovica, mi bi sada bili jedna od razvijenijih zemalja EU i punopravna clanica NATO.

KAPITALIZAM naravno i to liberalni ili (kapitalizam sa ljudskim likom, kako se na zapadu popularno zove), a ovo sto ti pominjes nema dodirne tacke sa titovim i kardeljevim socijalistickim putem u komunizam. Ti i takvi socijalisti (nisu nikakvi revolucionari) vec su samo jedan vid kapitalistickih drustvenih odnosa.

VISESTRANACKA DEMOKRATIJA je jedan od najvecih dometa modernnog drustva. Mali joza je ociti primer koliko su pogubne (obozavane i skoro deifikovane) vodje po drustva. Onu pravu demokratiju su sahranili drug joza i njegovi drugari i trebace dosta vremena da se Srbija vrati i ponovo usvoji prave demokratske vrednosti.

DRAZA JE SIMBOL SVETLOSTI i borbe hriscanstva protiv sila tame, protiv bezboznistva, protiv varvarstva, protiv pentagrama (citaj protiv petokrake).

Nekada smo imali i drzavu i kralja (predsednici su se do sada pokazali kakvi su) i grb i zastavu i himnu i sve ostalo, ali posle komunisticke tame ostala je razvalina od drzave i svega toga.

Mi, gospoda smo svesni cinjenice da smo uvek bili u pravu. A ti si sam priznao da nikako nisi apolitican vec si samo jedan mali DRUG. Kako je to jadno!

RAVNA GORA POBEDITI MORA!
 
ne znam kako uopste mozete da poredite jednog casnog oficira,visoko vojno obrazovanog sa jednom nepismenom fukarom kao sto je tito.svaka njegova rec,svaki njegov potez,svaka njegova misao bila je upucena protiv srba i srbije,ja bih ga proglasio za zlocinca sto je on ustvari i bio,a tesko mi je da gledam kako i posle raspada grobnice srpskog naroda (SFRJ)jos postoje titove ulice,muzeji.....to samo govori o nama i nasoj gluposti.
 
branislav_srpska_atina:
ne znam kako uopste mozete da poredite jednog casnog oficira,visoko vojno obrazovanog sa jednom nepismenom fukarom kao sto je tito.svaka njegova rec,svaki njegov potez,svaka njegova misao bila je upucena protiv srba i srbije,ja bih ga proglasio za zlocinca sto je on ustvari i bio,a tesko mi je da gledam kako i posle raspada grobnice srpskog naroda (SFRJ)jos postoje titove ulice,muzeji.....to samo govori o nama i nasoj gluposti.

Nepismena fukara je vladala ovom zemljom 35 godina, a mi Srbi smo se klanjali njegovoj senci vise nego bilo koji drugi narod u bivsoj SFRJ.
A kakvi smo sami - treba li vise pricati o tome?
Ja samo kazem, svaka cast toj fukari. Zeznuo nas je propisno. On ili smo sami sebe zeznuli?
 
Sta ti pokusavas da nam saopstis? Svako ko logicki postavi ovu dilemu dolazi do istih rezultata kao wade.

DRAZA je SLOBODA jer se borio protiv totalitarizma bilo nacistickog bilo komunistickog. Borio se za slobodu srpskog naroda. Prvi je podigao ustanak protiv nacizma u porobljenoj Evropi. On se rame uz rame sa generalom Ajzenhauerom i sa generalom Sarl De Golom borio protiv istog neprijatelja. On je predstavnik srpskog puta slobode koji je istovetan onome iz I svetskog rata.

Kakve veze ima ova dilema (tito ili DRAZA) sa vizama i slobodom kretanja? Kakvo je to dostignuce putovati? Pa vi drugovi ste svi maloumni. Cim je mali joza uzurpirao vlast 1944. pa sve do pocetka 70-tih o pasosima je moglo samo da se sanja, a kamoli da se putuje. Putovalo se nekih 20-tak godina, a posle opet, zahvaljujuci istoj politici nas pasos je postao ravan losijim africkim pasosima. Da je u II svetskom ratu pobedila Srbija Draze Mihajlovica, mi bi sada bili jedna od razvijenijih zemalja EU i punopravna clanica NATO.

KAPITALIZAM naravno i to liberalni ili (kapitalizam sa ljudskim likom, kako se na zapadu popularno zove), a ovo sto ti pominjes nema dodirne tacke sa titovim i kardeljevim socijalistickim putem u komunizam. Ti i takvi socijalisti (nisu nikakvi revolucionari) vec su samo jedan vid kapitalistickih drustvenih odnosa.

VISESTRANACKA DEMOKRATIJA je jedan od najvecih dometa modernnog drustva. Mali joza je ociti primer koliko su pogubne (obozavane i skoro deifikovane) vodje po drustva. Onu pravu demokratiju su sahranili drug joza i njegovi drugari i trebace dosta vremena da se Srbija vrati i ponovo usvoji prave demokratske vrednosti.

DRAZA JE SIMBOL SVETLOSTI i borbe hriscanstva protiv sila tame, protiv bezboznistva, protiv varvarstva, protiv pentagrama (citaj protiv petokrake).

Nekada smo imali i drzavu i kralja (predsednici su se do sada pokazali kakvi su) i grb i zastavu i himnu i sve ostalo, ali posle komunisticke tame ostala je razvalina od drzave i svega toga.

Mi, gospoda smo svesni cinjenice da smo uvek bili u pravu. A ti si sam priznao da nikako nisi apolitican vec si samo jedan mali DRUG. Kako je to jadno!

RAVNA GORA POBEDITI MORA![/quote]


Izvini DRUZE,jesam li ja upotrebio rec MALOMNICI?! Nisam.A znasd sto nisam upotrebio tu,pa i jos goru rec? Ne zato sto mi kultura vaspitanje nalaze,no sto sam mnogo veci demokrata od tebe.A znas sto sam veci demokrata od tebe?Zato sto postujem svacije misljenje ,al gledam svoje sta cu i kako cu.Bez da vredjam drugog.A znas,kad se neko APTOLUSTISTICKI ponasa kao TI,recimo,u cemu je vic onda? Da ste VI pobedili,da li bi nas sve na kolac,kao Kalabic i ostali nabijali,urezivali petokrake,tajno se dogovarali sa Hitlerom,sedeli na DVE,pa i TRI stolice?! Da li bi imali takvu vrstu demokratije da ste VI pobedili?! Ako bi imali,onda neka,hvala,jer to je opet APSOLUTIZAM! Vi bi pobedili,da ste,kao sto niste,jer Vas zaebo onaj masinbravar(VELIKOG VOJSKOVODJU ZAEBO MASINBRAVAR?! HM,na logiku se pozivas,pa ima li logike da masin bravar prevari i pobedi velikog vojskovodju?????),pobedili bi,da niste ojadili to malo Srba sto je verovalo u Vas.Ajmo malo istoriju:Dr tatomir Vukanovic,knjiga:"Ustanak Drazicevca i Cetnika u Juznim krajevima Srbije".Pa kaze:...!942 god. u selu Donje Jabukovo,usred planine Kukavice,Sotir M............ je podigo prvu ustanicku pusku protivu Bugara i okupatora!" I to bi bilo s moje strane ne zapazeno,da mi doticni Sotir nije pricao kako je stvarno ubio dva Bugarina,jer mu zaklali VOLA! U ono vreme Vo je bio sve na selu.A ja sam opet morao da mu verujem,jer je doticni bio KRALJEVA LICNA PRATNJA,jer je doticni moj rodjeni DEDA! Ja sam samo nastavio tradiciju ratnika na Kosovu.Na Kosovu,bio je odrewd pod imenom :"VOJVODA POP DJUJIC"....Bio,ne ponovio se.Zasto?Pa zato sto su pljackali,kad je bilo mirno.Kad bi zagustilo,krili su se pod skute ondasnje VJ i SPEC BRIGADA...to bar veoma dobro znam.O tom Vasem herojstvu,ratnickom vitestvu i poznavanje same ratne doktrine,procitajte malo,opet ja:DRUGI KOSOVSKI BOJ,Milovana Drecuna. Ja nijednog trenutka necu ulaziti u to:'STA BI BILO DA JE BILO....tek cu samo pitati:"Sto Vam "GOSPODO"(ovo moram pod navodnicama) ti isti na koje se pozivate,ne dadose poverenje ZA i POSLE drugog svetskog rata? Da ste imali pameti,kao sto niste,VI bi sa takvim VOJSKOVODJOM kakav je bio Chicha,lako pobedili masinbravara.Sto ga ne pobediste? Ne mislim samo ratno(tu stvarno niste imali nikakve sanse),no politicki uopste.Jedna stvar:Kralj je bio u Engleskoj,mogo je da lobira i lobirao je...al ondasnji saveznici pogledali stanje na terenu i rekli:NE TI....ONI! Zasto? Za crveni pasos,opet ja moram tu nesto:BOLJE MI JE BILO KAO DRUG,PA KAD IMAM PARE PUTUJEM(A IMALO SE PARA,MAKAR I ZADNJIH 20 GODINA:))))) NO LI SAD KAD ME CELA EVROPA I SVET PRIZNAJU(DA LI NAS PRIZNAJU?) MOGU DA PUTUJEM,AL DZABA,PRAZAN NOVCANIK.Ja jos i mogu,moze 10% ,a ostali.....E ostali,nek zarade,pa nek se voze...nema nista na DZ u kapitalizmu.NISTA NA "DZ" u kapitalizmu.U socijalizmu je bar lecenje i lekovi bilo na "DZ".Danas...ja ne znam sta mi danas imamo.Imamo DS i DSS.Obadve desnicarske stranke koje pomoc traze od,vid Bogati,od Socijalista?! I da,imamo i Vuka i Velju(O,kako on to lepo sutira novinara,al bice da je i to namestaljka,a).....i nemamo kad pogledas NISTA! Znas kad cemo imati?Kad ovom zemljom opet neko ne udari sakom o sto(bio on socijalista,*********,demokrata) i kaze:DOSAD JE BILO OVAKO,A OD SAD OVAKO! Vidis li Ti nekog takvog? Ja ne.Ako vidis nekog takvog,daj mi reci,prosvetli moj KOMUNISTICKI UM,bicu ti zahvalan.Zbog takvih kao sto si Ti,nikad niti u jednu partiju necu biti.Sem,ako dodje neko da mane sakom u sto,makar bio i Dzrordz Bush.............


PoZ
 
Kada ce ovaj narod vise prestati da se prepucava na ovu temu? Hocem oli ikada to zakopati i krenuti napred?

Ako hocete cinjenice evo ih:
- Draza ja pravi patriota u pravom smislu te reci, sto je i dokazao na Solunskom frontu.
- Tito je u Cerkoj bici, boreci se protiv Srbije, zaradio cin.
- Draza je napravio niz politickih gresaka koji su ga kostali kredibiliteta kod saveznika i na taj nacin je ulio vetar u krila jednom masinbravaru koji je ispao bolji politicar i strateg.
- I u partizanima i cetnicima je bilo cestitih ljudi koji su zeleli da se bore za slobodu.
- Ali, i u partizanima i cetnicima je bilo fukare koja je ubijala, klala, pljackala...
- Komunizam je bio zastupljen u svim slovenskim drzavama. Ponekad pomislim da smo mi, Sloveni, Zapadu sluzili kao eksperimentalni zamorcici.
- Nasa drzava je pre Drugog svetskog rata bila prilicno razvijena i uopste nije zasotajala za ostalim evropskim drzavama tog perioda. Da smo nastavili sa normalnim razvojem verovatno bismo i bili tu negde u rangu Holandije i Belgije. Doduse, nezahvalno je prognozirati sta bi bilo kad bi bilo, ali svi mi dobro znamo sta je bilo.
- U SFRJ je sprovedena sistematska politika unistavanja tradicionalnog srpskog sela, sto je dovelo do toga da danas imamo vise od 70% neobradjene obradive povrsine, sto je direktno uticalo na krah nase privrede.
- U SFRJ je sprovodjena takva politika da se vrlo dobro secam osecaja kada me neko pita koje sam narodnosti, a ja kazem: "Srbin", gledajuci levo i desno da slucajno nekoga nije uvredilo to sto kazem da sam Srbin.
- Sve te privilegije koje smo imali za vreme SFRJ skupo smo platili. Preskupo. Zapravo, jos uvek placamo za njih.

I vreme je da se na sve to konacno stavi tacka i krene napred. Ili cemo jos uvek da kopamo po tome sta je bilo i sta bi bilo kad bi bilo?
 
DON:
Izvini DRUZE,jesam li ja upotrebio rec MALOMNICI?! Nisam.A znasd sto nisam upotrebio tu,pa i jos goru rec? Ne zato sto mi kultura vaspitanje nalaze,no sto sam mnogo veci demokrata od tebe.A znas sto sam veci demokrata od tebe?Zato sto postujem svacije misljenje ,al gledam svoje sta cu i kako cu.Bez da vredjam drugog.A znas,kad se neko APTOLUSTISTICKI ponasa kao TI,recimo,u cemu je vic onda? Da ste VI pobedili,da li bi nas sve na kolac,kao Kalabic i ostali nabijali,urezivali petokrake,tajno se dogovarali sa Hitlerom,sedeli na DVE,pa i TRI stolice?! Da li bi imali takvu vrstu demokratije da ste VI pobedili?! Ako bi imali,onda neka,hvala,jer to je opet APSOLUTIZAM! Vi bi pobedili,da ste,kao sto niste,jer Vas zaebo onaj masinbravar(VELIKOG VOJSKOVODJU ZAEBO MASINBRAVAR?! HM,na logiku se pozivas,pa ima li logike da masin bravar prevari i pobedi velikog vojskovodju?????),pobedili bi,da niste ojadili to malo Srba sto je verovalo u Vas.Ajmo malo istoriju:Dr tatomir Vukanovic,knjiga:"Ustanak Drazicevca i Cetnika u Juznim krajevima Srbije".Pa kaze:...!942 god. u selu Donje Jabukovo,usred planine Kukavice,Sotir M............ je podigo prvu ustanicku pusku protivu Bugara i okupatora!" I to bi bilo s moje strane ne zapazeno,da mi doticni Sotir nije pricao kako je stvarno ubio dva Bugarina,jer mu zaklali VOLA! U ono vreme Vo je bio sve na selu.A ja sam opet morao da mu verujem,jer je doticni bio KRALJEVA LICNA PRATNJA,jer je doticni moj rodjeni DEDA! Ja sam samo nastavio tradiciju ratnika na Kosovu.Na Kosovu,bio je odrewd pod imenom :"VOJVODA POP DJUJIC"....Bio,ne ponovio se.Zasto?Pa zato sto su pljackali,kad je bilo mirno.Kad bi zagustilo,krili su se pod skute ondasnje VJ i SPEC BRIGADA...to bar veoma dobro znam.O tom Vasem herojstvu,ratnickom vitestvu i poznavanje same ratne doktrine,procitajte malo,opet ja:DRUGI KOSOVSKI BOJ,Milovana Drecuna. Ja nijednog trenutka necu ulaziti u to:'STA BI BILO DA JE BILO....tek cu samo pitati:"Sto Vam "GOSPODO"(ovo moram pod navodnicama) ti isti na koje se pozivate,ne dadose poverenje ZA i POSLE drugog svetskog rata? Da ste imali pameti,kao sto niste,VI bi sa takvim VOJSKOVODJOM kakav je bio Chicha,lako pobedili masinbravara.Sto ga ne pobediste? Ne mislim samo ratno(tu stvarno niste imali nikakve sanse),no politicki uopste.Jedna stvar:Kralj je bio u Engleskoj,mogo je da lobira i lobirao je...al ondasnji saveznici pogledali stanje na terenu i rekli:NE TI....ONI! Zasto? Za crveni pasos,opet ja moram tu nesto:BOLJE MI JE BILO KAO DRUG,PA KAD IMAM PARE PUTUJEM(A IMALO SE PARA,MAKAR I ZADNJIH 20 GODINA:))))) NO LI SAD KAD ME CELA EVROPA I SVET PRIZNAJU(DA LI NAS PRIZNAJU?) MOGU DA PUTUJEM,AL DZABA,PRAZAN NOVCANIK.Ja jos i mogu,moze 10% ,a ostali.....E ostali,nek zarade,pa nek se voze...nema nista na DZ u kapitalizmu.NISTA NA "DZ" u kapitalizmu.U socijalizmu je bar lecenje i lekovi bilo na "DZ".Danas...ja ne znam sta mi danas imamo.Imamo DS i DSS.Obadve desnicarske stranke koje pomoc traze od,vid Bogati,od Socijalista?! I da,imamo i Vuka i Velju(O,kako on to lepo sutira novinara,al bice da je i to namestaljka,a).....i nemamo kad pogledas NISTA! Znas kad cemo imati?Kad ovom zemljom opet neko ne udari sakom o sto(bio on socijalista,*********,demokrata) i kaze:DOSAD JE BILO OVAKO,A OD SAD OVAKO! Vidis li Ti nekog takvog? Ja ne.Ako vidis nekog takvog,daj mi reci,prosvetli moj KOMUNISTICKI UM,bicu ti zahvalan.Zbog takvih kao sto si Ti,nikad niti u jednu partiju necu biti.Sem,ako dodje neko da mane sakom u sto,makar bio i Dzrordz Bush.............


PoZ

Naveo si iskompromitovanog i katastrofalnog analiticara Drecuna kao valjanu referencu. Lose je to. To te diskvalifikuje.
Oslobodi se predrasuda i upoznaj vise strana i izvora. Docices do toga da na primer, masinbravar nije sam pobedio naseg Cicu, i da to nije odraz neke njegove nevidjene vojno drzavnicke sposobnosti, kao i do ostalih nepobitnih istina.

Sa Dzordzem Busem treba da budemo prijatelji, sto je za opstu korist, ali treba nam i visestranacka demokratija, koja nam je neophodna i koju ti toliko kritikujes, a koja, cinjenica je, pokazuje izvesne boljke.

S verom u Boga
Za Kralja i Otadzbinu!
 
tito je bio podpomognut najvise od strane sovjeta ali kasnije i od strane zapada u drugom svetskom ratu.partizanski rat je bio zasnoivan na raznim sabotazama od kojihj je ginulo max. 10-20 vojnika vermachta,videvsi to nemci su uveli ozloglaseni zakon sto za jednoga,posle cega su se cetnicke bar na teritorijama gde je vazio taj zakon smirile,u uzoj srbiji je ostao samo draza sa gorskom gardom.partizani se na to nisu obazirali na zakon posto ih nikad za srpski narod nije ni bilo briga,oni nastavljaju sa svojim sabotazama a nemci ubijaju srbe ko ludi,partizani su tu svoju ne brigu za srpski narod (mislim na partizanske glavesine,a ostalim partizanskim borcima je bio ispran mozak od strane istih) pokazali kad je recimo skoro cela teritorija bivse jugoslavije bila "oslobodjena" u jasenovcu su jos ubijani srbi.partizani su takodje naveliko saradjivali sa ustasama,lako se primeti da su sve ustase pobegle (sto su im partizani i vatikan omogucili) ono u bleiburgu je bilo izivljavanje nad civilima i nekim ne vaznim domobranima.na kraju je i zapad podrzao tita,iz ciste racunice i interesa.njima nije bilo vazno da li ce u ratu poginuti 100 000 ili 5 miliona srba njima je bilo vazno da neko puca na nemce,a partizani su uz svu svoju ne brigu za srpski narod i kukavicke sabotaze bili odlican partner zapadu.eto vidis zato je copava fukara ,pobedila velikog vojskovudju,zato sto je tito bio spreman da pobije sve srbe samo da bi se ulizao saveznicima i zato sto je bio spreman da saradjuje sa ustasama i ostalim ne ljudima,a kad se sve to sabere to je zato sto tito nema nesto sto se zove :savest.dok je draza njemu potpuna suprotnost.
 
Sturmgeist:
Boze, koliko gluposti izlazi iz ljudi koji su poklonici titove politike. Obicno ne govorim ovako, i izvinjavam se svima prisutnima, ali stvarno je neverovatno koliko ljudi ne razmisljaju.
Prvo jedan citat:

"Слушајући њихову теорију тога дана, која ме је занавек од њих одвратила, они су на тим зборовима причали овакве приче. Пред омладинцима би причали о "слободној љубави" која може да се испољава јавно на сваком месту, (као и свака животиња, моја примедба) стид и срамота није ништа друго него стара капиталистичка заосталост и глупост. На таквим предавањима говорили су да мајка није мајка већ другарица, мајци треба платити 3 кг меса и 10 литара млека што је дала приликом рођења и кад јој се то плати, после се може спавати са својом мајком као и са сваком другом женом, говорећи и ово, мајка нас није родила што нас волии већ што је волела да спава са човеком. Сестра није сестра већ као и свака друга девојка, говорећи: "Зашто ако неко има лепу сестру да је пусти за другога, ако њеном брату треба жена". Немогуће је описати њихова развратне речи, али ово се мора изнети пред народ да се зна ко су и какви су.
На зборовима међу старијим људима и домаћинима причали би овако: "После рата неће бити сиротиње, сви ћемо једнако живети као у Русији, тамо како живи Друг Стаљин тако и последњи "кулак"; сви заједно раде, на једно место сакупљају и сви једнако следују, све што им срце жели и што им треба. У Русији нема суше, тамо трактори ору, а авиони сеју, у Русији није потребно молити се Богу да падне киша, већ кад киша затреба друг Стаљин има толико авиона да он само нареди и авиони дигну воду и просипају кишу и година увек роди."
Пред женама и девојкама причали су овако: "Другарице, ако ваши мужеви иду са нама у борбу, немојте се плашити да ће погинути, видите колико је овде другова, све су ово ваши мужеви па ако погине један неће други, ви не морате живети целог века са једним човеком. Капиталистичка Југославија била је према вама немилосрдна, биле сте без икаква права, а ми ћемо вам дати право гласа као и људима па вас муж неће више смети ударити, и од сада онај који удари жену казнићемо га да стуца кубик шодера на цести."
Међу пропалицама, пијаницама и ленчинама који неће да раде причали би овако: "Стара држава била је толико немилосрдна према вама и све је од вас одузела, дала богаташима; зашто онај твој комшија има 4 вола, ти немаш ни једнога, оно нису његови волови него и твоји, он је оно украо од тебе; ти си радио, он је крао; он има земљу, а ти немаш довољно; он каже да је купио од тебе, није он то купио него украо; земља није његова, него народна и све ће то бити народу раздељено.""
To sto su komunisti propagirali je ocigledno bolesno.
Drugo, cinjenica je da su Nemci bili vojska u Srbiji, koje se narod najmanje plasio. Problem su bile kaznene expedicije, kojih je, nazalost bilo mnogo.
Upravo je Draza uvideo opasnost od kaznenih expadicija, dakle opasnost od satiranja srpskog naroda, i zato je prestao da intenzivno napada nemacku vojsku. Borbe su se vodile najvise sa glupim komunistima, nazalost, a kazem nazalost, jer je gro tih jedinica bio sastavljen upravo od Srba, dok su u oficirskom kadru Srbi bili zastupljeni u manjem procentu.
Klali su i jedni i drugi, pricao mi je jedan partizan da su se oni '41 prerusavali u cetnike, i isli da klju u trojkama po selima.
Cetnici su radili opste korisnu stvar, trebeci poturice i ustase.
Cekanje saveznickog iskrcavanja je bila dobra politika, jer se time cuvao nacionalni korpus. A komunisti su namerno provocirali sve protivnicke strane, i navlacili njihov bes, a onda bezali, pri cemu su uglavnom stradala srpska sela, jer nisu bila "saveznicka".
Zasto je u ratu poginulo 1 300 000 Srba, a svih ostalih svega oko 500 000, procenite sami.
I ta cena je placena da bi se stvorilo ono uzasno, nakaradno stvorenje zvano "Jugoslavija"?! Ispali smo mi Srbi tad mnogo glupi, ali mnogo...
A Hrvati, iako su ucestvovali na fasistickoj strani, dobise i veliku republiku, i sva prava, a sada i drzavnost. O smesnoj drzavnoj tvorevini zvanoj Bopsna i Hercegovina tek necu ni da pricam.

Pa i nemoj pricati o BiH, jer Hvala Bogu takvi bolesnici poput tebe mogu samo da kake iz dijsapore.
BiH i ne zasluzuje da ti o njoj pricas, jer ocito je da si kompleksas koji je papusio Seseljove iluzije da ce Srbija biti od Slovenije do Grcke. Nesto vam slabo ide - popusili ste i Sloveniju, i Hrvatsku i Makedoniju i Bosnu, i Kosovo a Crna Gora, kao i Vojvodina polako ali sigurno odlaze! hahaha Smijesan si ti a ne BiH!
 
PoZ[/quote]

Naveo si iskompromitovanog i katastrofalnog analiticara Drecuna kao valjanu referencu. Lose je to. To te diskvalifikuje.
Oslobodi se predrasuda i upoznaj vise strana i izvora. Docices do toga da na primer, masinbravar nije sam pobedio naseg Cicu, i da to nije odraz neke njegove nevidjene vojno drzavnicke sposobnosti, kao i do ostalih nepobitnih istina.

Sa Dzordzem Busem treba da budemo prijatelji, sto je za opstu korist, ali treba nam i visestranacka demokratija, koja nam je neophodna i koju ti toliko kritikujes, a koja, cinjenica je, pokazuje izvesne boljke.

S verom u Boga
Za Kralja i Otadzbinu![/quote]


I Drecuna koji je barabar s vojskom (citaj:I samnom!) bio 0d 97 do 99 na Kosovu.Ti ocigledno ne znas to.No to tvoja stvar.Tek,kad ne znas neke stvari,nemoj mi iz novina zakljucivati.Uopste ja ne kritikujem VISESTRANACKU DEMOKRATIJU,ali TVRDIM:OVO JE SRBIJA,mnogo ce voda Dunavom proteci dok se ovde ne ostvari VISESTRANACKA DEMOKRATIJA! Uostalom,imamo li mi Drzavu,vladu,grb,himnu? Nemamo,kolko slusam ,imacemo nove izbore.I TO JE OK! Italija je promenila 57 vlade dok nije postala to sto je postala.Menjajmo i mi.Samo,i opet,mi smo SRBI! a ovo,za Dzordz Busha,ma ok je.Evo je Karla del Ponte,u najvece opet tvrdi da su Karadzic i Mladic u BGD! Ujka Sem kaze;Alo,ako ne znate gde su njih dvoje,e...onda nam dajte 4 generala(policijska i vojna)...i tako valjda dok ne svedu Srbiju na broj koji njima odgovara.Ne mogu ja o ovome,izuzimam se.Isuvise postujem Gen.Lazarevica da bih pricao neke stvari.A neke stvari i nisu bash za internet.Tek,na kraju svih krajeva:JA HOCU SAMO LEPO DA ZIVIM(ja i zivim lepo,mnogo lepo,al nazalost,ja sam u onih 10 %...ostali:(((((( A NEKA VLADA KO GOD HOCE!Ovde je bilo mnogo povika po Titu.Kao Masinbravar? Pa ok.I Hitler je bio MOLER,a zamalo da osvoji svet.Mnogo tu ima .....Ne kazem da sam sveznajuci,taman posla,ali neke stvari koje znam,jednostavno ZNAM!

PoZ
 
Posto ste me proglasili vec za KOMUNJARU( :lol: :) :lol: :) _ ja dalje necu ucestvovati u diskusiju.ALI...nastavite li da vredjate jedni druge,ja cu brisati postove.Ili vise parlamentarizma i dekotratije(NE I ANARHIJE) u diskusijama,ili brisem postove.Ako ste takvi kakvim se predstavljate(intelektualci) shvaticete valjda da moze i bez vredjanja.
Nastavite sad.....
 
DON:
Posto ste me proglasili vec za KOMUNJARU( :lol: :) :lol: :) _ ja dalje necu ucestvovati u diskusiju.ALI...nastavite li da vredjate jedni druge,ja cu brisati postove.Ili vise parlamentarizma i dekotratije(NE I ANARHIJE) u diskusijama,ili brisem postove.Ako ste takvi kakvim se predstavljate(intelektualci) shvaticete valjda da moze i bez vredjanja.
Nastavite sad.....

Nismo te mi proglasili kominjarom, sam si sebe svrstao u tu kategoriju. Razmotri malo svoje stavove, mi cemo ti pomoci da to prevazidjes. Tesko je izaci iz komunizma, a evo mi imamo dobru volju da ti pomognemo.
 
Nismo te mi proglasili kominjarom, sam si sebe svrstao u tu kategoriju. Razmotri malo svoje stavove, mi cemo ti pomoci da to prevazidjes. Tesko je izaci iz komunizma, a evo mi imamo dobru volju da ti pomognemo.[/quote]


Ja sam SAM SEBE svrstao u kategoriju ljudi koja je zivela znas kako:Citao novine samo otpozadi,tamo gde je sport. Setao se EX Yugom(predivna je to zemlja,predivna),setao se Evropom,svetom.....

NEKA HVALA,JA SAM NEKAKO NAUCIO DA SE SAM VADIM IZ ODREDJENIH SITUACIJA...NAUCILI ME,BOLJE RECENO.SAD NE ZNAM,OVA ME SITUACIJA POMALO BUNI:OD KOGA DA SE BRANIM,KOGA DA NAPADAM,KAD NI VLADU NEMAMO?!

Nisam za Komunizam(SFRJ je bila polu/komunisticka zemlja...ono sto je za nas bila Amerika,to smo mi bili za SVE zemlje istocnog bloka),ali nikako nisam ni za ovo bezakonje,za ovu politicku bruku koja nam se upravo desava.Sta sad,opet na izbore? Pa kad cu ja vise da izdajem? Nikad...Mnogo kosta moje vreme.Ja nisam rasipnik kao politicari,pa da glasam svaka tri meseca.

Ajte Vi...ostavite mene.Ja sam sasvim zadovoljan ovim sto sam ,ko sam i sta imam.

PoZ
 
E junace, pa kad vec brises moje postove, onda barem nemoj da menjas njihovu sadrzinu.
Ovde svi imaju pravo da svoje misljenje iznesu (za to Forum i postoji, zar ne), a ti ukoliko se s iznetim ne slazes uzvrati kontraargumentom, ili barem istom merom.
 
САМО ЗАМИСЛИТЕ:

ШТА БИ ХРВАТИ РАДИЛИ ДА ИМАЈУ СВОГ КРАЉА И СВОЈУ ДИНАСТИЈУ.

ТАДА ОД ЊИХ НЕ БИ МОГЛО ДА СЕ ЖИВИ!!!

СРБИ ОСВЕСТИТЕ СЕ!!!
 
Najbolje da tema ide pod kljuc jer mucno je citati postove onih koji izgleda smatraju da su popili svu pamet ovog sveta jer toliko samouvereno pricaju o necemu o cemu nemaju blage veze i pogotovo ovih ''velikih Srba'' koji kazu Tito...Tuga jedna da te uhvati...al sve to potice iz neznanja...Samo sramota je danas, kada je dostupna sva moguca literatura, cuti ovakve stvari od kako kazu ''Srba'', o najvecem krvniku srpskog naroda...

Tema se zavrsava u par recenica. Tito, crveni ustaša, najveće zlo u istoriji srpskog naroda!

Ne znam koliko je vas pogledalo samo češki dokumentarac ''Oteto Kosovo'', pre neki dan bio na RTS-u, pa bi u najmanju ruku video ko nam je otvorio najvecu ranu danas...najvecu, ali samo jednu od mnogih, danas aktuelnu...

I s druge strane veliki Draza Mihailovic, koga je verovatno najbolje opisao sam De Gol:
Armijski general,legendarni junak,simbol najcistijeg rodoljublja i najvisih jugoslovenskih vojnickih vrlina.

Covek koji je u trenucima, kada mu je zivot bio najgore ugrozen, jer je znao sta ga ceka dolaskom cvenog ustase na vlast, pred avionom koji je trebao da ga prebaci u oslobodjeni Bari izgovorio: ''Svoju otadzbinu (zemlju) ne mozete poneti na djonovima cipela!

I mozda obojicu najbolje opisuje Drazino pismo, koje naravno nije smelo da se pominje u vreme vladavine crvenog ustase, a objavljeno jula 1946. u Njujorku od strane Komiteta za pošteno suđenje Draži, samo nekoliko dana posle toga Draža je likvidiran u Beogradu:

Ni pod kojim uslovima necu napustiti svoju otadzbinu i svoj narod.Svoju zemlju ne mozete poneti na djonovima cipela, kako je rekao Danton kada su mu predlagali da napusti Francusku.Jedino sto danas mogu da ucinim je da ponovim ove reci. Jer ja nisam Josip Broz Tito koji nema nista zajednicko ni sa ovim narodom niti sa ovom zemljom , pa da mogu da pobegnem.Tamo kod vas u Svajcarskoj imate dovoljno mojih vojnika i oficira koji su napustili zemlju, i sa mojom dozvolom. Vi takodje imate veliki broj ratnih zarobljenika i deportiraca, koji danas predstavljaju zive svedoke nepravde koja se sprovodi nad nasom nacijom. Medjutim sjedinjeni duhom ne propustite ni jednu priliku ,a da vasu patnju ne pokazete onima oko vas, tako da citav civilizovani svet sazna pravednost nase borbe. Ponavljam, moje mesto je ovde u mojoj zemlji, sa mojim narodom, da bih tako umanjio njihovu patnju, i da bih ih ohrabrio u njihovom verovanju u spasenje, koje ce ipak doci.Uvek sam govorio da ce saveznici jednog dana shvatiti kakvu su gresku napravili, dajuci Jugoslaviju u ruke Titu i njegovih teroristickih komunista.Komunisti su skoncentrisali sve svoje napore da mene uhvate, mobilisali su sve svoje poslusnike:Bugare ,Italijane,Albance i druge komuniste-koji su svi sjedinjeni u svojoj resenosti da mene likvidiraju.U ovom poduhvatu sovjetski specijalci su takodje brojni.Vi znate moju strategijsku nameru ,da se odrzim po svaku cenu za veliki zadatak koji je pred nama.Mozda cu pasti za nas sveti cilj.Vi znate da ce time pasti i pravedna borba nase nacije.Jer ja jedino cinim sta je volja naroda-zbog toga sam i poceo borbu protiv okupatora, a docnije i protiv komunista.Ne sumnjam ni za trenutak.Zora slobode sa Ravne Gore zablistace nad nasom pacenickom otadzbinom.
S verom u boga za kralja i otadzbinu.


I najmanje što je zaslužio su postovi ovih izroda koji se predstavljaju kao Srbi...

I jedna sjajna pesma, koja takodje daje odgovor:

Oj lijepa Srpska vilo,
Da li bi ti tesko bilo?
Da potrazis grob neznani,
Sto su Srpski zli dusmani,
Sto su tajno jedne noci,
U osveti i nemoci,
Ubili nam Srpskog bana,
Div-junaka,sa Balkana.

Beograde da li smijes,
Cica-Drazu da otkrijes?
Otkri nama tu istinu,
O velikom Srpskom sinu.

Odgovara bijela vila:
"Ne brinite braco mila,
Draza uvek na vas gleda,
Cika-Pera pored njega,
Mudri Milos,Karadjordje,
I sve casne Srpske vodje,
Oni zive medj ljudima,
Srpskom srcu i grudima"

Sto pitate,tajna nije,
Za viteza od Srbije,
Draza je od prvog dana,
Stao u red velikana.


9a14228348a0f9d882b18110._AA240_.L.jpg


This work -- part memoir, part exegesis of new archival material, part polemic -- contends that in the middle of World War II, Britain betrayed a loyal guerrilla ally and sided with a devious guerrilla ally in occupied Yugoslavia.

The loyal ally was Draza Mihailovic, the Serbian officer who headed the Yugoslav Army of the Homeland, better known as the Chetniks. The devious ally was Josip Broz Tito, the Stalin-schooled Communist who headed the National Liberation Army, better known as the Partisans. Nazi Germany and its allies, Fascist Italy, Hungary and Bulgaria, had brutally divided and virtually devoured their country.

Mihailovic and Tito, in the course of fighting these common enemies, soon found themselves fighting each other. The principal stake was Serbia, the heartland of Yugoslavia and home of its most numerous nationality. Tito was the victor in this civil war, and he had Mihailovic executed in 1946.

The argument over the relative merits and allegiances of Mihailovic and Tito has lasted some 48 years and shows no signs of abating -- despite a lopsided advantage on the Tito side, thanks in part to his many defenders and apologists in the West. Now comes Michael Lees, a British officer during World War II with impeccable credentials as a guerrilla fighter on the side of the doomed Mihailovic. He offers fresh and astonishing material in "The Rape of Serbia," culled from long-secret files that turned up in the Public Records Office in London.

What makes this material relevant now is that Serbia is troubled again. One could even make a case that Serbia's current agony, ignobly pitting it under a remnant Communist leadership against virtually all other parts of Yugoslavia, had its origins in the "rape" of which the author speaks.

Tracking his own experiences in Serbia from June 1943 to May 1944 against some newly discovered files of Britain's wartime Special Operations Executive, the office responsible for overseeing paramilitary operations, Mr. Lees paints a grim picture of official double-dealing. He documents how James Klugmann, a Communist, and Basil Davidson, a self-described leftist, both stationed in the Cairo headquarters of the Special Operations Executive, systematically discredited Mihailovic while undermining British material support for his forces. Their methods included manipulating battle maps and messages from the field, and attributing successful Chetnik military actions to the Partisans.

Mr. Lees goes on to show that William Deakin and Fitzroy Maclean, both British emissaries to Tito and both intimate with Winston Churchill, helped persuade the Prime Minister to abandon Mihailovic and back Tito, which Churchill did with finality on Dec. 10, 1943. Until then the Chetniks had received only 30 tons of weaponry from the British, while the Partisans had got 18,000 tons. Tito turned many of those British guns against the Chetniks.

Mr. Lees points out that Brigadier Maclean and Captain Deakin derived their evidence for accusing the Mihailovic forces of collaborating with the occupiers almost entirely from Partisan sources, which were blatantly biased. Neither spent any time with the Chetniks.

Yet for more than four decades, Fitzroy Maclean and William Deakin -- both prolific writers -- have been the main architects of the widely accepted view that Tito was a positive figure and Mihailovic a negative one. It is because he contests this received wisdom so passionately that Mr. Lees wrote his book.

Mr. Lees's fierce assault is leavened periodically by affectionate recollections of his days as a British liaison officer between sabotage raids in the hills of southern Serbia in 1943: "Our simple needs were tended to by two giggling daughters of the house, Milunka and Zagorka, who seemed to greatly enjoy carrying over a pot of bean soup twice daily for our meals, plus our breakfast at dawn -- according to Serbian custom, a double slug of double-strength rakija [ brandy ] ."
 
Poslednja izmena:
U Čikagu promovisana knjiga zaboravljenih 500 Grega Frimena

Knjiga "Zaboravljenih 500", autora Grega Frimena, koji je u život vratio istinitu priču o herojstvu srpskog naroda i četničkog pokreta Draže Mihailovića koji su spasli 500 američkih pilota, promovisana je u petak u crkvi Svetog vaskresenja Hristovog u Čikagu. Priča je iz dobro poznatih političkih razloga decenijama bila zabranjena, pa tako i skoro zaboravljena, ali ju je ovaj vrsni autor na najbolji način oživeo, a promocije po američkim gradovima potvrđuje da za to i postoji veliko interesovanje.
U Čikago su sa Frimenom stigli i piloti Robert Vilson i Klar Masgrov, a treći, Art DŽibilian, bio je sprečen da prisustvuje novom susretu sa Srbima jer se spremao za dodelu odlikovanja koje su mu u nedelju uručili predstavnici američkog Kongresa. Dirljivo je bilo pratiti susret ovih starina sa čikaškim Srbima, dok su drhtavim rukama listali stranice knjige, pokazivali svoje fotografije, ne skrivajući suze na licu, koje i danas krenu na svako spominjanje imena generala Mihailovića.
- Divan je osećaj biti ponovo među Srbima, ali još ako imate kajmak, događaj bi bio potpun - u šali za "Vesti" kaže Robert Vilson.


Priča za Holivud

DŽibilian smatra da je Frimen svojom knjigom obavio odličan posao:
- Upućujem mu priznanje za izuzetno istraživanje i originalan način na koji je uobličio priču. Siguran sam da će se Holivud zainteresovati za ovaj događaj i da će od ove knjige nastati film.


- Veoma jasno se sećam svih tih događaja. Tada sam bio zapanjen novim, drugačijim svetom koji sam zatekao u Srbiji. Našao sam se u Jagodini, nisam video nijedno motorno vozilo, sve je bilo drugačije nego u Americi. Pešačili smo oko 150 kilometara, držali smo se daleko od pruga i puteva. Bili smo u tajnoj operaciji, a to je značilo da smo svi o njoj morali ćutati. Sve ove godine, i to jeste bilo veoma, veoma teško, to je strašna nepravda. Lično ne znam kada je ova priča postala dostupna za javnost, ali je sramota da se o ulozi Draže Mihailovića i četničkog pokreta ovoliko dugo ćutalo. U Srbiju sam se vratio kao turista 1966. godine, otišao u blizinu Jagodine, potražio moje domaćine, koji su mi spasli život i uspeo da, zahvaljujući pominjanju imena mog prevodioca koje je za vreme Tita bilo zabranjeno pominjati, ubedim seljane da to stvarno jesam ja, Robert. Bio sam u njihovoj kući ponovo i to je bio nezaboravan susret. I u Pranjanima smo 2004. proveli nezaboravne dane među Srbima.
Klar Masgrov, takođe pilot, ni danas ne može da se načudi odnosu Amerike prema čitavom događaju i veruje da će Amerikanci, ako ne njihovi političari, pokazati interesovanje za priču i promeniti odnos prema dobrom i domaćinskom srpskom narodu.
- Kada je moj avion oboren, video sam stado ovaca, i to je bio moj putokaz.


Uspeh iznad očekivanja


Knjiga "Zaboravljenih 500" je dugo na listama najčitanijih u Americi, a kritičari o njoj govore kao o remek-delu iz bliže istorije, snažnoj priči o istorijskom detalju. Greg Frimen ju je radio uz dugogodišnja istraživanja i mnogo sati intervjua sa preživelim pilotima.
- Veoma sam iznenađen prijemom na koji je knjiga naišla ne samo među Srbima, vojnicima, već i među običnim Amerikancima koji su iznenađeni i fascinirani bolnom činjenicom da je toliko dugo bila pokrivena velom tajne. I ja se zaista nadam da će knjiga promeniti odnos stvari, možda privoleti vlast da preispita odnose sa Srbijom i srpskim narodom, jer može biti svetlo u novim srpsko-američkim odnosima. Ako me pitate čega ću se najviše sećati iz razgovora sa ovim herojima, onda je to činjenica da, kada god bismo pomenuli generala Mihailovića, osetio bih uzbuđenje, tugu, poštovanje u njihovom glasu i video suze u očima. I posle toliko godina te emocije su i dalje jake, možda i snažnije, jer nepravda traje već toliko dugo. Ni meni ovo nije prvi put da sam među Srbima, a i večeras sam fasciniran gostoprimstvom, pažnjom koju vaš narod pruža, činjenicom da se uvek među Srbima osećati dobrodošli. Ostatak sveta i Amerikanci moraju pogledati pažljivije u srpsko-američke odnose, ne samo u poslednje dve decenije, i shvatiti koliko snažna prijateljstva tu postoje - kaže Frimen.


Znao sam da - gde su ovce, tu su i ljudi - i da ću biti u milosti ili nemilosti sa onima koje sretnem na tom putu. Srećom, četnici su me pronašli i pružili mi najbolju moguću negu i pažnju. Nismo znali jezik, ni ja srpski, ni oni engleski, ali smo se sporazumevali rukama, pokretima i razumevanje nije izostalo. Bila su u porodici i dva dečaka, dao sam im slatkiše koji su mi preostali, i to je sve oslobodilo stega i barijera. Ni danas ne mogu da pomenem ime Draže Mihailovića, a da ne zaplačem. On nije imao tretman Amerikanaca kakav je zaslužio. Naš put u Italiju ne bi uopšte bio uspešan bez njegove velike uloge. Kada je uhapšen, mi smo nudili našim vlastima da svedočimo na suđenju - nije nam odobreno. Prikupili smo značajnu sumu novca - nije nam dopušteno da mu uputimo pomoć. Iz Australije je novac mogao da ode, odavde ne, nažalost. I to nas sve i danas veoma boli. U Srbiji sam bio 2004. na svečanosti u Pranjanima i ponovo doživeo divnu dobrodošlicu srpske vlade i građana, na svečanosti povodom otkrivanja spomen-ploče. Putovao sam sa svojim unukom, kome je tada postalo jasno sve ono o čemu sam mu godinama govorio.
Veterana Arta DŽibiliana nalazimo u njegovoj kući u Frimontu (Ohajo), dok se sprema za nedeljnu svečanost.
- Svečanosti će prisustvovati i srpski oficiri, kao i predstavnici američkog Kongresa, koji su doneli odluku da konačno ovaj veliki događaj bude dostupan javnosti, pa će u Kongresu biti usvojena rezolucija kojom se otvaraju arhive i istraživanja događaja postaju dostupna. Tužno je da je bilo potrebno više od šest decenija da do toga dođe. Ja sam se 1944. našao u Pranjanima, Koceljevu, bio sam i u Bosni. A kada sam 2004. otišao na svečanost u Pranjane, to je tek bio nezaboravan događaj i fantastičan doček koji nam je narod priredio. Hor je otpevao srpsku i američku himnu, i to je bio toliko emotivan trenutak da nisam mogao da zaustavim suze, emocije su nadolazile, uspomene su se ređale kao žive slike pred očima. I iako sam vojnik, nije me sramota tih suza jer sam ponosan na te dane i na činjenicu da tako divan narod postoji. Bio sam u Srbiji i 2005. godine, kada smo Gordani Mihailović, kćerki generala Draže, uručili medalju koju mu je još 1948. godine dodelio predsednik Vilson. Tada sam joj dao kopije nekih mojih fotografija s njenim ocem i ona je za to bila veoma zahvalna.

500.jpg
 
kako je tito govorio srpski???j^bala ga jugoslavija i jedinsto!!!!!!!!!!!
da je pobedio draza tj da smo ostali kraljevina,bili bi druga spanija,engleska i sve druge kraljevine koje danas zive do jaja!!!
 
AMERICAN AIRMEN RESCUED IN
CROATIA, BOSNIA AND HERCEGOVINA BY
CROATIAN AND BOSNIAN PARTISANS IN
WORLD WAR II
BY
ADAM S. ETEROVICH
KOREAN WAR VETERAN
VOLUNTEER 4 YEARS
1996
After World War II the Department of the Air Force made public top
secret files pertaining to American military air operations in and over
wartime Austria, Hungary, Romania and Yugoslavia. Many American
bombing missions were to Romanian oil fields and refineries. Losses were
extremely heavy.
Air Force archives reveal a total of approximately 2400 American
Air Force crewmen rescued in Yugoslavia.
Many were then returned by
Croatian and Bosnian Partisans, allied with America and England, to
American airbases in Italy. Most were flown out by American C-47
transport planes from primitive air strips prepared by Croatian and
Bosnian Partisans.
Slovene Partisans claim up to 700 American crewmen rescued
from Slovene territory. There is no documentation of Partisan airfields
located in Slovenia. At least half of those rescued were taken by Croatian
Partisans to Croatian and Bosnian air evacuation centers. Those
American airmen rescued were in fact a joint effort of both Slovene and
Croatian Partisans.
Serbian Chetnik Royalist and Fascists forces rescued
approximately 500 American airmen
. This figure is valid and
documented. The commentary of American Air Force Intelligence in this
study is interesting and revealing.
Macedonia does not appear in American Air Force Archives as
involved with American crewmen rescue operations.
Croatian, Bosnian and Hercegovinan Partisan rescue of
American crewmen would be at least 1600 out of 2400 rescued
based on available documentation
.

toliko o drazi...i njegovom spasavanju. dok amerikanci komadaju srbiju, daju odlikovanja cetnicima, da bi se pokazali prijateljski...
 
toliko o drazi...i njegovom spasavanju. dok amerikanci komadaju srbiju, daju odlikovanja cetnicima, da bi se pokazali prijateljski...

Ne bih se htio miješati u temu koja me baš i ne zanima- no koji je patak to "spašavanje" američkih pilota ? Nijemci bi ih zarobili, stavili u logore za ratne zarobljenike, i tako bi dočekali kraj rata.

Big deal.
 
toliko o drazi...i njegovom spasavanju. dok amerikanci komadaju srbiju, daju odlikovanja cetnicima, da bi se pokazali prijateljski...

Jos jedno u nizu smeca koje jedva cekas da postavis na ovoj i slicnim temama...ti druze stvarno imas neki gadan problem...Kapiram da lezes uvece misleci na Drazu i četnike, razmatrajuci na koji nacin da umanjiis i ukaljas sve ono sto oni predstavljaju u normalnom svetu...truo si i vise od svega smaras...Nadam se da su mnogi imali prilike da te upoznaju u svim onim silnim postovima pa ce u skladu sa tim i posmatrati svaki tvoj sledeci post kada je ova tema u pitanju...Dovoljno je ukucati ime Adam S. Eterovich u guglou nista vise od toga...a nikad nisi ni baratao ozbiljnijim izvorima...Od Jože do Eterovica...jadno...

Izgleda steta sto nema medju zivima tih pilota koje su spasili ti hrabri partizani Hrvati i Bosanci (siguran sam da i ovde mislis iskljucivo na Hrvate i Bosnjake, nisu valjda Srbi u pitanju...haha), i sto je ova operacija Drazinih četnika upamćena kao najveća spasilacka misija u II sv.ratu...ali eto autor izgleda nije cuo za hrabre antifasiste Hrvate koji su spasili pa bar jedno 4 puta vise....hahahahahha...kiseli1 davno sam ti rekao da se sakrijes u rupu iz koje si izmileo...Takodje steta sto se danas zivi piloti i njihove porodice na sve moguce nacine pokusavaju zahvaliti na onome sto su ti Srbi na celu sa Drazom uradili za njih, sto su jedni od inicijatora dizanja spomenika Draze u Vasingtonu, i toga da se ispravi decenijska nepravda kao sto je bilo dodeljivanjem Ordena Drazinoj kcerci (ne znam ko je dodelio ordenje tim hrabrim ''hrvatskim antifasistima''), sto su cesti posetioci Ravne Gore, sto se danas knjigama i inicijativom za snimanje filma u Holivudu trude da istina izadje na videlo, kao sto su to hteli i da ucine na sramnom sudjenju Drazi u Beogradu ali im nije bilo dozvoljeno...

"Voleo bih opet da vidim Srbiju, jer u njoj sam proveo najlepše godine mladosti i dobio svoj lični rat protiv Hitlera. Ostalo nas je malo živih od 500 američkih pilota koje su spasli četnici i srpski narod, ali na nama je da kažemo istinu o srpsko-američkom savezništvu."

Ove reči izgovorio je vremešni bankarski penzioner Đorđe Vujnović iz Njujorka, kada ga je nedavno posetio američki pisac Gregori Friman. Ovaj publicista iz Džordžije, poznat po knjizi o stradanju američkih vojnika u Iraku, doneo je Vujnoviću na poklon svoje novo delo "500 zaboravljenih", koje opisuje tajnu operaciju američke vojne obaveštajne službe OSS i četnika Draže Mihailovića na spasavanju pilota koji su 1944. godine leteli za Srbiju, pišu "Novosti".

"Bio je avgust. Amerikanci, Britanci i jugoslovenska vlada dogovorili su se da pomognu nacionalnom pokretu u Srbiji tako što će da pošalju odred od 500 specijalaca u komandu Draže Mihailovića u selu Praljane. Međutim, ta operacija, koju su obaveštajci nazvali 'Haljard', pretvorila se u akciju 'Veliko bekstvo', jer su nas Nemci opazili i pokušali da nas pobiju. Četnici su nas spasli i vratili u SAD, ali zvanični Vašington nikada nije dozvolio da se o tome piše kao o velikom herojskom delu srpskog naroda", priča za "Novosti" Đorđe Vujnović, nekadašnji vojni obaveštajac OSS i spasilac američkih pilota, dok u ruci drži knjigu punu fotografija iz sela Praljani.

Istoričar i pisac Gregori Friman deset godina je istraživao priču o "500 zaboravljenih" pilota i obaveštajaca američke armije. Pregledao je vojne arhive, ali i obišao preživele učesnike tajne operacije, u kojoj je, kako kaže, učestvovalo i dvadesetak američkih Srba.

"Bili su to sinovi srpskih doseljenika u SAD, američki građani koji su regrutovani u armiju i ubačeni u tajnu službu OSS kao eksperti za Balkan i Jugoslaviju", priča Friman.

Đorđe Vujnović je kao sin američkih doseljenika bio student medicine u Beogradu kada je Hitler napao Jugoslaviju. Odatle je pobegao u Istanbul, gde je regurutovan kao avijatičar i smešten u bazu u Bariju, odakle se letelo za Srbiju.

Pisac kaže da su američki Srbi u oba svetska rata bili heroji SAD: "Ne zna se tačno koliko je Srba u SAD služilo vojsku, kao mobilisani regruti ili profesionalci, ali, sudeći po listama koje svaka američka država objavljuje, reč je o više od 160.000 naših ljudi. Četnici su od 500 američkih pilota uspeli da spasu njih 200, ali je samo 76 dočekalo slobodu i priliku da se u SAD sretne sa svojim srpskim kolegama. Danas je živo svega desetak američkih pilota. Među njima, najpoznatiji su generali američke armije Kler Masgrov, Robert Vilson, Džordž Krajger, Čarls Dejvis i Artur Džibilan, glavni operator operacije 'Haljard'."

Srpski aktivista Gradimir Marković ima ideju kako da se snimi film o "500 zaboravljenih" i operaciji "Veliko bekstvo":

"Napravili smo projekat za film i poslali ga holivudskim producentima i režiseru Klintu Istvudu. Dobili smo odgovor da je zainteresovan da snimi filmsku epopeju o američkim pilotima u Srbiji. Ali, kaže, ne zna gde danas da nađe srpske četnike. Rekli smo mu: 'Pa, u Srbiji'."

Knjiga "500 zaboravljenih" Gregorija Frimana, saznaju "Novosti", biće prevedena i objavljena u Srbiji.

Bivši pilot Đorđe Vujnović iz Njujorka, povodom informacije da se pripremaju srpsko izdanje i film o operaciji "Veliko bekstvo", kaže: "Možda su SAD i Srbija želeli ili pokušali da nas gurnu na rub istorije, da nas zaborave, ali još smo živi."
 
Poslednja izmena:
A to kiseli kakva si ljiga jasno su govorili tvoji pokusaji da ubedis ljude o nepostajanju Trumanovog i De Golovog odlikovanja, na sve moguce nacine, uglavnom banalne...bio si uhvacen gumilu puta u svojim lazima, zbog nekih si se verovatno pokajao jer si ispadao totalna budala...

2V.jpg


Iz muzeja na Ravnoj Gori...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top