TERORIZAM I JUGOSLOVENSKA POLITIČKA EMIGRACIJA

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
33.566
TERORIZAM I JUGOSLOVENSKA POLITIČKA EMIGRACIJA
Socijalistička Jugoslavija, bremenita teškim političkim nasleđem Drugog svetskog rata i sa brojnom i raznorodnom političkom emigracijom, nije bila imuna na pojave terorističkih dejstava inače učestalih u svetu tokom sedme i osme decenije 20. veka. Broj terorističkih akata rastao je u godinama kriza, unutrašnjih i spoljnih turbulencija, poput 1968. (studentske demonstracije i Čehoslovačka kriza) kada dolazi do tri bombaške akcije u Beogradu za četiri meseca (maj–septembar 1968). Posle sloma i posete sovjetskih i američkih državnika SFRJ juna 1972. dolazi do ubacivanja najbrojnije do tada terorističko diverzantske grupe i pokušaja organizovanja gerilske borbe (operacija Raduša).
.....
Po nacionalnom sastavu, od 1.000 označenih terorista polovinom 1970-ih oko 700 ili 70% su aktivni u hrvatskim emigrantskim organizacijama, a svega stotinak u srpskim (oko 10%). Sa aspekta terorizma Službi državne bezbednosti su bile naročito interesantne sledeće ilegalne emigrantske organizacije: Hrvatsko revolucionarno bratstvo – oko 300 članova, Hrvatski narodni otpor-luburićevci – oko 50 utvrđenih članova, Ujedinjeni Hrvati Nemačke – oko 300 članova i Srpski oslobodilački pokret-Otadžbina – 120 članova. Primećena su nastojanja ustaških terorista da za svoje akcije koriste ekstremiste iz albanske i makedonske emigracije. Prema evidenciji SDB terorističke organizacije su od 1970. do 1977. izvršile 30 diverzantsko-terorističkih akcija protiv SFRJ, a u celom periodu 1945– 1977. oko 210, poginula su 72 lica i 232 lakše i teže povređeno.
.......
Polovinom 70-ih, služba bezbednosti je pratila oko 35 „ekstremnih organizacija“ iz redova svih nacionalnih grupacija koje neprijateljski deluju protiv države i jugoslovenskih građana u inostranstvu. Kao najopasnije u izveštajima se navode, proustaške: Hrvatsko revolucionarno bratstvo, Hrvatski narodni otpor – luburićevci, Hrvatska revolucionarna mladež, Ujedinjeni Hrvati Nemačke i Francuske, Socijalistička stranka; zatim četničke organizacije: Srpski oslobodilački pokret Otadžbina, Srpski kulturni klub Sveti Sava; potom ostale Pokret za oslobođenje i ujedinjenje Makedonije; Albanska Prizrenska liga i Savez Kosovara i dr. Najveći problem bila je obrada neprijateljske emigracije u prekomorskim zemljama (SAD, Južna Amerika i Australija).
....
Srpska emigracija na Zapadu je u ogromnoj većini bila nacionalno-demokratska, pa je u manjoj meri vična i voljna da se služi terorističkim metodama borbe. Jedina srpska organizacija koja je ozbiljnije obrađivana kao teroristička bio je Srpski oslobodilački pokret Otadžbina (SOPO) sa svega 80-tak aktivnih članova. Neki članovi ove organizacije su izvršili desetinu diverzantsko-terorističkih akcije prema jugoslovenskim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u SAD i Kanadi.10 Ova grupa izvršila je diverzije na jugoslovenska predstavništva u SAD, Kanadi, Francuskoj i SR Nemačkoj, uglavnom noću, bez ljudskih žrtava i veće materijalne štete. Stoga i nije bila ozbiljnije gonjena od strane tamošnjih bezbednosnih organa, sve dok nije došlo do kidnapovanja američkog aviona 1977, pa je usledilo hapšenje i suđenje političkih emigranata članova SOPO.
......
Naročito visok stepen terorističkih aktivnosti bio je u periodu neposredno posle Drugog svetskog rata i nestabilnih odnosa sa Istokom i Zapadom i borbe protiv ostataka poraženih formacija.13 Prvi zabeleženi teroristički akt u emigraciji jeste ubistvo konzula Vicka Glumčića koga su već 1946. u italijanskom logoru Eboli ubili četnici. Samo tokom 1945–1947. u Jugoslaviju je sa Zapada ubačeno 826 špijunskih grupa i oko 5.000 terorista.14 Period 1950–1960. bio je mirniji, naročito u godinama 1953–1957, kad emigracija nije ubacila nijednu diverzantsko-terorističku grupu. Od kraja 60-ih, prema izveštajima službe bezbednosti, terorizam pokazuje stalan porast. U periodu od 1962. do 1971. bilo je 50 pokušaja raznih terorističkih akata, od kojih u Švedskoj 8 samo od marta 1968. do 1971.15 Od 1960. do 1964. u zemlju je ubačeno 25 terorista, a 1960. izvršene su 3, 1961. – 21 1962. – 23 terorističke akcije na jugoslovenska predstavništva u inostranstvu. Tokom 1962. uhvaćeno je 31. lice a 1963. njih 13. Od 1964. do 1967. ponovo vlada relativno zatišje (godišnje hvatano 4–5 lica za terorističku delatnost). Još ozbiljnija eskalacija terorizma kreće od 1967. kada su te i sledeće godine izvršene 22 terorističke akcije, od kojih 3 u zemlji (najveća je podmetanje bombe u beogradskom bioskopu 20. oktobar jula 1968) i 19 na objekte u inostranstvu, koji su bili pristupačniji za ovakvu vrstu dejstava. Ukupno tokom 1966–1972. izvedene su 92 diverzantsko-terorističke aktiv nosti: 42 u zemlji i 51 u inostranstvu. Statistika kazuje da su od toga 54 izveli pripadnici ustaške emigracije, četničke svega 15 lakših, a svi ostali 24. Najviše je terorističkih dejstava bilo tokom turbulentnih godina, u vreme i po obračunu s maspokom 1971–1975. kada je samo 1973. osuđeno 67 terorista, a za šest meseci od oktobra 1974. do marta 1975. 34 lica.
..........
Gerilske akcije koje se najčešće definišu kao oružani otpor stanovništva jedne zemlje protiv agresora, okupatora ali i postojećeg sistema vlasti nisu bile tako česte. Takva dejstva izvode obično male raznoliko naoružane grupe i jedinice vrlo pokretljive izbegavajući frontalne sukobe iznenadno i uz oslonac na lokalno stanovništvo.26 Prvi veći takav pokušaj je zabeležen već početkom jeseni 1947. kada je po nalogu kralja Petra II angažovan poručnik JVuO Andrija Lončarić da bude ubačen u Jugoslaviju i izvidi situaciju u zemlji. Veza u Trstu mu je bio američki obaveštajac Dragoljub Vurdelja. Korespondencija je trebalo da se odvija preko službenika francuske ambasade. Praćen je, međutim, još od Trsta od UDB-e (preko Vurdeljinog telohranitelja), a uhapšen u Beogradu marta 1948. zajedno sa dvojicom taksista koji su mu pomagali (Vidaković i Alimpijević), a kasnije još 11 tajno ubačenih komandosa (10 je pohvatano još na granici) dok je poslednji B. Bošković tajno praćen. U mrežu UDB-e, u kojoj je kao agent-provokator istakao Nikola Milovanović Grba (bivši oficir JVO), „upecao“ se i poznati advokat Strahinja Subotić koji je početkom 50-ih zbog pisanja referata o svrgavanju režima osuđen na 7 godina zatvora dok je Bošković dobio 12, a ostali vremenske kazne od jedne do sedam godina. Lončarić je osuđen na 20 godina zatvora, ali je pušten 1962. na intervenciju SAD i Francuske i isporučen u Trst. Odatle je prešao u Francusku, a zatim SAD gde je učestvovao u formiranju tajne organizacije SOPO u kojoj je bio glavni instruktor za obuku eksplozivom.
Sredinom septembra 1976. izvršena je otmica aviona TWA od strane petorice pripadnika ustaške emigracije na čelu sa Zvonkom Bušićem sa zahtevom da se u vodećim američkim listovima objavi pamflet Proglas američkom narodu i Deklaracija nezavisnosti i da se rasture letci iz aviona iznad Londona. Američke vlasti su to prihvatile i pored ubistva jednog i ranjavanja drugog američkog policajca.49 Tokom 1977. zabeležena je još jedna otmica aviona kom
panije TWA u SAD, i to članova SOPO (Srpski oslobodilački pokret Otadžbina). Nakon otmice sredinom 1979. osuđeno je 8 terorista: Nikola Kavaja, Boško Radonjić, Stojiljko Kajević i još neki članovi SOPO a organizacija je zabranjena. Kavaja je bio značajna ličnost i jedan od osnivača grupe SOPO. Organizacija je izvršila bombaške napade na jugoslovenske ambasade u Vašingtonu (SAD) i Otavi (Kanada), kao i na konzulate u Njujorku i San Francisku. Tokom novembra 1978. Kavaja i još desetina pripadnika SOPO-a uključujući Stojiljka Kajevića su uhapšeni u Njujorku u pripremi osvete za brutalno ubistvo novinara Dragiše Kašikovića od strane SDB. Kavaja je oslobođen po plaćanju kaucije od 250.000 dolara i posle posete porodici u Njujorku, izveo je otmicu američkog putničkog aviona Boing 727 (let 293 iz Njujorka za Čikago). Planirao je da zahteva Kajevićevo oslobađanje, da odlete za Beograd i obruše se na soliter Ušće u kojem je tada bilo sedište CK SKJ. Nakon što mu je Kajević telefonom saopštio da neće poći sa njim, pustio je putnike na slobodu zadržavši samo pilota, kopilota, a u avionu je bio i njegov advokat. Prinudio je posadu da odlete iz Čikaga do aerodroma Dž. F. Kenedi u Njujorku s namerom da krenu za Beograd. Na savet advokata odleteli su za Irsku, koja nije imala ekstradicioni sporazum sa SAD nadajući se političkom azilu. Kavaja se predao u Irskoj, ali je ipak bio isporučen SAD gde je i osuđen
http://istorija20veka.rs/wp-content...b5vwB6-kg9qhhJUIE95MAVKwgQcx3RhqQJbB3Cgd3EV3k
 
Udba je u svojoj kartoteci emigracije imala oko 150 tisuća dosjea
https://mojahrvatska.vecernji.hr/pr...b3HiORuG2XJ3VueeKRIxU7UajhdaLgMSLb_sG02z8zHGA
Galerija: Njujork 1960 - protest četnika i ustaša protiv Tita
1.jpg

16.jpg

https://www.xxzmagazin.com/fotogalerija/njujork-1960-protest-cetnika-i-ustasa-protiv-tita
 
Poslednja izmena:
Srpski teroristi koji su hteli da ubiju Tita
Patriotska organiizacija Srpski oslobodilački pokret Otadžbina delovala je u Americi i "proslavila" nekoliko imena, pre svih "čuvenog" Nikole Kavaje. Pročitajte detalje kako je nastala organizacija i kako je organizovana akcija dizanja u vazduh diplomatskih predstavništava SFRJ uz samo jedno pravilo - niko ne sme namerno da bude ubijen
teroiristi-ili-patriote.jpg

https://arhiva.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/srpski-teroristi-koji-su-hteli-da-ubiju-tita/
Zvonko Bušić oteo američki avion sa željom da svijetu skrene pozornost na borbu za hrvatsku neovisnost, da bi na kraju u toj neovisnoj Hrvatskoj sam sebi oduzeo život
1536574745otmicari.jpg

https://100posto.jutarnji.hr/news/z...toj-neovisnoj-hrvatskoj-sam-sebi-oduzeo-zivot
 
Koje njuske, sreca pa ih se resismo 45.
Нисмо их се решили још! Само су једно време били притајени јер је УДБА и друге безбедоносне службе у војсци и полицији, врло брзо хватале убачене групе и појединце у Југославију.
Данас, то чине тако што се представљају као антифашисти, преправљајући историју. Уједно потискују стварне антифашисте кроз дисквалификацију и догађаја и људи који су се током целог рата тукли против окупатора и помагача.
 
Srpski teroristi koji su hteli da ubiju Tita
Patriotska organiizacija Srpski oslobodilački pokret Otadžbina delovala je u Americi i "proslavila" nekoliko imena, pre svih "čuvenog" Nikole Kavaje. Pročitajte detalje kako je nastala organizacija i kako je organizovana akcija dizanja u vazduh diplomatskih predstavništava SFRJ uz samo jedno pravilo - niko ne sme namerno da bude ubijen
Каваја је био атентатор а не терориста, усташе су терористи, велика је то разлика.
 
Каваја је био атентатор а не терориста, усташе су терористи, велика је то разлика.
Zvonko Busic otme avion on je terorista,Nikola Kavaja otme isto avion on nije terorista ?
Nikola Kvaja objasnjava zasto je oteo avion i sta je hteo sa njim da uradi.
1.15.30 Nikola Kavaja na sudjenju za oteti avion je rekao tuziocu : Ti mali bogalju , nazivas me kukavicom, da si ti to meni rekao u mojom zemlji ovom sakom bi ti izvadio grkljan !
 
Koliko je Tito ''voleo'' Hrvatsku politicku emigraciju
UBIJENI HRVATI – POLITIČKI EMIGRANTI

Ime i prezime Ubijen Gdje

01. Ivan Protulipac 1946 Italija

02. Ilija Abramović 1948 Austrija

03. Dinka Domančinović 1960 Argentina

04. Rudolf Kantonci 1962 Argentina

05. AnđelkoVučina 1966 Kanada

06. Mate Miličević 966 Kanada

07. Marijan Šimundić 1967 Njemačka

08. Jozo Jelić 1967 Njemačka

09. Mile Jelić 1967 Njemačka
10. Petar Tominac 1967 Njemačka

11. Vlado Murat 1967 Njemačka

12. Anđelko Pernar 1967 Njemačka

13. Hrvoje Ursa 1968 Njemačka

14. Đurp Kokić 1968 Njemačka

15. Mile Rukavina 1968 Njemačka

16. Krešimir Tolj 1968 Njemačka

17. Vid Maričić 1968 Njemačka

18. Ante Znaor 1968 Italija

19. Josip Krtalić 1968 Italija

20. Nedjeljko Mrkonjić 1968 Francuska

21. Pere Čović 1968 Australija

22. Mirko Čurić 1969 Njemačka
23. Nahid Kulenović 1969 Njemačka

24. Vjekoslav Luburić 1969 Španjolska

25. Mijo Lijić 1970 Švedska

26. Mriko Šimić 1971 Njemačka

27. Ivo Bogdan 1971 Argentina

28. Maksim Krstulović 1971 Velika Britanija

29. Drago Mihalić 1972 Njemačka

30. Josip Senić 1972 Njemačka

31. Dr. Branko Jelić 1972 Njemačka

32. Stjepan Ševo 1972 Italija

33. Tatjana Ševo 1972 Italija

34. Rosemari Bahorić 1972 Italija

35. Stjepan Crnogorac 1972 Slovenija
36. Ante Miličević 1972 Jugoslavija

37. Josip Buljan-Mikulić 1973 Njemačka

38. Mate Jozak 1974 Njemačka

39. Ilija Vučić 1975 Njemačka

40. Ivica Miošević 1975 Njemačka



219_2018030975643346 (2).jpg

219_20180326133417202 (2).jpg
 
49. Bruno Bušić 1978 Francuska
50. Križan Brkić 1978 USA
51. Jozo Miloš 1979 Njemačka
52. Marijan Rudela 1979 USA
53. Zvonko Štimac 1979 USA
54. Goran Šećer 1979 Kanada
55. Cvitko Cicvarić 1979 Kanada
56. Nikola Miličević 1980 Njemačka
57. Mirko Desker 1980 Njemačka
58. Antun Kostić 1981 Njemačka
59. Mate Kolić 1981 Francuska
60. Petar Bilandžić 1981 Njemačka
61. Ivan Jurišić 1981 Njemačka
62. Mladen Jurišić 1981 Njemačka

63. Stanko Nižić 1981 Švicarska
64. Ivo Furlić 1981 Njemačka
65. Đuro Zagajski 1983 Njemačka
66. Franjo Mikulić 1983 Njemačka
67. Milan Župan 1983 Njemačka
68. Stjepan Đureković 1983 Njemačka
69. Slavko Logarić 1984 Njemačka
70. Franjo Mašić 1986 USA
71. Damir Đureković 1987 Kanada
72. Ivan Hlevnjak 1987 Njemačka
73. Ante Đapić 1989 Njemačka
NESTALI HRVATI – EMIGRANTI
01. Zlatko Milković 1949 Francuska

02. Zvonimir Kučar 1963 Francuska
03. Geza Pašti 1965 Francuska
04. Alija Koso 1971 Brazil
05. Ante Medolić 1973 Brazil

15966124_1302736326431906_4417766469472560536_n (2).jpg

mmm.jpg
 
HRVATSKI EMIGRANTI KOJI SU PREŽIVJELI ATENTATE
01. Mate Frković 1948 Austrija
02. Dr. Ante Pavelić 1957 Argentina
03. Dr. Branko Jelić 1957 Njemačka
04. Familie Deželić 1965 Njemačka
05. Anka Zubić-Jelik 1967 Brazil
06. Ante Vukić 1968 Njemačka
07. Mriko Grabovac 1969 Njemačka
08. Dr. Branko Jelić 1970 Njemačka
09. Vlado Damjanović 1970 Njemačka
10. Dr. Branko Jelić 1971 Njemačka
11. Gojko Bošnjak 1972 Njemačka
12. Nikola Vidović 1972 Francuska

13. Dane Šarac 1973 Njemačka
14. Gojko Bošnjak 1973 Njemačka
15. Dane Šarac 1974 Francuska
16. Stipe Bilandžić 1975 Njemačka
17. Stibe Bilandžić 1977 Njemačka
18. Franjo Goreta 1980 Njemačka
19. Luka Kraljević 1982 Njemačka
20. Luka Kraljević 1983 Njemačka
21. Danica Glavaš 1986 USA
22. Ante Tokić 1988 Australija
23. Tomislav Naletelić 1988 Njemačka
24. Nikola Štedul 1988 (GB) Škotska
OTMICE HRVATA EMIGRANATA

01. Drago Jelik 1949 Italija
02. Krunoslav Draganović 1967 Italija
03. Stjepan Crnogorac 1972 Austrija
04. Vjenceslav Čižek 1977 Italija
05. Ivica Novaković 1987 Njemačka
POKUŠAJ OTMICE HRVATA EMIGRANATA
01. Dr. Branko Jelić 1950 Njemačka
02. Franjo Milulić 1979 Francuska
https://www.dnevno.hr/vijesti/hrvat...tQdaT31nfpFfVKLOYvD01L9pkwVoapJNX1Fs8fJQzlUYY
IN-MEMORIAM-Stjepan-Đureković_2017 (2).jpg

djurekovic.png
 
Zvonko Busic otme avion on je terorista,Nikola Kavaja otme isto avion on nije terorista ?
Nikola Kvaja objasnjava zasto je oteo avion i sta je hteo sa njim da uradi.
1.15.30 Nikola Kavaja na sudjenju za oteti avion je rekao tuziocu : Ti mali bogalju , nazivas me kukavicom, da si ti to meni rekao u mojom zemlji ovom sakom bi ti izvadio grkljan !
СОПО није терористичка организација усташе јесу.
Знаш ли шта је тероризам?
 
СОПО није терористичка организација усташе јесу.
Знаш ли шта је тероризам?
Опет лупеташ непроверено!
СОПО јесте терористичка организација, исто као и усташија.

Kako je osnovan SOPO, jedina srpska emigrantska teroristička organizacija
POČETKOM leta 1964. godine u Parizu, u stanu Jovana Brkića, na Aveniji Pol Dumerg br. 162, okupilo se tridesetak ljudi. Nije bilo nikakvih naročitih govora. Andra Lončarić je kratkim, biranim rečenicama saopštio prisutnima da se imaju smatrati osnivačima prve tajne političke i terorističke organizacije.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:577853-Svetosavske-bombe-u-Americi
*************************************
 
Опет лупеташ непроверено!
СОПО јесте терористичка организација, исто као и усташија.

Kako je osnovan SOPO, jedina srpska emigrantska teroristička organizacija
POČETKOM leta 1964. godine u Parizu, u stanu Jovana Brkića, na Aveniji Pol Dumerg br. 162, okupilo se tridesetak ljudi. Nije bilo nikakvih naročitih govora. Andra Lončarić je kratkim, biranim rečenicama saopštio prisutnima da se imaju smatrati osnivačima prve tajne političke i terorističke organizacije.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:577853-Svetosavske-bombe-u-Americi
*************************************
ti po svom starom obicaju procitas, citiras, linkujes i na kraju jos komentarises nesto sto nema veze sa istinom.
to gore sto si citirao nije "sopo" nego "društvo nazvano Krmčija " i oni su osnovani u parizu 64-e i nigde se osim u naslovu novina koji je napisao neki neuki novinar "biranim recima" tj najverovatnije izmisljenim recima ne pominje da su oni sebe zvali teroristickom organizacijom ...

"У начелу на овом тајном скупу постигнут је договор да Крмчија треба да спроводи следеће задатке:
  • Политичка борба против Комунистичке Југославије.
  • Штампања новина и летака у исељеништву и њихово илегално растурање у Комунистичкој Југославији.
  • Регрутовање младих људи за своје циљеве."
SOPO je osnovan dve godine kasnije u americi.
 
ti po svom starom obicaju procitas, citiras, linkujes i na kraju jos komentarises nesto sto nema veze sa istinom.
to gore sto si citirao nije "sopo" nego "društvo nazvano Krmčija " i oni su osnovani u parizu 64-e i nigde se osim u naslovu novina koji je napisao neki neuki novinar "biranim recima" tj najverovatnije izmisljenim recima ne pominje da su oni sebe zvali teroristickom organizacijom ...

"У начелу на овом тајном скупу постигнут је договор да Крмчија треба да спроводи следеће задатке:
  • Политичка борба против Комунистичке Југославије.
  • Штампања новина и летака у исељеништву и њихово илегално растурање у Комунистичкој Југославији.
  • Регрутовање младих људи за своје циљеве."
SOPO je osnovan dve godine kasnije u americi.
SOPO, jedina srpska emigrantska teroristička organizacija !
 
СОПО није терористичка организација усташе јесу.
Знаш ли шта је тероризам?
Da li je kinapovanje aviona terorizma ? Ako Hrvat Busiv otme avion to je terorizam, a ako Kavaja Srbin otme avion, onda nije.
TV kanal "Histori" označio ga je kao trećeg na listi najuspešnijih terorista na celom svetu.
https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...mo-jedan-cilj-a-otrovao-ga-beogradski-konobar
Zbog ove terorističke akcije, Kavaja je osuđen na 60 godina robije. U američkim zatvorima bio je od 1979. do 1997. godine.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:226365-Bio-opasniji-od-Karlosa
 
Prema sporazumu Pavelić-Stojadinović, potpisanom u Argentini 1957. godine
ako je ovo uopste istina u sta cisto sumnjam, mora da su se i oni sami smejali ovome sto su potpisali :cepanje:
nesto razmisljam, pa sto prvo nisu potpisali neki sporazum da podele argentinu, pa onda celu juznu ameriku pa onda i dalje na severnu ameriku, evropu...kud se samo ogranicise jugom :hahaha:
 

Back
Top