Sta li je duh a sta dusa

dusha i duh

Duh ozivljava telo
Dusha je ceo covek, zivot

Duh i telo cine dushu

u Bibliji pise da je covek postao dusha ziva.
prilikom stvaranja
1 Mojsijeva 2: 7 Jehova Bog je stvorio čoveka od zemaljskog praha i udahnuo mu u nozdrve dah života,
i čovek je postao živa duša.

U Bibliji se za ljude i zivotinje kaze da su dushe...

prema Bibliji covek = dusha
Kada covek umre dusha umire
a duh se vraca Bogu
Zato i postoji uskrsenje jer je dusha smrtna
da je dusha besmrtna ne bi bilo potrebno vaskrsenje
niti Isus

Biblija kaže: „Duša koja zgreši ona će umreti“ ( jezekilj 18:4 )

Covek je dusha ceo covek
ako covek umre i dusha umire

“Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate,
jer im se spomen zaboravio. I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je,
i više nemaju dela nigde ni u čemu što biva pod suncem”
(Propovednik 9:5, 6).

Psalmist je napisao da kad osoba umre, ‘iz nje iziđe duh, i vrati se u zemlju svoju:
taj dan propadnu sve pomisli njene’
(Psalam 146:4).

a duh se vraca Bogu.
Bog daje duh i tako ozivljava coveka
nakon smrti taj duh se vraca Bogu

Ovo nikako ne treba shvatiti bukvalno jer ni izbliza nije tako...već samo kao poređenje koje je najbliži prirodi čoveka...

Najbolji primer iz naše perspektive šta je duh a šta duša jeste računar...
Bog stvara čoveku telo (hardver) koji postaje duša (softver). Ali je i jedno i drugo mrtvo bez duha (el. energije)...
Računar ima vidljivi deo ali i onaj nevidljivi u komponentama...kao mi u organima...Može on tako tu stajati danima, dok ne ubaciš energiju u njega, mrtav je...I Adam je ležao nepomičan u kompletnom obliku sve dok nije dobio duh života na nos u sebe...
Da li može softver raditi bez hardvera? Naravno da Ne...Baš kao što ni 'Čovek' nije čovek bez Tela...Ali i u jednom i drugom slučaju, zapis je moguć tek nakon napajanja...oživljavanja...
Tek tada računar može da radi i da u njega ubacuješ programe, podatke...Isto je i sa čovekom...Nakon dobijanja Duha je počeo da se kreći, postao je razuman i svestan...On je Duša živa....
Bez Duha ili el.energije, sve to nije moguće...uzalud je što je i jedno i drugo kompletno...

Ali Duh ni izbliza nije uporediv sa el.energijom, jer u čovekovom slučaju duh je samoodrživ procesom disanja...Duh nije nešto nevidljivo ili neopipljivo što Bog daje čoveku...Jeste u smislu daha... Ali Nikako nije da nešto Božansko živi u nama i da se u tom smislu nakon smrti vraća Bogu. Vraća se samo u tom smislu da jedino Bog u određenom trenutku može ponovo vratiti impuls u telo, prilikom vaskrsenja...Sve po pitanju mrtvog tela (čoveka) je u vlasti Boga...Samo se u tom smislu vraća...Bog može a i ne mora u skladu sa zakonom...
I ovde nikako ne treba mešati životni duh i Sveti Duh....jer nije isto...

Da je ovako, ponovo primer sa računarom.
Crkne matična ploča i računar je mrtav...dzaba od el.energije koja je tu kad ne može da ga oživi...
Čovek stari, organi otkazuju...sve se to da krpiti neko vreme, ali kada odu vitalni organi...u takvom telu ni Duh ne može uspostaviti život...
Hrostov prijatelj Lazar, je umro usled neke bolesti. Hrist nije vratio Duh u njega dok nije otklonio uzrok Lazareve smrti...Tek u takvom telu (Ispravnom) može se uspostaviti život...

Šta posle smrti?
Pa ono što je Bog i rekao....'prah si i u prah ćeš se vratiti'...Adam se vraća tamo gde je bio. Pa i svako od nas...do vaskrsenja...
I ovde nikako ne treba mešati one odabrane....malo stado, jer samo Oni imaju nadu za nebeski život...svi ostali će živeti na novoj zemlji. Bog nikada nije promenijo svoj plan, pa da nes nakon smrti šalje na nebo...Ne...
Biblija jasno govori o tome...
Do tada, starimo i umiremo usled pada i po Hristu čekamo vaskrsenje...

Ovde bi se moglo stati. Ali.
Mreža ili internet mogu zaraziti sistem, baš kao što i nas može zaraziti društvo oko nas...naravno ako pustimo kroz našu mrežu sve i svašta da nam uđe u život...Jel' to prljanje duše, Nas, naše ličnosti...svakako da jeste...
Pa i štampač može odštampati samo ono što imamo u sistemu...korisno ili beskorisno, zavisi što čuvamo u njemu. Tako je i sa našim delima...onakva su kakvi smo iznutra...ispoljavamo ono čime smo se punili...loše ili dobro....

A miš...ko upravlja njime?

Sami donesite zaključak...

oteraces ljude u jeh.svedoke, ako kontradiktirs samom sebi tj, autoritetima koje citiras:
Из земље су изашле и све душе живих створења. Мада је људска душа у своме нижем делу слична душама животиња, у свом вишем делу она их неупоредиво превазилази. То што је људска душа таква, зависи од њеног сједињења са духом. Са њом се сјединио дух који јој је удахнуо Бог
promašio si temu
ma ti si promasio kada si mene napao, sada se ovde vidi, samo ne smes d'udaris na svetitelja, a na mene smes

znaci, pitanje odakle dusa je pogresno, covek je postao dusa, tj ziv, a svi vi valjda znate odakle izlazite za razliku od mene Adama

... i posta čovek duša živa.« (1. Mojsijeva 2,7)

Poslednja izmena:
Već sam Cicolinu objašnjavao oko toga a ti govoriš kao JS da je čitav čovjek duša.
pa nije dusa dosla od Boga kako ti rece, ili iz zemlje kao Teofan zatv., valjda vidis da kontradiktorite?
nego je sam covek postao dusa ziva kada mu je udahnut zivot, jevreji kazu RUAH za dah zivota, neki prevode duh zivotni, grci mislim pneuma

ne dolazi dusa, nego se postaje dusa, a naravno da je citav covek, ja sam dusa, ti si dusa, svi smo duse, tu su JS u pravu, a ono sto dolazi od Boga Elohim je RUAH, pa ako je to dusa, onda si ti u pravu, dusa od Bozijeg duhanja, mi prodisasmo

The word’s first use in the Bible appears in the second verse: “The Spirit of God [Ruach Elohim] was hovering over the waters” (Genesis 1:2). In Genesis 6:17 ruach is translated “breath of life.”
https://www.gotquestions.org/meaning-ruach.html
God’s Ruach is the source of life. The Ruach of God is the One who gives life to all creation. We could say that God’s Ruach has created every other (non-divine) ruach that exists. All living creatures owe the breath of life to the Creative Spirit of God. Moses states this truth explicitly: “God . . . gives breath [ruach] to all living things” (Numbers 27:16). Job understood this truth as well: “As long as I have life within me, the breath [ruach] of God in my nostrils” (Job 27:3). Later, Elihu tells Job, “The Spirit of God has made me; the breath of the Almighty gives me life” (Job 33:4).

То што је људска душа таква, зависи од њеног сједињења са духом. Са њом се сјединио дух који јој је удахнуо Бог
Čovjek je duh + duša + tijelo.
i zivotinje su, ruah je od pocetka stvaranja

jasno je meni da je napravljen amalgam duse i duha, ali to je onaj isti ruah Elohim od pocetka Stvaranja, tako da ne znam kako cete dokazati, gde se vidi posebnost ljudskog roda onda?

God’s Ruach is the source of life.

misli se na sav zivot,a ne samo na ljudski rod
secas se kada je egw pravila amalgamat? e, pa ovo ti je ista zamka u koju ste upali, ocete na sastavne delove da rastavljate kao Bog [videti ap. Pavla], pa da ih sastavite, ali to tako ne ide

Poslednja izmena:
Ovo nikako ne treba shvatiti bukvalno jer ni izbliza nije tako...već samo kao poređenje koje je najbliži prirodi čoveka...

Najbolji primer iz naše perspektive šta je duh a šta duša jeste računar...
Bog stvara čoveku telo (hardver) koji postaje duša (softver). Ali je i jedno i drugo mrtvo bez duha (el. energije)...
Računar ima vidljivi deo ali i onaj nevidljivi u komponentama...kao mi u organima...Može on tako tu stajati danima, dok ne ubaciš energiju u njega, mrtav je...I Adam je ležao nepomičan u kompletnom obliku sve dok nije dobio duh života na nos u sebe...
Da li može softver raditi bez hardvera? Naravno da Ne...Baš kao što ni 'Čovek' nije čovek bez Tela...Ali i u jednom i drugom slučaju, zapis je moguć tek nakon napajanja...oživljavanja...
Tek tada računar može da radi i da u njega ubacuješ programe, podatke...Isto je i sa čovekom...Nakon dobijanja Duha je počeo da se kreći, postao je razuman i svestan...On je Duša živa....
Bez Duha ili el.energije, sve to nije moguće...uzalud je što je i jedno i drugo kompletno...

Ali Duh ni izbliza nije uporediv sa el.energijom, jer u čovekovom slučaju duh je samoodrživ procesom disanja...Duh nije nešto nevidljivo ili neopipljivo što Bog daje čoveku...Jeste u smislu daha... Ali Nikako nije da nešto Božansko živi u nama i da se u tom smislu nakon smrti vraća Bogu. Vraća se samo u tom smislu da jedino Bog u određenom trenutku može ponovo vratiti impuls u telo, prilikom vaskrsenja...Sve po pitanju mrtvog tela (čoveka) je u vlasti Boga...Samo se u tom smislu vraća...Bog može a i ne mora u skladu sa zakonom...
I ovde nikako ne treba mešati životni duh i Sveti Duh....jer nije isto...

Da je ovako, ponovo primer sa računarom.
Crkne matična ploča i računar je mrtav...dzaba od el.energije koja je tu kad ne može da ga oživi...
Čovek stari, organi otkazuju...sve se to da krpiti neko vreme, ali kada odu vitalni organi...u takvom telu ni Duh ne može uspostaviti život...
Hrostov prijatelj Lazar, je umro usled neke bolesti. Hrist nije vratio Duh u njega dok nije otklonio uzrok Lazareve smrti...Tek u takvom telu (Ispravnom) može se uspostaviti život...

Šta posle smrti?
Pa ono što je Bog i rekao....'prah si i u prah ćeš se vratiti'...Adam se vraća tamo gde je bio. Pa i svako od nas...do vaskrsenja...
I ovde nikako ne treba mešati one odabrane....malo stado, jer samo Oni imaju nadu za nebeski život...svi ostali će živeti na novoj zemlji. Bog nikada nije promenijo svoj plan, pa da nes nakon smrti šalje na nebo...Ne...
Biblija jasno govori o tome...
Do tada, starimo i umiremo usled pada i po Hristu čekamo vaskrsenje...

Ovde bi se moglo stati. Ali.
Mreža ili internet mogu zaraziti sistem, baš kao što i nas može zaraziti društvo oko nas...naravno ako pustimo kroz našu mrežu sve i svašta da nam uđe u život...Jel' to prljanje duše, Nas, naše ličnosti...svakako da jeste...
Pa i štampač može odštampati samo ono što imamo u sistemu...korisno ili beskorisno, zavisi što čuvamo u njemu. Tako je i sa našim delima...onakva su kakvi smo iznutra...ispoljavamo ono čime smo se punili...loše ili dobro....

A miš...ko upravlja njime?

Sami donesite zaključak...
Јер не примисте дух ропства, опет да се бојите; него примисте Дух посиначки, којим вичемо: Ава,

16. Овај дух сведочи нашем духу да смо деца Божија.

Ako svedoci duh sveti tvom duhu da si dete bozije nije duh nesto poput vetra

Ako imamo samo telo i dusu a duh je tu ko benzine i nema rszlike izmedju nas i majmuna
ma, nemamo mi nista, nego JESMO telo i dusa, zapravo smo postali to dvoje kada nam je udahnuo RUAH ONAJ/ONI ELOHIM.

Ko polozi dusu svoju, a ne ko je da jer je ima - to je drasticna razlika, jer sta ce dati covek za dusu svoju, misli: za zivot svoj? - kada pita Hristos.

Dakle, zivotinje se ubijaju kada im se pusti krv da zivot ISTECE IZ NJIH, a muke su kada se nekome vadi dusa na nos, pa zato i kazemo da je dusa u krvi, zapravo zivot vecni u Hristovoj krvi, tj. u casi Novoga Zaveta

Makijev odgovor, lik i podobije mi je odlican, ja sam sa njime zadovoljan, za sada..
Moj Bog je Elohim koji daje RUAH
PRVI COVEK POSTA DUSA ZIVA, A POSLEDNJI DUH KOJI OZIVLJUJE, apostol Pavle rece, to ide kroz vreme, tece kao reka zive vode, jel razumete, zasto je odabrao bas REKU?. a ovi amalgamati su glupost u rangu egw, zna maki sta mislim

Za one koji veruju u Njega, On kaže, u Jovanu 7:38, imaće reke žive vode koje teku iz njih.
Jovan 7,38Koji me vjeruje, kao što pismo reče, iz njegova tijela poteći će rijeke žive vode.

Poslednja izmena:
Јер не примисте дух ропства, опет да се бојите; него примисте Дух посиначки, којим вичемо: Ава,

16. Овај дух сведочи нашем духу да смо деца Божија.

Ako svedoci duh sveti tvom duhu da si dete bozije nije duh nesto poput vetra
Ne treba mešati 'duh životni' i 'Sveti Duh'...

''Ostavi mrtve nek sahranjuju svoje mrtve''...zašto kaže kad i ovi imaju duh u sebi?!
Vidiš razliku.

Ne treba mešati 'duh životni' i 'Sveti Duh'...

''Ostavi mrtve nek sahranjuju svoje mrtve''...zašto kaže kad i ovi imaju duh u sebi?!
Vidiš razliku.
. Јер ко од људи зна шта је у човеку осим духа човечијег који живи у њему? Тако и у Богу шта је нико не зна осим Духа Божијег.

Vidis da nije vetar.Sve zna ko cia haha

. Јер ко од људи зна шта је у човеку осим духа човечијег који живи у њему? Тако и у Богу шта је нико не зна осим Духа Божијег.

I ovo je zanimljivo.On ide kod boga jer duh je besmrtan i sve tvoje tajne bice bozi otkrivene haha

Mešaš duhove...
Nema veze životni duh sa čovekovim duhom...obrazca ponašanja recimo...mnogi nešto urade pa kažu ne znam šta mi bi...pa istina da naš duh koji smo 'Razvili' (ovakav ili onakav) zna šta je u nama...
Prosto rečeno ne poznajemo sebe...

A imaš i duh ovog sveta...pa ponovo nije bukvalno...nego trend, IN, popularno, moderno, savremeno...itd...

За то постоји дух, а душа је сва окренута искључиво уређењу нашег пролазног, земаљског живота. И сва њена знања устројена су само на ономе што даје опит, и сва њена делатност усмерена је искључиво на задовољавање потреба пролазног живота, и сва њена осећања рађају се само из онога и почивају само на ономе што представља њена видљива стања и ситуације. Све што је изнад овога – није њена ствар. Ако код ње и бива нешто више од тога, то су само гости који су јој дошли у посету из друге, више области – из области духа
Pa, malo je iz ovoga nejasno zašto bi se kažnjavala ona duša "koja zgreši", kada recimo, bavljenje moralom, uopšte nije iz njene sfere obuhvata?

Mešaš duhove...
Nema veze životni duh sa čovekovim duhom...obrazca ponašanja recimo...mnogi nešto urade pa kažu ne znam šta mi bi...pa istina da naš duh koji smo 'Razvili' (ovakav ili onakav) zna šta je u nama...
Prosto rečeno ne poznajemo sebe...

A imaš i duh ovog sveta...pa ponovo nije bukvalno...nego trend, IN, popularno, moderno, savremeno...itd...
Ne moze zivotni duh da ispituje da zna.

Back