Sta li je duh a sta dusa

" Jer rukama Oca, to jest Sina i Duha Svetoga, čovjek je, a ne [samo] dio čovjeka, stvoren na sliku Božju. Duša i duh svakako su dio čovjeka, ali sigurno nisu čovjek; jer savršeni čovjek se sastoji u miješanju i jedinstvu duše koja prima duh Oca, i primjesu one tjelesne prirode koja je oblikovana prema slici Božjoj. Iz tog razloga apostol izjavljuje: "Govorimo mudrost među savršenima" (6), nazivajući one osobe "savršenima" koje su primile Duha Božjega i koje kroz Duha Božjega govore svim jezicima, kao upotrijebio je i sebe da govori. Na sličan način također čujemo mnogu braću u Crkvi, koja posjeduju proročke darove, i koji po Duhu govore svim jezicima, i iznose na svjetlo za opću korist skrivene stvari ljudske, i navješćuju Božje tajne, koje apostol također naziva "duhovnima", oni su duhovni jer sudjeluju u Duhu, a ne zato što je njihovo tijelo skinuto i oduzeto, nego zato što su postali čisto duhovni. Jer ako netko oduzme suštinu tijela, to jest djelo ruku [Božjih], i shvati ono što je čisto duhovno, takav onda ne bi bio duhovni čovjek, već bi bio duh čovjeka, ili Duh od Boga. Ali kada se duh ovdje pomiješan s dušom sjedini s [Božjim] djelom, čovjek postaje duhovnim i savršenim zbog izljeva Duha, a to je onaj koji je stvoren na sliku i priliku Božju. Ali ako Duh nedostaje duši, onaj tko je takav doista je životinjske prirode, a budući da je tjelesan, bit će nesavršeno biće, koje doista posjeduje sliku [Božju] u svojoj formaciji (u plazmatu), ali ne primanje sličnosti kroz Duha; i stoga je ovo biće nesavršeno. Tako isto, ako netko ukloni kip i ostavi djelo ruku, ne može to shvatiti kao čovjeka, nego ili kao neki dio čovjeka, kao što sam već rekao, ili kao nešto drugo od čovjeka. Jer to tijelo koje je oblikovano nije samo po sebi savršen čovjek, nego tijelo čovjeka i dio čovjeka. Ni sama duša, promatrana sama po sebi, nije čovjek; ali to je duša čovjeka, i dio čovjeka. Niti je duh čovjek, jer se zove duh, a ne čovjek; ali miješanje i sjedinjenje svega toga čini savršenog čovjeka. I zbog toga apostol, objašnjavajući sebe, jasno daje do znanja da je spašeni čovjek potpuni čovjek kao i duhovni čovjek; govoreći ovako u prvoj poslanici Solunjanima: "Sada Bog mira neka vas posveti savršenima (perfectos); i neka vaš duh i duša," (Protiv krivovjerja - Sv. Irenej)
 
" Jer rukama Oca, to jest Sina i Duha Svetoga, čovjek je, a ne [samo] dio čovjeka, stvoren na sliku Božju. Duša i duh svakako su dio čovjeka, ali sigurno nisu čovjek; jer savršeni čovjek se sastoji u miješanju i jedinstvu duše koja prima duh Oca, i primjesu one tjelesne prirode koja je oblikovana prema slici Božjoj. Iz tog razloga apostol izjavljuje: "Govorimo mudrost među savršenima" (6), nazivajući one osobe "savršenima" koje su primile Duha Božjega i koje kroz Duha Božjega govore svim jezicima, kao upotrijebio je i sebe da govori. Na sličan način također čujemo mnogu braću u Crkvi, koja posjeduju proročke darove, i koji po Duhu govore svim jezicima, i iznose na svjetlo za opću korist skrivene stvari ljudske, i navješćuju Božje tajne, koje apostol također naziva "duhovnima", oni su duhovni jer sudjeluju u Duhu, a ne zato što je njihovo tijelo skinuto i oduzeto, nego zato što su postali čisto duhovni. Jer ako netko oduzme suštinu tijela, to jest djelo ruku [Božjih], i shvati ono što je čisto duhovno, takav onda ne bi bio duhovni čovjek, već bi bio duh čovjeka, ili Duh od Boga. Ali kada se duh ovdje pomiješan s dušom sjedini s [Božjim] djelom, čovjek postaje duhovnim i savršenim zbog izljeva Duha, a to je onaj koji je stvoren na sliku i priliku Božju. Ali ako Duh nedostaje duši, onaj tko je takav doista je životinjske prirode, a budući da je tjelesan, bit će nesavršeno biće, koje doista posjeduje sliku [Božju] u svojoj formaciji (u plazmatu), ali ne primanje sličnosti kroz Duha; i stoga je ovo biće nesavršeno. Tako isto, ako netko ukloni kip i ostavi djelo ruku, ne može to shvatiti kao čovjeka, nego ili kao neki dio čovjeka, kao što sam već rekao, ili kao nešto drugo od čovjeka. Jer to tijelo koje je oblikovano nije samo po sebi savršen čovjek, nego tijelo čovjeka i dio čovjeka. Ni sama duša, promatrana sama po sebi, nije čovjek; ali to je duša čovjeka, i dio čovjeka. Niti je duh čovjek, jer se zove duh, a ne čovjek; ali miješanje i sjedinjenje svega toga čini savršenog čovjeka. I zbog toga apostol, objašnjavajući sebe, jasno daje do znanja da je spašeni čovjek potpuni čovjek kao i duhovni čovjek; govoreći ovako u prvoj poslanici Solunjanima: "Sada Bog mira neka vas posveti savršenima (perfectos); i neka vaš duh i duša," (Protiv krivovjerja - Sv. Irenej)
Šta se radi od vere?
Nije ništa to tako komplikovano. Čitajući vas, dobila sam žarku želju da se 40 puta pomolim, da izbrojim tačno 40-
Gospode Bože Isuse Hriste Sine Božiji, pomiluj nas grešne!
Čemu to komplikovanje i filozofiranje dalje?
Neka nauke! Neka filozofije! Neka svega.
Dato nam je u Svetom Pismu, dovoljno je.
 
Šta se radi od vere?
Nije ništa to tako komplikovano. Čitajući vas, dobila sam žarku želju da se 40 puta pomolim, da izbrojim tačno 40-
Gospode Bože Isuse Hriste Sine Božiji, pomiluj nas grešne!
Što da Bog radi sa svim tim silnim recitacijama?
Čemu to komplikovanje i filozofiranje dalje?
Ne zamjeri Sv. Ocima, imaju važnu ulogu u tradiciji :-).
Dato nam je u Svetom Pismu, dovoljno je.
Dobro govoriš.
 
Duh i dusa su izgledaju slicno ali su zapravo veoma razliciti. Oni imaju razlicite funkcije u nasim zivotima kao sto je napisano u jevrejima 4:12

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

E sad sta je sta pojma nemam.ko zna nek pise.
Duh ruah dusa nefes.

Kada prevedes u izvornom jeziku vidis bolje razliku.

Ruah je ziviotna energija nefes je spoj materije, tela i te ebergije.
 
Prva Korinćanima 2:11 ukazuje na to da nas duh moze znati ono sto nasa dusa ne moze. Nasa dusa zna razumom ili okolnostima, ali nas duh moze opazati i bez toga.


. Јер ко од људи зна шта је у човеку осим духа човечијег који живи у њему? Тако и у Богу шта је нико не зна осим Духа Божијег.
 
14 Човек без Духа не прихвата ствари које долазе од Духа Божијег, већ их сматра лудошћу, и не може их разумети јер се оне сагледавају само кроз Дух
 
Duh i dusa su izgledaju slicno ali su zapravo veoma razliciti. Oni imaju razlicite funkcije u nasim zivotima kao sto je napisano u jevrejima 4:12

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

E sad sta je sta pojma nemam.ko zna nek pise.
apostol Pavle je to odlicno objasnio, i ja se uvak pozivah na njega kod ovakvih tema gde definitvno ljudi lutaju sa raznim postavkama koje nisu tacne...

Prvi covek posta dusa ziva, a poslednji - duh koji ozivljuje.
Prvo je dusevno, a potom duhovno.
(Apostol Pavao u Korincanima prvoj).
Dakle, dusevan covek, covek - dusa, to bar svi razumemo, pa tek posle duhovne nauke.
Prvo je srce, drugo je um.
Dusa je naprosto ziv covek; duse - to smo svi mi. Kad kaze(m) dusa moja, to je zamena za JA (ON).
e, 20 godina i vise jedno isto
duse to smo mi ljudi, zive duse.
prvo je dusevno, potom duhovno.
prvi covek - dusa ziva, drugi/poslednji - duh koji ozivljuje.
“Tako je i pisano: prvi čovek Adam postade živo biće [dusa ziva], a poslednji Adam duh koji oživljuje.” (1.Korinćanima 15,45.)

A zasto je to tako? Jer je BOG - DUH
 
Poslednja izmena:
Duh i dusa su izgledaju slicno ali su zapravo veoma razliciti. Oni imaju razlicite funkcije u nasim zivotima kao sto je napisano u jevrejima 4:12

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

E sad sta je sta pojma nemam.ko zna nek pise.
Duh ozivljava telo
Dusha je ceo covek, zivot

Duh i telo cine dushu

u Bibliji pise da je covek postao dusha ziva.
prilikom stvaranja
1 Mojsijeva 2: 7 Jehova Bog je stvorio čoveka od zemaljskog praha i udahnuo mu u nozdrve dah života,
i čovek je postao živa duša.

U Bibliji se za ljude i zivotinje kaze da su dushe...

prema Bibliji covek = dusha
Kada covek umre dusha umire
a duh se vraca Bogu
Zato i postoji uskrsenje jer je dusha smrtna
da je dusha besmrtna ne bi bilo potrebno vaskrsenje
niti Isus

Biblija kaže: „Duša koja zgreši ona će umreti“ ( jezekilj 18:4 )

Covek je dusha ceo covek
ako covek umre i dusha umire

“Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate,
jer im se spomen zaboravio. I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je,
i više nemaju dela nigde ni u čemu što biva pod suncem”
(Propovednik 9:5, 6).

Psalmist je napisao da kad osoba umre, ‘iz nje iziđe duh, i vrati se u zemlju svoju:
taj dan propadnu sve pomisli njene’
(Psalam 146:4).

a duh se vraca Bogu.
Bog daje duh i tako ozivljava coveka
nakon smrti taj duh se vraca Bogu
 
Св. Теофан јасно учи да животиње НИСУ добиле дух.
"Прихватам се онога што је било прекинуто – шта се заправо догодило са душом услед њеног сједињења са духом, који је од Бога. Душа се од тога сва преобразила, и од животињске, каква је по природи, постала је људска, са оним силама и дејствима на која је горе указано. Али сада није реч о томе. Пребивајући тако како је описано, она осим тога показује узвишена стремљења и усходи једну степеницу више, показујући се као одуховљена душа."
Ma o cemu on prica ovde?

Mi smo dobili zalog svetog Duha, naravno Bozijeg, krstenjem. Samo toga DUHA one ne mogu dobiti, a ne zivotvornog,ako referises na Postanje i RUAH bese [udahnjivanje - zivota].
Nema drugog nacina, a bespredmetno je ovo poredjenje sa zivotinjama, nadasve Znajuci Jezekilja:

Jezekilj 1 : Biblija - Stari zavet


21 Kad one idjahu, idjahu i oni; i kad one stajahu, stajahu i oni; i kad se one podizahu od zemlje, podizahu se i točkovi prema njima, jer duh životinjski beše ...
promašio si temu
jer nema pojma, ni on, ni njegov autoritet
 
a duh se vraca Bogu.
e, 20 godina i vise jedno isto
kazem opet, 20 godina pricam isto, kopiram iste citate, i badava:
NE VRACA SE DUH K BOGU (12,7) [NAKON SMRTI], nego Propovednik u tom kontekstu, 12,8 tvrdi da je to TASTINA NAD TASTINAMA, i to odgovarajuci na pitanje (a ne na tvrdnju ) u 3,21: KO ZNA DA (LI) - RUSKI: ЕСЛИ, i jos stoji upitnik tu. Treba proveriti, ali to je najverovatnije dalekoistocni neki uticaj, ali Propovednik je jasan kad kaze TASTINA NAD TASTINAMA, u nastavku (12,7>>12,8...).
i ako Hristos kaze samo kroz njega se dolazi k Bogu, kako se onda svi duhovi vracaju? ne moze biti.
Propovednik pita, a kada odgovara, kaze: "tastina nad tastinama" za to "vracanje"! - pa onda nemojte tvrditi vise da se svi duhovi vracaju k Bogu, ako znate da to nije istina, vec samo oni kroz Hrista, a to nisu svi, po automatizmu nekom. Onaj koji je odbacio Hrista ne vraca se k Bogu.
Jovan 14,6Isus mu reče: ja sam put i istina i život; niko neće doći k ocu do kroza me.
 
Poslednja izmena:
Ma o cemu on prica ovde?

Mi smo dobili zalog svetog Duha, naravno Bozijeg, krstenjem. Samo toga DUHA one ne mogu dobiti, a ne zivotvornog,ako referises na Postanje i RUAH bese [udahnjivanje - zivota].
Nema drugog nacina, a bespredmetno je ovo poredjenje sa zivotinjama, nadasve Znajuci Jezekilja:

Jezekilj 1 : Biblija - Stari zavet


21 Kad one idjahu, idjahu i oni; i kad one stajahu, stajahu i oni; i kad se one podizahu od zemlje, podizahu se i točkovi prema njima, jer duh životinjski beše ...

jer nema pojma, ni on, ni njegov autoritet
Ma ti sve znaš.
 
Duh ozivljava telo
Dusha je ceo covek, zivot

Duh i telo cine dushu

u Bibliji pise da je covek postao dusha ziva.
prilikom stvaranja
1 Mojsijeva 2: 7 Jehova Bog je stvorio čoveka od zemaljskog praha i udahnuo mu u nozdrve dah života,
i čovek je postao živa duša.

U Bibliji se za ljude i zivotinje kaze da su dushe...

prema Bibliji covek = dusha
Kada covek umre dusha umire
a duh se vraca Bogu
Zato i postoji uskrsenje jer je dusha smrtna
da je dusha besmrtna ne bi bilo potrebno vaskrsenje
niti Isus

Biblija kaže: „Duša koja zgreši ona će umreti“ ( jezekilj 18:4 )

Covek je dusha ceo covek
ako covek umre i dusha umire

“Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate,
jer im se spomen zaboravio. I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je,
i više nemaju dela nigde ni u čemu što biva pod suncem”
(Propovednik 9:5, 6).

Psalmist je napisao da kad osoba umre, ‘iz nje iziđe duh, i vrati se u zemlju svoju:
taj dan propadnu sve pomisli njene’
(Psalam 146:4).

a duh se vraca Bogu.
Bog daje duh i tako ozivljava coveka
nakon smrti taj duh se vraca Bogu
u taj dan kad zgresise i umrese.Nisu umrli fizicki ali duhovno jesu i posto su duhovno umrli naravno da ne mogu ziveti vecno.I sta se sad vratilo bogu kad su umrli fizicki.Koji duh da se vrati kad ga nema.I koji je to duh kojeg je bilo.
 
. А ко се Господа држи један је дух с Господом.

ljudski i bozanski kad se ujedini savrsen duh.Onaj pre pada.I njega ce gospod da primi logicno.Nece sigurno onaj defecten.On leti dole ko i zivotinjski.
 
Св. Теофан јасно учи да животиње НИСУ добиле дух.
"Прихватам се онога што је било прекинуто – шта се заправо догодило са душом услед њеног сједињења са духом, који је од Бога. Душа се од тога сва преобразила, и од животињске, каква је по природи, постала је људска, са оним силама и дејствима на која је горе указано. Али сада није реч о томе. Пребивајући тако како је описано, она осим тога показује узвишена стремљења и усходи једну степеницу више, показујући се као одуховљена душа."
https://svetosavlje.org/sta-je-duhovni-zivot-i-kako-se-za-njega-osposobiti/13/

Овдје је јасно исказао да је сједињење са духом управо то што разликује људску душу од животињске. Ако су и животиње добиле исти дух онда те разлике не би ни било. А и у оном првом цитату исто се каже.
"Мада је људска душа у своме нижем делу слична душама животиња, у свом вишем делу она их неупоредиво превазилази. То што је људска душа таква, зависи од њеног сједињења са духом. Са њом се сјединио дух који јој је удахнуо Бог и који ју је толико узвисио изнад сваког другог створења".
U tom biblijskom stihu se govori o sinovima ljudskim. Isus se negde naziva
sinom čovečijim, a negde sinom božijim. Sin čovečiji može postati sin božiji.
Životinje tu mogućnost nemaju. Tako da je ovo tumačenje sasvim tačno.

Uzeti stih iz konteksta, kao da Isus ništa drugo nije pričao, dovodi do zabune.
On životinje nije pozivao da ga slede. Zašto bi pozivao ljude, ako im tako
nešto nije moguće?
 
Ma ti sve znaš.
ti rece, ali vidi sad situaciju:
ti cak sada ne mozes da postignes da sve ispravis ovde, jer ne znas sta bi pre - sve je pogresno sto pisu diskutanti, bukvalno HAOS

receno je 3 komponente, a neki dusu spajaju sa telom, dok ti sa duhom [na drugoj temi], ali onda su 2 komponente, i tu je @Сале bio u pravu, trebalo je ove 2 teme da se spoje u 1, a ne da se otvaraju iste/slicne
Ma šta JS znaju o duši. Duša + tijelo + duh = čovjek s tim da se duh i duša često navode kao jedna komponenta koja se jednostavno naziva "duša" jer su duh i duša spojeni kao čovjekov nematerijalni dio.
postavka je pogresna, ali tebe masiram jer ti to mozes da uvidis
materijalno vs duhovno je pravilna postavka, pa onda idemo dalje
 
Poslednja izmena:
Није погрешна. Дух и душа су у човјеку спојени у једну компоненту.
Правилније је схватати да човекова душа и дух нису две одвојене суштине, већ две стране једног истог духа, два дела једне исте целине (иначе, шта би се догодило после смрти?), те постоји јединствена душа!” (св. Теофан Затворник).

"У животу дух и душа човекова су спојени у јединствену суштину која се може просто назвати душом" (св. Лука Кримски).
 
Није погрешна. Дух и душа су у човјеку спојени у једну компоненту.
to sam primio k znanju, i zbog toga sam pokusao da vas vratim na materija-duh [nebo-zemlja, jel'te knj. Postanka]
zapravo pojam duse je uveden sa Adamom, i dobismo 3 komponente, a nismo morali, i to sam pokusao ovde da kazem:
eto ti - kakav crni koncept duse, gde je? samo cist dualizam materija i duh, nema nikakvih dusa... apostol Pavle je bio genije, samo vi ga necete
Правилније је схватати да човекова душа и дух нису две одвојене суштине, већ две стране једног истог духа, два дела једне исте целине (иначе, шта би се догодило после смрти?), те постоји јединствена душа!” (св. Теофан Затворник).

"У животу дух и душа човекова су спојени у јединствену суштину која се може просто назвати душом" (св. Лука Кримски).
vidis, dobro je sto ti nama nalazis razne autoritete, na koje mozemo da se nastavimo, i evo:

sada moram na jos jednu temu da se pozovem
kako tumačite
Jovan 12,25Koji ljubi dušu svoju izgubiće je, a ko mrzi na dušu svoju na ovom svijetu, sačuvaće je za život vječni.
i
Matej 16,25Jer ko hoće svoju dušu da sačuva, izgubiće je; a ako ko izgubi dušu svoju mene radi, naći će je.

nije li žeđ za večnim životom pokušaj da se sačuva duša svoja zato što je ljubiš? Da li je pogrešno voleti svoju dušu? Da li je pogrešno biti opsednut večnim životom? Da li onaj ko čini dobro da bi otišao u raj zapravo neće biti primljen u raj? Šta znači izgubiti dušu Isusa radi?

dakle, dusevan koncept duse je suvisan, bespotreban za buducu nadu vecnog zivota; posluzio je, pocev od mene Adama, i sada se UKIDA, morate da omrznete na svoje duse, a ne da ih ljubite i zagovarete im vecan zivot kao da cete ih sacuvati, pa tek onda zadobijate duhovan koncept "duse", svoga novog ja, novog zivota u Hristu itd

prvo je dusevno [koje je proslo], a potom DUHOVNO, sto rece ap. Pavle

samo sam vas ispravljao kada ste tvrdili besmrtna ili smrtna, jer nije ni jedno ni drugo, vec treba da zadobije novi kvalitet - duhovni, to nase ja, zivot, sebstvo i sl
 
to sam primio k znanju, i zbog toga sam pokusao da vas vratim na materija-duh [nebo-zemlja, jel'te knj. Postanka]
zapravo pojam duse je uveden sa Adamom, i dobismo 3 komponente, a nismo morali, i to sam pokusao ovde da kazem:


vidis, dobro je sto ti nama nalazis razne autoritete, na koje mozemo da se nastavimo, i evo:

sada moram na jos jednu temu da se pozovem


dakle, dusevan koncept duse je suvisan, bespotreban za buducu nadu vecnog zivota; posluzio je, pocev od mene Adama, i sada se UKIDA, morate da omrznete na svoje duse, a ne da ih ljubite i zagovarete im vecan zivot kao da cete ih sacuvati, pa tek onda zadobijate duhovan koncept "duse", svoga novog ja, novog zivota u Hristu itd

prvo je dusevno [koje je proslo], a potom DUHOVNO, sto rece ap. Pavle

samo sam vas ispravljao kada ste tvrdili besmrtna ili smrtna, jer nije ni jedno ni drugo, vec treba da zadobije novi kvalitet - duhovni, to nase ja, zivot, sebstvo i sl
Pokupili znanje od katolika koji su dusu nazvali duhovna dysa.Svacija i moja i tvoja i hitlerova je duhovna dusa.I posto nemas razlike izmedju moje duhovne dyse i tvoje mars u cistiliste haha
 
Zezam se.I moju cu da tornjam u tri lepe ako se ne uozbilji.
dusa to sam ja, ti, svi
odrices se sebe za Hrista, a ne teras nista od sebe, niti izlazis, bezis iz sebe, ... nit smrtna nit besmrtna
Matej 16,25Jer ko hoće svoju dušu da sačuva, izgubiće je; a ako ko izgubi dušu svoju mene radi, naći će je.
izgubljeno-nadjeno, a ne smrtno-besamrtno, pogresno uce svi ovde
 

Back
Top