Sta li je duh a sta dusa

anajade

Elita
Poruka
15.512
Duh i dusa su izgledaju slicno ali su zapravo veoma razliciti. Oni imaju razlicite funkcije u nasim zivotima kao sto je napisano u jevrejima 4:12

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

E sad sta je sta pojma nemam.ko zna nek pise.
 
Duh i dusa su izgledaju slicno ali su zapravo veoma razliciti. Oni imaju razlicite funkcije u nasim zivotima kao sto je napisano u jevrejima 4:12

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

E sad sta je sta pojma nemam.ko zna nek pise.
Lepo si sinoć rekla šta i kojim redom ulazi u telo.

Prah + životodajni duh = duša živa


1. Mojsijeva 2,7A stvori Gospod Bog čovjeka od praha zemaljskoga, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovjek duša živa.
 
"О томе сам се управо спремао да пишем. И прошли пут сам хтео да кажем оно што ћу рећи сада, али сам одлучио да мало сачекам и видим шта ћете рећи на оно о чему сам говорио. И ево сада вашег питања. Захваљујем Вам на озбиљном бављењу оним што је било изложено. То је достојно Ваше тако озбиљне главице. Оно што сте приметили као пропуст заправо и није био пропуст, него је реч о томе, да стварима за које Вам се учинило да су пропуштене заправо тамо није ни било место. Јер није ствар душе да се бави тим предметима. За то постоји дух, а душа је сва окренута искључиво уређењу нашег пролазног, земаљског живота. И сва њена знања устројена су само на ономе што даје опит, и сва њена делатност усмерена је искључиво на задовољавање потреба пролазног живота, и сва њена осећања рађају се само из онога и почивају само на ономе што представља њена видљива стања и ситуације. Све што је изнад овога – није њена ствар. Ако код ње и бива нешто више од тога, то су само гости који су јој дошли у посету из друге, више области – из области духа.

Шта је то дух! То је она сила коју је Бог удахнуо у лице човека завршавајући његово стварање. Све врсте бића које живе на земљи изведене су по заповести Божијој из земље.
Из земље су изашле и све душе живих створења. Мада је људска душа у своме нижем делу слична душама животиња, у свом вишем делу она их неупоредиво превазилази. То што је људска душа таква, зависи од њеног сједињења са духом. Са њом се сјединио дух који јој је удахнуо Бог и који ју је толико узвисио изнад сваког другог створења. Ето због чега ми у себи примећујемо, осим онога што се види и код животиња, и оно што је својствено души одуховљеног човека, па и више од тога – оно што је у ствари својствено духу.
Дух, као сила која је изашла од Бога, зна Бога, тражи Га, и само у Њему налази мир.
Неким тајним духовним осећајем дух се уверава у своје божанско порекло, осећа своју потпуну зависност од Бога и сматра се обавезним да му на сваки начин угађа, да живи само за Њега и Њиме.
"
(Шта је духовни живот св. Теофана Затворника).
 
Ovaj što si ga citirao kaže iz zemlje.
То је она сила коју је Бог удахнуо у лице човека завршавајући његово стварање. Све врсте бића које живе на земљи изведене су по заповести Божијој из земље. Из земље су изашле и све душе живих створења. Мада је људска душа у своме нижем делу слична душама животиња, у свом вишем делу она их неупоредиво превазилази...
Zanimljivo, znaci i tela i duse su iz zemlje... znacajan citat.
 
Ali vidiš da odmah u nastavku ističe bitnu razliku ljudske duše i životinjske duše.
Znam to i to mi je jasno....
I ja se sa njegovim mišljenjem u potpunosti slažem.

Ali Ti sada pričaš nešto što se suštninski razlikuje od onog što je Teofan rekao.

On je jasan kada govori odakle 'sve' duše dolaze....
Zanemari sada razlike...

Све врсте бића које живе на земљи изведене су по заповести Божијој из земље. Из земље су изашле и све душе живих створења.
 
Znam to i to mi je jasno....
I ja se sa njegovim mišljenjem u potpunosti slažem.

Ali Ti sada pričaš nešto što se suštninski razlikuje od onog što je Teofan rekao.

On je jasan kada govori odakle 'sve' duše dolaze....
Zanemari sada razlike...
On tu govori o tome kakva bi ljudska duša bila da nije dobila duh od Boga. Bila bi kao životinjska tj. zemljana, propadljiva i smrtna. Ali nije takva jer je dobila duh od Boga.
 
On tu govori o tome kakva bi ljudska duša bila da nije dobila duh od Boga. Bila bi kao životinjska tj. zemljana, propadljiva i smrtna. Ali nije takva jer je dobila duh od Boga.
Da nije dobila duh, bila bi mrtva...
Iluzorno je o tome govoriti.

Teofan je savim jasan.

''Из земље су изашле и све душе живих створења.''

Hvala ti na ovom citatu.
Ovo je samo jedan pokazatelj koliko Vi ili Ti, pogrešno tumačite čak i oce....
 
Da nije dobila duh, bila bi mrtva...
Iluzorno je o tome govoriti.

Teofan je savim jasan.

''Из земље су изашле и све душе живих створења.''

Hvala ti na ovom citatu.
Ovo je samo jedan pokazatelj koliko Vi ili Ti, pogrešno tumačite čak i oce....
Životinje su žive pa nisu dobile duh. Ne možeš učitavati učenje JS u Teofanove riječi. Svaki čovjek ima u sebu tjelesnu i duhovnu komponentu. Tjelesnu komponentu čini tijelo a duhovnu duh i duša koji se često skupa nazivaju samo dušom jer su duh i duša spojena cjelina (a i sam sv. Teofan na drugom mjestu to govori). Dakle kada se stvara ljudska duša u njoj je sadržan i duh i po tome se razlikuje od životinjskih. Kada ne bi imala duha ljudska duša bi bila identična životinjskoj kako sam već objasnio. U tome je suština i gore navedenog citata sv. Teofana. Sv. Teofan zasigurno nije vjerovao da je duša duh + tijelo kako JS uče.
 
Životinje su žive pa nisu dobile duh. Ne možeš učitavati učenje JS u Teofanove riječi. Svaki čovjek ima u sebu tjelesnu i duhovnu komponentu. Tjelesnu komponentu čini tijelo a duhovnu duh i duša koji se često skupa nazivaju samo dušom jer su duh i duša spojena cjelina (a i sam sv. Teofan na drugom mjestu to govori). Dakle kada se stvara ljudska duša u njoj je sadržan i duh i po tome se razlikuje od životinjskih. Kada ne bi imala duha ljudska duša bi bila identična životinjskoj kako sam već objasnio. U tome je suština i gore navedenog citata sv. Teofana. Sv. Teofan zasigurno nije vjerovao da je duša duh + tijelo kako JS uče.
Nije tako Maki.

Teofan dobro zna da su i životinje dobile isti Duh...

Propovjednik 3,19Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

Ti hoćeš i preko Pisma i preko Teofana koji isto govori.
On priča odakle duše dolaze i u potpunosti, koliko vidim se slaže sa Biblijom...

To što se kasnije osvrće na razlike između nas i životinja je sasvim druga stvar.
I tu se slažem sa njim.

Ali sa tobom se ne slažem.

I nema tu učenja JS.
Biblija je jasna, a koliko vidim i Teofan priča isto...
 
Nije tako Maki.

Teofan dobro zna da su i životinje dobile isti Duh...

Propovjednik 3,19Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

Ti hoćeš i preko Pisma i preko Teofana koji isto govori.
On priča odakle duše dolaze i u potpunosti, koliko vidim se slaže sa Biblijom...

To što se kasnije osvrće na razlike između nas i životinja je sasvim druga stvar.
I tu se slažem sa njim.

Ali sa tobom se ne slažem.

I nema tu učenja JS.
Biblija je jasna, a koliko vidim i Teofan priča isto...
Св. Теофан јасно учи да животиње НИСУ добиле дух.
"Прихватам се онога што је било прекинуто – шта се заправо догодило са душом услед њеног сједињења са духом, који је од Бога. Душа се од тога сва преобразила, и од животињске, каква је по природи, постала је људска, са оним силама и дејствима на која је горе указано. Али сада није реч о томе. Пребивајући тако како је описано, она осим тога показује узвишена стремљења и усходи једну степеницу више, показујући се као одуховљена душа."
https://svetosavlje.org/sta-je-duhovni-zivot-i-kako-se-za-njega-osposobiti/13/

Овдје је јасно исказао да је сједињење са духом управо то што разликује људску душу од животињске. Ако су и животиње добиле исти дух онда те разлике не би ни било. А и у оном првом цитату исто се каже.
"Мада је људска душа у своме нижем делу слична душама животиња, у свом вишем делу она их неупоредиво превазилази. То што је људска душа таква, зависи од њеног сједињења са духом. Са њом се сјединио дух који јој је удахнуо Бог и који ју је толико узвисио изнад сваког другог створења".
 
"О томе сам се управо спремао да пишем. И прошли пут сам хтео да кажем оно што ћу рећи сада, али сам одлучио да мало сачекам и видим шта ћете рећи на оно о чему сам говорио. И ево сада вашег питања. Захваљујем Вам на озбиљном бављењу оним што је било изложено. То је достојно Ваше тако озбиљне главице. Оно што сте приметили као пропуст заправо и није био пропуст, него је реч о томе, да стварима за које Вам се учинило да су пропуштене заправо тамо није ни било место. Јер није ствар душе да се бави тим предметима. За то постоји дух, а душа је сва окренута искључиво уређењу нашег пролазног, земаљског живота. И сва њена знања устројена су само на ономе што даје опит, и сва њена делатност усмерена је искључиво на задовољавање потреба пролазног живота, и сва њена осећања рађају се само из онога и почивају само на ономе што представља њена видљива стања и ситуације. Све што је изнад овога – није њена ствар. Ако код ње и бива нешто више од тога, то су само гости који су јој дошли у посету из друге, више области – из области духа.

Шта је то дух! То је она сила коју је Бог удахнуо у лице човека завршавајући његово стварање. Све врсте бића које живе на земљи изведене су по заповести Божијој из земље.
Из земље су изашле и све душе живих створења. Мада је људска душа у своме нижем делу слична душама животиња, у свом вишем делу она их неупоредиво превазилази. То што је људска душа таква, зависи од њеног сједињења са духом. Са њом се сјединио дух који јој је удахнуо Бог и који ју је толико узвисио изнад сваког другог створења. Ето због чега ми у себи примећујемо, осим онога што се види и код животиња, и оно што је својствено души одуховљеног човека, па и више од тога – оно што је у ствари својствено духу.
Дух, као сила која је изашла од Бога, зна Бога, тражи Га, и само у Њему налази мир.
Неким тајним духовним осећајем дух се уверава у своје божанско порекло, осећа своју потпуну зависност од Бога и сматра се обавезним да му на сваки начин угађа, да живи само за Њега и Њиме.
"
(Шта је духовни живот св. Теофана Затворника).
promašio si temu
 
Duh i dusa su izgledaju slicno ali su zapravo veoma razliciti. Oni imaju razlicite funkcije u nasim zivotima kao sto je napisano u jevrejima 4:12

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

E sad sta je sta pojma nemam.ko zna nek pise.
Ne znam, ali naslućujem da je naš duh deo duše. Prva mi je duša, pa tek onda duh.
Ustvari, sad sam zagazila u dvoumljenje.
Moja religija se zasniva na Ocu Sinu i Svetome Duhu.
Možda je ipak duh pre nego duša?
Šta se desilo kada je Bog stvarao čoveka?
I, udahnu mu dušu?
Ili, i udahnu mu duh?
Ma, mislim ipak dušu!
 
Ne znam, ali naslućujem da je naš duh deo duše. Prva mi je duša, pa tek onda duh.
Ustvari, sad sam zagazila u dvoumljenje.
Moja religija se zasniva na Ocu Sinu i Svetome Duhu.
Možda je ipak duh pre nego duša?
Šta se desilo kada je Bog stvarao čoveka?
I, udahnu mu dušu?
Ili, i udahnu mu duh?
Ma, mislim ipak dušu!
Duh je duša duše najkraće rečeno.
 

Back
Top