Da li Bog zna šta je seks?

Волео човек што сви људи воле... :)
I jel to predstavio kao pozitivnu stvar što se tako molio Bogu?

Кажем ти виде се одблесци манихејскох заблуда. Погледај ти ипак видео оца Ђуровића, он је стручњак за Августина.
Čekaj sad taj Đurović zna bolje od Avgustina šta je Avgustin mislio?
 
I jel to predstavio kao pozitivnu stvar što se tako molio Bogu?
Па ти сам закључи. :)

Čekaj sad taj Đurović zna bolje od Avgustina šta je Avgustin mislio?
Наравно да не познаје боље шта је он мислио, али он је изучио цео његов живот, његов опус, дела и дијалоге. Има их у малом прсту.
Тако да је меродавнији и од мене и од тебе по том питању. ;)
 
1. Nije. Čitao sam taj dio Konfesija.

2. Pa ako je ovako pouzdan i u drugim aspektima njegovog života...
Сексуалност је део наше природе Маки, такви смо од Бога створени, и немам дилеме да је таква намена за рађање била и у рају. Дакле, нема ту спора. Страст је Божји Дар, дат нам ради рађања али и љубави мушког и женског. То је ПРИРОДНО и Богом благословено. Јер, читај Библију, Маки, кад нас је створио, Бог није Заповедио ,,созерцавајте се, постите, метафизиком се бавите", него је Заповедио ,,рађајте се". Али не само то кад је створена жена, речено је још тада, и рају, да двоје буду једно тело. То се наравно,односило и на саму полност.

Августин је знао то, био је свестан, поред неких својих манихекских мишљења, да је страст и сексуалност наша природа, од Бога дата. Он је одлучио да се потпуно посвети Цркви, када је доживео велике несреће (смрт мајке и сина), али чак и тада знао је колико је секдуачностјака и лепа и није желео да га потпуно напусти.

Маки, Оци су били живи људи,...

Што се друге твоје примедбе тиче, да веруј да је поуздан. Можда наш најбољи стручњак за патристику. Још је боље што он народским језиком, приближно народу, објашњава ко су Ови били и шта су говорили.
 
Да, то је та Макијева уврнута логика. Они који веле да су односи само ради прокреације, греше дебело, јер сама природа зна за сексуалне односе који немају само ту сврху. Двоје су у телу једно иако немају деце. Као што крштење није само ради опроштаја првородног греха, тако и секс није само ради прављења деце.

Елем, теологија и духовни живот се не уче на основу пар цитата канона или Отаца, него на студирању, подвигу и размени мишљења са продуховљеним особама.

Страст и секс су нам дати да бисмо преживели као врста и дошли до индивидуације. Зато он нема ништа са падом. Зрели Августин ће рећи да би било и страсти у рају приликом секса. Јер, он је био један од ретких Отаца који је укапирао да је Бог створио овај свет какав јесте, да је желео овакав свет и да су људи само били у фази која изискује преображај. Никаквог првобитног савршенства није било. Животињско или душевно наше тело мора да постане духовно да би обитавало у Царству Небеском. Сваки лишен светлости разума би морао да пева и слави Адама и Еву као и ђавола и грех, јер да тога није било не би било и нас! Ми пак велимо да није тако. Родили бисмо се једнако, тако да је сексуалност замишљена и благословена од Бога (ко чита Библију) као света ствар са сврхом да се напуни земља.
Тако да, @Maki! било би секса и у рају јер је рађање деце Прва Заповест Божја а код нас људи постоји само један начин да до тога дође. :D

Ау, ал се расписао, мада мало пре оваквих дужну љубав са женом, па ми дошла инспирација. Ех... :)
zloupotreba svetih otaca u korist svog uvrnotog mišljenja. to se isto radi sa biblijom.
bibliju tumačili sveti oci (koji su ljudi), a onda se tumače sveti oci i sada dolazimo silom prilika nametnuto da tumačimo ljude koji su tumačili svete oce a ovi bibliju. jedno opšte ludilo u pravoslavljju bez cilja. i šta na kraju zaključiti jebat ženu kad vam se hoće i to zguza, kaubojku ili je jebat dva puta misionarski.
***** čoveka koji dozvoljava da mu crkva viri u tanjir i krevet. eto samo još da nam kažu kad da seremo i koliko da se zadržimo u ćenifu.
ko zna možda i ima.
 
zloupotreba svetih otaca u korist svog uvrnotog mišljenja. to se isto radi sa biblijom.
bibliju tumačili sveti oci (koji su ljudi), a onda se tumače sveti oci i sada dolazimo silom prilika nametnuto da tumačimo ljude koji su tumačili svete oce a ovi bibliju. jedno opšte ludilo u pravoslavljju bez cilja. i šta na kraju zaključiti jebat ženu kad vam se hoće i to zguza, kaubojku ili je jebat dva puta misionarski.
***** čoveka koji dozvoljava da mu crkva viri u tanjir i krevet. eto samo još da nam kažu kad da seremo i koliko da se zadržimo u ćenifu.
ko zna možda i ima.
Није то до Цркве, Сале, као такве, већ до одређених кругова у Цркви који тако тумаче Оце, намећу те ригидне и пуританске ставове, немајући свест да то нема везе ни са Библијом, ни са Оцима, ни са Црквеним Учењем.
Још горе је кад верници, несвесни тога, почну здраво за готово да прихватају такве ставове и тумачења и буквално читају Библију ко да је она, Боже ми опрости, сексуални приручник где је описано кад и како супружници смеју да се дохвате.
Такви људи, на пример, не знају да су Оци били ипак људи који су имали различите ставове. Имао си ригидне, а имао си и сасвим природне ставове. Рецимо, Свети Јован Златоусти, он важи код тих квазидуховника као заклети поборник акстезима,, и само га цитирају. Али, не знају да је он је имао две фазе, једну ригидну, коју је касније променио. На пример, кад му је дошла једна жена која му се жалила на мужа јер он хоће секс, а она неће јер је пост, он ју је изгрдио и избрукао и малтене рекао: ,,Иди, спавај са својим човеком, боље да ти спаваш са њим иако је пост него да он нађе неку другу". Видиш како је он био мудар, а неки квазидуховник би јој рекао ,,У праву си, жено, истрпи, не дозволи да ти његова похота поквари пост".

И тако даље. Дакле, треба много више познавати Оце, него свести све на пар цитата. Друго, ја много ценим и волим наше монаштво, оно је извор Духовне Мудрости Православља, и волим наше манастире, и све то, али монаси немају шта да се мешају у брак и супружанске односе и да одређују супружницима како да живе. Једноставно нису компетентни за то. Савете може да даје једино ожењени попа, али и он нема шта много да завирује и одређује. Што се тиче односа, Библија је јасна да је полност добра и благословена, чак је и опевана, и да треба да се упражњава што више. Сам Апостол је ту јасан, он нигде, колико код Маки то покушавао да докаже, није се мешао супружницима у брак, у том смислу да им је одређивао кад смеју, како смеју, који позу да користе, итд. Човек се тиме није бавио, лепо је рекао ,,супружници да се састају по договору", рекао да је брачна постеља чиста и да указују једна другоме дужну љубав, тј секс.

И то је то што нам Библија каже, све ово остало су мудровања нека која везе са Црквом и Вером немају. Хвала Богу, сада има све више мудрих свештеника и теолога, попут Ђуровића, ког сам већ постављао , који лепо лажу да се немају људи шта стидети своје полности, да слободно упражњавају секс и да не слушају ,,савете" квазидуховника који могу да доведу до пропасти брака.
 
И то је то што нам Библија каже, све ово остало су мудровања нека која везе са Црквом и Вером немају. Хвала Богу, сада има све више мудрих свештеника и теолога, попут Ђуровића, ког сам већ постављао , који лепо лажу да се немају људи шта стидети своје полности, да слободно упражњавају секс и да не слушају ,,савете" квазидуховника који могу да доведу до пропасти брака.
moja poenta da su ljudi i pre crkve znali šta je brak ili kako se tad zajednica zvala. nije im bilo potrebno da ih neko "uči" kako i kad. međutim ima ljudi koji idu iz krajnosti u krajnost pa ne shvatam ove što idu i pitaju duhovnike šta kaže crkva kako pojebat svoju rođenu ženu a popovima super, slušaju erotiku uživo i bogougodno savetuju.
i na kraju zna se šta je preljuba i za to ti ne treba crkva. i sve to kakve ima veze sa duhovnošću.

pogledaj ovo
KAMA SUTRA, pogrešno smatrana seksualnim priručnikom, je knjiga o ponašanju među polovima u svim mogućim prilikama. Nastala je pre 16 vekova i govori o tehnikama opštenja između muškarca i žene, dok se erotska tehnika obrađuje samo u jednom od sedam poglavlja. Vatsjajana u Kama Sutri daje svima savete (devojkama, devicama, ženama, mladićima, odraslim muškarcima, starijim muškarcima) kako da uspešno realizuju svoje ciljeve u vezi sa suprotnim polom. On objašnjava:

kako da muškarac zavede ženu,
kako da zavede tuđu ženu,
kako da zaštiti svoju,
kako da devojka izmami novac od starijeg muškarca i kako kasnije da ga se oslobodi,
kako muškarci da se zaštite od ženskih podvala,
kako prepoznati žene koje je lako osvojiti,
kako izabrati pravog partnera,
kako se udvarati,
kako voditi ljubav…
dakle svi vole da savetuju i određuju pravila, mada ovi bar savetodavno deluju.
 

Back
Top