Sta je Isus zrtvovao ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
kako je dao sebe kad vi tako jasno odvajate besmrtnu dusu od tela? sta je to "sebe" u ovom slucaju?

da je dao dusu, pa ok....ali par sati mucenja...pa izvini...znam neke koje se muce ceo zivot a nisu ni pomislili da time mogu da zaduze celo covecanstvo.
 
anakin:
kako je dao sebe kad vi tako jasno odvajate besmrtnu dusu od tela? sta je to "sebe" u ovom slucaju?

Predpostavljam da poznaješ Novi Zavet. Svi odgovori na tvoja pitanja su tamo dati. Dao je svoju ljudsku prirodu - čoveka, osećao je patnju i bol, prošao je kroz fizičku smrt. Telo je prolazilo kroz muke.

anakin:
da je dao dusu, pa ok....ali par sati mucenja...pa izvini...znam neke koje se muce ceo zivot a nisu ni pomislili da time mogu da zaduze celo covecanstvo.

To je tvoje individualno doživljavanje njegove žrtve (odnosi se na reč ZADUŽITI). Žrtvovati je nešto sasvim drugo, onaj ko se žrtvuje za nekog nema nameru da ga zaduži. Juda ga je izdao jer je smatrao da će se Isus zbog mučenja pokazati u svoj sili božanske prirode. Ta sila je Uskrsnuće i usledila je nakon fizičke smrti. Par sati mučenja je bilo u stvari nekih 12 časova ako ne i više. Samo na krstu je bio zakovan nekoliko sati (možeš li da predstaviš sebi kako je bilo onima koji su bili razapeti kada su mogli umreti za tako kratko vreme - šta se na krstu dešava sa plućima i srcem, osim rana od kočeva koje se najčešće pominju?). Čak ni oni (učenici i Majka) koji su u tim trenucima bili pored njega nisu znali šta je u stvari Vaskrsnuće. Pred njihovim očima je izdahnuo čovek, a tek u treći dan ustao Bog.
Oni koji se (ne svojom krivicom) muče ceo život, i tu patnju s mirom, bez srdžbe i gneva prema životu podnose, su Hristoliki. Takvi ljudi nikad ne smatraju da su bilo koga čime zadužili. Tu si u pravu.
 
PAK PAHA:
nije_lako:
Dao je sebe da bi naučio nas.

za nekoga ko je mastermind svemira fantasticno je koliko je podbacio u planu koji bi opravdano ocekivano trebalo da bude besprekoran kada ga je sam bog skovao zarad postizanja tog obrazovnog efekta...

cudni su putevi gospodnji a? hehe...
Plan masterminda je ako malo bolje proučiš do sada besprekoran. Da je ovde i sad sve već gotovo mi bismo sada postovali mislima u Raju, a ne ovako elektronski... i ti bi opet bio zdrava jetrena pašteta, oooooooops pardon! ćelija a ne neki ćirilični cancer. :wink:
 
Christadelphian:
domina:
Pitanje je sta je Isus zrtvovao ako je uskrsnuo nakon par dana? Znam da je malo suludo pitanje za hriscane ali eto logika me navodi da tako razmisljam.
Vrlo normalno razmišljanje za razliku od nekih koji "sve znaju" a ne razmišljaju te to pitanje i jeste suludo za njih.
Da je bio Bog ili da je već pre bio na nebu za Njega to ne bi ni bila žrtva kao što si i sama zaključila . On je bio čovek i žrtvovao je svoj život svojevoljno za sebe i nas a pošto nas jedino takva žrtva mogla spasiti -čista i bez mane On je pristao na to zbog nas u prvom redu.
Životinjse žrtve pod zakonom nisu mogle da nas sve operu zauvek već su imale kratkotrajno dejstvo .
Zar ne mislis da je ovaj koncept zrtvovanja i zrtve vec odavno postao anahronican sa modernim ljudskim bicem. Moje osobno misljenje je da je Krist znao kako ce se njegov cin tumaciti i koliko ce se izopaciti nikada se ne bi zrtvovao. Ako ti je ovo nejasno osvrni se malo na nasu - kriscansku iliti zapadnu civilizaciju. Toliko se zasniva na osjecaju krivice i pokajanja da ljudi nemaju kad da uzivaju u zivotu od tolike kolektivne krivice koja se kroz stoljeca ugradila u genetski kod pojedinca tako da svaka individua ima osjecaj da ce nesto ruzno da je strefi ako se usudi da bude sretna. Na zalost umjesto da nas priblizi bogu hriscanstvo nas je od njega potpuno odaljilo. A Gibsonov film samo je propagandni pokusaj katolicke crkve da vrati u stado zabludjele ovcice, bez da ulazim u njegove umjetnicke vrijednost sasvim je jasno da ovaj film ispira mozak sa istim porukama koje se provlace od pocetka kriscanstva.
 
Misli se na one koji su uspjeli da tako izdeformiraju jasnu poruku, Da rekao bih crkva ali nebitno je - jer kada se raspravlja o ovome zvanicno hriscanstvo jeste crkva. Ono sto je bitno jeste da su bilo jedno bilo drugo ustrojili nasu civilizaciju i prosjecnom covjeku je potrebno da provede prvih u prosjeku 30 godina svog zivota (pod uslovom da je zainteresiran za duhovni razvoj, posto slijepo prihvatanje postavljenih dogmi tesko moze biti nazvano bilo kakvim duhovnim razvojem) da bi se oslobodio svog smeca kojim ga kljukaju o rodjenja, a ne smijemo zaboraviti ni genetsko opterecenje...
 
domina:
Pitanje je sta je Isus zrtvovao ako je uskrsnuo nakon par dana? Znam da je malo suludo pitanje za hriscane ali eto logika me navodi da tako razmisljam.

Ma sta je zrtvovao? RAskrinkali ga Rimljani. Uhvatili ga u neku stetu. Lud ce svasta da poveruje.

Neverovatno koliko U/Vaskrs privlaci toliko paznje kod hriscana dok tada niko nije ni primetio niti obracao paznju na njegovo raspece, osim njegova druzine. Vaskrs se praznovao i pre Hrista!
 
domina:
Pitanje je sta je Isus zrtvovao ako je uskrsnuo nakon par dana? Znam da je malo suludo pitanje za hriscane ali eto logika me navodi da tako razmisljam.
zrtvovao je svoj zivot da bi pobedio smrt.pokazao njegovim primerom da i mi ljudi mozemo da pobedimo smrt...vaskrsnuo je u telu koje nije materijalno vec nadmaterijalno...
ljudi jeli citate vi nesto u zivotu :roll: :cry: :lol:
 
random_cloud_form:
sta je zrtvovao ako je uskrsnuo?
hmmmm
inteligentno pitanje domina, koje podriva dogmu, ali greska se krije u shvatanju pojma uskrsnuca kao nekog blazenstva i nastavka naseg licnog zivota.
mada, meni je interesantno sto je u filmu stradanje isusovo sotona prikazan u liku ZLE ZENE!
kako vi objasnjavate ovaj potez gibsona

pozdrav i svako dobro
nego sta je pojam uskrsnuca...
 
Sa osecajem da mozda podrivam neciju veru ali ipak ako je dovoljno jaka nista je ne moze unistiti. Zrtva je kad nesto das bez povratka,ostajes bez neceg dragocenog. Adam je ceo rod odneo u propast. Isus nas vraca. Njegov savrsen zivot je odgovarao otkupu za covecanstvo od greha.Ok,ali on je vaskrsnuo,vracen mu je zivot. Na osnovu cega se covecanstvu otkupljuju gresi. Gde je tu stvarno zrtva?
 
domina:
Sa osecajem da mozda podrivam neciju veru ali ipak ako je dovoljno jaka nista je ne moze unistiti. Zrtva je kad nesto das bez povratka,ostajes bez neceg dragocenog. Adam je ceo rod odneo u propast. Isus nas vraca. Njegov savrsen zivot je odgovarao otkupu za covecanstvo od greha.Ok,ali on je vaskrsnuo,vracen mu je zivot. Na osnovu cega se covecanstvu otkupljuju gresi. Gde je tu stvarno zrtva?
pa hristos i zrtvuje svoj zivot ovozemaljski zrtvom koja je najvece mucenje jer visis na krstu polako krvaris pritisak ti pada sunce te pece pre toga si isiban... ljudi koji su te navodno voleli su se sakrili i nesmeju da kazu da su bili sa tobom...a pri tom si nevin...ako gledamo i drugu zrtvu a to je ovaplocenje...a hristos gubi telo on umire teloom...
naravno ako se zadrzimo u sveri biblije...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top