Šta je iskreno pokajanje?

a sta znaci iskreno?
svako misli da se iskreno pokajao ali da li je?
iskreno znači da si se pokajao za učinjeno (ne)delo jer si shvatio da je to pogrešno a ne zato što se bojiš strašnog suda ili gde ćeš jednog dana zbog toga završiti.
Čovek koji se iskreno pokaje sam sebi napravi pakao jer savest počne strašno da ga peče.
Duša nema mira, sam je sebe osudio, ne treba mu božiji sud.
Takvom čoveku bog oprašta grehe ali takvi su retki, možda jedan u deset miliona a i tada možda je nijedan.
 
Pokajanje postoji ali iskreno pokajanje ne..bar ne u ovoj ljudskoj civilizaciji
Možda u nekoj narednoj kada i ako nivo svesti i samospoznaje skoci na viši nivo..
Sve dok ljudi smatraju da su oni Bogovi koji odlucuju o svemu i sve znaju ..iskrenog pokajanja nema
 
iskreno znači da si se pokajao za učinjeno (ne)delo jer si shvatio da je to pogrešno a ne zato što se bojiš strašnog suda ili gde ćeš jednog dana zbog toga završiti.
Čovek koji se iskreno pokaje sam sebi napravi pakao jer savest počne strašno da ga peče.
Duša nema mira, sam je sebe osudio, ne treba mu božiji sud.
Takvom čoveku bog oprašta grehe ali takvi su retki, možda jedan u deset miliona a i tada možda je nijedan.
napisa ti traktat o pokajanju :D
a msilim da se sve moze sazeti u sledecem.

iskreno je ako zaista to mislis u svojoj dusi bez interesa.


i to je to :D
inace u pravu si da se mnogi sebicno pokaju kad ih stisne neka nevolja i nadaju se da ce se izvuci bez iskrenog pokajanja.
 
napisa ti traktat o pokajanju :D
a msilim da se sve moze sazeti u sledecem.

iskreno je ako zaista to mislis u svojoj dusi bez interesa.


i to je to :D
inace u pravu si da se mnogi sebicno pokaju kad ih stisne neka nevolja i nadaju se da ce se izvuci bez iskrenog pokajanja.
ili plate oprost grehova, pa im pop sve oprosti u ime Boga
 
Pokajanje postoji ali iskreno pokajanje ne..bar ne u ovoj ljudskoj civilizaciji
Možda u nekoj narednoj kada i ako nivo svesti i samospoznaje skoci na viši nivo..
Sve dok ljudi smatraju da su oni Bogovi koji odlucuju o svemu i sve znaju ..iskrenog pokajanja nema
Lepo rečeno, mada bih ja to malo drugačije složila.
Problem se ne može rešiti na istom nivou svesnosti na kome je i nastao.
Taj citat Ajnštajnu pripisuju, ali ko god da je to rekao, tačno je.

Iskreno pokajanje nastaje onda kada podigneš nivo svesnosti i shvatiš
šta si uradio. Pa ako opet padneš u neku negativnu emociju, zaboraviš
se i opet učiniš isto, jel ono pokajanje bilo neiskreno? Nije. Ali se tom
ponovljenom greškom brže akrivita savest nego prethodnog puta.
Prošlog puta su ti možda trebale godine da shvatiš grešku, a sada je
vidiš već posle par minuta. I samo je potrebno stražariti i ne odustajati.
 
@robivek ..šta je smešno u mom postu :lol:

evo kratka informacija

Indulgenciju, da se počinjeni gresi mogu otkupiti novcem je uvela Katolicka crkva na celu sa Papom ( ne znam koji je tada bio ) negde u 11 veku.Prvi ko se pobunio protiv toga je Martin Luter negde polovinom 16.veka, da bi bio izveden na sud i dalje šta je sve bilo sa njim da bi konacno Katolička i Evagelistička crkva potpisale sporazum da se oproštaj greha dobija samo verom, a ne delima.Kažu zli jezici da je pola Vatikana izgradjeno sa novcem od opraštanja pocinjenog greha :)
 
Našla sam ovu kratku pricu na internetu :

"Johan Tecel bio je dominikanski fratar, poznat u nemačkoj Saksoniji po veštini ubiranja novca od prodaje indulgencija. Pri ulasku u neki grad, povorka visokodostojanstvenika, sveštenika i vernika dočekivala bi ga sa zastavama, svećama i pesmom. Zvona su zvonila, svirale su orgulje.
Tecel bi tada, vadeći papsku bulu na tkanini od svile i zlata, nudio indulgencije onima koji žele da priznaju svoje grehe i da daju prilog za izgradnju crkve svetog Petra.
„Sa autoritetom svih svetaca i s milošću za vas, oslobađam vas svih grehova i zločina i oslobađam vas od svih kazni za deset dana“, širio je Tecel učenje po kome ništa osim novca nije potrebno da se dobije oprost. Dok ih je prodavao, govorio je: „Čim novčić u škrinjici zazveči, uboga duša iz Čistilišta iskoči“."
 
Lepo rečeno, mada bih ja to malo drugačije složila.
Problem se ne može rešiti na istom nivou svesnosti na kome je i nastao.
Taj citat Ajnštajnu pripisuju, ali ko god da je to rekao, tačno je.

Iskreno pokajanje nastaje onda kada podigneš nivo svesnosti i shvatiš
šta si uradio. Pa ako opet padneš u neku negativnu emociju, zaboraviš
se i opet učiniš isto, jel ono pokajanje bilo neiskreno? Nije. Ali se tom
ponovljenom greškom brže akrivita savest nego prethodnog puta.
Prošlog puta su ti možda trebale godine da shvatiš grešku, a sada je
vidiš već posle par minuta. I samo je potrebno stražariti i ne odustajati.
Poenta svesnosti o pocinjenom grehu i pokajanju je da se više greh ne ponavlja
 
@robivek ..šta je smešno u mom postu :lol:

evo kratka informacija

Indulgenciju, da se počinjeni gresi mogu otkupiti novcem je uvela Katolicka crkva na celu sa Papom ( ne znam koji je tada bio ) negde u 11 veku.Prvi ko se pobunio protiv toga je Martin Luter negde polovinom 16.veka, da bi bio izveden na sud i dalje šta je sve bilo sa njim da bi konacno Katolička i Evagelistička crkva potpisale sporazum da se oproštaj greha dobija samo verom, a ne delima.Kažu zli jezici da je pola Vatikana izgradjeno sa novcem od opraštanja pocinjenog greha :)
Iskreno,sve si tacno rekla ali je ta realnost tragikomicna pa sam bio u dilemi dali da lijem suze ili da se nasmejem...i prevagnulo ovo drugo.
Jadno je i zalosno sto je to sto je radilo papstvo bila klasicna zloupotreba ljudskih osecanja o Bogu dok su ujedno na svoju ruku promovisal/nametnuli silom koncept koji je u najmanju ruku Bogohulan i koji degradira naseg Gospoda.

Ali gde je tu humor ?
Pa iskrerno zaista mi smesno to sto se veoma cesto pravoslavlje izjasnjava da su katolici njihova braca po veri ( naravno,ona koja su zalutali od vere) ali ih ipak tetira sa mnoooogo vecim postovanjem nego sto je recimo slucaj sa protestrantima...jednostavno imaju vise zajednickih "tacaka".
 
Iskreno,sve si tacno rekla ali je ta realnost tragikomicna pa sam bio u dilemi dali da lijem suze ili da se nasmejem...i prevagnulo ovo drugo.
Jadno je i zalosno sto je to sto je radilo papstvo bila klasicna zloupotreba ljudskih osecanja o Bogu dok su ujedno na svoju ruku promovisal/nametnuli silomn koncept koji je u najmanju ruku Bogohulan i koji degradira naseg Gospoda.

Ali gde je tu humor ?
Pa iskrerno zaista mi smesno to sto se veoma cesto pravoslavlje izjasnjava da su katolici njihova braca po veri ( naravno,ona koja su zalutali od vere) ali ih ipak tetira sa mnoooogo vecim postovanjem nego sto je recimo slucaj sa protestrantima...jednostavno imaju vise zajednickih "tacaka".
pametno..uvek se treba smejati..Bog voli nasmejane
 

Back
Top