Ovi jedan
Domaćin
- Poruka
- 3.560
U kamenu. Stavlja sam već nešto na ovoj ili na temi o Dubrovniku, al mogu ponovit sutra sad mi kasna ura.Kakvih zapisa?
Donji video prikazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
U kamenu. Stavlja sam već nešto na ovoj ili na temi o Dubrovniku, al mogu ponovit sutra sad mi kasna ura.Kakvih zapisa?
Mislim da u to vrime Duklja(ili Zeta) ima vlast nad svim gradovima na obali jer su već ranije tiješili pitanje Bizanta koji im je istina još uvik "visija" nad glavom obzirom da su graničili. A da je u gradu također ostalo njihovih žitelja nije sporno(vjerovatno i na kakvim pozicijama obzirom na svoj status, pozadinu, znanje, obrazovanje, imovinsko stanje i slično u čemu su još uvik prednjačili nad Dukljanima ili ostalim Slavenima).
Ako je virovat hr. wiki koja pak za izvor navodi Sabrane spise Stjepana prvookrunjenog to bi bili:
Nemanjin sin, prvi srpski kralj Stefan Prvovjenčani, u spisu o svom ocu Žitje. Sv. Simeona, izvješćuje da Nemanja "povrati Dioklitiju i Dalmaciju", rušeći "Danj grad, Sardoniki grad, Drivast, Rosaf grad zvani Skadar, grad Svač, grad Ulcinj, grad slavni Bar".
»A Kotor ostavi, utvrdi ga i prenese svoj dvor u nj, koji je i do danas. Ostale gradove poobara, i poruši, i pretvori slavu njihovu u pustoš, istrijebi grčko ime, da se nikako ne spominje ime njihovo u toj oblasti, a narod svoj u njima nepovredjen ostavi da služi državi njegovoj sa strahom i s urečenim dankom od Svetoga.«
Izgradia Stefan novi, lipši i stariji Danj, Sard, Drivast, Skadar, Svač i Ulcinj te novi, lipši, stariji i slavniji Bar.A šta je to bilo, tačno, sa Danjem, Sardom, Drivastom, Skadrom, Svačem. Ulcinjem i slavim Barom, posle toga?
Ne, od 60-ih godina Duklja ima svog vizantijskog upravitelja, mislim da je nešto Ignatio ili tako nešto slično. On je prisutan tamo i u vreme Mihaila III.Mislim da u to vrime Duklja(ili Zeta) ima vlast nad svim gradovima na obali jer su već ranije tiješili pitanje Bizanta koji im je istina još uvik "visija" nad glavom obzirom da su graničili. A da je u gradu također ostalo njihovih žitelja nije sporno(vjerovatno i na kakvim pozicijama obzirom na svoj status, pozadinu, znanje, obrazovanje, imovinsko stanje i slično u čemu su još uvik prednjačili nad Dukljanima ili ostalim Slavenima).
Kakve veze ima Miroslavljevo jevanđelje sa Zetom!?Kao dokaz nadmoći dukljanske kulture S. Hafner navodi Ljetopis popa Dukljanina i Miroslavljevo evanđelje, dva najpoznatija kulturna spomenika Zete, koji se mogu mjeriti sa sličnim europskim spomenicima
Ovo je iz doktorske disertacije o porodici Andechs. Bertholdova ćerka je trebalo da se uda za Toljena.
Nisam iša u dubnine, al onako površno šta sam povata moć Bizanta je tad dobrano opala i nad dukljanskim gradovima u kojima su već onda mahom živili Slaveni.Ne, od 60-ih godina Duklja ima svog vizantijskog upravitelja, mislim da je nešto Ignatio ili tako nešto slično. On je prisutan tamo i u vreme Mihaila III.
Hafner tako navodi iako se pod Zetu virujem misli na nekakvu istoznačnicu/nasljednicu Duklje jer Miroslav je bia njen knez ako se ne varam.Kakve veze ima Miroslavljevo jevanđelje sa Zetom!?
Ma kakvi, Miroslav je humski knez i Nemanjin brat. Svoju zadužbinu je podigao u Bijelom Polju koje je tada u Raškoj.Hafner tako navodi iako se pod Zetu virujem misli na nekakvu istoznačnicu/nasljednicu Duklje jer Miroslav je bia njen knez ako se ne varam.
Ma ne, baš u to vreme jača. To je doba Manojla I Komnena.Nisam iša u dubnine, al onako površno šta sam povata moć Bizanta je tad dobrano opala i nad dukljanskim gradovima u kojima su već onda mahom živili Slaveni.
Nisam iša u dubnine, al onako površno šta sam povata moć Bizanta je tad dobrano opala i nad dukljanskim gradovima u kojima su već onda mahom živili Slaveni.
Kir Isak se zove, duks Dalmacije i DukljeNe, od 60-ih godina Duklja ima svog vizantijskog upravitelja, mislim da je nešto Ignatio ili tako nešto slično. On je prisutan tamo i u vreme Mihaila III.

To opadanje koje ti pominješ dolazi posle Manojla (+1180). Manojlo je bio baš jak vladar. Nemanju je vodio kao taoca u Carigrad itd. Uglavnom, Manojlo je bio baš čvrst vladar, njegovu vlast je prihvatala i Bosna. To opadanje dolazi posle njegove smrti.Ako je to točno onda bi Bizant triba bit u stanju zaštitit Duklju da su bili još uvik moćni i snažni kao ranijih desetljeća ili stoljeća.
To je verovatno bitka iz sredine 11-og veka.Spominjala se i bitka u Baru kao presudna za otklanjanje "Bizanstskih okova" mada
Mihajlo i Bodin su bili dalmatinski a ne raški kraljevi. U 11.veku Dalmaciju još uvek zovu Hrvatskom.A ovo ti je zbog toga, moje mišljenje, jer se mešaju Raška i Hrvatska.
Ja i ne pišem o Mihailu i Bodinu već o Nemanji, Stracimiru i Miroslavu , pošto ih je pomenuo tzv. Ansbert u svojoj hronici.Mihajlo i Bodin su bili dalmatinski a ne raški kraljevi. U 11.veku Dalmaciju još uvek zovu Hrvatskom.
Da li si ti pročitao šta kaže Dandolo?