Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Ionako je tema moral, pa bi imo ja tu radozlanost... Kako to da su zatvori prepuni vernika?
Broj ateista zatvorenih za nemoralna dela prilično je zanemarljiv.

Ovo ti je dobro pitanje.I mnogo diskutabilno.A znaš šta je najveći fazon.Učinioci krivičnih dela protiv morala u zatvoru imaju i crkvu gde mogu da se mole Bogu a što oni redovno i čine.
:bye:
felix.gif
 
Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Ovo ti je dobro pitanje.I mnogo diskutabilno.A znaš šta je najveći fazon.Učinioci krivičnih dela protiv morala u zatvoru imaju i crkvu gde mogu da se mole Bogu a što oni redovno i čine.
:bye:
felix.gif

Ovde se ja odavno pitam: kada ne bi bilo institucije opraštanja grehova, nego recimo kao u saobraćaju, da sakupljaš kaznene i nagradne poene, pa će večni život dobiti recimo 50% sa vrha liste... da li bi svet bio drugačiji? :D
 
Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Ovde se ja odavno pitam: kada ne bi bilo institucije opraštanja grehova, nego recimo kao u saobraćaju, da sakupljaš kaznene i nagradne poene, pa će večni život dobiti recimo 50% sa vrha liste... da li bi svet bio drugačiji?

Kako ja ovde imam mali problemčić u shvatanju onih nagradnih poena to me sprečava da iznesem svoje mišljenje u vezi sa tvojom veoma zanimljivom dilemom.A mogu da kažem nešta bez onih... nagradnih poena.Mislim da kada bi bilo po tvojoj dilemi bilo bi nekako pravednije.Ljudi bi mogli da učine po neki prekršaj ili ti greh ali bi se ipak trudili da ih učine što manje kako bi se našli u onih 50% sa vrha liste onih koji imaju najmanje učinjenih grehova.

Kada kažu da smo grešni samim tim što smo se rodili,onda je nekako prirodno da kao grešni tu i tamo i učinimo po neki grehić.Nikako ne mogu da skapiram to da smo po Bibliji naravno,grešni samim tim što smo živi a da se od nas očekuje da budemo bezgrešni prema onom koji nas je grešnima stvorio.A opet sa druge strane ne kapiram zašto ne bismo tu i tamo bili grešni, kada se po Bibliji zna da će nam to biti oprošteno uz samo jedan preduslov...da se pokajemo,kada za to dodje vreme.Neću sumnjati da ćeš ti to da mi razjasniš po čuvenom učenju zazijaizma.
:bye:
felix.gif
 
Immortal_girl
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Jwerohinac ne ocekuje se da neko bude bezgresan jer je to nemoguce vec da covek bude u okvirima tih moralnih nacela a to je moguce
a to sta mi kao ljudi smatramo greskicama niej bitno vec sta Bog smatra greskicama a sta grehom ..

A znaš šta me ovde posebno interesuje...Šta je to što Bog smatra greškicama...
A ne razumem ni ono da nije bitno šta mi ljudi smatramo greškicama.Valjda je logično da moramo znati šta ćemo smatrati greškicama...kako bi ih mogli prepoznati da ih ne bismo činili.Kakva je korist od toga što će samo Bog znati šta su greškice ako to ne znamo i mi.Ako ne znamo šta ćemo smatrati greškicama i pogrešnim,činićemo ih u ne znanju da ih činimo pa ćemo na strašnom sudu biti iznenadjeni kada nam predoče koje smo greškice počinili.Da li bi nam to bila olakšavajuća okolnost na strašnom sudu...
:bye:
felix.gif
 
Iz Biblije mozes saznati sve o moralnim nacelima ...
u novom zavetu mozes videti sta se smatra grehom ...

U Galatima 5:19-21 su navedena dela tela
a u 19:22,23 dela duha

u 1.Korincanima 6:9 imas ko nece naslediti Bozje Kraljevstvo
znaci spisak grehova...
zatim takodje to imas i u Otkrivenju 21:8

i ako pazljivo citas novi zavet shvatices sta Bog voli a sta mrzi :)

pozz :cao:

spava mi se sad je ovo ukratko...
treptrep2-1.gif
 
Poslednja izmena:
Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Kako ja ovde imam mali problemčić u shvatanju onih nagradnih poena to me sprečava da iznesem svoje mišljenje u vezi sa tvojom veoma zanimljivom dilemom.A mogu da kažem nešta bez onih... nagradnih poena.Mislim da kada bi bilo po tvojoj dilemi bilo bi nekako pravednije.Ljudi bi mogli da učine po neki prekršaj ili ti greh ali bi se ipak trudili da ih učine što manje kako bi se našli u onih 50% sa vrha liste onih koji imaju najmanje učinjenih grehova.

Kada kažu da smo grešni samim tim što smo se rodili,onda je nekako prirodno da kao grešni tu i tamo i učinimo po neki grehić.Nikako ne mogu da skapiram to da smo po Bibliji naravno,grešni samim tim što smo živi a da se od nas očekuje da budemo bezgrešni prema onom koji nas je grešnima stvorio.A opet sa druge strane ne kapiram zašto ne bismo tu i tamo bili grešni, kada se po Bibliji zna da će nam to biti oprošteno uz samo jedan preduslov...da se pokajemo,kada za to dodje vreme.Neću sumnjati da ćeš ti to da mi razjasniš po čuvenom učenju zazijaizma.

Ideja praštanja grehova na osnovu pokajanja omogućava recimo okorelom višestrukom ubici da računa kako će se u raj provući ispred bakice koja je celog života išla u crkvu i nije zgazila ni leoparda.
Daklem, ostaje mesta za manipulacije tipa - celog života živeću bezobzirno i nemoralno, a kad osetim da mi se približava kraj, pokajaću se, svoju nemoralom stečenu imovinu razdeliću kojekakvim bezveznjacima i laka srca ulazim u carstvo nebesko. Nema veze da li će ovo uspeti, važno je da dotični misli da će uspeti.

Negativni poeni su jasni. Uveo sam i pozitivne poene jer hrišćane ionako odlikuje krajnje oklevanje kada treba pomoći bližnjima. Sistem koji prihvata samo negativne poene još više bi ih pasivizirao, jer bi računali da je uvek bolje da ne rizikuju pa da zarade još neki negativni poen.
A prilike za pozitivno ocenjivanje ima - od brige za okolinu i čuvanja resursa do svakodnevne pomoći i donacije organa.
 
Ideja praštanja grehova na osnovu pokajanja omogućava recimo okorelom višestrukom ubici da računa kako će se u raj provući ispred bakice koja je celog života išla u crkvu i nije zgazila ni leoparda.
Daklem, ostaje mesta za manipulacije tipa - celog života živeću bezobzirno i nemoralno, a kad osetim da mi se približava kraj, pokajaću se, svoju nemoralom stečenu imovinu razdeliću kojekakvim bezveznjacima i laka srca ulazim u carstvo nebesko. Nema veze da li će ovo uspeti, važno je da dotični misli da će uspeti.

.

Тачно је да има пуно шибицарења у вези греха а то се нарочито односи на атеисте који увек остављају себи мало простора за "покајање". Али то је превара свакако и то свесна - па ту нема ни покајања. Такви могу да лажу себе и околину али не и Бога.

Окорели вишеструки убица нити има савести нити има ГРИЖЕ САВЕСТИ... јер да је имао савест никада не би био убица.
 
Тачно је да има пуно шибицарења у вези греха а то се нарочито односи на атеисте који увек остављају себи мало простора за "покајање". Али то је превара свакако и то свесна - па ту нема ни покајања. Такви могу да лажу себе и околину али не и Бога.

Окорели вишеструки убица нити има савести нити има ГРИЖЕ САВЕСТИ... јер да је имао савест никада не би био убица.

Mutno je raspravljati o tome šta se bogu sviđa, a šta ne. Ideja je kako to doživljavaju ljudi. I kako pokušpavaju da iskoriste. Uverenje da će "šibicarenje" da im prođe, ez obzira šta o tome mislio bog, može usmeriti njihovo ponašanje.
Ideja da se grehovi ne mogu iskupiti bila bi mnogo konstruktivnija.
 
Окорели вишеструки убица нити има савести нити има ГРИЖЕ САВЕСТИ... јер да је имао савест никада не би био убица.

Pitanje je sta je ( sa Bozje tacke gledista) bila funkcija visestrukog ubice u
ovozemaljskom zivotu? Mozda je bio samo izvrsilac - poslat da dovrsi sudbinu oih kojima je tako bilo zapisano u osnovnim ugovorima odozgo.
 
Pitanje je sta je ( sa Bozje tacke gledista) bila funkcija visestrukog ubice u
ovozemaljskom zivotu? Mozda je bio samo izvrsilac - poslat da dovrsi sudbinu oih kojima je tako bilo zapisano u osnovnim ugovorima odozgo.

Ukoliko se prihvati ideja da sve ono što je dobro potiče odozgo (kakva socrealistička ideja :mrgreen:) onda bi normalno bio prihvatiti da je i dotični takođe poslat odozgo.
 
А оног рогатог одоздо заборављаш намерно или случајно ???:think:

Tome odozdo zapravo još nije tačno određena uloga i odnosi sa okolinom.
Šta kaže tvoja doktrina?
Kolko ja znam (onako površno) tome je dopušteno iz određenih razloga da vršlja, a dopušteno mu je opet odozgo. (a ti ispravljaj ako nisam rekao kako treba)
Nešto kao kad na kraju filma vidiš da je Veliki brat zapravo i vođa opozicije. :D
 
Tome odozdo zapravo još nije tačno određena uloga i odnosi sa okolinom.
Šta kaže tvoja doktrina?
Kolko ja znam (onako površno) tome je dopušteno iz određenih razloga da vršlja, a dopušteno mu je opet odozgo. (a ti ispravljaj ako nisam rekao kako treba)
Nešto kao kad na kraju filma vidiš da je Veliki brat zapravo i vođa opozicije. :D

Извини морам опет да цитирам јер ако препричавам својим речима, увек се нађе неко (не односи се на тебе) који се ухвати и навали "к'о глув на телефон" на једну реч и цела распарава оде у першун, даклеМ:




ЂАВО (гр. διαβολος - непријатељ, клеветник, опадач, кушач): зли дух који одваја човека од Бога и потпаљује мржњу, перфидност и лаж међу људима. Познат је и под јеврејским именом "сатана" (Мт. 4,10; Мк. 4,15; Дела 5,3; 26,18; Откр. 12,9); носи називе који показују његова дела: опадач, клеветник (Откр. 12,10); кушач (Мт. 4,3; 1. Сол. 3,5), владар овога света (Јн. 12,31; 14,30; 16,11), бог овога века (2. Кор. 4,4), кнез који влада у ваздуху (Еф. 2,2). У Старом Завету, ђаво се јавља као небески дух који се противи Божијем Плану - "Видјех сатану гдје паде са неба као муња" (Лк. 10,18) - и који заводи људе на грех и клевеће их пред Богом (Зах. 3,1;
1. Петр. 21,1; Пс. 108,5). Сам Бог ставља на пробу побожност људи (случај праведног Јова) преко ђавола, којем даје ограничену власт (Јов 1,11; 2,4; Зах. 3,1).


У Новом Завету ђаво је рушилачко начело, чије је биће везано за сами грех, мржњу и лаж: "... он бјеше човјекоубица од искони, и не стоји у истини, јер нема истине у њему; кад говори лаж, своје говори; јер он је лаж и отац лажи" (Јн. 8,44). Он претендује да има "власт над смрћу" (Јевр. 2,14) те да лично господари над светом и људима: "Теби ћу дати сву ову власт и славу њихову, јер је мени предана, и коме хоћу дајем је" (Лк. 4,6). Демони су под влашћу ђавола, а људи се вољно стављају под његову сферу утицаја, те се због тога називају "синовима ђавољим" (1. Јн. 3,10), а њихова дела јесу "дела ђавоља" (1. Јн. 3,8). Иако ђаво искушава Исуса (Мт. 4,1), овај ће га "срушити". "Кнез овога света" био је избачен напоље (Јн. 12,31), а суд је дат Христу.

Делање сатане продужује се и после Христовог Оваплоћења и Васкрсења (Дела 5,3), мада је он лишен власти (1. Јн. 2,13). Он наставља да доводи у опасност спасење човека (1. Тим. 5,15) иако је човек био коначно и објективно ослобођен од силе зла (2. Сол. 3,3). Човек има не само слободу и способност да се ослободи од власти ђавола (Лк. 22,3; 1. Кор. 5,5; 1. Тим. 1,20), него и обавезу да "сатре сатану под ноге" (Рим. 16,20) зато што он жели страдање (Лк. 13,16).



У Откривењу ђаво се јавља као страшна звер која чини зло. На крају векова ђаво ће се користити "Антихристом" (Откр. 13,2; 2. Сол. 2,9) да би господарио кратко време, после чега ће му се судити и коначно ће бити побеђен. "Антихристов" период је последњи покушај да скрене творевину од њенога циља, те да скрене пажњу Цркве од Христовога Суда и очекивања Царства Божијега. Иначе, перфидност ђавола је у томе што скрива Бога као судију подражавањем супротног од онога што чини Бог. У том смислу, ђаво ствара ад (в. АД). За подвижнике демони кроз које дела ђаво јесу зле страсти, то јест негативни морални поредак, пред којим човек има своју слободу и одговорност. Не треба да се уништи тело него зли дух који се њиме служи (Еф. 4,12). Ђаво остаје изван нас, али гордошћу, таштином, а нарочито чулностима заводи човека, по допуштењу Божијем, који на тај начин хоће да стави врлине на пробу. Тако се "кроз њега испуњује велика икономија" (Симеон Метафраст, Парафраза на Макари ја Егииатског, 37-38, Рум. филок. том. 3, стр. 315). Борбено оружје против ђавола јесте молитва и крст: "Разоружавши началства и власти, жигоса их јавно, побједивши на њему" (Кол. 2,15).
 
Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Daklem, ostaje mesta za manipulacije tipa - celog života živeću bezobzirno i nemoralno, a kad osetim da mi se približava kraj, pokajaću se, svoju nemoralom stečenu imovinu razdeliću kojekakvim bezveznjacima i laka srca ulazim u carstvo nebesko. Nema veze da li će ovo uspeti, važno je da dotični misli da će uspeti.

A najveći fazon u svemu tome jeste činjenica da je osnovna božija zamisao da se kad tad svi pokaju,priznaju ga za Boga i dospeju u carstvo nebesko.To je ono da Bog na neki način više voli nevernika koji se pokaje pa se kao zabludela ovčica nadje u stadu.To je na mnogo mesta u Bibliji veoma eksplicitno naznačeno.
:bye:
felix.gif
 
Извини морам опет да цитирам јер ако препричавам својим речима, увек се нађе неко (не односи се на тебе) који се ухвати и навали "к'о глув на телефон" на једну реч и цела распарава оде у першун, даклеМ:...
To kako deluje i kako se od njega braniti. Ok.
Međutim, ja sam govorio ko ga je sastavio i turio ga čoveku za vrat. Kao kad ti pobegne zdravo besna kera pa nekog ujede, ti si kriv. :neutral:
Uostalom, čak i da je đavo kakvo samoniklo biće (što nije) jedan sa titulom Svemogući mogao bi da se izbori sam sa njim. :D
 
mi smo sasvim sigurni da mozemo razlikovati moralno dobro od moralnog zla ili greha tu sposobnost mi primecujemo kod svih ljudi sa kojima dolazimom u dodir ,. time sto razlikujemo moralno dobro od moralnog zla i duznost da dobro cinimo a zlo izbegavamo neposredno saznajemo da postoji moralni zakon ,,.koga su svi ljudi svesni jer ga nose u dusi .. taj moralni zakon je jedna od bitnijih osobina po cemu se ljudi razlikuju od zivotinja. moralni zakon kao i svaki drugi zakon mora imati zakonodavca posto moralni zakon je zakon pravde i dobrote to onda i zakonodavac mora biti bice koje zna sta je pravda sta je moralno dobro sta je moralno zlo jer bez tih osobina zakonodavac nebi uopste mogao smisliti sav moralni zakon....osim toga taj zakon je toliko silno i neizbrisivo usadjen u covekovu prirodu da corekrsava do mile volje ipak ne moze nikad da se oslobodi obaveza prema tom zakonu to jest nemoze dasasvim izbaci iz svoje duse... to pak znaci da je zakonodavac moralnog zakona ne samo razumno i pravedno bice nego i toliko mocno da moze u prirodu coveka da usadi zakon kojega covek ne moze da se oslobodi cak ni tada kada on deistvuje protiv negovih najintimnijih gresnih zelja,,.. a takvo pravedno, razumno i mocno bice jeste stvoritelj covekove prirode a zovemo ga Bog

1.postoji moralni zakon
2. zakon mora imati zakonodavca
3dakle postoji zakonodavac moralnog zakona BOG BOG BOG//......
 
eremita
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Тачно је да има пуно шибицарења у вези греха а то се нарочито односи на атеисте који увек остављају себи мало простора за "покајање". Али то је превара свакако и то свесна - па ту нема ни покајања. Такви могу да лажу себе и околину али не и Бога.Окорели вишеструки убица нити има савести нити има ГРИЖЕ САВЕСТИ... јер да је имао савест никада не би био убица.

Bog želi samo da čuje da je čovek izrazio pokajanje i to je dovoljno za ulazak u carstvo nebesko.Pokajanje nije samo čin svesnog priznanja greha i nije u tome suština.Pokajanjem se priznaje Bog a njemu je to najbitnije.

A što se tiče savesti i griže savesti kod okorelog i višestrukog ubice,mogu da ti kažem da malo grešiš a što je nekako i razumljivo jer ti nije poznato kako stvari stoje u vezi sa tim.Takvi likovi se na izdržavanju kazne svakodnevno mole Bogu i redovno idu u zatvorsku crkvu.Kada ovo kažem mislim na stanje u KPZ Požarevac.A upravo takvi likovi su najprimerniji u ponašanju i bivaju tretirani kao osobe od poverenja.Bitno je da naznačim da govorim o da kažem običnim ljudima koji sticajem okolnosti postanu ubice.
Neki jer nisu imali izbora,neki zbog razdraženosti u jakom afektivnom stanju a neki u stanjima pomućene svesti.Ovi zadnji nisu ni svesni onoga šta su učinili.
A neka je druga priča o profesionalnim likvidacijama koje imaju neku svoju ... cenu.

Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Mutno je raspravljati o tome šta se bogu sviđa, a šta ne. Ideja je kako to doživljavaju ljudi. I kako pokušpavaju da iskoriste. Uverenje da će "šibicarenje" da im prođe, ez obzira šta o tome mislio bog, može usmeriti njihovo ponašanje.
Ideja da se grehovi ne mogu iskupiti bila bi mnogo konstruktivnija.

Slažem sa sa ovakvim razmišljanjem.Medjutim,bez ideje da se grehovi mogu iskupiti ne bi bilo onog osnovnog uporišta Biblije i doktrine Isusovog učenja.Seti se samo koja je prva rečenica bila Isusova nakon krštenja.A rekao je...Pokajte se...

A kada je to rekao nije mu na prvom mestu bilo pokajanje u smislu priznanja greha već pokajanja u smislu priznanaja Njega i Oca Njegovog.
:bye:
felix.gif
 
mi smo sasvim sigurni da mozemo razlikovati moralno dobro od moralnog zla ili greha tu sposobnost mi ...


ovaj zbrzani tekst bez tačke i zapete i smisla kao da sam negde već video. :D
Za sada vidim nekoliko logičkih i saznajnih grešaka, ali bilo bi lepo da sastavljač/kopirač ukrasi ovaj tekst i sa nekakvim interpunkcijskim znacima. Čisto da vidimo gde jedna zbrkana misao stiže drugu. :D
 
eremita
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Bog želi samo da čuje da je čovek izrazio pokajanje i to je dovoljno za ulazak u carstvo nebesko.Pokajanje nije samo čin svesnog priznanja greha i nije u tome suština.Pokajanjem se priznaje Bog a njemu je to najbitnije.

A što se tiče savesti i griže savesti kod okorelog i višestrukog ubice,mogu da ti kažem da malo grešiš a što je nekako i razumljivo jer ti nije poznato kako stvari stoje u vezi sa tim.Takvi likovi se na izdržavanju kazne svakodnevno mole Bogu i redovno idu u zatvorsku crkvu.Kada ovo kažem mislim na stanje u KPZ Požarevac.A upravo takvi likovi su najprimerniji u ponašanju i bivaju tretirani kao osobe od poverenja.Bitno je da naznačim da govorim o da kažem običnim ljudima koji sticajem okolnosti postanu ubice.
Neki jer nisu imali izbora,neki zbog razdraženosti u jakom afektivnom stanju a neki u stanjima pomućene svesti.Ovi zadnji nisu ni svesni onoga šta su učinili.
A neka je druga priča o profesionalnim likvidacijama koje imaju neku svoju ... cenu.

Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Slažem sa sa ovakvim razmišljanjem.Medjutim,bez ideje da se grehovi mogu iskupiti ne bi bilo onog osnovnog uporišta Biblije i doktrine Isusovog učenja.Seti se samo koja je prva rečenica bila Isusova nakon krštenja.A rekao je...Pokajte se...

A kada je to rekao nije mu na prvom mestu bilo pokajanje u smislu priznanja greha već pokajanja u smislu priznanaja Njega i Oca Njegovog.
:bye:

Е сада си га тотално претерао у сваком погледу...:lol::lol::lol: и Бога покушаваш да прогласиш САМОЉУБИВИМ ДИКТАТОРОМ И ВЛАСТОДРШЦЕМ........ невероватно...
 
mislim radasine nemoj da se ljutis ali to je sto je nisam cuo tvojemisljenje o tekstu sto sam napisao dali je pravilna silogisticka forma dali ces prekrsiti moralni zakon i slagati

Kad me već teraš da preturam...
Da započnemo problemom šta ti je to moralno zlo i moralno dobro?
Kakve veze ima i da li uopšte ima sa nemoralnim zlom i nemoralnim dobrom?

Ondak, ima logička greška koja se zove "ne sledi". Znači, kažeš jedno, pa onda dodaš "stoga proizilazi i", mada ne proizilazi - kažeš nešto drugo.
Recimo, tvoj stav da postoji zakon nikako sam po sebi ne može dovesti do toga da postoji zakonodavac.
A iz toga da postoji zakonodavac, nikako ne sledi da bi to bio bog.
A ovo ostalo, uz najbolju volju, nisam uspeo da raščlanim, pa ne mogu diskutovati. Suviše je zbrkano, da prostiš.
 

Back
Top