Grčka crkva vs Ruska crkva

Па да нисам хтео о томе. Зна се покушај утицаја након укидања Пећке патријаршије а многе владике и свештенике су успели у немери да постану грци. Но небитно. Написах, тема је сама по себи провокативна, можда намера аутора није била та 🙄, можда само није знао. 🙄
Namera autorke teme je valjda da se da prednost veri, a ne pripadnosti
jednom narodu. Jer, Rusi i mi smo jedan narod, a Grci nisu.

Ne znam zašto se neće o tome i kakva je to čudna politika. Ali skoro sam
pogledala ovaj snimak i imam mnogo pitanja.
 
Namera autorke teme je valjda da se da prednost veri, a ne pripadnosti
jednom narodu. Jer, Rusi i mi smo jedan narod, a Grci nisu.

Ne znam zašto se neće o tome i kakva je to čudna politika. Ali skoro sam
pogledala ovaj snimak i imam mnogo pitanja.
Све објекте свих цркава које смо навели, Српка, Руска, Грчка, могу да уђу припадници свих народа и вера. не само да уђу.
 
Poslednja izmena:
Može li neko objasniti teološki zašto je SPC bliža Ruska pravoslavna crkva od Grčke pravoslavne crkve?

Obe su pravoslavne. Grci su nam i bliži. Čak, od njih smo dobili i ćirilicu. (mada to nije teološki argument, već nacionalni)

Da li je moguće da je to samo politika, ili zaista smatramo da Grčka crkva ima nekih manjkavosti?
Samo politika, ništa drugo, kao i kod nas vladike su i u Rusiji samo produžena ruka autokrata na vlasti i državne bezbednosti, religija malo ima veze sa tim, dok je sa druge strane Grčka pravoslavna crkva totalno apolitična i kompletno u službi vere i naroda.
 
Ruska i Srpska pravoslavna crkva prate praznike,po julijanskom kalegaru,dok su grci prihvatili Gregorijanski kalendar i praznike po njemu.
Uslovno tačno. Pogledaj na netu o novojulijanskom kalendaru koji je osmislio naš veliki naučnik Milanković. Uskrs se slavi po julijanskom kalendaru. I kod Grka i kod Rusa. Najbolji pravoslavci smo mi Srbi i Rumuni. Grci i Rusi se previše povode za politikom.
 
Grčka pravoslavna crkva je 20-tih godina prošlog veka bila uslovljena da prihvati gregorijanski kalendar kako bi britanci sprečili masovne pogrome grka u maloj Aziji. i time su im bar spasili živote. Sve jedno su se kasnije asimlovali u tursko društvo prihvativši islam. Sva grčka mesta koja imaju u nazivu Nea ili Neos..su doseljeno stanovništvo iz tih turskih mesta. Recimo iz Marmarasa su došle grčke porodice i nastao je ( Novi) Neos Marmaras. Tako je i sa ostalim Kalikratija, Flogita itd..
datum proslave Božića je samo posledica.
Proizvoljna tvrdnja bez mnogo dodira sa stvarnošću - kalendar uopšte nije deo spora pravoslavnih i katolika, koliko god se tako percipirao.
 
Још су Фанариоти настојали да погрче Српску Цркву, а онда постепено и народ.
Стога су у свима јужним крајевима нашим истисли словенско богослужење и
увели грчко ; а владике су и по другим крајевима служиле само грчки. Старе
рукописе и књиге словенски и србуљски писане и штампане палили су и
уништавали. А да убију народну свест и понос забрањивали су прослављање
Крснога Имена и српских светитеља…

Шта више већ у XVII. в. спалили су Грци на Св. Гори руске штампане књиге, које
су биле исправније од њихових; те у мало да нису с њима жива спалили и једног
Србина, старца Дамаскина, који се очајно бранио и није хтео да им изда један
стари српски рукопис, који се с руским књигама тачно слагао.
https://www.srbijadanas.net/fanarioti/
Slično su radili i Bugari u 19. i 20. veku u krajevima koji su nekada pripadali Srpskom carstvu. Grci su rušili stare crkve sa freskama i slovenskim natpisima u Egejskoj Makedoniji u 20. veku, čak i u novije doba. Tako se okaljao i veliki grčki borac za pravoslavnu tradiciju mitropolit Avgustin Kandiotis. I on je učestvovao u rušenju crkava koje su izgradili Sloveni pod izgovorom da su opasne u slučaju zemljotresa.
 
Može li neko objasniti teološki zašto je SPC bliža Ruska pravoslavna crkva od Grčke pravoslavne crkve?
Зато што Руси имају лепше минарете! ;)

1711383568159.png
 
Uslovno tačno. Pogledaj na netu o novojulijanskom kalendaru koji je osmislio naš veliki naučnik Milanković. Uskrs se slavi po julijanskom kalendaru. I kod Grka i kod Rusa. Najbolji pravoslavci smo mi Srbi i Rumuni. Grci i Rusi se previše povode za politikom.
Grci su relativno od skora priznali Gregorijanski kalendar,a rusi su podeljeni,ali vecina ruskih crkava se drzi Julijanskog kalendara.Skoro su i ukrajinci prihvatili gregorijanski kalendar.Tacno i za Rumune,njih sam zaboravio.Njihova crkva i narod i dalje postuju Julijanski kalendar.
 
Grci su relativno od skora priznali Gregorijanski kalendar,a rusi su podeljeni,ali vecina ruskih crkava se drzi Julijanskog kalendara.Skoro su i ukrajinci prihvatili gregorijanski kalendar.Tacno i za Rumune,njih sam zaboravio.Njihova crkva i narod i dalje postuju Julijanski kalendar.
Које су то руске цркве? Зар нема само једна РПЦ?
 
Jeste,ali kao i kod nas ima onih koji podpiruju da se prihvati Gregorijanski kalendar i da se Papa,prizna za poglavara.
Ватикан и Римокатоличка црква су пропали, губе се и задњи знакови живота. То је једна скоро па смрдљива лешина. Уједињење са њима је лудост.
 

Back
Top