Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Kad me već teraš da preturam...
Da započnemo problemom šta ti je to moralno zlo i moralno dobro?
Kakve veze ima i da li uopšte ima sa nemoralnim zlom i nemoralnim dobrom?

Ondak, ima logička greška koja se zove "ne sledi". Znači, kažeš jedno, pa onda dodaš "stoga proizilazi i", mada ne proizilazi - kažeš nešto drugo.
Recimo, tvoj stav da postoji zakon nikako sam po sebi ne može dovesti do toga da postoji zakonodavac.
A iz toga da postoji zakonodavac, nikako ne sledi da bi to bio bog.
A ovo ostalo, uz najbolju volju, nisam uspeo da raščlanim, pa ne mogu diskutovati. Suviše je zbrkano, da prostiš.

reci mi molimte sta je savest i u cemu se sastoji,,, ljudi su uspeli da prevedu razna pisma a ti pravis li se ili zaista nemozes da procitas srbsko pismo sta bi radio da sam pisao cirilicu sigurno si madjar
 
prdim glasno
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Pitanje je sta je ( sa Bozje tacke gledista) bila funkcija visestrukog ubice u
ovozemaljskom zivotu? Mozda je bio samo izvrsilac - poslat da dovrsi sudbinu oih kojima je tako bilo zapisano u osnovnim ugovorima odozgo.

Kako je Bog svemoguć tako nešto je veoma...moguće.A to tim više jer u Bibliji imamo zapisano na mnogo mesta kako je Bog naložio običnom čoveku da nekog drugog običnog čoveka ubije.

Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Ukoliko se prihvati ideja da sve ono što je dobro potiče odozgo (kakva socrealistička ideja ) onda bi normalno bio prihvatiti da je i dotični takođe poslat odozgo.

Ne mora da znači da je dotični poslat odogzo,jer je dovoljno da se odozgo nekom dotičnom dole, pošalje nalog.

eremita
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

А оног рогатог одоздо заборављаш намерно или случајно ???

A ti si ga lično video pa znaš da je ''rogat''...

A za tog odozdo Biblija kaže...Sine čovečji, nariči za carem tirskim, i reci mu: Ovako veli Gospod Gospod: Ti si pečat savršenstva, pun si mudrosti, i sasvim si lep. (Jezekilj 28:12)
:bye:
felix.gif
 
reci mi molimte sta je savest i u cemu se sastoji,,, ljudi su uspeli da prevedu razna pisma a ti pravis li se ili zaista nemozes da procitas srbsko pismo sta bi radio da sam pisao cirilicu sigurno si madjar

Замисли, нисам Мађар. Наравно да могу да прочитам различита писма. Тренутно их на тастатури имам 6. Као и .,;:-()/""!?. И повремено их користим.

Не могу да ти кажем шта је савест. Могу ти рећи шта ја верујем да је савест.
Свака друштвена животиња живи тако да покушава да се успешно укључи у друштвену групу. Савест је спознаја да одређени акт штети интересима групе, па га свесна јединка избегава. Или да изостанак деловања доводи до штете по групу, макар том приликом јединка изложила себе опасности.
 
prdim glasno
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Kako je Bog svemoguć tako nešto je veoma...moguće.A to tim više jer u Bibliji imamo zapisano na mnogo mesta kako je Bog naložio običnom čoveku da nekog drugog običnog čoveka ubije.

Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Ne mora da znači da je dotični poslat odogzo,jer je dovoljno da se odozgo nekom dotičnom dole, pošalje nalog.

eremita
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



A ti si ga lično video pa znaš da je ''rogat''...

A za tog odozdo Biblija kaže...Sine čovečji, nariči za carem tirskim, i reci mu: Ovako veli Gospod Gospod: Ti si pečat savršenstva, pun si mudrosti, i sasvim si lep. (Jezekilj 28:12)
:bye:
felix.gif

strasno je kada covek kao vrsan poznavalac biblije pocne da okrece boziju rec protiv vernika ..,,..,.zasto bi je covek izucavao ako nebi bio vernik,,, koja je svrha izucavati razne religije a ne pripadati ni jednoj ili gresim.. i reci mi molim te kojoj religiji pripadas
 
Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Tome odozdo zapravo još nije tačno određena uloga i odnosi sa okolinom.
Šta kaže tvoja doktrina?
Kolko ja znam (onako površno) tome je dopušteno iz određenih razloga da vršlja, a dopušteno mu je opet odozgo. (a ti ispravljaj ako nisam rekao kako treba)
Nešto kao kad na kraju filma vidiš da je Veliki brat zapravo i vođa opozicije.

A ko bi ga znao da li onaj odozdo ima neke kompromitujuće informacije o onom odozgo pa mu je onaj odozgo dopustio da vlada, dole na zemlji.

eremita
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

У Новом Завету ђаво је рушилачко начело, чије је биће везано за сами грех, мржњу и лаж: "... он бјеше човјекоубица од искони, и не стоји у истини, јер нема истине у њему; кад говори лаж, своје говори; јер он је лаж и отац лажи"

Koliko sam shvatio ovaj uzvišeno nadahnut citat,proizilizazi da je djavo od iskoni ubijao ljude.Da bi ti shvatio da to nije tako,hajde citiraj nam sva mesta iz Biblije u kojima je napisano kada je i koga djavo ubio...

A ja ću nakon toga da ti citiram sva mesta u bibliji gde se precizno govori koliko je ljudi pobio i na koje načine,onaj odozgo.A onda će biti veoma jasno ko je zapravo čovjekoubica od iskoni.
:bye:
felix.gif
 
A ko bi ga znao da li onaj odozdo ima neke kompromitujuće informacije o onom odozgo pa mu je onaj odozgo dopustio da vlada, dole na zemlji.
...

Ja vidim ovako. Osoba B predstavljena u bibliji kao bog ponaša se kao mafijaš u velikoj stisci kojeg progone dušmani veći i jači od njega. Strah ga je da izađe na ulicu i krene da se obračunava, već pod kojekavkim pretnjama tera jadne male epizodne ličnosti da se suočavaju sa opasnostima kojima nisu dorasli. :D
 
Tinar
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Upravo...
Ne svidja mi se shto moral svi povezuju sa religijom, crkvom, grehovima i sl.
Mislim da shvatanje morala dosta zavisi od okoline u kojoj zivimo... Ne kazem da to utiche na svakoga.

Oni koji su osmišljavali Bibliju,veoma dobro su znali da osnov mora da bude ...moral u kontekstu sa ... grehom.A zato je i uspostavljeno ono...slobodna volja...da bi se čovek mogao definisati grešnikom.

A moral i moralne vrednosti nisu osnov samo u Bibliji.Recimo i u budizmu postoje onih 5 zapovesti koje su identične sa onima koje se naleze u onih deset božijih zapovesti.

A zapovesti u budizmu su... Ne ubij.Ne kradi.Ne vrsi preljubu.Ne lazi..Ne pij.
A Buda je stariji od Isusa nekih pola veka.

Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

To kako deluje i kako se od njega braniti. Ok.
Međutim, ja sam govorio ko ga je sastavio i turio ga čoveku za vrat. Kao kad ti pobegne zdravo besna kera pa nekog ujede, ti si kriv.
Uostalom, čak i da je đavo kakvo samoniklo biće (što nije) jedan sa titulom Svemogući mogao bi da se izbori sam sa njim.

Izuzev ako ta titularno svemogući nije u kakvom dilusa njim.
:bye:
felix.gif
 
BOKYSTAMY
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

1.postoji moralni zakon
2. zakon mora imati zakonodavca
3dakle postoji zakonodavac moralnog zakona BOG BOG BOG//......

A ko su podnosioci amandmana na osnovu kojih je taj božiji moralni zakon...u ogromnoj meri izmenjen...

Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

ovaj zbrzani tekst bez tačke i zapete i smisla kao da sam negde već video.
Za sada vidim nekoliko logičkih i saznajnih grešaka, ali bilo bi lepo da sastavljač/kopirač ukrasi ovaj tekst i sa nekakvim interpunkcijskim znacima. Čisto da vidimo gde jedna zbrkana misao stiže drugu.

To svakako ne bi bilo suvišno.

eremita
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

Е сада си га тотално претерао у сваком погледу... и Бога покушаваш да прогласиш САМОЉУБИВИМ ДИКТАТОРОМ И ВЛАСТОДРШЦЕМ........ невероватно...

Eremita,nisi me shvatio.Diktator po definiciji potčinjava narod sebi ne ostavljajući nikakvu mogučnost da taj narod može ....birati ...bilo šta.A za razliku od DIKTATORA koji zahteva apsolutno priznanje,Bog ostavlja mogučnost svakom da se dobrovoljno pokaje-prizna ga kao Boga i za nagradu dobije ulaznicu u carstvo božije.
Ako samo malo obratiš pažnju na Bibliju shvatičeš da je to tako.
:bye:
felix.gif
 
Tinar
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Oni koji su osmišljavali Bibliju,veoma dobro su znali da osnov mora da bude ...moral u kontekstu sa ... grehom.A zato je i uspostavljeno ono...slobodna volja...da bi se čovek mogao definisati grešnikom.

A moral i moralne vrednosti nisu osnov samo u Bibliji.Recimo i u budizmu postoje onih 5 zapovesti koje su identične sa onima koje se naleze u onih deset božijih zapovesti.

A zapovesti u budizmu su... Ne ubij.Ne kradi.Ne vrsi preljubu.Ne lazi..Ne pij.
A Buda je stariji od Isusa nekih pola veka.

Zazijavalo
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Izuzev ako ta titularno svemogući nije u kakvom dilusa njim.
:bye:
felix.gif

nisi odgovorio na pitanje,..,.,.,.,., a reci molim te od kada postoji bozji zakon u svetu
 
BOKYSTAMY
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

strasno je kada covek kao vrsan poznavalac biblije pocne da okrece boziju rec protiv vernika ..,,..,.zasto bi je covek izucavao ako nebi bio vernik,,, koja je svrha izucavati razne religije a ne pripadati ni jednoj ili gresim.. i reci mi molim te kojoj religiji pripadas

Zašto misliš da ja božiju reč okrećem protiv vernika...Božija reč je onakvom kakvom je zapisana u Bibliji a to što je u nekim prilikama doslovno citiram nije u funkciji okretanja protiv vernika.U samoj bibliji nisam nigde pronašao da je Bog zabranio čitanje Biblije onima koji u nju ne veruju.Ako to negde piše onda mi je ... možeš verovati...promaklo.Ja sam zaljubljenik u sve svetske religije i onako u granicama svojih mogučnosti znam ponešto o svakoj.A u vezi sa pitanjem da li i kojoj religiji pripadam moram da te razočaram odgovorom, da ne pripadam nijednoj.
:bye:
felix.gif
 
BOKYSTAMY
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Zašto misliš da ja božiju reč okrećem protiv vernika...Božija reč je onakvom kakvom je zapisana u Bibliji a to što je u nekim prilikama doslovno citiram nije u funkciji okretanja protiv vernika.U samoj bibliji nisam nigde pronašao da je Bog zabranio čitanje Biblije onima koji u nju ne veruju.Ako to negde piše onda mi je ... možeš verovati...promaklo.Ja sam zaljubljenik u sve svetske religije i onako u granicama svojih mogučnosti znam ponešto o svakoj.A u vezi sa pitanjem da li i kojoj religiji pripadam moram da te razočaram odgovorom, da ne pripadam nijednoj.
:bye:
felix.gif

da ali ipak je koristis da bi posrameo znanje odnosno neznanje vernika ako sve znas o svetom pismu zasto dakle ne verujes ako li neznas sve zasto hoces da saznas..i na pitanje odkad postoji bozji zakon nisi odgovorio,,. a primetio sam da svaku recenicu i rec dobro prostudiras pa pises odgovor mora da postoji svrha tvog pojavljivanja medju ljudima koji pisu na temu religija
 
BOKYSTAMY
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

nisi odgovorio na pitanje,..,.,.,.,., a reci molim te od kada postoji bozji zakon u svetu

Malopre sam ti odgovorio na pitanje.A sada ču ti ukratko odgovoriti i na ovo...od kada postoji božiji zakon u svetu...Da bi bilo kompletnije postaviću ti i neke slikice.Poznato ti je da je Mojsije na one dve kamene ploče doneo zakon ljudima.I ti verovatno veruješ da je to prvi božiji zakon.Crkva Mojsija sa tim pločama zakona prikazuje ovako...
10%20Com%2010.JPG


A mnogo pre Mojsija isto na nekom brdu je egipatski mesija MIses primio dve ploče zakona a to u egipatskom muzeju izgleda ovako...
10%20Com%205.JPG


Takve zakone je u Indiji primio Manu a na Kritu Minos.Ne bih zalazio dalje u staru sumeransku mitologiju.A na kraju samo ću ti napomenuti da su Božiji zakoni iz Biblije na svoj način slični onom što piše u ''Egipatskoj knjizi mrtvih''...
"... Nisam učinio zlo.
... Nisam ukrao.
... Nisam nikada bio pohlepan.
... Nisam pljačkao.
... Nisam nikada ubio čoveka.
... Nisam pokvario mere.
... Nisam nikada učinio nepoštenje.
... Nisam nikada slagao.
... Nisam nikada bio svadljiv.
... Nisam se nikada bavio lihvarstvom.
... Nisam nikada učinio preljubu."

A verujem da ti nije problem da uočiš neke sličnosti u suštini i na koji je način u Bibliji malo modifikovano ono što je mnogo ranije zapisano kod starih Egipćana u kontekstu sa moralom i moralnim vrednostima.Ovo je bilo onako u najkonturnijem uvezi sa tvojim pitanjem.

A da ti citiram Božiji zakon iz Druge Mojsijeve 20:2-17...

Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga -Nemoj imati drugih bogova uza me. - Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene; A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje. - Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud. - Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. - Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. - A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim. - Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj. Ne ubij. Ne čini preljube. Ne kradi. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega.

Kada prebrojiš zapovesti primetičeš da ih nema 10 kako se to uobičajeno naznačuje od strane crkve.A ti razmisli zašto je to tako...A možeš bez problema primetiti koje je od datih zapovesti promenila hriščanska crkva i...zašto...
:bye:
felix.gif
 
BOKYSTAMY
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Malopre sam ti odgovorio na pitanje.A sada ču ti ukratko odgovoriti i na ovo...od kada postoji božiji zakon u svetu...Da bi bilo kompletnije postaviću ti i neke slikice.Poznato ti je da je Mojsije na one dve kamene ploče doneo zakon ljudima.I ti verovatno veruješ da je to prvi božiji zakon.Crkva Mojsija sa tim pločama zakona prikazuje ovako...
10%20Com%2010.JPG


A mnogo pre Mojsija isto na nekom brdu je egipatski mesija MIses primio dve ploče zakona a to u egipatskom muzeju izgleda ovako...
10%20Com%205.JPG


Takve zakone je u Indiji primio Manu a na Kritu Minos.Ne bih zalazio dalje u staru sumeransku mitologiju.A na kraju samo ću ti napomenuti da su Božiji zakoni iz Biblije na svoj način slični onom što piše u ''Egipatskoj knjizi mrtvih''...
"... Nisam učinio zlo.
... Nisam ukrao.
... Nisam nikada bio pohlepan.
... Nisam pljačkao.
... Nisam nikada ubio čoveka.
... Nisam pokvario mere.
... Nisam nikada učinio nepoštenje.
... Nisam nikada slagao.
... Nisam nikada bio svadljiv.
... Nisam se nikada bavio lihvarstvom.
... Nisam nikada učinio preljubu."

A verujem da ti nije problem da uočiš neke sličnosti u suštini i na koji je način u Bibliji malo modifikovano ono što je mnogo ranije zapisano kod starih Egipćana u kontekstu sa moralom i moralnim vrednostima.Ovo je bilo onako u najkonturnijem uvezi sa tvojim pitanjem.

A da ti citiram Božiji zakon iz Druge Mojsijeve 20:2-17...

Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga -Nemoj imati drugih bogova uza me. - Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene; A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje. - Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud. - Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. - Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. - A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim. - Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj. Ne ubij. Ne čini preljube. Ne kradi. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega.

Kada prebrojiš zapovesti primetičeš da ih nema 10 kako se to uobičajeno naznačuje od strane crkve.A ti razmisli zašto je to tako...A možeš bez problema primetiti koje je od datih zapovesti promenila hriščanska crkva i...zašto...
:bye:
felix.gif

da zakon koji je dat mojsiju slican je ali vidis li razliku,,.. na tablicama od boga stoji izrecita zabrana kao od nekoga ko ima vlast i moc da naredi a na ovim egipadskim kao od nekoga ko se pravda nisam ovo nisam ono ,.,., zar ne
 
BOKYSTAMY
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

da ali ipak je koristis da bi posrameo znanje odnosno neznanje vernika ako sve znas o svetom pismu zasto dakle ne verujes ako li neznas sve zasto hoces da saznas..i na pitanje odkad postoji bozji zakon nisi odgovorio,,. a primetio sam da svaku recenicu i rec dobro prostudiras pa pises odgovor mora da postoji svrha tvog pojavljivanja medju ljudima koji pisu na temu religija

Na pitanje odkad postoji božiji zakon upravo sam ti poslao odgovor.Na bilo koje pitanje meni nemam pripremeljen odgovor već moram da ga napišem a za to mi treba desetak minuta.Ja odgovorim na svako pitanje ako znam odgovor a ako ne znam onda lepo napišem da...ne znam.

A u vezi znanja ili ne znanja vernika,mogao si da primetiš da kada neki vernik napiše svoje mišljenje o veri koje se ne zasniva na isticanju znanja o bibliji da jednostavno napišem ono,tipa...ti si pravi vernik.Medjutim,kada se kao sagovornik pojavi vernik koji forsira i ističe poznavanje Biblije, pa mi uz to kaže da ja nemam pojma ni o Bibliji ni o učenju crkve,onda sam na neki način primoran da se upustim u diskusiju u kojoj je znanje dominantno.Voleo bih kada bi ti ovo bilo razumljivo a ne vidim nikakvu smetnju da ti ne bi moglo biti razumljivo.

Kada pišem a isto je i kada govorim svaka reč i svaka rečenica ima svoju preciznost.To je na neki način posledica profesionalne deformacije u smislu pravničkog izražavanja sa jedne strane i zenističke mudrosti izražavanja sa druge strane.
A u vezi sa onim da mora postojati svrha mog pojavljivanja medju ljudima koji pišu o religiji mogu da ti kažem da si u zabludi.Nema nikakve posebne svrhe.Ja volim da pričam o religijama o Bibliji a možeš mi verovati da je strašno malo ljudi sa kojima to mogu činiti uživo jer je zastrašujuće koliko mnogo ljudi o tome ... malo znaju.
:bye:
felix.gif
 
BOKYSTAMY
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral

da zakon koji je dat mojsiju slican je ali vidis li razliku,,.. na tablicama od boga stoji izrecita zabrana kao od nekoga ko ima vlast i moc da naredi a na ovim egipadskim kao od nekoga ko se pravda nisam ovo nisam ono ,.,., zar ne

Pa valjda češ i ti kada dospeš na strašni sud na pitanja da li si činio ovo ili ono...odgovarati ....nisam ovo ,nisam ono... u smislu božijih zapovesti.

Uočljivo je da nisi shvatio poentu.Da Mojsije nije bio ni prvi ni jedini koji je na nekom brdu od nekog boga primio dve kamene ploče zakona.Odoh malo na one ''moje'' teme.Potpuno ih zanemarih čoveče, previše ostajući na ovoj.
:bye:
felix.gif
 
BOKYSTAMY
Re: Religioznost i moral vs. ateizam i moral



Pa valjda češ i ti kada dospeš na strašni sud na pitanja da li si činio ovo ili ono...odgovarati ....nisam ovo ,nisam ono... u smislu božijih zapovesti.

Uočljivo je da nisi shvatio poentu.Da Mojsije nije bio ni prvi ni jedini koji je na nekom brdu od nekog boga primio dve kamene ploče zakona.Odoh malo na one ''moje'' teme.Potpuno ih zanemarih čoveče, previše ostajući na ovoj.
:bye:
felix.gif

svatio jesam ali postoji razlika kao sto rekoh na jednim tablicama stoji naredba a na drugim pravdanje kao da je onu prvu pisao bog a drugu djavo tako deluje a na sudu bozijem se tesko moze neko opravdati recima ./.pre bih rekao da se covek pravda dellima ,verom ,molitvama svetih , molitvama bliznjih suzama ,pokajanjem, itd
 
Original postavio jerohinac

A ko bi ga znao da li onaj odozdo ima neke kompromitujuće informacije o onom odozgo pa mu je onaj odozgo dopustio da vlada, dole na zemlji

Ja vidim ovako. Osoba B predstavljena u bibliji kao bog ponaša se kao mafijaš u velikoj stisci kojeg progone dušmani veći i jači od njega. Strah ga je da izađe na ulicu i krene da se obračunava, već pod kojekavkim pretnjama tera jadne male epizodne ličnosti da se suočavaju sa opasnostima kojima nisu dorasli. :D

Ljudi, ne radi se o tome da je ubica izvrsilac pod direktnim pritiskom Bo(s)ga u stisci
od mafijasha, vec da je doticni ubica vec pri dolasku na ovaj svet imao zacrtan scenario o
svojim aktivnostima i funkciji na ovom svetu.....nadovezujem se na teoriju da
smo na ovaj svet poslati da prodjemo kroz odredjena iskustva i karmicki smo vezani za nase prethodne inkarnacije, te se u svakoj novoj inkarnaciji "nadogradjujemo" iskustvima
koja ranije nismo imali. Kada nakupimo svega i svacega i vise nemamo potrebe ni zelju da se vracamo (oslobadjanje od svih zelja) - vise se i ne vracamo - stapamo se sa "bozanskim" (teorija1) ili odlazimo na druge instance (teorija 2).
Izgleda da su najkraci putevi ka iskustvima ekstremi - izuzetno intenzivne situacije. Mucenje i patnja definitivno spadaju u one koji ukidaju zelju za novom inkarnacijom
na ovaj neveseli svet, dakle "oslobadjaju nas ovozemaljskih zelja" i spremni smo
da se stopimo sa sveopcim.
Po mnogim teorijama ekstremni mucenici zavredjuju direktan "shortcut" u raj.
Da li su i zasto (po teoriji 1) Bogu potrebna nasa (dobra i losa) iskustva pa nas salje da ih prezivimo je diskutabilno. Da li se radi o jednom Bogu, ili o citavom hijerarhijskom
sistemu kome smo mi pokusni kunichi?

Da li je Bogu, kao vecnom toliko dosadno da mora stalno da se "osvezava" kroz nova iskustva "podanika", onih koji nose deo njegovog duha i vracaju mu se sa puta puni novih iskustava.
Vecito novih i originalnih skustava kao sto su: radjanje, shljakanje i smrt.
Izdvojio bih zaljubljivanje kao nesto vredno dozivljavanja. Tu postoji interakcija dusha koje inace nemaju nikakve zajednicke tacke(nisu vezane nikakvom duhovnom sponom). I igra s decom ima slican kvalitet.


Ne morate da odgovarate, ovo je samo "on line" meditacija.
 
Poslednja izmena:
Не могу да ти кажем шта је савест. Могу ти рећи шта ја верујем да је савест.
Свака друштвена животиња живи тако да покушава да се успешно укључи у друштвену групу. Савест је спознаја да одређени акт штети интересима групе, па га свесна јединка избегава. Или да изостанак деловања доводи до штете по групу, макар том приликом јединка изложила себе опасности.
dopada mi se ovo. samo mi je sporna ova boldovana terminologija.:roll:
 
Не могу да ти кажем шта је савест. Могу ти рећи шта ја верујем да је савест

Savest je strah od kazne (Bozje, socijalne, zakonske).
Psihopate bez savesti su ljudi bez razvijenog super-ega (koji potiskuje ego da ne sprovodi u delo sve odluke iz id a, sto bi rekao cika Frojd.
Dakle, super-ego, kao kontrolor ega razvija se u porodici i socijalnoj sredini (dete je
nagradjivano za "dobre" i kaznjavano za "lose postupke". Po smrti roditelja ulogu kontrolora preuzima bog, drzava, porodica,pleme i td - dakle uvek neka instanca "vise" koja je na neki nacin u stanju da nagradjuje ili kaznjava.
Ukoliko je osoba genetski zdrava (nema psihoticnih recesiva), uglavnom razvija
super-ego do dovoljne mere da moze da funkcionise u "normalnim" socijalnim
sredinama. Ukoliko iz raznoraznih razloga (socijalnih, takodjer) ne uspe dovoljno da razvije super-ego, dakle socijalni strah (nagonski strah za opstankom uvek postoji)
nema previse onoga sto nazivamo savescu. Nema "kontrolora".
Sad, da li se savest tumaci kao strah od Boga (kazne), zakona(kazne) ili socijalne grupe
(uskracenja socijalnih potreba zbog pogresnih postupaka i neprilagodljivosti u okviru socijalne grupe), nije vazno: radi se uvek o strahu od kazne.
Radi se o cistom strahu od potencijalnih nelagodnosti.
Zovimo mi to duhovnoscu ili ne.
Tako ja diletantski razmisljam. Molim "profesionalce" da mi ne uzvracaju citatima,
vec "amatere" da eventualno repliciraju svojim misljenjem.
 
Poslednja izmena:

Back
Top