Православље и СВЕТ

Mislim da

  • Crkva predstavlja istninu Isusa Hrista

  • tu istinu treba traziti na drugom mestu

  • ne verujem u takve istine (dogme)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
tamanite:
sekirce mu njegovo. pa. pa ovo je tema pravoslavlje.
pricao mi onomad jedan mesar sa dalekog istoka. uzeo ja svinjce da zakoljem, a ono skikne, nemoj molim te da me koljes pa ja sam tvoj deda.
toliko o karmi.

Ово је тема "Православље и СВЕТ", што ће рећи православље и остатак света (оно што није православље) или однос света према православљу (толико из самог наслова).
А кад говоримо о односу према свету, онда се може износити и друго мишљење.

Кад ти тривијализујеш, онда ћу и ја.
Једна од Божијих заповеди, које наш Побуњеник толико воли је НЕ УБИЈ!
Ако се не варам не пише "НЕ УБИЈ ЧОВЕКА!", пише само "НЕ УБИЈ!".
Из тога закључујем да ако ти убијеш то свињче кршиш директно оно што Бог заповеда.

п.с. И даље чекам слике наше црне братије, а може и оне клингонске, немам ништа против.
 
tamanite:
pa ljudi, nemojte diskutovati o pravoslavlju na osnovu procitanog kalendara spc.
citajte malo vise. sekirce, sve o klopi pise ti u bibliji. pitaj elvina, on to cita na preskok.

Пази овако:
Од Библије сам нешто читао, нешто нисам. За Библијске заповести, које се тамо називају Божије заповести знам да их има 10 - дакле НЕ КРАДИ, НЕ ЧИНИ ПРЕЉУБЕ (хммм, а зашто не?), НЕ УБИЈ - која се вероватно сматра најбитнијом...
Не знам који је смисао твоје примедбе... Узгред, како си гласао на анкети коју сам поставио? Ако си гласао да Црква представља Божију истину, онда је и календар довољан...
Можда је смисао твоје примедбе да ћу у Библији наћи неки супротан став. Уопште не сумњам у то. Библија је пуна узајамно искључивих ставова.
Рецимо наведена заповед "НЕ УБИЈ!" део је Старог завета. У Старом завету има и оно "Око за око, зуб за зуб". А у Новом завету имаш:
"А ја вам казем да се не браните од зла него ако те ко удари по десном твом образу, обрни му и други: И ко хоће да се суди с тобом и кошуљу твоју да узме, подај му и хаљину, и ако те потера ко један сат, иди с њиме два.”
Дакле, ако ми неко избије око, да ли да ја њему избијам око или да му дам и друго око да ми избије?!?

Даље, у вези заповеди НЕ УБИЈ
Покушајмо математичком логиком
p = УБИЈ
q = not p = НЕ УБИЈ
p = not (not p) = not НЕ УБИЈ = УБИЈ
Ти ако узмеш месо код наведеног месара практично су му наредио да убије неку животињу те врсте. Рекао си: УБИЈ!
То је тако - роба која се не купује се и не производи, кад нико не би јео месо, кланице би затвориле радњу.

Е сад ми реци: Да ли си вегетаријанац?
Ако ниси или сматраш да други православни хришћани то не морају да буду реци ми шта је од следећег тачно:
1) Негираш Библију, односно Божије заповеди
2) Негираш математичку логику
3) Негираш закон понуде и тражње.
 
tamanite:
pa ljudi, nemojte diskutovati o pravoslavlju na osnovu procitanog kalendara spc.
citajte malo vise. sekirce, sve o klopi pise ti u bibliji. pitaj elvina, on to cita na preskok.

novi zavet se sastoji od četiri jevanđelja pisana u 4 i 5 veku...tako da to nema veze sa hristom...a ionako ne čitam lošu fikciju ,a za stari sam izgubio volju kad sam pročitao da je zemlja ravna...
 
Duh Sekire:
Ово је тема "Православље и СВЕТ", што ће рећи православље и остатак света (оно што није православље) или однос света према православљу (толико из самог наслова).
А кад говоримо о односу према свету, онда се може износити и друго мишљење.

Кад ти тривијализујеш, онда ћу и ја.
Једна од Божијих заповеди, које наш Побуњеник толико воли је НЕ УБИЈ!
Ако се не варам не пише "НЕ УБИЈ ЧОВЕКА!", пише само "НЕ УБИЈ!".
Из тога закључујем да ако ти убијеш то свињче кршиш директно оно што Бог заповеда.

п.с. И даље чекам слике наше црне братије, а може и оне клингонске, немам ништа против.
Господ Христос нам је дао закон БОЖИЈИ који се на човека примењује, а не на животиње које нама служе на корист.
Премудрости Соломонове
Јер Њега налазе они који Га не кушају,
и објављује се онима који му нијесу невјерни.
 
Бл:
Господ Христос нам је дао закон БОЖИЈИ који се на човека примењује, а не на животиње које нама служе на корист.
Премудрости Соломонове
Јер Њега налазе они који Га не кушају,
и објављује се онима који му нијесу невјерни.

А да ли се примењује на људе који нам нису на корист? Рецимо оне убијене у Сребреници?
Факат је да Ратко & Раша нису били деца цвећа.
 
Duh Sekire:
А да ли се примењује на људе који нам нису на корист? Рецимо оне убијене у Сребреници?
Факат је да Ратко & Раша нису били деца цвећа.
У СРЕБРЕНИЦИ СУ ПОБИЈЕНИ ОНИ КОЈИ СУ ВРШИЛИ ЗЛОЧИНЕ НАД СРБИМА;И КОЈИ СУ ИЗГИНУЛИ У БОРБАМА,НЕМОЈ ДА НАСЕДАШ НА:
CIA и FBI,
ШПЕКУЛАЦИЈЕ И ДЕЗИНФОРМАЦИЈЕ
 
Elvin:
novi zavet se sastoji od četiri jevanđelja pisana u 4 i 5 veku...tako da to nema veze sa hristom...a ionako ne čitam lošu fikciju ,a za stari sam izgubio volju kad sam pročitao da je zemlja ravna...
pa rekoh, necitaj na preskok. Jevandjelje je pisano u drugoj polovini prvog veka, od apostola.
ovo u vezi starog zaveta, posto stalno ponavljas, citiraj mi precizno, gde to pise?
 
Бл:
У СРЕБРЕНИЦИ СУ ПОБИЈЕНИ ОНИ КОЈИ СУ ВРШИЛИ ЗЛОЧИНЕ НАД СРБИМА;И КОЈИ СУ ИЗГИНУЛИ У БОРБАМА,НЕМОЈ ДА НАСЕДАШ НА:
CIA и FBI,
ШПЕКУЛАЦИЈЕ И ДЕЗИНФОРМАЦИЈЕ

Не кажем да није тако.
У Библији пише НЕ УБИЈ!
Не пише НЕ УБИЈ ОНЕ КОЈИ НИСУ УБИЈАЛИ
Не пише НЕ УБИЈ БЕЗ РАЗЛОГА
Не пише НЕ УБИЈ ПРАВОСЛАВЦА

Пише само НЕ УБИЈ!
Кад би боље размилио Бл, видео би да ти се више исплати да будеш паган као ја. Видиш, мене Сребреница нимало не узнемирава, а могу много брже од тебе да изнервирам било ког реформског телетабиса или другог екстремног мондијалисту који стално потеже питање наводног геноцида у Сребреници.
 
Duh Sekire:
Не кажем да није тако.
У Библији пише НЕ УБИЈ!
Не пише НЕ УБИЈ ОНЕ КОЈИ НИСУ УБИЈАЛИ
Не пише НЕ УБИЈ БЕЗ РАЗЛОГА
Не пише НЕ УБИЈ ПРАВОСЛАВЦА

Пише само НЕ УБИЈ!
Кад би боље размилио Бл, видео би да ти се више исплати да будеш паган као ја. Видиш, мене Сребреница нимало не узнемирава, а могу много брже од тебе да изнервирам било ког реформског телетабиса или другог екстремног мондијалисту који стално потеже питање наводног геноцида у Сребреници.
Шта покушавам да ти кажем. ДА ЈЕ У СРЕБРЕНИЦИ БИЛА ОДБРАНА А НЕ НАПАД.
САМО СМО СЕ МАЛО БОЉЕ БРАНИЛИ
 
da ste citali nase novine, u izvestaju vojnog obavestajnog oficira usa,/oko pre 6 meseci/
lepo covek kaze. pobijeno oko 300-400 muslimanskih vojnika, a srpske zivilne zrtve vise nego duplo. pa setite se racka i merkale. tako da je i to obelodanjeno, i tamanite se propagande nasih-vasih neprijatelja. pri jednoj novinarskoj konferenciji od pre 3 godine
u sarajevu, nemacki novinar je pitao silajdjica, sta ce biti kad vam se vrate pobijenih 6-7 hiljada u srebrenici, iz nemacke. posto je bio dosadan /novinar/ prekinuli su konferenciju.
 
brate iz banja luke. imam fajl o zapocetom zigosanju jos 2003. dobio sam ga iz rima.
ako hoces, mogu ti poslati mailom, samo vidi sa urednistvom, kako bi samo ja mogao
da uzmem tvoju adresu.
vazi i za ostale.
uslov je: verujuci srbin pravoslavne vere.
najbolje bi bilo ko ima sajt, pa da mogu svi zainteresovani da pogledaju.
kratak sadrzaj: 3 milijarde bio cipova napravljeno u motoroli. ugradjuju se u desnu ruku
pomocu sprica /na slikama/. distribuira ga najveca agencija za kartice -mondex- to zapamtiti. vec je bilo po nasim novinama, da je neki brazilski ministar sa svim osobljem odusevljeno primio. takodje engleska vlada donela odluku da svi emigranti moraju je primiti ili ce biti izbaceni. itd.
ovo nije reklama za antihrista, valjda ce ovo da stampaju, da verujuci narod zna blisku perspektivu, ostali iovako neveruju.
 
tamanite:
brate iz banja luke. imam fajl o zapocetom zigosanju jos 2003. dobio sam ga iz rima.
ako hoces, mogu ti poslati mailom, samo vidi sa urednistvom, kako bi samo ja mogao
da uzmem tvoju adresu.
vazi i za ostale.
uslov je: verujuci srbin pravoslavne vere.
najbolje bi bilo ko ima sajt, pa da mogu svi zainteresovani da pogledaju.
kratak sadrzaj: 3 milijarde bio cipova napravljeno u motoroli. ugradjuju se u desnu ruku
pomocu sprica /na slikama/. distribuira ga najveca agencija za kartice -mondex- to zapamtiti. vec je bilo po nasim novinama, da je neki brazilski ministar sa svim osobljem odusevljeno primio. takodje engleska vlada donela odluku da svi emigranti moraju je primiti ili ce biti izbaceni. itd.
ovo nije reklama za antihrista, valjda ce ovo da stampaju, da verujuci narod zna blisku perspektivu, ostali iovako neveruju.
Одлично ШАЉИ
 
Бл:
Шта покушавам да ти кажем. ДА ЈЕ У СРЕБРЕНИЦИ БИЛА ОДБРАНА А НЕ НАПАД.
САМО СМО СЕ МАЛО БОЉЕ БРАНИЛИ

tamanite:
da ste citali nase novine, u izvestaju vojnog obavestajnog oficira usa,/oko pre 6 meseci/
lepo covek kaze. pobijeno oko 300-400 muslimanskih vojnika, a srpske zivilne zrtve vise nego duplo. pa setite se racka i merkale. tako da je i to obelodanjeno, i tamanite se propagande nasih-vasih neprijatelja. pri jednoj novinarskoj konferenciji od pre 3 godine
u sarajevu, nemacki novinar je pitao silajdjica, sta ce biti kad vam se vrate pobijenih 6-7 hiljada u srebrenici, iz nemacke. posto je bio dosadan /novinar/ prekinuli su konferenciju.


Написано је НЕ УБИЈ!
Није написано НЕ УБИЈ ОСИМ У САМООДБРАНИ.
Ако неко потегне пушку на тебе и ти будеш бржи и убијеш га бранећи се, опет кршиш божију заповед. Осим тога, Исус је рекао да се НЕ ОПИРЕ ЗЛУ. Пар постова горе сам изнео...
Не кажем да је у Сребреници учињено било шта лоше, само вам објашњавам зашто разни зилоти и мондијалисти тврде да СПЦ није хришћанска. Лично да сам неки владика рек'о би ПАГАНИ СМО, ПА ШТА
Јудеохришћанске вредности нису примењиве ван манастира.
А и у манастиру је питање...
 
ok. veceras saljem.
dh. razumem te kao dobronamernog. sto citiras donekle je tacno. tzv. svetootacka literatura, mnogo detaljnije pojasnjava sve sto nije stalo u jevandjelje.
po pitanju ne ubij. kad samo tebe napadnu, imas izbor. kad napadnu bliznjeg, moras ih braniti. jer poloziti zivot za bliznjeg, to je nesto od najveceg.
Sv. Jovan krstitelj, kaze i vojnicima da pridju i da se krste, samo posteno da vojuju.
moj prijatelj, bio snajperista u ratu. ateista. sest meseci posle rata nije mogao da spava od jezivih snova. neko mu rekao ispovedi se, sto je ucinio, te je to prestalo.
ovo spada u domen svete tajne ispovesti. znaci: Sin Boziji, Isus Hristos, doneo je pokajanje, i s k r e n o, skojom evidentno se moze spasiti. Bog zna ko je iskren, mi neznamo ni sami za sebe. zato se i kaze: ko spozna svoju istinu, nasao je Boga.
i dalje. sami sebi smo najveci neprijatelji. boriti se sa sopstvenim strastima i besovima je najteza borba. e zato postoje postovi molitva i ostalo.
 
Duh Sekire:
Написано је НЕ УБИЈ!
Није написано НЕ УБИЈ ОСИМ У САМООДБРАНИ.
Ако неко потегне пушку на тебе и ти будеш бржи и убијеш га бранећи се, опет кршиш божију заповед. Осим тога, Исус је рекао да се НЕ ОПИРЕ ЗЛУ. Пар постова горе сам изнео...
Не кажем да је у Сребреници учињено било шта лоше, само вам објашњавам зашто разни зилоти и мондијалисти тврде да СПЦ није хришћанска. Лично да сам неки владика рек'о би ПАГАНИ СМО, ПА ШТА
Јудеохришћанске вредности нису примењиве ван манастира.
А и у манастиру је питање...
1. ЈУДЕО-ХРИШЋАНСКЕ??????????? То може да тврди само ПАГАН И НАЦИСТА
2. ПРАВОСЛАВЉЕ ЈЕ ИСТИНА И ЗДРАВО
3."Таманите:
po pitanju ne ubij. kad samo tebe napadnu, imas izbor. kad napadnu bliznjeg, moras ih braniti. jer poloziti zivot za bliznjeg, to je nesto od najveceg.
Sv. Jovan krstitelj, kaze i vojnicima da pridju i da se krste, samo posteno da vojuju."
 
tamanite:
moj prijatelj, bio snajperista u ratu. ateista. sest meseci posle rata nije mogao da spava od jezivih snova. neko mu rekao ispovedi se, sto je ucinio, te je to prestalo.

Добро, да ублажим мало гард...
Ово спада у домен психологије. Рецимо ко је гледао филм "Прстен Нибелунга" могао је видети како су пагани страдали, често и од своје руке, због неспремности да опросте себи или другима. Наравно, то је ипак само уметничко виђење...
Укратко - ако некоме помогне вера у Исуса Христа, немам ништа против.
 
Бл:
1. ЈУДЕО-ХРИШЋАНСКЕ??????????? То може да тврди само ПАГАН И НАЦИСТА
2. ПРАВОСЛАВЉЕ ЈЕ ИСТИНА И ЗДРАВО

Почео си да вређаш.
Да, јудеохришћанске - хришћанство је настало у Јудеји. Није настало у Србији.
Паган сам и поносим се тиме. Ти имаш своју истину и здраво.
Ја имам своју.
 
Duh Sekire:
Почео си да вређаш.
Да, јудеохришћанске - хришћанство је настало у Јудеји. Није настало у Србији.
Паган сам и поносим се тиме. Ти имаш своју истину и здраво.
Ја имам своју.
Хришћанство је само Хришћанство без ЈУДЕО, а са тим јудео ти вређаш, тако су ПРАВОСЛАВЦЕ називали муслимани и фашисти.
 
The Beautiful One:
Bojana:
Koje je vase versko opredeljenje?

Укратко,

Не верујем у догме, били оне хришћанске, муслиманске, будистичке....
Али у анкети сам заокружио под православац. Зашто ? (реторичко питање)
Због манифестација религије, сматрам да српско православље има најлепше религијске обреде на свету.
А друго, многи ти обичаји су део мог националног идентитета, култ породице, култ мртвих, култ природе... Срби су једини народ на свету који слави славу, то јест култ породичног заштитника.

Рецимо, шта је оно што имам против мухамеданске или јеврејске религије ? Првенствено ми смета начин на који се манифестује њихова вера, не мислим да је Нови Завет супериорнија књига од Старог Завета или Курана (све су ми исте) али сам УЖАСНУТ када видим да се у име религије малој деци касапе полни органи. Страшно. Или ти одређују колико пута дневно треба да се молиш Богу....

Српско православље је симбиоза старе (предхришћанске) српске религије и хришћанства, и зато пружа највећу могућу верску слободу, обавезе су минималне и нико те неће осудити ако их не испуниш.
У вези естетике, додао бих да наш патријарх личи на Гандалфа.

pavle.jpg
Gandalf%2520el%2520Blanco.jpg


Bojana:
Verujete li u Boga?
Ako verujete, na cemu se zasniva vasa vera?

Да, верујем. :)
Могао бих да напишем стране и стране о томе..... Са филозофске тачке, основна идеја: човек тежи да буде Бог.
Свако од нас ће живети у просеку око 70 година, и за то врло кратко време трудиће се да буде најпаметнији, најлепши, најморалнији... трудиће се да прочита што више књига, стекне што више пријатеља и искустава, путује, научи о свему помало колико је то могуће..... Чему то непрестано усавршавање, шта је коначни циљ ? Циљ је макар мало се примаћи Богу. (скроман покушај рационалног објашњења идеје Бога)

Е сад, како лично доживљавам Бога. Више као пријатеља, него као господара своје судбине, немам страхопоштовање према њему, често га опсујем. Зато ми многи кажу да сам неопаган, у чему има и мало истине. Најближе ми је словенско, паганско виђење Бога који се бори против зла на овом, овоземаљском свету. Дакле нема награде и казне на оном свету, све се дешава овде, а касније и добри и зли и иду у рај, јер Словени су сматрали да не постоји пакао, чак нису ни познавали ту реч. Рецимо ове Христове речи: "A ja vam kazem da se ne branite od zla nego ako te ko udari po desnom tvom obrazu, obrni mu i drugi: I ko hoce da se sudi s tobom i kosulju tvoju da uzme, podaj mu i haljinu, i ako te potera ko jedan sat, idi s njime dva.”
тотално су ми неприхватљиве. Против зла се треба борити увек и свугде.

Ево једног описа православља са којим се углавном слажем
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top