Koja vam je omiljena ličnost iz svetske i srpske istorije?


Povlačim reči da deca nemaju ništa od tebe da nauče. Bez puno razmišljanja je to napisano jer ipak nekog đavola nešto predavaš i prenosiš neko znanje iz neke oblasti. Ne znam koji predmet im predavaš, ali deca od tebe mogu barem da nauče mudrost da se efikasnije žaliti supernadležnoj administraciji nego sam rešavati sporove. Ako ništa drugo, nadležni će reagovat u ekspresno brzom roku kad si ti u pitanju. Prostačka uvreda na moj račun je pre neki dan stajala nekoliko sati dok nije uklonjena nakon moje prijave. Niko nije banovan, ni opomenut (barem ne javno).

Da se vratimo na Cezara i Karađorđa. Bilo bi jako zanimljivo da ti iz vizure prosvetnog radnika obrazložiš malo detaljnije zašto su ti Cezar i Karađorđe omiljene istorijske ličnosti.

Cezar je bez sumnje ratni zločinac odgovoran za smrt nekoliko miliona ljudi u svojim ratnim pohodima za istrebljenje čitavih nacija. Nije baš jasno zašto bi ga danas iko iz Srbije smatrao omiljenom ličnošću.

Karađorđe je simbol oslobođenja i deklarativni vođa ustanka, ali on sam kao ličnost i ljudska osoba je bio poremećeni nasilnik i primitivac prema zapisima koje je o njemu ostavio Vuk Karadžić.

Ima toliko ličnosti u srpskoj i svetskoj istoriji koji su nesumljivi pozitivci iz svih mogućih aspekata. Sudbina Nadežde Petrović recimo spaja umetnost, istoriju i humanost. Jedna od najvećih srpskih slikarki je bila osnivač humanitarnog društva, velika patriotkinja, a umrla je kao bolničarka dobrovoljac spašavajući živote ranjenika i naroda.

Dakle, bez ikakve ljutnje, sarkazma, cinizma, smajlija... obrazloži ako hoćeš jer bi bilo zanimljivo. Ipak samo ćaskamo na forumu. Nismo sudije.
 
Poslednja izmena:
.... Da me neko pita šta je Srbija, zgrabila bih ga rukom pod ruku i povela u Dolinu Jorgovana, skoro pa sad će.
Lepota Božija, ...
Sad me podseti.
Prvi maj, pre 10ak godina, krećem nešto na tu stranu, do Novog Pazara, i pitam kolegu koji često tu vozi jer je iz Sjenice,
rekoh : "da ne promašim, kaži mi kolega gde je tačno ta Dolina jorgovana ?" A on kaže :" E, nema ti to više. Zatvorena je pre nekoliko godina". Kafana. :hahaha1:
On nikad čuo za Jelenu Anžujsku i dolinu jorgovana, al za kafanu je znao 😆
 
Ser Nikolas Vinton , Oskar Šindler, Diana Budisavljević, Irena Sandler ...
Spasili bezbroj ljudskih života
Predivni Ljermontov, dizao se iz pepela svaki put ko feniks i lupao glavom o zid, ali je ž i v e o život! Do dvadeset sedme godine postao gardijski oficir, vodeci romantičarski pesnik svog vremena, začetnik psihološkog romana, sve to do 27-e! Na žalost u dvoboju je poginuo. A nisu mu cvetale ruže, nije se valjao po krevetu do 27e ne znajući šta će od života. Rano je ostao bez majke, i rođena baba je isplatila njegovog oca sa 20. 000 rubalja, da se ovaj više ne meša u njegovo odrastanje! Pa kakvo je njegovo detinjstvo bilo bez oba roditelja, a bolešljiv? Predak njegov je Tomas Lermont, škotski bard, pesnik, prorok, interesantna istorijska ličnost, od kojeg je, šuškalo se po ruskim krugovima i sam Ljermontov nasledio proročki dar, i pesnički. A pretka je,tog Tomasa, kažu, KIDNAPOVALA vilovnjačka kraljica na 7 godina i podarila mu tajna znanja!!! Hahaha, ne iz filma, nego vila iz Škotske! I bio je vrlo cenjen kao prorok i pesnik tog vremena. Dok, Ljermontov, ogranak aristokratske loze Lermonta koji su iz Škotske došli u Rusiju, nije imao ni Aurora kao zaštitnika, ni vilovnjačku kraljicu, išao je kud ga noge nose, a bio je opčinjen Kavkazom, kako i ne bi!? Uspeo je šta je uspeo.
U dvoboju koji je kažu bio namešten,
Ljermontov je nastradao u 27oj godini, tj da su mu namestili protivnika koji će ga odstreliti, jer je bio u nemilosti vlasti. Bivsi mu kolega, oficir Martinov, iako je Ljermontov pucao u vazduh, nije odustao, terao je do kraja i ubio pesnika.
Na osnovu te priče u posthumno objavljenim "Sveskama" naš Ivo Andrić navodi sledeće:

“Oficir Martinov, koji je u dvoboju ubio Ljermontova ostavio je u svom testamentu odredbu da mu se na grobu ne postavi nikakav znak i ne ispiše ime, kako bi sam sebe kaznio potpunim zaboravom. Opasno je ubijati pesnike.”
Živojin Mišić
 
Profesor Miloje Pavlović
Josif Pančić
Nadežda Petrović

Pucajte, ja i dalje držim čas“. Miloje Pavlović, profesor i direktor Muške gimnazije u Kragujevcu, 21. oktobra 1941. odbio je ponudu da mu se spase život. Stao je u stroj zajedno sa svojim đacima i sa njima poginuo. Bio je konjički potpukovnik, učesnik balkanskog i Prvog svetskog rata. Omiljeni profesor i direktor Muške gimnazije. Organizovao je Sokolsko društvo. Imao je 54 godine, izveden je iz škole s učenicima na stratište. Završio je dva fakulteta, Filozofski i Pravni, studirao je Srpski jezik i književnost kod profesora Jovana Skerlića, koji je tražio da on ostane i bude asistent na fakultetu. Odbio je i vratio se u Kragujevac da predaje u školi. Bio je ponosni Šumadinac i ratnik. Iako mu je u stroju za streljanje bilo ponuđeno da istupi, on je to odbio, zagrlio je svoje đake i sa njima krenuo u smrt.
 
Povlačim reči da deca nemaju ništa od tebe da nauče. Bez puno razmišljanja je to napisano jer ipak nekog đavola nešto predavaš i prenosiš neko znanje iz neke oblasti. Ne znam koji predmet im predavaš, ali deca od tebe mogu barem da nauče mudrost da se efikasnije žaliti supernadležnoj administraciji nego sam rešavati sporove. Ako ništa drugo, nadležni će reagovat u ekspresno brzom roku kad si ti u pitanju. Prostačka uvreda na moj račun je pre neki dan stajala nekoliko sati dok nije uklonjena nakon moje prijave. Niko nije banovan, ni opomenut (barem ne javno).

Da se vratimo na Cezara i Karađorđa. Bilo bi jako zanimljivo da ti iz vizure prosvetnog radnika obrazložiš malo detaljnije zašto su ti Cezar i Karađorđe omiljene istorijske ličnosti.

Cezar je bez sumnje ratni zločinac odgovoran za smrt nekoliko miliona ljudi u svojim ratnim pohodima za istrebljenje čitavih nacija. Nije baš jasno zašto bi ga danas iko iz Srbije smatrao omiljenom ličnošću.

Karađorđe je simbol oslobođenja i deklarativni vođa ustanka, ali on sam kao ličnost i ljudska osoba je bio poremećeni nasilnik i primitivac prema zapisima koje je o njemu ostavio Vuk Karadžić.

Ima toliko ličnosti u srpskoj i svetskoj istoriji koji su nesumljivi pozitivci iz svih mogućih aspekata. Sudbina Nadežde Petrović recimo spaja umetnost, istoriju i humanost. Jedna od najvećih srpskih slikarki je bila osnivač humanitarnog društva, velika patriotkinja, a umrla je kao bolničarka dobrovoljac spašavajući živote ranjenika i naroda.

Dakle, bez ikakve ljutnje, sarkazma, cinizma, smajlija... obrazloži ako hoćeš jer bi bilo zanimljivo. Ipak samo ćaskamo na forumu. Nismo sudije.
Ma lupila prvo što mi palo na pamet, ne misliš valjda da sam usred noći analizirala dubinu teme ;) Mogla sam isto tako da lupim i Kleopatra pa bi me poistovetili sa najvećom **** prošlosti :mrgreen:
 
Cezar je bez sumnje ratni zločinac odgovoran za smrt nekoliko miliona ljudi u svojim ratnim pohodima za istrebljenje čitavih nacija. Nije baš jasno zašto bi ga danas iko iz Srbije smatrao omiljenom ličnošću.

Čovek je izmislio sve sisteme koji su se pokazali kao jako uspešni, njegove formacije, bitke, sistem zavadi pa vladaj i način na koji se uspeo do nivoa do kog jeste, kompenzujući svoje dugove za položaj, to je mogao samo neko izuzetno inteligentan. Čoveka bukvalno nisu mogli zaustaviti do nasilnog ubistva.
 
Da nije bilo jednog Cara Dušana, srpski narod ne bi imao nikakvog Nikolu Teslu. Možda bi svet bio i dalje u mraku!
Srbi imaju svoju istoriju i slabo je znaju. Sasvim je očekivano da od jednog Velikog Nemanje ispadne narod koji stvara i daje.
"NEMANJA!", nije imao ništa, Nemanja je pošao iz nemanja. Taj "Nemanja" je praktično osmislio Srbe, i misliti da Srbi kao narod treba da nestanu... to je izdaja, lična i javna, jednom Stevanu Nemanji-nezapamćenom po zlu-sve samo po dobru.
I kako ja danas da Srpstvo doživim i pljunem, zaboravim?

Ipak, za istoričare, što se zovemo Srbima, a ne upravo i dalje Nemanjićima?
Seme šumskih jagoda.
 
Personalno.


A Leonidas je bio toliko bitan, da ga je ponos koštao opstanka. Iako. Nakon promene, osvajač ne traži neprijatelja već baš suprotno, saveznika...
Shvati koliko je bilo van pameti da ostane samo mit i legenda i on iza peta....-+-)(/\{%]
Rezon kukavica, koji misle da će živeti večno.

Anyway, znaš šta piše danas u Termopilskom klancu?
 
Prevedno sa grčkog - dođi i uzmi. Poruka koju je dobio Darije kad je tražio da Leonidas položi oružje.

url.png
 
Čovek je izmislio sve sisteme koji su se pokazali kao jako uspešni, njegove formacije, bitke, sistem zavadi pa vladaj i način na koji se uspeo do nivoa do kog jeste, kompenzujući svoje dugove za položaj, to je mogao samo neko izuzetno inteligentan. Čoveka bukvalno nisu mogli zaustaviti do nasilnog ubistva.
Clean bill je sledeća faza.

Kako lični tako i svetržni.

Gde su sledeće OI letnje?
 

Back
Top