Plaćanje poreza kao freelancer

Ma nek pusi drzava **** malo,prakticno je nemoguce otvoriti manja preduzeca [vezana za online poslovanja 6311,6312 i sl],a da ti porez ne bude 200e minimum,i sad fora ti na primer platis/placas masinu 80e mesecno,plus ostale stvari kako bi to sve radilo 20e [sajt,billing sistem itd...] i zaradis od toga u pocetku po masini 100-120e,sto znaci da mesecno mozes samo u minus da ides sa poslovanjem.Znaci placas masinu sve zajedno 100e,zaradis od toga 100e,platis porez 200e znaci 100e minus mesecno.I nek rade na crno i treba kad nam je sistem ***** lilavo.Kako nemaju neki sistem da placas procenat neki od toga kolko si zaradio,nego ti krnu tih 24000 dinara mesecno zaradio ti ili ne.Sistem napravljen da mu samo mozes dudlati.
 
Poslednja izmena:
Države su torovi za narode, pa svaki čobani šišaju svoje ovce a gazde se bogate. Jedino rešenje za običan narod je jedna planeta jedna država, isti uslovi za sve i svakoga, tako da nam predstoji nova revolucija, padanje vlada i otvaranje granica. Ovi trenutno vladaju metodom straha tj plašenje naroda drugim narodima ali taj sistem će se završiti. Kad tad.
 
:nono3: A da bismo to sprečili moramo poznavati zakone.
Kakvi zakoni, mogu oni promeniti zakon kad god im se ćefne. Rešenje su protesti, kao taksisti što su uradili recimo. I obavezno izaći na izbore a ne pustiti mraku da pobeđuje na lokalu. Evo u mom mestu načelnik je dokazani lopov i lupež i nikom ništa, moramo se trgnuti i menjati mentalitet malo po malo.
 
Схвата ли неко колико је систем накарадан, што си способнији и што више зарађујеш, они ти одрапљују већу пореску стопу, дакле не само да плаћаш више у апсолутном износу, него ти повећавају и процентуално.
Тачно се у данашњем свету форсира лењост, неспособност и глупост.

Цениш да систем треба да буде, што си неспособнији и мање зарађујеш, они да ти одрапе већу пореску стопу?
 
Država traži način da svako po na osob bude oporezovan shodno onome što privređuje. To što si ti pristao da radiš i nikada ne misliš na stare dane je druga stvar.
U ovoj državi svako ko privređuje mora da učestvuje u građenju ovog sistema prema svojim mogućnostima.
Jednostavno je to ono kako si član društva, državljanin itd.
Frilenseri su izuzetno diskutabilna kategorija ljudi.

Mi moramo na neki način da pronađemo prijatelja u našoj državi ako već ne možemo u onoj u kojoj nas angažuju. Idući put možda kad nas neko upošljava će znati koje obaveze ima prema nama?

Ono što je meni nejasno je čemu uplaćivanje datog poreza ako nemaš nikakvo osiguranje za sutra?
Like...
pogledajmo jedan Japan, tamo ko nema sredstava da vodi računa o svom životu ide u zatvor svojom voljom da bi neko na neki način imao obavezu da ljude koji ne mogu sami-hrani, kupa, oblači.
Da li se frilenseri kreću ka tome da sutra u nemogućnosti da obavljaju svoj posao-za njih niko ne odgovara?
Čime se frilenser koji nema pokrivene poreze od kompanije, a ne pokriva ih ni u svojoj matičnoj državi uzda da će u starosti biti dostojanstven veteran?
 
Poslednja izmena:
Država traži način da svako po na osob bude oporezovan shodno onome što privređuje. To što si ti pristao da radiš i nikada ne misliš na stare dane je druga stvar.
U ovoj državi svako ko privređuje mora da učestvuje u građenju ovog sistema prema svojim mogućnostima.
Jednostavno je to ono kako si član društva, državljanin itd.
Frilenseri su izuzetno diskutabilna kategorija ljudi.

Mi moramo na neki način da pronađemo prijatelja u našoj državi ako već ne možemo u onoj u kojoj nas angažuju. Idući put možda kad nas neko upošljava će znati koje obaveze ima prema nama?

Ono što je meni nejasno je čemu uplaćivanje datog poreza ako nemaš nikakvo osiguranje za sutra?
Like...
pogledajmo jedan Japan, tamo ko nema sredstava da vodi računa o svom životu ide u zatvor svojom voljom da bi neko na neki način imao obavezu da ljude koji ne mogu sami-hrani, kupa, oblači.
Da li se frilenseri kreću ka tome da sutra u nemogućnosti da obavljaju svoj posao-za njih niko ne odgovara?
Čime se frilenser koji nema pokrivene poreze od kompanije, a ne pokriva ih ni u svojoj matičnoj državi uzda da će u starosti biti dostojanstven veteran?
Najveci problem je neinformisanost.
Nas ne pripremaju od malih nogu za zivot. Zamisli da neko nauci klinca u srednjoj skoli ovo sto si napisala ti.
..... i o vaznosti poreza, investiranja, penzije......

Drzava ima velika ocekivanja a ja bih volela da drzava smisli nacin da svaki gradjanin zna svoje obaveze i da bude pravovremeno obavesten.
 
Najveci problem je neinformisanost.
Nas ne pripremaju od malih nogu za zivot. Zamisli da neko nauci klinca u srednjoj skoli ovo sto si napisala ti.
..... i o vaznosti poreza, investiranja, penzije......

Drzava ima velika ocekivanja a ja bih volela da drzava smisli nacin da svaki gradjanin zna svoje obaveze i da bude pravovremeno obavesten.
ovo je tacno, ali npr ni u americi gde je svaki zaposleni duzan da sam sebi obracuna porez, takodje drzava nista ne pomaze.
ali ta drzava hvata za vrat i proglasava licno bankrotstvo bez casa cekanja, Srbija nije cak ni zakonske norme prilagodila stvarnosti, a imala je vremena za to 10+ godina, plus su poreski sluzbenici ohrabrivali ljude da ne placaju nista jer nema nacina da se taj porez naplati. to je po mom misljenju glavni problem.
Srbija nije odgovorna drzava, Srbija je bully drzava
 
ovo je tacno, ali npr ni u americi gde je svaki zaposleni duzan da sam sebi obracuna porez, takodje drzava nista ne pomaze.
ali ta drzava hvata za vrat i proglasava licno bankrotstvo bez casa cekanja, Srbija nije cak ni zakonske norme prilagodila stvarnosti, a imala je vremena za to 10+ godina, plus su poreski sluzbenici ohrabrivali ljude da ne placaju nista jer nema nacina da se taj porez naplati. to je po mom misljenju glavni problem.
Srbija nije odgovorna drzava, Srbija je bully drzava
ali skoro svaki Amer vec od studija ima bedu za vratom u vidu studentskog kredita :mrgreen:
 
Najkracom racunicom koju sam nasao, ako sam 3 godine u kojima sam presao "limit", imao 25k eura, pola otpisem jer je neoporeziv deo, ostaje mi 12,5k eura. Od tih 12.5k eura oduzmem minimalac x 12 meseci (x3 za sve 3 godine), sto mu dodje ~3k eura x 3 godine = ~9k eura. Samim tim 12.5k eura - 9k eura = 3.5k eura. To se mnozi sa 0.55 (ne znam zasto al tako pise), to je oko 2k eura. Na 10 godine odnosno 120 meseci, placam ~16 eura mesecno ?

Po onim tabelama sa ovim brojkama izadje nekih 50e mesecno, tako da koliko vidim jos je sve nagadjanje.

Inace da li je to osnovno znanje ili ne, u vremenu kada jos nismo imali paypal, u poreskoj su pruzali informacije i savete da za godisnji prihod ispod 18000e nema poreza, tako da oni sto se prave pametni, generalno ili nisu imali veceg prihoda ili imaju nacina da placaju dugovanje bez nekih poteskoca, pa je sada lako glumiti diplomiranog pravnika.
 
ali skoro svaki Amer vec od studija ima bedu za vratom u vidu studentskog kredita :mrgreen:
kapitalizam at its best. s tim u vezi i bruto plata i obaveza placanja poreza za sebe.
kod nas su ostali relikti socijalistickog sistema gde postoji studentski kredit, i ja sam ga otplatila, ali ni priblizno takav kao u usa, a zaposleni prima neto platu i svu odgovornost za placanje PiD ima poslodavac.
 
Drzava ne moze da iskontrolise 100% prihode koji se "daju na ruke". Ako ocekujemo da drzava funkcionise, onda treba i mi da damo svoj doprinos - nista na ruke, a ako bas mora, onda da se napise racun. A ako nece da izda racun - prijava.
I onda kad poreska zakuka kako frilenseri ne placaju porez, ti lepo izvadis dokument - fotokopiju mejla - kojim si prijavio nepravilnosti, odgovor poreske uprave po tom mejlu ili izostanak odgovora, pa kazes: stani malo ibar vodo, jel ti kao drzava radis svoj posao, za sta da te ja placam ako te ne placa Pera vodoinstalater
 
Nije mi cilj da prijavljujem ljude, čisto me zanima da li su oni ikada plaćali porez ako im je sve "na ruke"?
Tako je decenijama, pa nikome ne smeta, zato mi smeta što se digla hajka za frilensere
zavisi. ako Pera vodoinstalater ima registrovanu pausalnu radnju, onda placa porez - pausalni.
ali Pera najcesce nema firmu, radi negde u stalnom radnom odnosu, a onda dolazi po pozivu i menja WC solje, a pare uzima na ruke.
zato je kad pozoves Peru ipak jeftinije nego kad pozoves firmu da ti zameni klonjaru.
 

Back
Top