Quantcast

Plaćanje poreza kao freelancer

Ariodante

ravnogorka
Poruka
11.294
Ozbiljno? Objasni mi šta konkretno zakon govori?
Slabo poznajem poreske zakone, ali msm da je to u Zakonu o porezu na dohodak gradjana - obaveza za fizicka lica se samooporezuju. Poreska osnovica je prihod umanjen za neoporezivi iznos (nesto preko 16k), stopa poreza je 20%, pio je 25,5% i zdravstveno je msm nesto preko 10%.
Takodje, postoji i Zakon o sprecavanju finansiranja terorizma kojim je uvedena obaveza oporezivanja na sve prihode iz inostranstva, cak i one koji stizu preko western union i sl.

Ariodante

ravnogorka
Poruka
11.294
Obaveza placanja poreza dospeva u roku od 30 dana od prijema uplate iz inostranstva. Obrazac na kome se podnosi poreska prijava je PP OPO.
Postoji i nesto sto se zove normirani troskovi, koji se odbijaju, i oni variraju od 20% za ugovor o delu do msm 42% za autorski ugovor. Sad sam guglala malo.

shady92

Zainteresovan član
Poruka
441
Zakon odavno postoji, ti ako si freelancer po zakonu si oduvek bio u obavezi da plaćaš porez, kao i svako drugi s prihodima, s tim da to većina nije radila, niti se država preterano bavila prinudnom naplatom, zapravo uopšte.
E sada kada je zafalilo para zbog cele ove situacije, verovatno su shvatili da u freelancerima leži mala kasica prasica, pa su koliko sam već čuo počeli da šalju opomene.
A o praktičnim koracima šta i kako, ako si već jedan od njih, moraćeš malo da se konsultuješ sa stručnim licima, mada koliko sam video možeš i sam da svedeš račun, s tim da je opet po mnoge ta računica prilično nerealna.

Naravno možeš i da se praviš lud, verovatno mnogi hoće, ali bogami mislim da im to nije pametno jer kao što rekoh ovaj lov na freelancere je sigurno jedna od mera da se deo para povrati u budžet.
Bilo je pitanje dana kada će se onih 100e slomiti preko nečijih leđa, samo je bilo i pitanje preko čijih prvo i kako...

shady92

Zainteresovan član
Poruka
441
Neki misle da je ovo "pecanje"... U smislu da računaju da će se mnogi odazvati na ovaj apel, tj. upozorenje i da će ljudi plaćati sami, i da poreska nema toliki kapacitet da ganja baš svakoga.
Ali to je mač sa dve oštrice, nekoga će sigurno zakačiti, a drugoga neće, pa je rizik na pojedincu.
Ali 50% je stvarno nenormalna cifra za isplatiti za toliki prethodni period. A onda opet neko može postaviti pitanje zašto nisu plaćali nikako kad su već morali, ali su uživali jer ih niko nije ganjao.

To ti je ono kada se švercuješ u busu jer ti se može, a kad te uhvati kontrola i dobiješ kaznu ti onda kreneš s pričom kako to nije realno jer je karta nerealno skupa, i da je to problem.

Ariodante

ravnogorka
Poruka
11.294
Ja bi svi vama predlozio nesto drugo, sto bi svakako mogli da odradite..TransferWise
Registracija besplatna, sa srpski pasos, onda kartica se moze narauciti kod nekog vas ko zivi u EU na njihova adresa, on dobije, povezate sve, posalje po posti na vasoj adresi i to je to, ATM ili POS
Oporezuju se svi transferi iz inostranstva. I NBS po osnovu tog zakona o sprecavanju pranja novca i terorizma ima registar svih korisnika transfera, gde spadaju WU i slicne opcije

Milooos

Zainteresovan član
Poruka
154
Da ne razglabamo sad politicku ekonomiju, freelanceri prodaju svoju robu na trzistu (softver, usluge web dizajna ...) kao sto npr neko pravi i prodaje pletene korpe za pijac ili kao sto ja prodajem svoju robu (svoj rad) poslodavcu i placam porez na to (ja to ne vidim jer to regulise poslodavac ali ja taj novac moram da zaradim). Freelancer je i moler koji dodje da ti okreci kucu ... nesto ne vidim da se iko buni sto oni ne placaju nista jer bi bila veca cena krecenja i lepljenja plocica po kupatilima ... ne videh da iko trazi od majstora poresku prijavu kad ga zove da kreci

fobos11

Ističe se
Poruka
2.926
Zakon odavno postoji, ti ako si freelancer po zakonu si oduvek bio u obavezi da plaćaš porez, kao i svako drugi s prihodima, s tim da to većina nije radila, niti se država preterano bavila prinudnom naplatom, zapravo uopšte.
E sada kada je zafalilo para zbog cele ove situacije, verovatno su shvatili da u freelancerima leži mala kasica prasica, pa su koliko sam već čuo počeli da šalju opomene.
A o praktičnim koracima šta i kako, ako si već jedan od njih, moraćeš malo da se konsultuješ sa stručnim licima, mada koliko sam video možeš i sam da svedeš račun, s tim da je opet po mnoge ta računica prilično nerealna.

Naravno možeš i da se praviš lud, verovatno mnogi hoće, ali bogami mislim da im to nije pametno jer kao što rekoh ovaj lov na freelancere je sigurno jedna od mera da se deo para povrati u budžet.
Bilo je pitanje dana kada će se onih 100e slomiti preko nečijih leđa, samo je bilo i pitanje preko čijih prvo i kako...
Cemu kukanje sto frilenseri treba da placaju porez. Zasto bi oni bili povlasceni u odnosu na bilo kog drugog coveka koji placa porez redovno. Ovde je jedina kritika zasto drzava nije ranije krenula da ih oporezuje. Svakom zaposlenom drzava naplacuje porez za penziono i zdravstveno, plus ko zna sta sve jos, a zasto bi ovde bilo drugacije. Cemu sada kukanje "drzavi zafalilo para pa oporezuje jadne male frilensere".

Grindelwald

Domaćin
Moderator
Poruka
4.900
Cemu kukanje sto frilenseri treba da placaju porez. Zasto bi oni bili povlasceni u odnosu na bilo kog drugog coveka koji placa porez redovno. Ovde je jedina kritika zasto drzava nije ranije krenula da ih oporezuje. Svakom zaposlenom drzava naplacuje porez za penziono i zdravstveno, plus ko zna sta sve jos, a zasto bi ovde bilo drugacije. Cemu sada kukanje "drzavi zafalilo para pa oporezuje jadne male frilensere".
A zašto ne postoji mogućnost da freelancer ima socijalno i zdravstveno kad već plaća porez državi?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.