Pitanja za vernike/ce!Posto "vidim" da mnogo znaju

A

Ateista

Gost
-Vi tvrdite: Bog postoji, temeljeci svoju tvrdnju na principu uzrocnosti.
Kazete: sve sagradjeno ima svog graditelja, sve stvoreno svog stvaraoca, sve postojece svog tvorca, tkanina predstavlja tkaca, crtez crtaca, gravura gravera, a kosmos, po toj logici, najbolji je dokaz postojanja Boga kao njegovog Stvoritelja.
Prihvatimo li, medjutim, ovakvo stanje stvari, zar nemamo pravo da po istoj logici postavimo pitanje: "A ko je stvorio tog Stvoritelja?!
Nije li to zamka za vase argumente!
 
Anonymous:
pletes pletes dok se ne upletes.
to o uzrocnosti ne valja, radi se o razloznosti, ali ateisti obrazloziti eksplicitno bilo bi kao da kada sa prikolicom krenes nizbrdo pa onda pitas: da li to znaci da ako ja sad kocim, ne vucem vise prikolicu za sobom?

Zaista, nikakav lek nije bio toliko cuven koliko su bile mudre reci, a i danas se , ocevidno, ljudi vracaju tim raznim autosugestijama i psihoanalizi :!: 8)
 
Kazete da Bog sve odredjuje, pa i nasa dela.
Ako je tako, ako je On odredio i moja zla dela, zasto me onda poziva na odgovornost zbog njih?
Ne recite mi po svom obicaju da ja imam pravo da izaberem, jer nema vece lazi od toga!
Pitam vas: Jesam li ja izabrao svoje rodjenje, spol, visinu, boju, domovinu? Izlazi li Sunce i Mesec po mom izboru? Dolazi li po mom izboru moja odredba? iznenadjuje me smrt i snalazi me tragedija, pa "cinim" zlocin...
Zasto me Bog primorava da cinim nesto, a zatim me zbog toga kaznjava?!
Ako kazete, slobodan si jer pored Bozije volje imas i vlastitu volju, ne pripisujete li ovim saucesnistvo i uzajamnost vise volje?!
Osim toga, sta kazete za zakone sredine, uslove i nuznost o kojima govore istoriski materjalisti?!
 
Ateista:
Kazete da Bog sve odredjuje, pa i nasa dela.
Ako je tako, ako je On odredio i moja zla dela, zasto me onda poziva na odgovornost zbog njih?
Ne recite mi po svom obicaju da ja imam pravo da izaberem, jer nema vece lazi od toga!
Pitam vas: Jesam li ja izabrao svoje rodjenje, spol, visinu, boju, domovinu? Izlazi li Sunce i Mesec po mom izboru? Dolazi li po mom izboru moja odredba? iznenadjuje me smrt i snalazi me tragedija, pa "cinim" zlocin...
Zasto me Bog primorava da cinim nesto, a zatim me zbog toga kaznjava?!
Ako kazete, slobodan si jer pored Bozije volje imas i vlastitu volju, ne pripisujete li ovim saucesnistvo i uzajamnost vise volje?!
Osim toga, sta kazete za zakone sredine, uslove i nuznost o kojima govore istoriski materjalisti?!
postoji nesto sto se zove free will. bog se ne petlja u to, daje nam da odlucujemo po svom nahodjenju i ubedjenju. to proizvodi dela koja mogu biti dobra i losa sto opet donosi posledice kako dobre tako i lose. manje vise mi smo ti koji odredjuju nasaa dobra i losa dela.
 
Ateista:
-Vi tvrdite: Bog postoji, temeljeci svoju tvrdnju na principu uzrocnosti.
Kazete: sve sagradjeno ima svog graditelja, sve stvoreno svog stvaraoca, sve postojece svog tvorca, tkanina predstavlja tkaca, crtez crtaca, gravura gravera, a kosmos, po toj logici, najbolji je dokaz postojanja Boga kao njegovog Stvoritelja.
Prihvatimo li, medjutim, ovakvo stanje stvari, zar nemamo pravo da po istoj logici postavimo pitanje: "A ko je stvorio tog Stvoritelja?!
Nije li to zamka za vase argumente!

Vecito pitanje. I stalno isto.
Ovde nije rec o nekom klesaru, pekaru ili ne znam kome, vec o Bogu... kada bi mi uspeli da na bilo koji nacin objasnimo Boga tada bismo mi bili iznad Njega. Ko je taj koji moze da objasni Bozje postojanje. On zato i jeste Bog, zato sto je iznad svega i svih. Zato sto je Tvorac, svega. Boga ne mozes staviti u ljudske okvire. Ako malo razmislis, videces da je neki pocetak morao biti bez uzroka. Za to nije potrebno mnogo. Samo malo racionalnog razmisljanja.
 
Ateista:
-Vi tvrdite: Bog postoji, temeljeci svoju tvrdnju na principu uzrocnosti.
Kazete: sve sagradjeno ima svog graditelja, sve stvoreno svog stvaraoca, sve postojece svog tvorca, tkanina predstavlja tkaca, crtez crtaca, gravura gravera, a kosmos, po toj logici, najbolji je dokaz postojanja Boga kao njegovog Stvoritelja.
Prihvatimo li, medjutim, ovakvo stanje stvari, zar nemamo pravo da po istoj logici postavimo pitanje: "A ko je stvorio tog Stvoritelja?!
Nije li to zamka za vase argumente!

:idea:Nisi prvi ali bih svakako voleo da si posledji koji misli da su oni sto veruju u Boga u zabludi.Tvoje pitanje je pogresno, u njemu nema nikakve zamke! 8)
Ti, prvo sam priznajes Stvoritelja a potom pitas ko je Njega stvorio, podvrgavajuci Stvoritelja zakonima koji vladaju u svetu Bozijih stvorenja.
Ta tvoja sofistika nalici lutkama koje se pokracu pomocu kanapa. Ako se promatra u ravni njihovog kretanja, sledi da se i covek(koji ih je napravio) krece na principu kanapa. Kada bi, kojim slucajem, bilo moguce njima reci da se on covek krece sam sobom, odgovorile bi da je to nemoguce, jer u njihovom svetu se sve krece pomocu kanapa.
Tako i ti, omedjen i zaveden sopstvenim svetom u kome sve sto postoji nuzno predstavlja Tvorca, ne uspevas dokuciti da Bog egzistira sam o sebi.
Posto kazes da si ateista, a poznato je da vi gajite ljubav prema filozofiji nadan se da si citao knjigu od Kanta "Kritika cistog uma" :roll: , on je u toj knjizi razvio misao da se umom ne moze obuhvatiti beskonacna istina. Po svojoj prirodi um spoznaje samo delove, a nemocan je da shvati apsolutno egzistiranje kao sto je Bozije postojanje...mi Boga shvatamo svescu a ne umom. Nasa teznja za pravdom dokaz je postojanju pravednog, kao sto je zedj za vodom dokaz o postojanju vode.
Vi mnogo cenite grcke filozofe pa cu se pozabaviti i njima. 8) a do tada...
Pozdrav za drustvance!
 
Ateista:
Kako mozete da govorite da je vas Bog savrsen, milosrdan, milostiv, plemenit, blag, a stvorio je sva zla u svetu: bolest, susu, hladnocu, rak koji ne stedi ni decu ni starce.
Ako je Bog ljubav, lepota i dobro, kako je onda stvorio mrznju, ruznocu i zlo!?

Drago ateisto!

Odgovor na ovo pitanje je mnogo laksi nego sto mozes i da zamislis. Odgovor na prvo pitanje je tezak - Ko je stvorio Boga?
Malo je onih koji ce na to umeti da ti odgovore. Mislim da ni ja ne umem.

Ali mozda ti odgovor na ovo drugo pomogne da razumes prvo.

Pre svega, ako si citao Bibliju, na samom pocetku, videces da je Bog, odmah nakon stvaranja Adama, podelio sa njim odgovornost za svet koji je upravo stvoren. To se vidi iz toga sto su Adamau privedene sva stvorenja da im on nadene ime. Vidices zatim da je od Adama stvorena zena. I naposletku pocetka videces da je ovaj par dobio zadatak da vodi racuna o svemu sto je stvoreno.
Nista im nije bilo zabranjeno sem onog sa cim se sami nisu mogli nositi. Imali su pristup svemu, pa cak su uzivali i u samoj Bozijoj prisutnosti.

Da su dobili pravo izbora vidi se iz toga sto su mogli da biraju izmedju uzimanja i ne uzimanja ploda sa drva spoznaje.

Nisu morali, bilo im je veoma jasno da ce morati snositi posledice ako se odluce da ipak probaju. Drvo spoznaje nije bilo pod strazom nije im bilo nedostupno.

Sad, desilo se da su se opredili za opciju 2. Jedem pa sta bude, meni se cini da je sve u redu. I tako.
Savrseni svet bez bolesti, patnje, zalosti je nestao zbog toga jer je Eva ozbiljno shvatila savet mudre i zle zmije - djavola. Postali su kao Bog, ali nisu postali Bog. Kao Bog misli se na to da su se odlucili da snose odgovronost za svoje zivote. A kako je to do tada radio Bog zbog kompleksnosti zivota i bezbotoj sitnica koje covek po svojoj prirodi nije u mogucnosti da kontrolise to nisu bili u stanju ni da se obuku kako treba.

Dakle, sve ovo sto se nama sada desava desava se iz jednog jedinog razloga - djavolove zelje da bude Bog i nase gluposti da mu verujemo da je to mozemo da ostvarimo sopstvenim snagama.
Bog nas je pre stvaranja video takve kakvim mi zelimo da budemo, ali da bi smo to postali morali smo da dobijemo Boziju prirodu. To je proces na koji nismo pristali pa smo postali neposlusni.

Ipak, ako citas dalje pocetak Biblije pise da je Bog posetio Kaina u trenutku kad se ovaj spremao da ubije svog brata i rekao mu da je on sam, Kain, gospodar greha koji ga vrebe. Drugim recima, mozes da sagresis, a mozes i da ne sagresis - ti odluci.

Jos nesto, neko je nekog morao da stvori. U ovoj prici Bog je stvorio nas.
Zamisli drugaciju pricu - da si ti stvorio Boga. Kakav bio on bio? Sta bi radio?
Tvorac odredjuje pravila ponasanja tvorevine. Pazi je, cuva, neguje, ali joj daje slobodu koja joj po prirodi pripada da bi mogla da se razvija na pravi nacin.
Cesto mislimo da Bogu nije stalo i da dozvoljava da se lose stvari desavaju. Ali nije tako. Tebi licno on je napisao pismo u kojem pise sta ce se sve desiti ako ne slusas Njega, kroz kakve strahove, zlo i grozote ces da prolazis. On to moze da zaustavi, jednom recju. Ali, zamisli da je potop uradio onako kako je u prvo momenat zamislio. Zamisli da nije ostavio Noja. Da li bi ti imao sansu da pokazes da si odgovoran i spreman da poneses odgovornost za tvorevinu koja ti je poverena.

Da li pusis? Znas li koliko zla nanosis sebi o svima oko sebe.
Da li pijes? Znas li koliko trauma stvaras svojim bliznjima.
Da li si ukrao, da li lazes, da li varas, da li ogovaras, da li se svadjas, da li ....

Razmisli ko dozvoljava da Sotona manupulise sa njim.

MIlost ti i mir Bozji
 
Ateista:
Postavio sam ti pitanja, na njih mi odgovori, ne kiti se tudjim perjem :!:

Ti u stvari ne zelis da saznas odgovore. Ti ih vec znas. Tvoj odgovor je da je Bog kriv za sve ono sto se tebi desava u zivotu.

Kad je Bog upitao Adama, zasto je jeo sa drveta ovaj je "ladno" odogorio da ga je prevarila zena koju mu je On, Bog dao.
A samo nesto malo pre toga Adama za nju govori "kost mojih kostiju i meso mog mesa"

Sine, Bog nije kriv sto smo mi neposlusni. Razmisli otkud rak, otkud zagadjenje, otkud ratovi.
Videces da to ne dolazi od Boga. Prositaj Pismo videces.
 
maleni:
Ateista:
Postavio sam ti pitanja, na njih mi odgovori, ne kiti se tudjim perjem :!:

Ti u stvari ne zelis da saznas odgovore. Ti ih vec znas. Tvoj odgovor je da je Bog kriv za sve ono sto se tebi desava u zivotu.

Kad je Bog upitao Adama, zasto je jeo sa drveta ovaj je "ladno" odogorio da ga je prevarila zena koju mu je On, Bog dao.
A samo nesto malo pre toga Adama za nju govori "kost mojih kostiju i meso mog mesa"

Sine, Bog nije kriv sto smo mi neposlusni. Razmisli otkud rak, otkud zagadjenje, otkud ratovi.
Videces da to ne dolazi od Boga. Prositaj Pismo videces.

Vidim, na sta aludiras, kada kazes da mislim da je Bog(veliko slovo da "vas" ne uvredim) kriv za sve sto mi se desava u zivotu.(greska :roll: )Sto me i ne cudi.
A to sto mislish da vec sve znam(greska opet :roll: )
"Procitaj Pismo videces"-koje ili bolje receno cije pismo :roll:
Znas li ili ne znas odgovore na moja pitanja?! 8)
Ako znas a krijes to se kosi sa tvojim verovanjem(ovo dobro znas!) 8)
 
Ateista:
-Vi tvrdite: Bog postoji, temeljeci svoju tvrdnju na principu uzrocnosti.
Kazete: sve sagradjeno ima svog graditelja, sve stvoreno svog stvaraoca, sve postojece svog tvorca, tkanina predstavlja tkaca, crtez crtaca, gravura gravera, a kosmos, po toj logici, najbolji je dokaz postojanja Boga kao njegovog Stvoritelja.
Prihvatimo li, medjutim, ovakvo stanje stvari, zar nemamo pravo da po istoj logici postavimo pitanje: "A ko je stvorio tog Stvoritelja?!
Nije li to zamka za vase argumente!

.. . da ti nastavim kako obecah(no ti mi nisi jasan postavljas pitanja, a na odgovore date njima, ne odgovaras, bar ne svima :roll: , al' neka "ima Boga", s' vama je razgovor uvek zustar i zanimljiv)
Aristotel je mnogo pre izneo citav niz uzroka govoreci: stolica je od drveta, drvo od stabla, stablo od semenke, a seme od sejaca.. . da bi na kraju ukazao kako nas ovakvo redjanje uzroka neizostvano dovodi prvom uzroku. Uzroku koji nema potrebe za uzrokom, pokretacu koji ne treba pokretaca, stvaraocu koji nema potrebe za stvaraocem, sto odgovara nasem(vernici) poimanju Boga.
Sa jednim mojim prijateljem sam razgovarao i on mi je odgovorio na tvoje pitanje otprilike :roll: ovim recima:
"Ko je stvorio Stvoritelja? Uopste ne treba odgovarati na to pitanje! Bog dokazuje postojanje i nepravilno je postojanjem dokazivati Boga. Svetlo dokazuje dan a ne obratno. Bogu ne treba dokaz, jer On sve dokazuje. On je sam po sebi jasna istina. Bog se pokazuje u zakonima, redu, lepoti.. .listu stabla, perju pauna, krilu leptira, mirisu ruze, pesmi ptica, povezanosti zvezda.. .u simfoniji kosmosa."
Ja se u potpunosti slazem sa svojim prijateljem i samo bih se sada nadovezao. Kad bismo rekli da je sve ovo (sto je prijatelj moj nabrojao) nastalo slucajno nalicili bi coveku koji smatra da samim bacanjem slova u vazduh od njih moze da nastati niz u kojem bismo nasli jednu Sekspirovu pesmu, znaci pesmu bez pesnika. 8)
poz
 
Ateista:
-Vi tvrdite: Bog postoji, temeljeci svoju tvrdnju na principu uzrocnosti.
Kazete: sve sagradjeno ima svog graditelja, sve stvoreno svog stvaraoca, sve postojece svog tvorca, tkanina predstavlja tkaca, crtez crtaca, gravura gravera, a kosmos, po toj logici, najbolji je dokaz postojanja Boga kao njegovog Stvoritelja.
Prihvatimo li, medjutim, ovakvo stanje stvari, zar nemamo pravo da po istoj logici postavimo pitanje: "A ko je stvorio tog Stvoritelja?!
Nije li to zamka za vase argumente!

.. . da ti nastavim kako obecah(no ti mi nisi jasan postavljas pitanja, a na odgovore date njima, ne odgovaras, bar ne svima :roll: , al' neka "ima Boga", s' vama je razgovor uvek zustar i zanimljiv)
Aristotel je mnogo pre izneo citav niz uzroka govoreci: stolica je od drveta, drvo od stabla, stablo od semenke, a seme od sejaca.. . da bi na kraju ukazao kako nas ovakvo redjanje uzroka neizostvano dovodi prvom uzroku. Uzroku koji nema potrebe za uzrokom, pokretacu koji ne treba pokretaca, stvaraocu koji nema potrebe za stvaraocem, sto odgovara nasem(vernici) poimanju Boga.
Sa jednim mojim prijateljem sam razgovarao i on mi je odgovorio na tvoje pitanje otprilike :roll: ovim recima:
"Ko je stvorio Stvoritelja? Uopste ne treba odgovarati na to pitanje! Bog dokazuje postojanje i nepravilno je postojanjem dokazivati Boga. Svetlo dokazuje dan a ne obratno. Bogu ne treba dokaz, jer On sve dokazuje. On je sam po sebi jasna istina. Bog se pokazuje u zakonima, redu, lepoti.. .listu stabla, perju pauna, krilu leptira, mirisu ruze, pesmi ptica, povezanosti zvezda.. .u simfoniji kosmosa."
Ja se u potpunosti slazem sa svojim prijateljem i samo bih se sada nadovezao. Kad bismo rekli da je sve ovo (sto je prijatelj moj nabrojao) nastalo slucajno nalicili bi coveku koji smatra da samim bacanjem slova u vazduh od njih moze da nastati niz u kojem bismo nasli jednu Sekspirovu pesmu, znaci pesmu bez pesnika. 8)
poz
 
7.3. A zasto vidis trun u oku
brata svojega,a brvna u oku
svojemu ne osecas?
7.4. Idi,kako mozes reci bratu
svojemu stani da ti izvadim
trun iz oka tvojega,
a eto brvna u oku tvojemu?
7.5. Licemerje! izvadi najprebrvno iz oka
svojega,pa ces onda videti
da iyvadis trun iz oka brata svojega.
7.6. Ne dajte svetinje psima,niti mecite
bisera svoga pred svinje,
da ga ne pogaze nogama svojim,
i vrativsi se da ne rastrgnu vas.

Jevandjelje po Mateju[/i]
 
Paisa:
7.3. A zasto vidis trun u oku
brata svojega,a brvna u oku
svojemu ne osecas?
7.4. Idi,kako mozes reci bratu
svojemu stani da ti izvadim
trun iz oka tvojega,
a eto brvna u oku tvojemu?
7.5. Licemerje! izvadi najprebrvno iz oka
svojega,pa ces onda videti
da iyvadis trun iz oka brata svojega.
7.6. Ne dajte svetinje psima,niti mecite
bisera svoga pred svinje,
da ga ne pogaze nogama svojim,
i vrativsi se da ne rastrgnu vas.

Jevandjelje po Mateju[/i]

hahahaha.. . :shock: hahahahaha.. . :shock:
Pa i sam djavo moze ti citirati Bibliju ali to ne znaci da je razume ili da u nju veruje a niti da je ona istinita, razmisli.. . 8)
 
Anonymous:
Ateista:
Ateista:
Postavio sam ti pitanja, na njih mi odgovori, ne kiti se tudjim perjem :!:

Ovo se odnosilo na gosta a ne na tebe maleni.

pa to ti i rekoh, upleo si se, i to cak sa malenim.

Slusaj sine, vidim u cemu je tvoj problem, ne poklanjaju ti roditelji dovoljno paznje, pa si dosao ovde da se malo zabavis. :roll:
Zamoli ih da te izvedu malo u park,
pa u bioskop,
pa u zoovrt, e tu mislim da ces se sa majmunima super slagati 8)
 

Back
Top