Quantcast

PINK FLOYD

• Začetnik teme IDIOT
  • Datum pokretanja
Poruka
19.860
Pozdrav svima... Ja sam krenuo od skoro da slusam PF i ako bi mogao neko malo bolje da me uputi u njihov rad.O cemu pevaju i sl. Unapred hvala!!! :D
Ko sto ti vec rece fantom, o mnogo cemu. Teme kojima su se bavili su u sutini jako univerzalne, u nekoj osnovi uvek opste-drustene problematike. Vrlo ozbiljno filozofski nabrijane i izrecene kroz vrlo jake i ozbiljne pesnicke forme.

Dark Side of the Moon je kritika stresnog nacina zivota, koji nam, na prvom mestu, moderan i brz zivot namece kao nesto normalno i neizbezno. Poruka je svima koji pristizu na ovaj surovi svet. Govori o zivotu u jurnjavi, u kome nas jedino zanima sopstveni zivot, dok druge oko sebe ne primecujemo, dnevnoj rutini koja ubija. Trci s vremenom i strahom od smrti kao uzroku te trke. Materijalizmu i kapitalizmu. Razlikama, netrpeljivosti, nasilju i nehumanosti. Bekstvu iz realnosti u lazna zadovoljstva i neminovnom mentalnom raspadu.

Wish You Were Here je posvecen njihovom idejnom tvorcu, Sydu Barettu, koji je morao da ih napusti u drugoj polovini '60-tih, izabravsi put droge (vreme LSD-a, halucinacija i psihodelije). Zale za drugom koji je bio zaludjen obecanjima producenata o velikom bendu, slavnom zivotu i materijalnim blagodetima koje isti donosi.
Ironicno u to vreme Pink Floyd je vec postao veliki bend, sa sopstvenim identiteom i statusom na muzickoj sceni u sopstvenoj reziji, bez uplitanja producentskih pristiju koji bi napravili svaki komercijalni kompromis zarad bolje prodaje.
Moje licno misljenje je da su ovim albumom prozvali direktno sve ekspoatatore ovog sveta, koji su u stanju da uniste svaki dijamant, ako ne mogu iz njega da izvuku licnu korist.

Animals je inspirisan Orvelovom "Farmom Zivotinja". U sustini album je malo uproscena i prilagodjena knjiga. Prica o tri strane, tri modela ponasanja oslikana u tri domace zivotinje, Psi, Svinje i Ovce. Ko je citao knjigu, proslavljena tema mu je dobro poznata.

The Wall je prica o jednoj velikoj rok zvezdi... i njegovom mizernom i pateticnom zivotu iza bine. Osmisljen kao neka varijanta mjuzikla, zbog svog specificnog pristupa i zvuka, kriticari su ga krstili Rok Operom. Osnova price je kritika samozivlja, zatvaranje u sebe i svoj svet, iza svog neprobojnog Zida. Nesposobnost normalne socijalizacije i teznje uredjivanju sveta prema sopstvenim merilima.

Final Cut je produbljivanje jednog elementa koji je u The Wallu tek bio napomenut. Prica inspirisana Watersovim licnim zivotom, o detetu koje odrasta bez oca koji je pao u ime mira za vreme Drugog svetskog rata. Vrlo jaka i ostra anti-ratna prica, na samom pocetku postavlja jedno od najboljih pitanja: Za koje posle-ratne snove smo se borili, kad nam se sve iznova polako vraca?

The Divison Bell, njihov poslednji album i napola uspeo pokusaj da naprave nesto u rangu sa svojim najslavnijim periodom. Bavi se problemom komunikacije i nerazumevanjem izmedju ljudi. Mada je ideja dobra, realizacija je tek negde napola uspela.

Ostali albumi konceptualno i filozofski nisu bas toliko jaki i cvrsti. S izuzetkom A Momentary Lapse of Reason, svi su iz ranih perioda Floyda i vise su odraz usviravanja i trazenja identitea benda. Uglavnom, muzicki izuzetno jaki ili u najgorem slucaju vrlo interesantni (dosta eksperimentalni), bez mnogo duboke filozofije i kompleksno osmisljenih prica.

A za drustvo iz coska, koje proziva Dark Side of the Moon, bih vole da cujem i neki argument, a ne samo izjavnu recenicu.

>DiSSident<

Zainteresovan član
Poruka
214
Ostali albumi konceptualno i filozofski nisu bas toliko jaki i cvrsti.

dobro,kako mozes to da kazes?
Sto se tice Dark side of the moon,jednostavno radi se o tome da se ovde i uopsteno pominje samo taj album ,ko da ne postoje ostali,k'o da je samo on vredan paznje il' ne znam sta!Taj album i meni spada u listu top 5 stvari od njih,ali se ne ogranicavam samo na to.I sto se tice toga da je za ''pocetnike'',to bih ja preporucila nekom ko se interesuje za njih,a nije ih slusao,ne bih mogla prvo The final cut,Animals,a tek Ummagumma itd.ili ne znam sta.Postepeno i sve u svoje vreme.

justEKV

Poznat
Poruka
7.650
Au, brate, sanjala sam da sam na 'certu Flojda :eek:
I mnogo čudno je bilo, moja neka tetka imala kartu i nije htela da mi da, ja plakala i plakala, na kraju otišla kad je skoro počeo i uvukla se još u prvi red i to bez karte, onda došla neka žena i kaže da će proveravati ko je upao bez karte, i ja se odsekla, i onda mi neko proturio kartu. Hahaha
I tako, ne znam što ovo napisah, ali kakav trip! :hahaha: :zcepanje:

Poruka
19.860
Dobro,za te albume mogu da se slozim sa ovo tvojom tvrdnjom,uz par izuzetaka.A sta ti mislis o The piper at the gates of down?
Pa odlican. U trenutku kada je nastao, prikazao je svu potencijalnu originalnost benda.
Ali, ako se uporedi sa albumima iz '70-tih, ostaje jedan korak iza, iz dva razloga:
Nije koncept album, niti ima bar neku zajednicku temu... Bar ne koliko sam ga ja analizirao, mislim prihvatam kritiku da sam piglu, pa nesto nisam shvatio :confused:
Drugi stvar, album je u kompletu u domenu psy-rocka, sto je bio njihov, tj. Barettov inicijalni pravac.
Mada je u muzickom smislu zanimljiv i originalan, ipak je takav psy-rock suvise usko definisan i relativno jednostavan... to je ocigledno bilo i njima jasno, inace nikad ne bi postali to sto jesu.

Rekoh vec, taj period je bio trazenje identiteta benda.

ArnoldLayne

Iskusan
Poruka
5.104
http://pollstar.com/blogs/news/archive/2010/04/12/717998.aspx

Commemorating the 30th anniversary of the release of Pink Floyd’s epic album “The Wall,” former Floydian Roger Waters launches a new tour Sept. 15 in Toronto.

Wed 09/15/10 Toronto, ON Air Canada Centre
Mon 09/20/10 Chicago, IL United Center
Tue 09/21/10 Chicago, IL United Center
Sun 09/26/10 Pittsburgh, PA Consol Energy Center
Tue 09/28/10 Cleveland, OH Quicken Loans Arena
Thu 09/30/10 Boston, MA TD Garden
Tue 10/05/10 New York, NY Madison Square Garden Arena
Fri 10/08/10 Buffalo, NY HSBC Arena
Sun 10/10/10 Washington, DC Verizon Center
Tue 10/12/10 Uniondale, NY Nassau Veterans Memorial Coliseum
Fri 10/15/10 Hartford, CT XL Center
Sun 10/17/10 Ottawa, ON Scotiabank Place
Tue 10/19/10 Montreal, QC Bell Centre
Fri 10/22/10 Columbus, OH Schottenstein Center
Sun 10/24/10 Auburn Hills, MI The Palace Of Auburn Hills
Tue 10/26/10 Omaha, NE Qwest Center Omaha
Wed 10/27/10 Saint Paul, MN Xcel Energy Center
Fri 10/29/10 St. Louis, MO Scottrade Center
Sat 10/30/10 Kansas City, MO Sprint Center
Wed 11/03/10 East Rutherford, NJ Izod Center
Mon 11/08/10 Philadelphia, PA The Wachovia Center
Tue 11/09/10 Philadelphia, PA The Wachovia Center
Sat 11/13/10 Sunrise, FL BankAtlantic Center
Tue 11/16/10 Tampa, FL St. Pete Times Forum
Thu 11/18/10 Atlanta, GA Philips Arena
Sat 11/20/10 Houston, TX Toyota Center
Sun 11/21/10 Dallas, TX American Airlines Center
Tue 11/23/10 Denver, CO Pepsi Center
Fri 11/26/10 Las Vegas, NV MGM Grand Garden Arena
Sat 11/27/10 Phoenix, AZ US Airways Center
Mon 11/29/10 Inglewood, CA The Forum
Mon 12/06/10 San Jose, CA HP Pavilion At San Jose
Fri 12/10/10 Vancouver, BC General Motors Place
Sat 12/11/10 Tacoma, WA Tacoma Dome
Mon 12/13/10 Anaheim, CA Honda Center

i uskoro 57 datuma za Evropu :)

Hladna_kao_Sunce

Aktivan član
Poruka
1.437
If I were a swan, I'd be gone.
If I were a train, I'd be late.
And if I were a good man,
I'd talk with you
More often than I do.

If I were to sleep, I could dream.
If I were afraid, I could hide.
If I go insane, please don't put
Your wires in my brain.

If I were the moon, I'd be cool.
If I were a book , I would bend.
If I were a good man, I'd understand
The spaces between friends.

If I were alone, I would cry.
And if I were with you, I'd be home and dry.
And if I go insane,
Will you still let me join in with the game?

If I were a swan, I'd be gone.
If I were a train, I'd be late again.
If I were a good man,
I'd talk with you
More often than I do.

+SpookyGirl+

Veoma poznat
Poruka
11.350
nisam preslušala baš sve albume, ali veliku većinu jesam, tako da bih omiljene za sada poređala ovako:

The Division Bell
Dark Side of the Moon
The Wall

division me nekako najviše opušta, potpuno odlutam u neki drugi svet.

Porcelain

Aktivan član
Poruka
1.311
Waters u septembru krece na severnoamericki deo nove turneje - "The Wall"
Kao sto je mnogima poznato, prva turneja "The Wall" (1980-1981) i dan-danas vazi za jednu od najboljih ikad.
Najavljuje se da ce 2011. Waters krenuti u "osvajanje" Evrope, tako da se nadam da nas nece zaobici :D
Ili barem da ce doci negde blizu, sada barem vize nisu problem.

edit: sada tek vidim da je neko vec napisao xD
ali nema veze, valja ponoviti :D

Poslednja izmena:

ArnoldLayne

Iskusan
Poruka
5.104
u nedostatku datuma za evropsku turneju, treba se malo i opustiti.

stoga vas sve pozivam u klub 'Žica', u sredu 26. maja, kada će biti održano Pink Floyd veče, a muziku će puštati niko drugi do ja. možda bude i neka projekcija, ali otom potom.

čekam vas :)

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.