Operacija srca

dobar dan svima....htela bih da vas pitam za jedan savet.Ugradjena mi je vestacka valvula (mitralna)i pijem farin uredno inr 2,5 do 3,0,medjutim trebala bi da vadim zub.Znam da bi trebala da smanjim ili prestanem da pijem farin i da uzmem neki antibiotik ali neznam dali smem tako odjednom da prekinem sa farinom i koliki inr treba da mi bude da bi bezbedno uradila vadjenje?Unapred hvala...Inace pitala bi doktore u bolnici u kojoj radim i koji su me lecili ali su jako NEZAINTERESOVANI.Pozdrav svim forumasima
 
Jao draga moja, to ti je procedura do ludila.
Prvo izvadiš INR pa odeš sa njim kod kardiologa ili interniste, zavisi ko te kontroliše.
Onda ti on ukine Farin pa uvede injekcije Fraxiparin (bodu se u stomak, možeš i sama) sve dok ti INR ne bude na 1 ili manje. To traje jedno 3-4 dana, zavisi od toga koliko ti organizam brzo reaguje. Onda ćeš 2 sata pre intervencije popiti ogromnu dozu antibiotika koji ti specijalista odredi. Tek onda možeš da radiš intervenciju (vađenje zuba, popravka, kiretaže ili bilo šta drugo što može izazvati krvarenje).
Posle te opet čeka obrnuta procedura, sa stalom kontrolom INR i još malo Fraxiparina i antibiotika dokle god se ne vratiš na staro. Zato sada, kada već budeš spremna, pre vađenje odradi i svaku popravku zuba koju možeš da se ne zezaš dva puta.
I da znaš, ovo te čeka za ceo život.
 
nazalos moj kardiolog kaze da samo prestanem da pijem farin 2-3dana ne pominje mi fraksiparin zato sam u frci.Neznam sta da radim dali da radim onako kako mi je rekao ili da trazim novog doktora.Jer generalno sam razocatana u odnose lekara I pacijenata.Inace radim u bolnici.Tako da ako je neko imao iskustvo da vadi zub bez uvodjenja fraksiparina zamolila bih ga da podeli samnom.
 
Zdravo aktivnima! Zakazana mi je koronarografija pre operacije. Ubedjen sam da mi je sestra koja se javila rekla koronarografija vrata, ali bilo je brzo i iznenadjujuce i sada sam sebi ne verujem da li sam tacno zapamtio. Koju vrstu koronarografije rade, su radili, svima koji su imali operaciju u vezi mitralnih zalistaka? Da li se na Dedinju lezi posle koronarografije sve do operacije (koja je zakazana posle 5 dana) ili se vraca kuci pa ponovo dolazi. Treba li ono cuveno brijanje uraditi pre koronarografije ili pre operacije? Pitanja jesu tehnicka i tu su mi vasa iskustva nezamenljiva.
 
nazalos moj kardiolog kaze da samo prestanem da pijem farin 2-3dana ne pominje mi fraksiparin zato sam u frci.Neznam sta da radim dali da radim onako kako mi je rekao ili da trazim novog doktora.Jer generalno sam razocatana u odnose lekara I pacijenata.Inace radim u bolnici.Tako da ako je neko imao iskustvo da vadi zub bez uvodjenja fraksiparina zamolila bih ga da podeli samnom.
Bolje promeni kardiologa.
Ako znaš ko će da ti vadi zub - idi da se posavetuješ i sa zubarom a ponesi i otpusnu listu iz bolnice. Na njoj bi trebalo da piše da je obavezna zaštita pre svake intervencije (piše na latinskom), na osnovu toga zubar bi trebao da ti od kardiologa zvanično zatraži mišljenje.
Antikoagulanti razređuju našu krv, ako ih ukinemo pa INR jako padne (svako od nas reaguje drugačije) možemo doći do stvaranja tromba.
Mi sa veštačkom valvulom smo "magnet za bakterije", tako kaže moj hirurg. Ako ti niko ne prepiše antibiotike mogla bi gadno proći, naročito što će rana biti u ustima gde se ne može sterilisati a teško i zarasta jer je stalno vlažna.
Ako već ne možeš da se dogovoriš sa svojim lekarima, onda ti je jedini spas da spremiš jedno 5000 dinara pa na neku privatnu kliniku kod interniste ili kardiologa. Ako hoćeš, mogu da ti preporučim privatnog internistu u Beogradu koji je to meni odradio.
 
Zdravo aktivnima! Zakazana mi je koronarografija pre operacije. Ubedjen sam da mi je sestra koja se javila rekla koronarografija vrata, ali bilo je brzo i iznenadjujuce i sada sam sebi ne verujem da li sam tacno zapamtio.
Najbolje bi bilo da nazoveš bolnicu ili odeš lično pa to tačno ispitaš.
Ne znam da li se do srca može doći kroz vratne arterije, nama su radili kroz arteriju na preponi. Samo zbog toga je potrebno malo izbrijati desnu preponu, ali meni su to uradili tehničari na samoj koronarografiji. Tek pred operaciju se radi ona prava, velika depilacija.
Posle koronarografije kroz preponu ja sam morala nepomično da ležim na leđima 24 sata, i to čak bez savijanja kolena, pomeranja nogu i okretanja na bok (skoro kao mtvak...), a na ranu je stavljen teg da je pritiska. Ta arterija jeste velika, ali je velika i rupa koju oni naprave pa se zato ne smemo pomerati dok bar malo ne zaraste. Pričala mi je sestra sa odeljenja da se dešavalo da pacijent ne posluša i rupica se ponovo otvori a krv šikne čak do plafona.
Dakle, raspitaj se tačno da li i ostaješ u bolnici, jer za samo snimanje ti treba malo toga, a za operaciju čitav kofer.
 
hvala Kaja na savetu.teoretski bi sve trebalo biti tako kako kazes ali prakticno mi je neizvodljivo.nego konsultovala sam se sa kardiologom iz susedne bolnice koji me je posavetovao da spustim inr na 1.8-2.0i da pijem panklav na 8 sati dva dana pre i dva dana posle intervencije.tako da cu poslusati njega pa neka mi je Bog u pomoc
 
izvadih ga bile su to tantalove muke anestezija mi iz neznam kog razloga nije delovala(inace to mi se jos jednom desilo)tako da mozete da zamilite kako je bilo.inace nisam puno krvarila . osim sto me jos uvek boli cela vilica nadam se da je sve drugo ok. od sutra cu krenuti ponovo sa farinom po staroj semi
 
Raspitao sam se, sreća da sam otišao lično i pitao. U pitanju je ustvari ultrazvuk (a ne koronorografija, kako sam pogrešno zapamtio) vrata i prijem i kontrola dokumentacije, na osnovu čega se odlučuje da li ostaje zakazani termin za odlazak na operaciju ili ne, a tek tada se vrši prvo koronarografija i ostalo što je doktorima potrebno. Bili su tako ljubazni da su mi pomerili za dva dana, koliko mi nedostaje, da prikupim nedostajuće nalaze, na koje se čeka duže nego što sam očekivao.
 
Čitam ponovo skoro ceo forum i vidim koliko se većina plašila operacije. Počeo sam da brinem da li je uopšte normalno to što uopšte ne brinem i živim potpuno uobičajeni život, čak tešim sve oko sebe i ne pominjem operaciju, kao da se to dešava nekom drugom a ne meni? A nisam se za to godinama pripremao, samo su mi u januaru rekli da moram na hitnu operaciju mitralnih zalizaka i čudli kako sam odmah pristao. Uz to sam i vrlo vitalan i fizički aktivan, nemam tegobe, nikada nisam ležao u bolnici i trebalo bi, valjda, da neodložna potreba operacije bude katastrofa za moje ponašanje i osećanja. Možda ću taj nedostatak straha debelo nadoknaditi tek kada udjem u bolnicu? Ko zna? A imam veliki strah da odem kod zubara. Ovo nekako shvatam kao da idem na neku vakcinaciju, pa je i moja okolina to tako shvatila i ne pridaje neki značaj, bar ne otvoreno, prema meni.
Držite mi palčeve!
 
Prikupio sam apsolutno sve analize u zadnjem momentu i doktorka ih je pregledala, a i ja pre toga, jer imam uputstvo kako se čitaju rezultati labarotorije. Svi nalazi, svaki parametar, su u granicama kao kod zdravog čoveka i da nije pukla ta horda, bio bih potpuno zdrav čovek, kaže doktorka, a i ja se tako osećam. Ostao mi je zakazani termin, ako ne bude nekih odlaganja. Čujemo se posle bolnice jer ne verujem, nisam čuo od vas, da tamo ima nekakvog interneta. Straha još nema, a dokle će tako biti, videćemo.
 
Sjajno, želimo ti uspešnu operaciju i brz oporavak.
Za strah nemoj da se brineš, on ti neće ništa pomoći samo može da ti napravi problem. Uostalom, i sama sam išla na operaciju kao da idem u bioskop.
 
Ništa strašno.
Ja sam stigla do operacije tek iz trećeg pokušaja.
Torba je - pretpostavljam - sasvim spakovana? Mnogo vlažnih maramica, pidžama na kopčanje, grickalice, literatura i sve ostalo je na mestu?
Iskoristi ta 2 dana do petka da još sve proveriš, odeš na šišanje, središ noktiće na nogama i rukama (ne možeš zamisliti koliko je teško iseći nokte na nogama kad ne možeš da se sagneš!), ako treba da skokneš do biblioteke, zubara, ili da obaviš još neke nebitne sitnice jer sledećih mesec-dva baš i nećeš biti sposoban za veliku šetnju. Ne samo zbog toga što će te boleti rana, već i zbog naglih nesvestica koje smo skoro svi imali.
 
Dragi Forumasi, nisam se dugo javljao ali sada imam jedan veliki problem. Zbog upale primam inekcije Longacef. Stvorili su mi se stravicni podlivi, s obzirom da sam na Sintromu, ne znam da li to ima neke veze. Na odmoru sam, a subota je, ne znam sta da radim. Da li ja uopste smem da primam inekcije. Sutra bi trebalo da nastavim terapiju, a kod lekara mogu tek u ponedeljak. Bojim se da se nesto ne iskomplikuje. Podlivi su zaista stravicni. Da li neko zna nesto o tome.
 
Malo smo zakasnili sa odgovorom, ali generalno za podlive preporučuju Hepatrombin mast ili gel (to je ono za vene), masiranje alkoholom i hladne obloge. To se sve koristi spolja i ne smeta antikoagulantima.
Jesi li bio kod lekara?
 
Draga Kajo i bez "kviza" osvojila si titulu najrevnosnijeg ( i sanjka), najpozrtvovanijeg i naj naj.... clana naseg Foruma. Forum pratim od pocetka i tvoji saveti su zlata vredni. Usput, CRP mi je 10, sto je sasvim OK. Sad se lecim od posledica Longacefa, pijem Probiotik, mazem Hepatrombin. Jos jednom, puno ti hvala:klap:
 
Ta ne preteruj.
Ne mogu ni da dam neki baš značajan savet, nisam iz medicinske struke.
Ali kada sam ja trebala da se operišem nisam znala ama baš ništa. Bila sam potpuno sama i sluđena i još pred vratima smrti. Otvorila sam ovde novu temu i nije se javio ama baš niko. Ni jednog jedinog posta.
E pa, rešila sam da niko više ne prođe tako. Dočekaću svakog novog sapatnika lepom rečju i ljudskom toplinom, sitnim praktičnim savetom, bilo čime.
Ali više niko neće biti sam.
 

Back
Top