Quantcast

Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

ccaterpillar

Legenda
Poruka
51.935
Ваљда. Нисам тад била на вјежбама...
Сутра ћу питати професора...

Зато нисам ни нашла симбол, нигдје га на интернету у објашњењима нема...
Нема потребе да га питаш, у суштини је овде све јасно, ако би нацртала два круга која се секу, као симболе скупова, у заједнички део би сместила 1, 2, 3 и 4. Остаје питање где се налазе 5 и 6.
Пошто по услову задатка 4, 6 није подскуп скупа А, онда 6 иде скупу B,
И пошто 5,6 није подскуп скупа B\A, онда је јасно да 5 иде скупу А.

ccaterpillar

Legenda
Poruka
51.935
Tako sam i ja uradila s tim da mi sve to nije najjasnije...
Не знам шта ти није јасно, ако 4,6 није подскуп скупа А, онда не може 6 бити елеменат скупа А. Јер ако би био елеменат скупа А онда, пошто је и 4 елеменат скупа А, скуп 4,6 би био подскуп скупа А.

Слично је и за B\A.

Redmond

Iskusan
Poruka
5.529
Не знам шта ти није јасно, ако 4,6 није подскуп скупа А, онда не може 6 бити елеменат скупа А. Јер ако би био елеменат скупа А онда, пошто је и 4 елеменат скупа А, скуп 4,6 би био подскуп скупа А.

Слично је и за B\A.
mozda je buni to sto pise da i broj 4 i broj 6 nisu podskup skupa A sto je malo kontradiktorno buduci da presek skupa A i B ukljucuje cetvorku?

Fiamma

Iskusan
Poruka
6.839

Слично је и за B\A.
Ja sam iz toga da { 4,6 } nije podskup od A otišla na to da nijedan od ta dva elementa skupa to nije, što nije tačno. Profesor mi je danas objasnio.
Taj simbol označava da bar jedan od elemenata koji se navode (a može da ih ima i 100) nije dio odgovarajućeg skupa, a ostali svi mogu da budu. Svejedno se stavi taj simbol - ''nije podskup'' (nije mi jasno kako ne mogu da ga nađem na internetu i zalijepim).

Dalje se radi kao što si ti iznad napisao, ono je tačno rješenje... z:dm5:

Fillip01

Početnik
Poruka
13
Pozdrav, nije neki matematicki zadatak ali mi stoji u pripremama za faks za matematiku i mnogo me nervira jer ne mogu da skapiram kako bi se uradio. Eto ako neko zna kako se ovo radi bio bih mu zahvalan

Pozvani ste u policijsku stanicu kako biste rasvetlili slučaj krađe najvećeg dijamanta
na Balkanu. Policija ima veoma šture podatke. Znaju da je lopov po zanimanju mašinovođa u
vozu i znaju da se dan pre krađe nalazio u vozu na liniji Bar-Beograd u kupeu sa još
dvojicom kolega: kondukterom i otpravnikom. Pored njih trojice u kupeu su bila još tri
putnika .
U stanici postoji i tonski zapis razgovora u kupeu, međutim zbog mnogo šumova, sve što je
policija uspela da razazna sa tog zapisa je sledeće:

1. Ispostavilo se da trojica kolega imaju ista prezimena kao neki od preostala tri
putnika. Ta prezimena su: Savić, Danilović i Ristić. (U daljem će ispred prezimena
putnika biti g-din)

2. G-din Ristić živi u Lazarevcu.

3. Kondukter živi u Obrenovcu.

4. G-din Danilović je odavno zaboravio svu matematiku koju je učio u školi.

5. Putnik – prezimenjak konduktera živi na Čukarici.

6. Kondukter i jedan od putnika, poznati specijalista matematičke analize, idu u istu
crkvu.

7. Savić uvek pobeđuje otpravnika u bilijaru.

Kako se preziva mašinovođa?

Redmond

Iskusan
Poruka
5.529
Pozdrav, nije neki matematicki zadatak ali mi stoji u pripremama za faks za matematiku i mnogo me nervira jer ne mogu da skapiram kako bi se uradio. Eto ako neko zna kako se ovo radi bio bih mu zahvalan

Pozvani ste u policijsku stanicu kako biste rasvetlili slučaj krađe najvećeg dijamanta
na Balkanu. Policija ima veoma šture podatke. Znaju da je lopov po zanimanju mašinovođa u
vozu i znaju da se dan pre krađe nalazio u vozu na liniji Bar-Beograd u kupeu sa još
dvojicom kolega: kondukterom i otpravnikom. Pored njih trojice u kupeu su bila još tri
putnika .
U stanici postoji i tonski zapis razgovora u kupeu, međutim zbog mnogo šumova, sve što je

1. Ispostavilo se da trojica kolega imaju ista prezimena kao neki od preostala tri
putnika. Ta prezimena su: Savić, Danilović i Ristić. (U daljem će ispred prezimena
putnika biti g-din)

6. Kondukter i jedan od putnika, poznati specijalista matematičke analize, idu u istu
crkvu.

Mislim da se mašinovođa preziva Savić. Da li je odgovor tačan?
Uzgred mislim da se zadatak rešava po sličnom principu kao i ona Ajnštajnova zagonetka https://www.krstarica.com/zabava/zanimljivosti/proverite-da-li-ste-genije-ajnstajnova-zagonetka/, ide se sistemom eliminacije, neki preporučuju i crtanje tabela sa podacima.

Fillip01

Početnik
Poruka
13

ccaterpillar

Legenda
Poruka
51.935
Iznos od 20.000 KM oroči se na 3 godine. Ako su ukupne kamate jednake 3152,50 KM, uz koju je godišnju stopu izvršeno oročenje?
Obračun kamata je godišnji, složen i dekurzivan.

Da li se zadatak ovako radi?

G=20.000
K=3152,50
p=?

p x G = K x 100
p = (K x 100) / G
p = 15,76 %
То везе са везом нема, мораш да користиш ову једнакост:

https://ekonomskaalibunar.files.wordpress.com/2013/04/sloc5beenikamatnirac48dun.pdf

Друга страница, једнакост (1)

Бездомни

Zainteresovan član
Poruka
254

putnika .

putnika biti g-din)

crkvu.

Казано је да ће испред имена путника бити господин што значи да Савић у 7 није путник што даље значи да Савић јесте тражено презиме.

Redmond

Iskusan
Poruka
5.529
Казано је да ће испред имена путника бити господин што значи да Савић у 7 није путник што даље значи да Савић јесте тражено презиме.
nisi valjda samo na osnovu tog traga saznao trazeno prezime? to je poslednji korak, jel tako? :D

Бездомни

Zainteresovan član
Poruka
254
nisi valjda samo na osnovu tog traga saznao trazeno prezime? to je poslednji korak, jel tako? :D
Заправо, користимо и 1 и 7.

1 => Путник је господин.
7 => Постоји Савић који није господин.
---------------------------------------
Дакле, постоји Савић који није путник => Савић је презиме запослених у возу.

Redmond

Iskusan
Poruka
5.529
Заправо, користимо и 1 и 7.

1 => Путник је господин.
7 => Постоји Савић који није господин.
---------------------------------------
Дакле, постоји Савић који није путник => Савић је презиме запослених у возу.
tako je, prezime zaposlenih zato sto nema gospodin ispred prezimena ali su ti potrebni i drugi koraci (2, 3, 4, 5 i 6) da saznas koji zaposleni je Savic
na osnovu sedmog koraka znas da Savic nije otpravnik, ali ne znas zasigurno da li je masinovodja ili kondukter, pa su ti potrebni i ovi drugi koraci, kapiras sta hocu da te pitam?

Poslednja izmena:

Бездомни

Zainteresovan član
Poruka
254
tako je, prezime zaposlenih zato sto nema gospodin ispred prezimena ali su ti potrebni i drugi koraci (2, 3, 4, 5 i 6) da saznas koji zaposleni je Savic
na osnovu sedmog koraka znas da Savic nije otpravnik, ali ne znas zasigurno da li je masinovodja ili kondukter, pa su ti potrebni i ovi drugi koraci, kapiras sta hocu da te pitam?

Ја сам исказ "trojica kolega imaju ista prezimena kao neki od preostala tri putnika" био схватио као да се сви запослени презивају исто и, уз то, тако се презива и један путник. Предлажете да се тај исказ схвати као да за сваког запосленог постоји путник који се презива као тај запослени али не нужно исти путник за различите запослене?

Redmond

Iskusan
Poruka
5.529
Ја сам исказ "trojica kolega imaju ista prezimena kao neki od preostala tri putnika" био схватио као да се сви запослени презивају исто и, уз то, тако се презива и један путник. Предлажете да се тај исказ схвати као да за сваког запосленог постоји путник који се презива као тај запослени али не нужно исти путник за различите запослене?
Upravo tako, nisam ni ja isprva tako shvatio, tekst je valjda malo zbunjujuc, ali mislim da samo tako ima smisla

Бездомни

Zainteresovan član
Poruka
254
Upravo tako, nisam ni ja isprva tako shvatio, tekst je valjda malo zbunjujuc, ali mislim da samo tako ima smisla

Не знам колико смисла има јер рјешење не би било једнозначно одређено према таквом тумачењу текста. Како да то провјерите? Можете да "уврстите" различита рјешења у услове задатка да увидите да се не добије контрадикција. Наиме, према томе тумачењу,
ни (машиновођа, кондуктер, отправник)=(Савић, Даниловић, Ристић)
ни (машиновођа, кондуктер, отправник)=(Ристић, Савић, Даниловић)
ни (машиновођа, кондуктер, отправник)=(Даниловић, Савић, Ристић)
не би били противни тексту. Ствар је у томе што неки искази уопште нису релевантни па не сужавају скуп рјешења.

Стога, моје првобитно тумачење текста мени дјелује смисленије.

Redmond

Iskusan
Poruka
5.529
Не знам колико смисла има јер рјешење не би било једнозначно одређено према таквом тумачењу текста. Како да то провјерите? Можете да "уврстите" различита рјешења у услове задатка да увидите да се не добије контрадикција. Наиме, према томе тумачењу,
ни (машиновођа, кондуктер, отправник)=(Савић, Даниловић, Ристић)
ни (машиновођа, кондуктер, отправник)=(Ристић, Савић, Даниловић)
ни (машиновођа, кондуктер, отправник)=(Даниловић, Савић, Ристић)
не би били противни тексту. Ствар је у томе што неки искази уопште нису релевантни па не сужавају скуп рјешења.

Стога, моје првобитно тумачење текста мени дјелује смисленије.
relevantni su inace ne bi ni bili zadati, malo kasnije cu da okacim kako sam ja resio zadatak

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.