Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Neverovatno! Na PDF Nauka/Fizika nismo još došli do rešenja. Ni na PDF Programiranje ( tema: "Može li ovo programski da se reši?") nemaju ideje kako da se programiranjem reši ovaj zadatak!? Možda ovde nađemo nekoga matematičara za to? Zadatak je jednostavan:

Motor snage 120W počne da diže teret mase 20 kg. Za koje vreme će taj teret da postigne brzinu 0,5 m/s, uzimajući u obzir i potencijalnu energiju. PS: Zanemariti gubitke u mehanizmu!
Potražio sam pomoć na forumu fizike/matematike/elektrotehnike i dobio sledeći odgovor:

Ово је проблем уштеде енергије.
Енергија dE обезбедио константну снагу P примењује се у временском интервалу dt је dE = Pdt.
Енергија потребна за силу mg примењује се на даљину dx је dEp = mgdx
Енергија потребна за силу ma примењује се на даљину dx je dEk = madx

Стога, оно што пружате, треба да буде једнака збиру онога што се тражи. dt је оно што тражите. Оно што знате је брзина dv (Претпостављам да је почетна брзина 0), а не удаљеност dx . Дакле, израз морате да трансформишете на страни 'која је обавезна' v, dv, t и / или dt .
Решите добијену диференцијалну једначину да бисте пронашли Δt.

Koliko je ovo od pomoći, ne znam, ali to je odgovor.
 
Imaš pravo, sada si ga tek zapetljao!
То је једино што ми је пало на памет. Мотор треба да надокнади потенцијалну енергију која би се при изостанку његовог рада изгубила, затим да преда додатну потенцијалну и на све то да дода и кинетичку.
 
Potražio sam pomoć na forumu fizike/matematike/elektrotehnike i dobio sledeći odgovor:

Ово је проблем уштеде енергије.
Енергија dE обезбедио константну снагу P примењује се у временском интервалу dt је dE = Pdt.
Енергија потребна за силу mg примењује се на даљину dx је dEp = mgdx
Енергија потребна за силу ma примењује се на даљину dx je dEk = madx

Стога, оно што пружате, треба да буде једнака збиру онога што се тражи. dt је оно што тражите. Оно што знате је брзина dv (Претпостављам да је почетна брзина 0), а не удаљеност dx . Дакле, израз морате да трансформишете на страни 'која је обавезна' v, dv, t и / или dt .
Решите добијену диференцијалну једначину да бисте пронашли Δt.

Koliko je ovo od pomoći, ne znam, ali to je odgovor.
Probana tvoja ideja uz obnovu gradiva iz dva poglavlja Bronštajnovog debelog Priručnika za inženjere i studente. Rezultat još nisam stigao ušminkati za objavu, ali preliminarni rezultati kažu da je 'nešto trulo u Državi Danskoj'? Dobija se izraz koji za početnu brzinu v=0 daje NEGATIVAN logaritam? Nešto nam beži!
 
Moze li neko da objasni zasto se najveci od tri broja trazi ovako:

result=(x+y+abs(x-y))/2;

max=(result+z+abs(result-z))/2;

tri broja su x,y,z

То прво је форула за проналажење максимума два броја. Када пронађеш већи од прва два (x и y), онда понављаш формулу додајући сад z у њу.

Како ради формула? Тражиш максимум два броја, рецимо 12 и 18. Ако их сабереш оба и поделиш са два (x/2+y/2) добићеш средњу вредност, која је 15. Та 15-ица је једнако удаљена и од 12 и од 18. Да би од ње стигао до максималне вредности треба да додаш оних 3, то је половина апсолутне вредности разлике тих бројева:

(18-12) / 2 = 3
(12-18) / 2 = -3

Дакле, треба ти још |x-y|/2.
 
Ево ти за други задатак:
Ево ти за други задатак:

IMG017.jpg
Ево ти за други задатак:

IMG017.jpg
Možete opet da pošaljete sliku?
 
Da li može pomoć za rešavanje ovih zadataka?
1. Čaša u obliku pravog valjka poluprečnika osnove 1cm i visine 10cm napunjena je vodom. Ako se čaša nagne za 45° koliko vode se prolije iz nje?

2. U valjak je upisana pravilna šestostrana prizma. Naći ugao između dijaginale bočne strane prizme i ose valjka ako je poluprečnik osnove jednak visini valjka.
 

Back
Top