Quantcast

Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Grindelwald

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.910
Neverovatno! Na PDF Nauka/Fizika nismo još došli do rešenja. Ni na PDF Programiranje ( tema: "Može li ovo programski da se reši?") nemaju ideje kako da se programiranjem reši ovaj zadatak!? Možda ovde nađemo nekoga matematičara za to? Zadatak je jednostavan:

Motor snage 120W počne da diže teret mase 20 kg. Za koje vreme će taj teret da postigne brzinu 0,5 m/s, uzimajući u obzir i potencijalnu energiju. PS: Zanemariti gubitke u mehanizmu!
Potražio sam pomoć na forumu fizike/matematike/elektrotehnike i dobio sledeći odgovor:

Ово је проблем уштеде енергије.
Енергија dE обезбедио константну снагу P примењује се у временском интервалу dt је dE = Pdt.
Енергија потребна за силу mg примењује се на даљину dx је dEp = mgdx
Енергија потребна за силу ma примењује се на даљину dx je dEk = madx

Стога, оно што пружате, треба да буде једнака збиру онога што се тражи. dt је оно што тражите. Оно што знате је брзина dv (Претпостављам да је почетна брзина 0), а не удаљеност dx . Дакле, израз морате да трансформишете на страни 'која је обавезна' v, dv, t и / или dt .
Решите добијену диференцијалну једначину да бисте пронашли Δt.

Koliko je ovo od pomoći, ne znam, ali to je odgovor.

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
5.804
Imaš pravo, sada si ga tek zapetljao!
То је једино што ми је пало на памет. Мотор треба да надокнади потенцијалну енергију која би се при изостанку његовог рада изгубила, затим да преда додатну потенцијалну и на све то да дода и кинетичку.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
28.368
Potražio sam pomoć na forumu fizike/matematike/elektrotehnike i dobio sledeći odgovor:

Ово је проблем уштеде енергије.
Енергија dE обезбедио константну снагу P примењује се у временском интервалу dt је dE = Pdt.
Енергија потребна за силу mg примењује се на даљину dx је dEp = mgdx
Енергија потребна за силу ma примењује се на даљину dx je dEk = madx

Стога, оно што пружате, треба да буде једнака збиру онога што се тражи. dt је оно што тражите. Оно што знате је брзина dv (Претпостављам да је почетна брзина 0), а не удаљеност dx . Дакле, израз морате да трансформишете на страни 'која је обавезна' v, dv, t и / или dt .
Решите добијену диференцијалну једначину да бисте пронашли Δt.

Koliko je ovo od pomoći, ne znam, ali to je odgovor.
Probana tvoja ideja uz obnovu gradiva iz dva poglavlja Bronštajnovog debelog Priručnika za inženjere i studente. Rezultat još nisam stigao ušminkati za objavu, ali preliminarni rezultati kažu da je 'nešto trulo u Državi Danskoj'? Dobija se izraz koji za početnu brzinu v=0 daje NEGATIVAN logaritam? Nešto nam beži!

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.