Koji je jezik filozofije ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
einige gutenachtgeschichten von kant, heidegger, nietzsche und noch einiger, an deren namen ich mich nicht mehr erinnere. ob auch schiller und goethe als philosophen gelten, ist nicht ausgemacht. die zeitgemäßen (z.b. sloterdijk, jung) haben einen höheren unterhaltungswert.
und es gab einzelne gute aussagen, aber gute aussagen kann man auch in verschiedenen kneipen hören.
bester und geistreichster beobachter war immer noch wilhelm busch.
Baba nije ta kojoj treba da se pravdaš na nemačkom...Ikom...Drži se ti srpskog ili hrvatskog-baba može da duva...
 
hajde fishermane, doručkuj prvo, imao si lošu noć?
nisam prijatelj judejskih bogomoljaca, ali sad pretjeruješ (blago rečeno).
ja iz dobrog razloga mimoilazim topik religija. preporučujem i tebi.
što se tiče reputacije, nije dobro da se evidentira.
mislim da bi bilo dovoljno samo signalizirati suglasnost na pojedinom postu, a ne zbrajati bodove.
s nelagodom sam ustanovio da počinjem škiljiti za bezveznom brojkom. to čovjeka kvari.
na kraju, je li bi trebali pisati/misliti, što donosi bodove i tako posluživati taštinu, vjeronauk i populizam,
kao analogija zaglupljivanja školske dječice?

127fs4730978.gif


edit:
sad pretjeruješ odnosi se na tvoj post od danas 08:51
 
Poslednja izmena:
.. ne .. nisam čitao na njemačkom .. ni na hrvatskom .. nisam od ovih pročitao ništa .. a ni od drugih filozofa .. gotovo ništa .. .. imao sam jednu čitanku .. i sve što znam o filozofiji pročitao sam tamo ..
.. nekoliko rečenica o svakom filozofu .. .. kao .. čovjek je biće prakse .. .. možda i nije ali neko to misli .. to je njegovo pravo .. i .. to toga oblikuje tako da o tome može pisati mnoge knjige ..
.. a za religiju i umjetnost mi ne reče ništa .. ? .. trebaju propasti da bi izrasla filozofija .. ? .. treba li papa u rimu nestati .. ?
.. a riječi su isto bitne .. ne samo u filozofiji .. u svoj nauci isto .. .. ali one su uvjek odraz .. istina je uvjek .. daleko prije njih .. .. čak i kada nisu manipulacija .. kada nisu prevara .. a polako postaju baš prevara .. uvode se izrazi koji ništa ne znače .. da bi zamjenili stare izraze koji nisu mogli objasniti ..
Koliko je onda tvoje pisanje ozbiljno, ako nisu citao ?
 
Није проблем језик у филозофском изражавању. Сваки језик састоји се из речи , које су репрезенти појмова, а појмови су изведени из опажајног,појавног света апстраховањем разлика између слика које га сачињавају. Тако да је сваки појам и реч , ма ког језика која га изражава, нешто неадекватно да описује ону живу стварност до које је филзофија долази непосредно а која се не може свести на појмове нити описивати речима.

Посао филозофје је да човека доведе у став у коме ће он сам непосредно доћи до интуције , до онога што у искуству можемо наслутити од ствари по себи. Који је онда језик најбољи за то?

Било који. Не можеш издвојити само Немачки и то збго филозофа који су били Немци. Навела си ту четворку као разлог а која је далеко од велике. Та четворка је заправо упропастила филозфију и довела је у ову декаденцију у којој је данас. Једино Канта и то само због његове трансцендеталне естетике можемо назвати великим.

Заправо, највећа четврока у филозофији јесте, Баркли, Кант,Шопенахуер , Бергсон.

И ту имамо као што видиш. енглески, немачки , француски.

Једини проблем са језицима у филозофији није сам језик већ.. превод. Зато је некада универзални језик филозфије био латински и сви су морали писати на латинском. Тиме је био у решен проблем превода, који може потпуно уништити нечије филозофке мисли.

Погледај ову тему о преводима:
http://forum.krstarica.com/entry.php/31946-O-prevodima-filozofskih-dela

Da li si ti studirao filozofiju ?
Jasno se zna sta je nemacki za filozofiju.
 
einige gutenachtgeschichten von kant, heidegger, nietzsche und noch einiger, an deren namen ich mich nicht mehr erinnere. ob auch schiller und goethe als philosophen gelten, ist nicht ausgemacht. die zeitgemäßen (z.b. sloterdijk, jung) haben einen höheren unterhaltungswert.
und es gab einzelne gute aussagen, aber gute aussagen kann man auch in verschiedenen kneipen hören.
bester und geistreichster beobachter war immer noch wilhelm busch.
Da li citao ili nisi ?
 
hajde fishermane, doručkuj prvo, imao si lošu noć?
nisam prijatelj judejskih bogomoljaca, ali sad pretjeruješ (blago rečeno).
ja iz dobrog razloga mimoilazim topik religija. preporučujem i tebi.
što se tiče reputacije, nije dobro da se evidentira.
mislim da bi bilo dovoljno samo signalizirati suglasnost na pojedinom postu, a ne zbrajati bodove.
s nelagodom sam ustanovio da počinjem škiljiti za bezveznom brojkom. to čovjeka kvari.
na kraju, je li bi trebali pisati/misliti, što donosi bodove i tako posluživati taštinu, vjeronauk i populizam,
kao analogija zaglupljivanja školske dječice?

127fs4730978.gif


edit:
sad pretjeruješ odnosi se na tvoj post od danas 08:51

Vidim da si morao da azuriras, da li si citao na nemackom Hegela ili ne ?
 
Da li si ti studirao filozofiju ?

Шта сам ја студирао поптуно је ирелевантно и неће моје аргуементе учинити ништа истинитијим или неистинитијим.
Можда је теби мерило истинитости неког суда не сам суд, него човек који га износи..али то је твој проблем.

Распитај се шта је Argumentum ad hominem

Jasno se zna sta je nemacki za filozofiju.

А у вези овога распитај се шта је Argumentum ad populum

То да ли је нешто како ти кажеш "јасно" није аргумент.

Немачки језик је као сваки други. Наравно да је боље читати филозофе у оригиналу али и добар превод пренеће њихове мисли. Мисли су ту оно што је битно а не језик тј. речи којима их изражавамо.Језик је само средство а не циљ.

Оно јесте да је декадентна филозфија данашњице одавно раскрстила са мишљењем , претворена у филозофију језика од стране управо те твоје "велике" четворке. Али веровала или не, има и правих љубитеља мудрости данас а не жонглера празних појмова.
 
.. šta pamtiš .. kao naročito pametno .. od bilo kog filozofa .. ? .. pokušaj da to objasniš .. i da vidimo je li i koliko shvatljivo .. ?

.. čini se da si mnogo čitala i da mnogo znaš ..
.. tako je .. jednom davnom .. nekima bio počeo govoriti sokrat .. onaj grk koji se poslije ubio ..
.. ne bi valjalo da si mnogo čitala .. i da te jedino to diže na velike visine .. .. vidiš .. grci su bili na velikim visinama nekad .. a sada ih ti švapci spuštaju na velike dubine .. i ko kaže da i nad švapcem nema švabac .. .. zar ti to kažeš .. ?
 
.. šta pamtiš .. kao naročito pametno .. od bilo kog filozofa .. ? .. pokušaj da to objasniš .. i da vidimo je li i koliko shvatljivo .. ?

Обзиром да је дотична у Хегелу нашла "великог филозофа" ..тешко ћеш од ње добити нешто паметно .

Хегел је својеврстан феномен у филозофији кога само психологија царевог новог одела одржава и дан данас, јер нико се не усуђује отворено казати "цар је го".

Прочитај овај Шопенхауров цитат о томе :

Hegelova takozvana filozofija jeste jedna kolosalna mistifikacija koja ce nasem potomstvu davati neiscrpnu temu za sprdanje s nasim vremenom. To je pseudofilozofija koja koci sve duhovne snage, zagusuje svako stvarno misljenje i na njegovo mesto posredstvom najgore zloupotrebe jezika, stavlja najispraznije , najbesmislenije , najnemisaonije, dakle najzaglupljujuce mlacenje prazne slame.

Ko moze da cita njegovo najhvaljenije delo, takozvanu Fenomenologiju duha a da se pri tom ne oseca kao u ludnici - tamo i spada.

citat Sopenhauer
 
.. pa hegel mi je .. nešto daleko .. i do njega ću teško doć .. .. a ima još nešto .. kad uzmem stvarno nešto čitati .. obično ponešto i nađem ..

.. zanima me ova ..
.. ona je tu .. zna njemački .. čitala velikane ..
.. ali .. šta su oni pisali .. ? .. možda i nisu pisali za balkance .. jer su .. morebit .. procjenili da su ovi .. glupi .. .. može bit ..
.. a ona .. šta radi tu .. .. objašnjava balkancima da švapce nikad neće razumijeti .. ? .. da je to velika šteta .. ? .. objašnjava da je ona sama .. čudo balkana .. ? .. jer švabe razumije .. ?
.. šta ona tu radi .. ?
 
Vidim da si morao da azuriras, da li si citao na nemackom Hegela ili ne ?
u prošlom životu čitao sam biografiju i odlomke iz fenomenologije duha, što sam u pojedinostima zaboravio. ali ostao je utisak da se ovaj u ničemu ne razlikuje od svojih kolega. psiho koji se bavi sam sa sobom i troši mnogo riječi na diferenciranju pravila i postavaka društva koje se već 1000godina kreće u krivom pravcu. tako je i on u potpunosti uključen u moju već više od nekoliko puta iznesenu poražavajuću procjenu zapadnjačkih „mislioca“.

i sad bi imao i ja jedno pitanje: :lol: misliš li da o predmetu tvog pitanja nešto ovisi?

tko meni priča šta i koga je sve čitao (npr. slovenski živček), može me u najboljem slučaju zabavljati - ako za to imam vremena.
imam jedno vrlo uskogrudan stav, koji sam stekao tek u toku života: tko hoće nešto doznati o životu na ovoj planeti, pročita četiri-pet pravih knjiga, sve ostale stotine hiljada više ne treba - osim za zabavu.
 
i imao bi na rubu još jednu primjedbu:
kad sam kao mladić (živio pola života u njemačkoj) čitao zaratustru, bio sam neko vrijeme oduševljen žestinom rečenica.
kad sam to dvadesetak godina kasnije čitao na hrvatskom, rečenice su mi se činile banalne, u njima nije više stanovao duh ludog nietzscheta.
ali čitao sam i vrlo dobre prevode stihova goethetovog fausta ili wilhelma buscha, koje je prožimao isti duh kao i originale.
 
Filozfijom mogu da se bave svi i da ''filozofiraju'', a za sve druge stvari treba da se zavrsi fakultet, a za filozofiju to moze svako...mada na forumu moze svako da pis esta hoce

Teško ćeš ti dostići moja akademska zvanja,ali hajde...Moj fakultet se studira devet semestara,magistarske još oko dve godine i na kraju ima da se baviš ozbiljnom naukom samo što je to privdni kraj...
A nadobudne koji smatraju filozofijom nećim velikim.treba uputiti u matematiku da vide šta j zaista veliko...A o ugljovodonicima da ne pričamo,a o mehanici materijala pogotovu...
To su nauke gde će se lomiti koplja još vekovima...A ti si završila tri godine neke književnosti-srećo dedina...:hahaha:Meni to hobi...:mrgreen:
A moje ukupno studiranje trajalo kraće od četiri-bolji od Voje,ovdašnji znaju kojeg...:mrgreen:Dobro,pošto je on Bošnjo ili srpski republikanac-to se podrazumeva......
Mogu ti reči da se moje pameti dela vide i da ljudi imaju koristi...Da li ti isto za sebe možeš reči?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Шта сам ја студирао поптуно је ирелевантно и неће моје аргуементе учинити ништа истинитијим или неистинитијим.
Можда је теби мерило истинитости неког суда не сам суд, него човек који га износи..али то је твој проблем.

Распитај се шта је Argumentum ad hominem



А у вези овога распитај се шта је Argumentum ad populum

То да ли је нешто како ти кажеш "јасно" није аргумент.

Немачки језик је као сваки други. Наравно да је боље читати филозофе у оригиналу али и добар превод пренеће њихове мисли. Мисли су ту оно што је битно а не језик тј. речи којима их изражавамо.Језик је само средство а не циљ.

Оно јесте да је декадентна филозфија данашњице одавно раскрстила са мишљењем , претворена у филозофију језика од стране управо те твоје "велике" четворке. Али веровала или не, има и правих љубитеља мудрости данас а не жонглера празних појмова.

Apsolutno da je nemacki jezik kao i svaki drugi, sto se najznacija dela filozofije nisu napisana na srpskom ?
Svako moze da pise na forumu sta hoce, samo covek koji nije zavrsio medicinu ne bavi se njome.
 
.. pa hegel mi je .. nešto daleko .. i do njega ću teško doć .. .. a ima još nešto .. kad uzmem stvarno nešto čitati .. obično ponešto i nađem ..

.. zanima me ova ..
.. ona je tu .. zna njemački .. čitala velikane ..
.. ali .. šta su oni pisali .. ? .. možda i nisu pisali za balkance .. jer su .. morebit .. procjenili da su ovi .. glupi .. .. može bit ..
.. a ona .. šta radi tu .. .. objašnjava balkancima da švapce nikad neće razumijeti .. ? .. da je to velika šteta .. ? .. objašnjava da je ona sama .. čudo balkana .. ? .. jer švabe razumije .. ?
.. šta ona tu radi .. ?

Znaci nisi citao.
 
u prošlom životu čitao sam biografiju i odlomke iz fenomenologije duha, što sam u pojedinostima zaboravio. ali ostao je utisak da se ovaj u ničemu ne razlikuje od svojih kolega. psiho koji se bavi sam sa sobom i troši mnogo riječi na diferenciranju pravila i postavaka društva koje se već 1000godina kreće u krivom pravcu. tako je i on u potpunosti uključen u moju već više od nekoliko puta iznesenu poražavajuću procjenu zapadnjačkih „mislioca“.

i sad bi imao i ja jedno pitanje: :lol: misliš li da o predmetu tvog pitanja nešto ovisi?

tko meni priča šta i koga je sve čitao (npr. slovenski živček), može me u najboljem slučaju zabavljati - ako za to imam vremena.
imam jedno vrlo uskogrudan stav, koji sam stekao tek u toku života: tko hoće nešto doznati o životu na ovoj planeti, pročita četiri-pet pravih knjiga, sve ostale stotine hiljada više ne treba - osim za zabavu.

Ni ti nisi citao.
 
Teško ćeš ti dostići moja akademska zvanja,ali hajde...Moj fakultet se studira devet semestara,magistarske još oko dve godine i na kraju ima da se baviš ozbiljnom naukom samo što je to privdni kraj...
A nadobudne koji smatraju filozofijom nećim velikim.treba uputiti u matematiku da vide šta j zaista veliko...A o ugljovodonicima da ne pričamo,a o mehanici materijala pogotovu...
To su nauke gde će se lomiti koplja još vekovima...A ti si završila tri godine neke književnosti-srećo dedina...:hahaha:Meni to hobi...:mrgreen:
A moje ukupno studiranje trajalo kraće od četiri-bolji od Voje,ovdašnji znaju kojeg...:mrgreen:Dobro,pošto je on Bošnjo ili srpski republikanac-to se podrazumeva......
Mogu ti reči da se moje pameti dela vide i da ljudi imaju koristi...Da li ti isto za sebe možeš reči?
Dakle :duvaj ga...

Tvoj fakulte koji je srednja skola ustvari.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top