Raslojavanje mišljenja i budućnost povijesti filozofije

Dobro poseban problem je doseg dometa ljudske svesti....
Kad se to bude desilo a ja se nadam da jos nije....onda ce vaziti pravilo Stevo Zigon, koje kaze sto se vise specijalizujes za jednu oblast, tj jedan prostor percepcije i znanja, to si veci idiot u drugim prostorima, tj povrsina tvog pokrivanja saznanja dostize neki maksimum....

To se desava za obicnu raju danas pa mozemo da procenimo sta se tada desava..
Desava se da se kreiraju vrlo nepouzdane misli koje prolaze logicki sud, ljudi se grupisu u grupe koje podrzavaju te netacne misli i dobijamo grupe zabludelih...
Na naglupljim ljudimo to mozemo videti kod politickih stranaka nekada SPS , sad SNS, taj nivo totalne otudjenosti stavova od doslednosti logike, ali ne zaboravite da je za njihovu povrsinu svesnosti , to dostignut maksimum, pa oni ne mogu da posmatraju vise detalja od onog sto vide...

Ali kao sto moze da se napravi sistem da glupa osoba procenjuje inteligentniju , a da to ne bude ushicenje sposobnoscu tog inteligentnijeg...taj princip ne sme da vazi i da se koristi , nego postoji nacin kako da se procenjuje neko inteligentniji od vas a da ne bude po tom sistemu odusevio vas...
tako moze da se napravi i sistem koji pazi i pristupa spajanju panorame svesti , tj spaja razlicite uglove specijalnosti pojedinaca...neko pod uglom 0 neko pod uglom 30 neko pod uglom 60 itd itd...i to se onda preklapa , ne tako jednostavno kao sto je kod slike kolazom...ali se moze razviti metoda da se to radi , nije bukvalno dodavanje, jer ne vazi , ne vazi fora ja vidim 10 stvari sigurno a ti vidis 10 stvari sigurno zajedno vidimo 20 tacnih stvari, no no no...to ne vazi u svetu u prirodi..

Ali eto i danas imamo ogranicenje dometa ljudske svesti kao primer..mnogi ne mogu da savladaju podesavanje daljinca za TV...
Kod njih mozete posmatrati pojave kad nalete na nesto slozeno , sta obicno rade..
Da li beze, neki to rade, da li se ljute, da li pljuju po drugima, da li beze u puritanizam ili snobizam...

Zatim kako imaju misljenje i sagledavanje sveta....
Sta radi kozmeticarka kad joj se pomene teska filozofija, ili forumasice ili forumasi...
Koliko ljudi u Srbiji danas kad cita nekog pogleda da ga razume, a ne razume na pogled, nista da se nesto udubljuje...
Ti koji tako rade i kad komuniciraju , tako rade i kad rade....
Oni misle da su ozbiljniji kad je posao u pitanju , ali nisu...oni se napnu ali svako napinjanje im je strogo dogmatsko....

Loze se na prestiz i na elitu i na to ih mozes prevariti, otud ona fora sa laznim naucnim otkricima..

Nisam siguran da nekog interesuju proucavanja krajnjih dometa svesti i filozofije, kad ih ne interesuju dometi onoga sto postoji...
Ako do sada filozofija nije stekla autoritet da je potrebna ljudskom drustvu , dalji razvoj nece ici ka civilizaciji nego ce ici ka opstanku....
To su totalno drugacija pravila..

Navodim primer, civilizacija koja ide ka civilizaciji i razvoju , ona ce mnogo vise paznje usmeriti na resavanje problema putovanja u kosmosu i resavanje problema kolapsa odredjenih galaksija , sunaca, zvezda, energije, itd itd...
Civilizacija kojoj je bitan opstanak, apsurdno zvuci , ali takva ce da gleda da odrzava hijararhiju i svoje kratke zivote u kosmickom smislu dok se ne ugasi maticno sunce...

Razvice teoriju da nije moguce izbeci kolapse galaksija, ili cak nece ni stici do toga, nego ce razviti misao da ne mogu da zive van maticnog sunca...

Otud vazi pravilo da se mora pazljivo raditi sa svakim pojedincem i nijedan nije za bacanje...
To nije slucaj na Zemlji i pitanje da li ce biti ....
Jer je potreban poseban zivotni tok i redosled ucenja informacija da bi imao odredjeno poslagane asocijacije da bi imao znanja i ideja da resis neki problem...plus kapacitet u genetici roditelja da to ostvaris, plus zdravstveni kapaciteti...

Poslednja izmena:
Zato što su to tehnike i načini razmišljanja koje nam filozofija daje na tacni, tj. ono što sam pomenuo uči nas kako da razmišljamo, na kritički i logičan način, a ne o čemu i šta.. tako da ono što si pomenuo "ona prolazi ono kako su drugi mislili".. ne znam tačno šta si hteo da kažeš sa ovim, pa možeš dodatno pojasniti, jer se ove tehnike i metodi razmišljanja prijmenjuju subjektivno na razne situacije nezavisno, tako da nema veze sa onim kako su drugi mislili.

Pa filozofija je almanah, ne uci nas nista....
Svaki rad iz filozofije mozes prihvatiti vrlo kriticki i onda nemas ucenje nego sagledavanje kako je neko drugi mislio...
A da ne govorim da je filozofija ustvari emotivna geneza svakog filozofa...
Oni kreiraju filozofsko delo jer uzivaju u kreiranju tog dela...

Ti u dve teme vidis uputstva za kako nauciti razmisljati...
Sta cemo o metafizici...?
To je totalno drugacija oblast, nedostupna svakom...
Drugacija metoda razmisljanja...

Siguran sam da se moze generisati jos tehnika i nacina razmisljanja...

Zato što su to tehnike i načini razmišljanja koje nam filozofija daje na tacni, tj. ono što sam pomenuo uči nas kako da razmišljamo, na kritički i logičan način, a ne o čemu i šta..
Zato filozofija i nema nikakvu praktičnu vrednost, što možemo da razmišljamo i i pivu i ćevapima i kažemo "to je filozofija".
Svaki rad iz filozofije mozes prihvatiti vrlo kriticki i onda nemas ucenje nego sagledavanje kako je neko drugi mislio...
Filozofija kao "ljubav prema istini", neće da ima nikakvu praktičnu vrednost dok god se naučnici i filozofi ne slože da je prava filozofija samo ona koja za predmet svog logičkog mišljenja koristi kao premise samo argumente do kojih se dolazi putem naučnog iskustva. Da je tako, mi bi odavno znali ISTINU o postojanju stvarnosti, jer u nauci su već poznate sve činjenice o stvarnosti. Nedostaje još samo logičko povezivanje tih činjenica u logičku smislemu celinu i sistem, koji bi imao značenje USTINE . To je isključivo zadatak filozofije. jer niti i jedna od naučnih oblasti ne može samostalno otkriti ISTINU, jer svaka je specijalizovana za samo jednu određenu objast stvarnosti. A da bi se otkrila ISTINA potrebno je da u procesu logičkog mišljenja budu obuhvaćene sve činjenice iz svih naučnih oblasti, a to je zadatak filozofije. I tek kad u tome bude uspela, filozofija će, kao i sve druge naučne discipline, da ima praktičnu upotrebnu vrednost. A pre toga, kao što sam već ranije rekao, "misli velikih mislilaca" će i dalje da budu samo prazna laprdanja.

Oni kreiraju filozofsko delo jer uzivaju u kreiranju tog dela...

Ti u dve teme vidis uputstva za kako nauciti razmisljati...
Sta cemo o metafizici...?
To je totalno drugacija oblast, nedostupna svakom...
Drugacija metoda razmisljanja...

Siguran sam da se moze generisati jos tehnika i nacina razmisljanja...
Dobro, mi učimo iz filozofije ako ti je lakše prihvatiti to na bukvalan način...
Nije sad bitna geneza i dopamin što nagna filozofa da se eksponira i eksportuje svoje misli tamo negde..
Metafizika koja je opširna oblast takodje ne treba da se pominje ovde, jer se razlikuje od ovih metoda razmišljanja koje sam naveo, te se bavi nekim drugim pitanjima i oblastima kao što je samo postojanje, vrijeme, prostor, percepcija itd. a dijalektika se kao metodologija razmišljanja bavi se analizom argumenata, kontradikcija, pojmova, kako bi došli do istine ovim metodičkim putem.

Poslednja izmena:
Mislim na tvoj stil pisanja na metodu kretanja ka zaključku..
Tvoja metoda je asocijativna sto je jako teško pratiti, opterecuje i verovatno cesto cujes -nista ja tebe ne razumem..
Jedno su metafore a drugo asocijacije na koje se u nedogled nadovezujes..
..ukratko i pojednostavljeno..
Dobra analiza umri_muškog.
Toliki broj subjektivnih asocijacija izbačen na za neku relativno prostu stvar teško može biti razumnjiv sagovnorniku jer prosto nisu njegov deo.

Dobra analiza umri_muškog.
Toliki broj subjektivnih asocijacija izbačen na za neku relativno prostu stvar teško može biti razumnjiv sagovnorniku jer prosto nisu njegov deo.
To je zato sto sam video da metodicki pristup nije za balkance...dok je bilo efekta , bilo je i pristupa, ovako svako se vise sprda i demagogijom ruga, pa nabacas na gomilu , ako hoce nek radi na tome, ako nece, kao sto ne bi ni da mu lepo pouredis , bar manje zaludnog truda..

Da , ja mislim da je egomanija i nekriticki pristup dominantan na ovim prostorima i da ne postoji ustvari zelja za proucavanjem nego samo da se nesto pokupi i pokrpi...
Nema kulture dijaloga, ne samo komunikacije u dijalogu , nego ni vodjenja dijaloga...
Stoga je komunikacija svedena na "evo ti kljucnih reci pa googlaj" ili varijantu "evo ti kljucnih reci pa razmisljaj sam sta bi to moglo da bude"
Visi u vazduhu tebe mrzi da razmisljas dublje, mene da ti stavljam na tacnu...

Jedan od razloga zasto je palanacki duh uvek ono sto ubija filozofiju na ovim prostorima..

Filozofija ima smisla. U Beogradu su je analitičari pretvorili u alatnicu fabrike koja ništa ne proizvodi. U Novom Sadu ju je Perović pretvorio u Hochstaplerei. Dragan Prole nešto zna. Ostali se mogu okačiti mačku o rep.
A Prole - Perovicev ucenik, lmfaooo, pa nijedan ni drugi nijesu nista do korijen sasjecen u sofizmu, bez ikakve prepoznatljivosti van Srb

Back