Koji je jezik filozofije ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Alime ne razbijaj glavu,Derida ih stavio sve na isto mesto-ad acta...
Pomnom analitičkom dekonstrukcijom od tih učenja ne osta ama ni slova...
Izađe da je to jedno prazno mlaćenje još praznije slame...Đaba krečili!
Najžalije mi Kanta,međutim i njegov kategorički imperativ je dekonstruisan samo
interni pogled,skoro pa jedan od stilova plivanja! A tako izgledalo sistematično.
O Hegelu da ne pričamo:dijalektički precizno stav po stav,poput nemačke
perpetum mobile ,ali cvrc!Kakva dijalektika,kakve teze,sinteze,proteze...Sve sami
nabuđeni izrazi koji sa onim na šta pjesnik bi hteo da se odnose promašuju u neznanom
pravcu i smeru poskakujući na nekim izmišljenim kaldrmama...
Postmoderna na toj destrukciji izrasta i canta lumen et stelle!
 
Najznacajniija filozofska dela su napisana na nemackom, koji je zivi jezik filozofije.
Pojedinci ovde pisu o filozofiji, a da li se moze voditi dikusija o filozofskim pitanjma bez zavrsenih kurseva iz filozofije ili je dovoljno otici na wikipe...u to ne ulazim.
Ko je ucio nemacki, zna da specificna tvorba reci omogucuje izrazavanje najsuptilnijih jezickih nijansi. Evo primera, ali nije apstraktan da bi i onaj ko ima osnovno znanje iz nemackog mogao da razume : Sehenswürdigkeiten (znamenitosti - istorijski spomenici, muzeji, itd., «ono sto vredi videti»). Samo iz ovog jednostavnog primera, moze se zakljuciti kako je citava recenica sazeta u jednoj jedinoj reci. Upravo iz tog razloga, nemacki je idelan za filozofiju, jer kovanice dozvoljavaju kondenzovano izrazavanje, sto pogoduje ne samo izrazavanju vec i STVARANJU apstraktnih pojmova prisutnih u filozofskoj refleksiji. Jezik i misao koegzistiraju : precizna misao rezultuje preciznim izrazavanjem.
 
.. da .. stvarno veličanstveno .. .. sve do momenta kada .. stvaranje apstraktnih pojmova .. ne počinje značiti .. konstrukciju fikcije .. privida .. prividne stvarnosti ..
.. tada .. put prema istini .. vodi preko .. dekonstrukcije .. .. ne čini ti se .. ?
 
Najznacajniija filozofska dela su napisana na nemackom, koji je zivi jezik filozofije.
Pojedinci ovde pisu o filozofiji, a da li se moze voditi dikusija o filozofskim pitanjma bez zavrsenih kurseva iz filozofije ili je dovoljno otici na wikipe...u to ne ulazim.
Ko je ucio nemacki, zna da specificna tvorba reci omogucuje izrazavanje najsuptilnijih jezickih nijansi. Evo primera, ali nije apstraktan da bi i onaj ko ima osnovno znanje iz nemackog mogao da razume : Sehenswürdigkeiten (znamenitosti - istorijski spomenici, muzeji, itd., «ono sto vredi videti»). Samo iz ovog jednostavnog primera, moze se zakljuciti kako je citava recenica sazeta u jednoj jedinoj reci. Upravo iz tog razloga, nemacki je idelan za filozofiju, jer kovanice dozvoljavaju kondenzovano izrazavanje, sto pogoduje ne samo izrazavanju vec i STVARANJU apstraktnih pojmova prisutnih u filozofskoj refleksiji. Jezik i misao koegzistiraju : precizna misao rezultuje preciznim izrazavanjem.

U vreme bombardovanja SRJ ,na jednoj zgradi na glavnom bulevaru u Novom Sadu je osvanuo grafit :"Kolumbo hebem te radoznala".Godinama taj grafit niko nije dirao-drugi su odstranjeni...
Razumljivo? Ne,ne...Samo rođenim Evropljanima je ovo jasno...Nešto se Amerima loše izdešavalo za šta ne vredi ni nemački za kovanice...
A što se tiče nemačke filozofije,zaista je bilo mudrih,a i genijalnih ljudi (Baruh Spinoza recimo koji koristio nemački),ali i plagijatora istočne mudrosti-Šopenhauer,recimo to nije ni krio,a Heghelova dijalektika
je izvorno učenje o jing i jangu...No to ne umanjuje vrednost učenja u prošlim vremenima...Naravno da je vrlo malo od toga ostalo...Bilo bi smešno kao logički sistem
uzimati Hegelovu dijalektiku u koncipiranju programa obrade kriminaliteta u regionu s aktivnim pokazateljima i realnim predvidivim parametrima...Malo tačnija logika i račun su potrebni
od tvorca nerazumljivih i čak suludih novoizgrađenih reči...
A na Wiki...?Pa tamo i moje ime i veoma je korisna za popularisanje i filozofije,ali i nauka i kulture uopšte...Misliš da je previše sažeto?
Ako to misliš-previše si zaista oko švaba trošila vreme...Jedan švaba(više moj zemljak)Ludvig je i njima poručio da treba da govore kratko,a ako ne znaju-treba da čute...
Lično mislim da je doprinos Bečkog kruga bio presudan u filozofiji čemu je prilično doprineo i Žak Derida,tako da ni n od te filozofije švaba nije ostalo upotrebljivo...Nešto etike
Kanta i to bi bilo sve...A vama Amerima sasvim odgovara taj novi arogantni pragmatizam koji međutim ima retro dejstvo prema svojim inovatorima...
Pitam se ipak da li si čula za crkveno zvono...Ono šuplje...:lol:
 
Poslednja izmena:
na njemačkom se može stvarno dobro diferencirati, ali za razumijevanje svijeta i njegovih tokova to nije važno.
naprotiv, diferencirajući žiletom, njemački filozofi napisali su spomenike samima sebi, a da nisu iznjedrili zamisao,
koju kromanjonci nisu znali već prije 20.000 godina;
npr. kategorični imperativ kanta, koji se može izraziti u jednostavnoj rečenici:
ne čini drugom, što ne želiš da drugi čini tebi.
slutim da ovaj stav ni mnogim životinjama nije nepoznat (za koje je kant vjerovao da su nerazumne).
za tako nešto ne trebam slavnog njemačkog filozofa i ne znam koliko hiljada riječi.
za to od mene ne bi dobio ni pivu, a kamo li full servis društva.
mnogo su si umišljali na mnogo beznačajnih riječi (ego).

uzdizanjem pojedinaca se podanicima sugerira njihova inferiornost,
zatire pomisao na jednakost i samopouzdanje, a uzgaja poslušnost i poniznost.
zapadnjački klasični "filozofi" odigrali su stvarnim vladarima korisne idiote,
bez da su ikada napustili misaonu i vrijednosnu konstrukciju parazita i nasilnika,
koji još uvijek gospodare ljudima evrope i velikog dijela svijeta.
svi znameniti filozofi zapada bili su u njihovoj službi i pomagali razbojnicima u podbacivanju naroda.
 
Poslednja izmena:
.. da .. stvarno veličanstveno .. .. sve do momenta kada .. stvaranje apstraktnih pojmova .. ne počinje značiti .. konstrukciju fikcije .. privida .. prividne stvarnosti ..
.. tada .. put prema istini .. vodi preko .. dekonstrukcije .. .. ne čini ti se .. ?

Nema ona pojma Alime o čemu ti pišeš...Tvrd jezik njene verske sekte je upućuje na klasiku-ne sluteći da i tamo ima takvih jakih oponenata da je to veselje...
Moronska doktrina kojoj je naklonjena nema šta da traži već kod Šopenhauera,koji uzgred mudrost istoka pisao nemački...
Tvoje slobodne opservacije su legitimne asocijacije-nema ona šta da traži u njima-to je umetnost mišljenja,njenoj sekti zabranjena...:mrgreen:
Njen bog je sedi bradonja u orbiti,a tvoj liči na svemirsko biće svemisleće...
No ,zna se moje slabije mišljenje o karmi bogova-baš i nisam kompetentan za njih...:lol:
 
,
koji još uvijek gospodare ljudima evrope i velikog dijela svijeta.
svi znameniti filozofi zapada bili su u njihovoj službi i pomagali razbojnicima u podbacivanju naroda.

U Europi pozitivizam i postmoderna,a preko bare pragmatizam, dominiraju društvenim životom...Istok je sav u zenu i Konfučijanstvu...
Jedino kod Ruja pola pozitivizam,a pola Dostojevski-mix iz najluđih horora koji zauzdava poznati dvojac bez kormilara:Putin i Medvedev
igrajući se smrtnih bogova koji će doživeti stopedeset minimum...:mrgreen:Zahvaljujući kubanskim cigarama i još nečemu...:mrgreen:
 
ne znam baš što je pozitivizam, a ne znam ni što dolazi poslije moderne.
kad se stalno laprda o naj, teško će nešto razumnog slijediti.
naj je već kraj priće, dakle isprika za veliko ništa što je uslijedilo - ipak nečemu.
a istok je daleko od zen i od budizma, kako god se samo nazvalo.
150fs218633.gif
primijetio bih, da se indija sa svim svojim različitostima samopouzdano,
skoro pa samodostatno, bez velikih riječi uspinje. tamo vladaju stari.
 
.. da .. stvarno veličanstveno .. .. sve do momenta kada .. stvaranje apstraktnih pojmova .. ne počinje značiti .. konstrukciju fikcije .. privida .. prividne stvarnosti ..
.. tada .. put prema istini .. vodi preko .. dekonstrukcije .. .. ne čini ti se .. ?
Citao si Hegelovu Fenomenologiju Duha na nemackom i dosao do takvog zakljucka ? Pogresno
 
na njemačkom se može stvarno dobro diferencirati, ali za razumijevanje svijeta i njegovih tokova to nije važno.
naprotiv, diferencirajući žiletom, njemački filozofi napisali su spomenike samima sebi, a da nisu iznjedrili zamisao,
koju kromanjonci nisu znali već prije 20.000 godina;
npr. kategorični imperativ kanta, koji se može izraziti u jednostavnoj rečenici:
ne čini drugom, što ne želiš da drugi čini tebi.
slutim da ovaj stav ni mnogim životinjama nije nepoznat (za koje je kant vjerovao da su nerazumne).
za tako nešto ne trebam slavnog njemačkog filozofa i ne znam koliko hiljada riječi.
za to od mene ne bi dobio ni pivu, a kamo li full servis društva.
mnogo su si umišljali na mnogo beznačajnih riječi (ego).

uzdizanjem pojedinaca se podanicima sugerira njihova inferiornost,
zatire pomisao na jednakost i samopouzdanje, a uzgaja poslušnost i poniznost.
zapadnjački klasični "filozofi" odigrali su stvarnim vladarima korisne idiote,
bez da su ikada napustili misaonu i vrijednosnu konstrukciju parazita i nasilnika,
koji još uvijek gospodare ljudima evrope i velikog dijela svijeta.
svi znameniti filozofi zapada bili su u njihovoj službi i pomagali razbojnicima u podbacivanju naroda.

Da li si citao klascinu nemacku filozofiju na nemackom ?
 
.. ne .. nisam čitao na njemačkom .. ni na hrvatskom .. nisam od ovih pročitao ništa .. a ni od drugih filozofa .. gotovo ništa .. .. imao sam jednu čitanku .. i sve što znam o filozofiji pročitao sam tamo ..
.. nekoliko rečenica o svakom filozofu .. .. kao .. čovjek je biće prakse .. .. možda i nije ali neko to misli .. to je njegovo pravo .. i .. to toga oblikuje tako da o tome može pisati mnoge knjige ..
.. a za religiju i umjetnost mi ne reče ništa .. ? .. trebaju propasti da bi izrasla filozofija .. ? .. treba li papa u rimu nestati .. ?
.. a riječi su isto bitne .. ne samo u filozofiji .. u svoj nauci isto .. .. ali one su uvjek odraz .. istina je uvjek .. daleko prije njih .. .. čak i kada nisu manipulacija .. kada nisu prevara .. a polako postaju baš prevara .. uvode se izrazi koji ništa ne znače .. da bi zamjenili stare izraze koji nisu mogli objasniti ..
 
Koji je jezik filozofije ? kfsh

Није проблем језик у филозофском изражавању. Сваки језик састоји се из речи , које су репрезенти појмова, а појмови су изведени из опажајног,појавног света апстраховањем разлика између слика које га сачињавају. Тако да је сваки појам и реч , ма ког језика која га изражава, нешто неадекватно да описује ону живу стварност до које је филзофија долази непосредно а која се не може свести на појмове нити описивати речима.

Посао филозофје је да човека доведе у став у коме ће он сам непосредно доћи до интуције , до онога што у искуству можемо наслутити од ствари по себи. Који је онда језик најбољи за то?

Било који. Не можеш издвојити само Немачки и то збго филозофа који су били Немци. Навела си ту четворку као разлог а која је далеко од велике. Та четворка је заправо упропастила филозфију и довела је у ову декаденцију у којој је данас. Једино Канта и то само због његове трансцендеталне естетике можемо назвати великим.

Заправо, највећа четврока у филозофији јесте, Баркли, Кант,Шопенахуер , Бергсон.

И ту имамо као што видиш. енглески, немачки , француски.

Једини проблем са језицима у филозофији није сам језик већ.. превод. Зато је некада универзални језик филозфије био латински и сви су морали писати на латинском. Тиме је био у решен проблем превода, који може потпуно уништити нечије филозофке мисли.

Погледај ову тему о преводима:
http://forum.krstarica.com/entry.php/31946-O-prevodima-filozofskih-dela
 
U pravu si,Ozi,da nije važno kojim jezikom se služiš...
Mada je ,meni,važnije da izrazim,makar i metaforički,svoju imaginaciju i kreaciju misli...
Intuicija i razbor mi nisu dovoljni-stavlja me u poziciju običnog posmatrača,a ja sam sklon
stvaranju nečeg novog...
Može to biti kakva priča,kakvo učenje,rasprava o saznatom...
Mislim da i ti to činiš,jer sklop doktrine filozofske koju zastupaš nije sadržana dovoljno ni u jednom
učenju filozofa koje zastupaš...Možda kod Bergsona ponajviše,ali i ti si na svoj način ta učenja
sublimirao i sklopio u novije ,savremenije učenje...Koje ja ne prihvatam,ali to je moj lični
stavkoji i ne mora biti tačan...Mada...Pa znaš več moja shvatanja o ljudskom putu i promišljanju...
Veštinu upotrebe jezika je i Šopenhauer pokazao u onoj njegovoj veseloj svešćici o dijalektici
nadgornjavanja...:mrgreen:Nije pominjao kojim jezikom se treba služiti...Ni Upanišade nije
koristio,pretpostavljam,pisane sanskritom...
 
Da li si citao klascinu nemacku filozofiju na nemackom ?
einige gutenachtgeschichten von kant, heidegger, nietzsche und noch einiger, an deren namen ich mich nicht mehr erinnere. ob auch schiller und goethe als philosophen gelten, ist nicht ausgemacht. die zeitgemäßen (z.b. sloterdijk, jung) haben einen höheren unterhaltungswert.
und es gab einzelne gute aussagen, aber gute aussagen kann man auch in verschiedenen kneipen hören.
bester und geistreichster beobachter war immer noch wilhelm busch.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top