Јесте ли икада промјенили вјерско опредијељење?

Ja koliko mogu shvatiti vi svi ste ostali u istoj vjeri tj. u vjeri koja je u tradiciji vase porodice, a manje ili vise se nije praktikovala?
pa praktikuje se forma, a zanemaruje sustina, to je problem, evo ovde o tome, da prekopiram deo:

– Сувишна брига о трпези је пројава маловерја. Излишне мисли у правцу тога, шта ће појести и попити, говоре о томе, да ми мало схватамо шта је то пост, Јеванђеље и ко је то Христос. И ово ће нам судити у своје време.

Протојереј Андреј Ткачов: Страсна седмица је концентрисано Јеванђеље

inače stara priča, ode sektaš kod popa i pita a ovaj šatro nema odgovor pa je primoran da ode u sektu jer oni imaju sve odgovore.
vidi se da si zelenko
...када код нас због нечега нема обичаја да се проповеда. И догађа се чудна ствар: код нас скоро да нема проповеди по текстовима о Васкрсењу. Ми не објашњавамо васкршње Јеванђеље! А ако се око овога побрине, много тога ће доћи на своје место. Има закон, који је изрекао, ако се не варам, блажени Августин: ако је Бог на првом месту, онда је и све остало такође на свом месту. А ако је Бог на другом, трећем, петом месту, онда је све остало наопачке. У општем погледу, наш живот је такође наопак, јер код нас Бог често долази као додатак колачима, а не обратно. У овоме је наша колективна кривица. Зато и одговорност за то, што смо ми прогнали Бога на периферију свести, мора бити заједничка. Чак и за време Васкрса ми мислимо о свему другом, али не и о Христу.
 
Poslednja izmena:
Tada sam imao jedno svoje unutrašnje otkrovenje i shvatio da tu nema sagovornika po tom pitanju, te da stoga ni ja ne mogu nikako biti pravi vernik.

I u mnogim diskusijama sam primetio, baš kada se radi i o diskusijama na temi istorije, da su ljudi koji se deklarišu kao vernici često vrlo ubeđeni i nisu otvoreni nikakvim dozama preispitivanja, odnosno nije stvar samo dogme kao sistema vrednosti u religiji, nego imaju i šire gledano, dogmatski pogled na svet. Ovo nije pravilo, naravno, ali sam u principu u našoj sredini naleteo na prilično veliki broj takvih ljudi. Tako da je biti vernik, bojim se, protiv moje prirode.
jel vidis kakav si ti covek?
svi su krivi na ovom svetu sto ti nisi vernik?!
au, brate... daj bre zamisli se, meni si ti odlican kao istoricar, gde sam ja tanak poprilicno, ali zamisli da ja okrivim ceo svet jer sam nevernik?! pa, zaista nema smisla

ja sam vernik valjda zbog sebe, a ne zbog celog sveta?! ja Adam prvi covek, sam sa Bogom, nema coveka sa kim bih progovoriuo, samo Bog.
ali u pravu si ti da su ljudi predubedjeni, imaju neki feler, ko ce ih znati sve
 
Питање је једноставно. Да ли сте некада од типа будисте постали муслиман или од хришћанина шинтоиста или било која трећа варијанта, нека међухришћанска рецимо? Ја рецимо нисам никад иако се може рећи да сам од атеисте (ако се тинејџерски атеизам може назвати правим атеизмом) постао православац али сам одрастао у православној породици и у православној средини. Како је дошло до те промјене ако вам се догодила? Да ли сматрате да сте учинили исправан потез?
Не.
 

Back
Top