Јесте ли икада промјенили вјерско опредијељење?

Maki!

Veoma poznat
Moderator
Poruka
13.601
Питање је једноставно. Да ли сте некада од типа будисте постали муслиман или од хришћанина шинтоиста или било која трећа варијанта, нека међухришћанска рецимо? Ја рецимо нисам никад иако се може рећи да сам од атеисте (ако се тинејџерски атеизам може назвати правим атеизмом) постао православац али сам одрастао у православној породици и у православној средини. Како је дошло до те промјене ако вам се догодила? Да ли сматрате да сте учинили исправан потез?
 
Moje versko opredeljenje se zove ''duhovni tragalac''. Tako bih mogla
sve to da strpam u isti koš. Imam neki problem da se identifikujem sa
nekom grupom. Bilo da se radi o politici, religiji ili bilo kakvim grupama.
Uvek nađem nešto što me ne čini baš idealnim parčetom puzle i što
bi me blokiralo. Kao da bih morala da se pravim da sam nešto što
nisam. Ili je to nedostatak predanosti, dicipline.. ko zna..
Tako sam ja krenula od pravoslavlja do pravoslavlja, preko Male Krsne.
 
Moje versko opredeljenje se zove ''duhovni tragalac''. Tako bih mogla
sve to da strpam u isti koš. Imam neki problem da se identifikujem sa
nekom grupom. Bilo da se radi o politici, religiji ili bilo kakvim grupama.
Uvek nađem nešto što me ne čini baš idealnim parčetom puzle i što
bi me blokiralo. Kao da bih morala da se pravim da sam nešto što
nisam. Ili je to nedostatak predanosti, dicipline.. ko zna..
Tako sam ja krenula od pravoslavlja do pravoslavlja, preko Male Krsne.
grupe su širok utaban put koji vodi u propast...uska staza kojim retki idu je individualna...za svakog različita... ne prođe naravno svaki individualista kroz vrata ali je u prednosti jer traga za istinom a ne za plemenom kome će da pripada i u svim stavovima mu se potčini oblačeći ruho druga člana koji ratuje protiv nečlanova
 
grupe su širok utaban put koji vodi u propast...uska staza kojim retki idu je individualna...za svakog različita... ne prođe naravno svaki individualista kroz vrata ali je u prednosti jer traga za istinom a ne za plemenom kome će da pripada i u svim stavovima mu se potčini oblačeći ruho druga člana koji ratuje protiv nečlanova
Nema salvacije do vlastite salvacije.
 
Pa recimo da sam kao klinja bio ateista pa me krajem srednje škole zainteresovala duhovnost i gutao sam sve živo na tu temu. Najviše me zainteresovao budizam i taoizam. Nemam neku striktnu religijsku odrednicu. Slično kao i Jasna, interesuje me sve, ali najviše praktikujem metode iz budizma i taoizma.
Slično je i kod mene u smislu da me nakon perioda ateizma zainteresovala duhovnost. Doduše negdje pred kraj osnovne škole.
 
Napiši recimo nešto što je najbitnije.
Šta je najbitnije? Najbitnije je da sam ja dobro. :lol:

Nešto što je ostavilo baš veliki utisak? Recimo knjižica ''Nauka o samospoznaji''
na koju sam naišla na sajmu knjiga sa nekih 18 godina. Meni je sve tu bilo
kristalno jasno. Ne znam ni ko je delio te knjižice.. valjda krišnovci..
Al sam toliko bila isprepadana pričama o sektama, da se nisam usudila tim
putem, nego sam rešila da se krstim i budem mirna.
I imala sam mir dok me ovde gospodin @Šakal nije namaltretirao sa SZ bogom
do te mere da sam u ateizam otišla. Ono, čist materijalizam. Ni u čaj od nane
više nisam verovala. :lol:
E onda sam jednom vraćajući se s posla svratila u knjižaru uzela neku
narandžastu knigu sa police ''Radost življenja''. Budistički monah sa Tibeta.
Može. I to je bila fantazija. Čitam, al mi ništa novo nije, nego kao da prepoznajem
nešto što sam odavno znala. Samo sam se obradovala što je neko to tako
uobličio i što ima još ljudi koji tako razmišljaju. Ali, kada sam potražila nešto
više o budizmu ipak me je više zainteresovao theravada budizam. I tu sam se
valjda najviše i zadržala..
I to je tek početak.. :lol: nastavak možda sutra..
 
Bila sam samo nikakav vernik, a onda i pro version vere u dogledno vreme. Nisam menjala veru u kojoj sam rođena, ali mi je vremenom postalo jasno mnogo oko moje deklarativne vere. Izgleda kao totalna promena.
Ovih dana je za ozbiljno pitao za mene pripadnik različite vere.. Svidela sam mu se izdaleka.
Ja njega očima još nisam videla, ali već mislim da to ne bi išlo dobro.
 
Bila sam samo nikakav vernik, a onda i pro version vere u dogledno vreme. Nisam menjala veru u kojoj sam rođena, ali mi je vremenom postalo jasno mnogo oko moje deklarativne vere. Izgleda kao totalna promena.
Ovih dana je za ozbiljno pitao za mene pripadnik različite vere.. Svidela sam mu se izdaleka.
Ja njega očima još nisam videla, ali već mislim da to ne bi išlo dobro.
Zasto ne bi islo dobro?
 
nikad nisam bio ateista....uvek sam imao svest da Bog postoji....Bog mi je bio važan ali mi religija nikad nije bila previše važna...čitao sam kao mali Treće oko jer su me interesovale neobične pojave....kršten sam kad sam bio u srednjoj školi ali ne zbog neke moje želje nego zato štoje moja mama mislila da bi trebalo da se krstim...posle sam bio formalni pravoslavac godinama bez mnogo interesovanja za religiju...

zainteresovao sam se za religiju kad su mi se izdešavale neke neobične stvari sa viđenjem demona...u to vreme iskušenja sam počeo da čitam pravoslavnu literaturu ali ne previše....s nekim stvarima sam se slagao sa nekim ne..nisam mislio da bi trebalo da sve prihvatam.....

nekoliko godina kasnije sam nabasao na forum i pročitao neki Arijanin post i rešio da smrsim konce JS sektašima (više ne mislim da su sektaši nego samo jedna od mnogih hrišćanskih denominacija) i učlanio se na forum i objavio svoju prvu temu koja je bila napad na JS....

onda sam ostao na forumu da pišem pokušavajući kroz pisanje i čitanje drugih da vidim šta je suština a šta samo forma, tradicija i običaj u hrišćanstvu....i eto još sam uvek u toj fazi da čitam, pišem i kritički preispitujem sve u šta ljudi veruju...za mene Bog je jedno a religije koji ljude slede nešto što je samo negde inspirisano Bogom a ne apsolutna istina o njemu...
 
Nisam. Rođen sam u pravoslavnoj sredini, kršten kao dete, odrastao kao pravoslavni hrišćanin. Iako je bilo nekih da kažem ,,skretanja“, ipak sam ostao Pravoslavan. Uvažavam druge religije, poštujem tuđa uverenja, ali Hrista se odreći neću., ostajem uz Njega i Njegovu Svetu Crkvu. U njoj je Sva Istina.
 
Питање је једноставно. Да ли сте некада од типа будисте постали муслиман или од хришћанина шинтоиста или било која трећа варијанта, нека међухришћанска рецимо? Ја рецимо нисам никад иако се може рећи да сам од атеисте (ако се тинејџерски атеизам може назвати правим атеизмом) постао православац али сам одрастао у православној породици и у православној средини. Како је дошло до те промјене ако вам се догодила? Да ли сматрате да сте учинили исправан потез?
Ja svaki dan više puta non stop 0-24h.
 
Питање је једноставно. Да ли сте некада од типа будисте постали муслиман или од хришћанина шинтоиста или било која трећа варијанта, нека међухришћанска рецимо? Ја рецимо нисам никад иако се може рећи да сам од атеисте (ако се тинејџерски атеизам може назвати правим атеизмом) постао православац али сам одрастао у православној породици и у православној средини. Како је дошло до те промјене ако вам се догодила? Да ли сматрате да сте учинили исправан потез?

Хм у нашем случају мислим да је то вера већ дугих предака који надлеђујемо као Индијанци бар ја тако то тумачим.
Задовољан сам тиме што је то православље због не дељења баш свих негативних ствари у прошлости што је обележило западни свет.

Не мислим да је ни једна религија непогрешива сасвим исправна и Богом дана као таква.
Међутим не сматрам да ћу у било којој верској групи или заједници наћи баш тотално преклапање војим личним убеђењима и веровањима зато мислим да је промена вере тотално залудан посао.
Промена идеологије , начина размишљања , промена себе даје веће резултате вероватно и веће потврде у вери.

Нисам уопште несрећан незадовољан што сам православац али верујем да нас Бог гледа по срцу и по делима не по опредељењима и цркви.

Мислим да из угла творца апсолутно наше категоризације и поделе су смешне тотално да њему нису битне.

На пример питање догме?
Позвао нас Бог на испит и биће просвећен онај који нсјбоље разуме његову природу!?

Иза свега видим надобудност и нарцисоидност људи ништа више.

Мислим да би испит прошао онај који бар 70-,80% разуме своју природу!

Божију природу ће разумети ко треба или не треба али то није наш задатак да се тиме бавимо много посла имамо око себе самих много озбиљног ситног свакодневног посла на коју нас он упућује а не да филозофирамо о природу Бога а не можемо разумети ни природу човека а не Бога!?
"Bетар иде где хоће и фијук његов чујеш одакле долази не знаш ни где иде"

Сад замислимо да се ни сам Исус није бавио природом Бога а ми требамо?!

Дакле иако праввославац додајем једну предност а има и много мањкавости али одлучих се за једну предност!
јудаизам и ислам се не баве догмом.

Сам Исус како ја разумем је био антидогмата и антиелитиста.
 

Back
Top