Јесте ли икада промјенили вјерско опредијељење?

Na tapetu su samo njegovi verski pogledi. Isto kao i tvoji. Ili moji, pa ja zbog toga ne smatram da sam ikome "na tapetu". A to i jeste smisao svih forumskih diskusija, po mom shvatanju.
Po meni je smisao prave diskusije...uhvatiti se u koštac lično sa njim pa mu Biblijom pokazati da nije u pravu...a ne pričati sa nekim drugim gde taj neko greši...
 
Po meni je smisao prave diskusije...uhvatiti se u koštac lično sa njim pa mu Biblijom pokazati da nije u pravu...a ne pričati sa nekim drugim gde taj neko greši...
Da, samo, pričali smo o savetu sveštenika koji je dobio, ako još nisi primetio. Dakle ako smo o nekome pričali iza leđa onda je to taj sveštenik i njegov savet, da li je bio dobar i da li je mogao dobiti bolji. Ništa i niko drugi.
 
Питање је једноставно. Да ли сте некада од типа будисте постали муслиман или од хришћанина шинтоиста или било која трећа варијанта, нека међухришћанска рецимо? Ја рецимо нисам никад иако се може рећи да сам од атеисте (ако се тинејџерски атеизам може назвати правим атеизмом) постао православац али сам одрастао у православној породици и у православној средини. Како је дошло до те промјене ако вам се догодила? Да ли сматрате да сте учинили исправан потез?
Jednostavno, procitas sve knjige i odlucis sta je ispravno. Ne mogu da razumijem ljude koji preuzimaju religiju od roditelja i ubjedjeni su da je to ispravno dok se nisu prvo sa svim ostalim upoznali.
 
Robivek je po meni ubo jednu stvar. Pravoslavni sveštenici mahom nisu osposobljeni da daju odgovore na teološke tvrdnje novopečenih američkih vjerskih zajednica jer nisu upoznati sa njihovom istorijom i učenjem i previše ih gledaju kao na sektaše kojima ne treba pridavati pažnju.
Sa ovim se parcijalno slazem - nazalost pomenutu oravoslavni sluzbenici zaista nisu osposobljeni da daju Biblijske odgovore na teoloske tvrdnje ostalih verskih zajednica ali ne zbog razloga kojeg si dao nego zbog nedovoljnog znanja iz Svetog Pisma.
Naime,moj je licni utisak da pomenuti sluzbenici perfektno poznaju pravoslavnu doktrinu i u vezi toga nemam nikakvih zamjera ali su nazalost nedovoljno upoznati sa Biblijom.
Inace,u principu je potpuno irelevantnan verski backroung bilo kog sagovornika kad te pita nesto iz Biblije - ako znas ti mu odmah kazes ali ako ne znas e onda nastaju problemi.

To nije dobro jer onda ispada da Pravoslavna Crkva nema odgovore na mnoga pitanja na koja te nove zajednice imaju.
Nazalost tako je i to nije odlika samo te nego i puuuno drugih verskih zajednica.
Zato ja i čitam dosta njihovog materijala kako bih se iznutra upoznao sa učenjem.
Ovo je dobro mada imam drugaciji stav u vezi motiva kojeg si dao...dakle citaj da bi se informisao o Bogu i o Hristovoj istini jer te stvari nikada ti nece naskoditi.
 
Poslednja izmena:
Bejah vernik pa htedoh uci malo dublje
I shvatih da religijska interpretacija boga njega predstavlja kao voajera koji je postavio coveku nemoguce i iskljucujuce uslove .
Svemoguce stvorenje svakako ne bi bilo tako sitnicavo prema proizvodu koji je napravljen sa toliko mana.
I videh da je ovaj svet tako surov da ga dobar intelekt svakako ne bi napravio takvim
A losem bi dosadio pa bi otisao dalje
i tako dodjoh do toga da boga nema, da smo samo proizvod hemije i fizike, slucajnost koja se desila.
 
Jednostavno, procitas sve knjige i odlucis sta je ispravno. Ne mogu da razumijem ljude koji preuzimaju religiju od roditelja i ubjedjeni su da je to ispravno dok se nisu prvo sa svim ostalim upoznali.
Bravo...jednostavno moras procitati sve ili bar koliko mozes i tek onda odluciti sta tebe pokrece, sta ti najbolje odgovara...tako sam i sam pronasao vjeru koja meni treba i mene ispunjava.
 
Sa ovim se parcijalno slazem - nazalost pomenutu oravoslavni sluzbenici zaista nisu osposobljeni da daju Biblijske odgovore na teoloske tvrdnje ostalih verskih zajednica ali ne zbog razloga kojeg si dao nego zbog nedovoljnog znanja iz Svetog Pisma.
Potpuno je irelevantnan verski backroung bilo kog sagovornika kad te pita nesto iz Biblije - ako znas ti mu odmah kazes ali ako ne znas e onda nastaju problemi.



Nazalost tako je i to nije odlika samo te nego i puuuno drugih verskih zajednica.

Ovo je dobro mada imam drugaciji stav u vezi motiva kojeg si dao...dakle citaj da bi se informisao o Bogu i o Hristovoj istini jer te stvari nikada ti nece naskoditi.
Ako prica treba da se razlikuje u zavisnosti od okolnosti - prica nije tacna

*Pravoslavni sveštenici mahom nisu osposobljeni da daju odgovore na teološke tvrdnje novopečenih američkih vjerskih zajednica jer nisu upoznati sa njihovom istorijom i učenjem*

A ako je prilagodjavas i guras - znas da je laz, nisi vernik.
 
Bejah vernik pa htedoh uci malo dublje
I,jesi li zaista usao dublje ili si mozfda samo povrsno preleteo preko nekih teoloskih doktrina ?
I shvatih da religijska interpretacija boga njega predstavlja kao voajera koji je postavio coveku nemoguce i iskljucujuce uslove .
Svemoguce stvorenje svakako ne bi bilo tako sitnicavo prema proizvodu koji je napravljen sa toliko mana.
Kao pro trebas rascistiti dali je zaista rec o falicnim proizvodu ili se mozda radi o koriscenje proizvoda van garantnih uslova !
...tek onda mozes preci na sledeci nivo istrazivanja.
I videh da je ovaj svet tako surov da ga dobar intelekt svakako ne bi napravio takvim
A losem bi dosadio pa bi otisao dalje
Hmmm,parcijalno se slazem - Stvoritelj ii kako si naveo "dobar intelekt"zaista nije stvorio ovaj svet onakav kakav danas jeste s tim sto se namece pitanje ko je taj koji je upropastio ovaj svet u tolikoj meri da ljudi danas ponekad postravljaju pitanju pout ovih tvojih.!?
i tako dodjoh do toga da boga nema, da smo samo proizvod hemije i fizike, slucajnost koja se desila.
Uz svo duzno postovanje,smatram da si lakovjerno dosaso do nekog stanovista bez dubljeg istrazivanja.
Predlazem da i dalje razmilsjas u vezi ove materije i da uvek pitas ako ti nesto nije dovoljno jasno...
 
Bogme, vidiš kako cicolino odmah detektuje provokaciju i naroguši se? Da je kod njega otišao na intervju, naš novinar, pitanje da li ne bi dobio po labrnji? Pa posle reci da nije dobio dobru smernicu od sveštenika...
...eks novinar,moralo se brate nesto sljakati dok se studiralo "ciscenje gramafona"...
...neki su se mozda snalazili u onu mama-tata varijantu ali kod mene je to malo teze islo stoga sam nekako funkcionisao svoji dodatnim radom.
 
Poslednja izmena:
Ok.
Možda sam ja pogrešio...tu je Robi pa nek proceni...
Ne nisi pogresio , dao si realne primedbe ali mislim da i oni nisu pogresili..privukli im paznju neki detalji u mom iskustvu i nakon toga se razvezala diskusija...
...inace naviko sam ja da visim na tapetu,nista strasno,vise im cak i ne zameram nego se pokusavam uklopiti u taj ambijenat.. :D
 
Ne nisi pogresio , dao si realne primedbe ali mislim da i oni nisu pogresili..privukli im paznju neki detalji u mom iskustvu i nakon toga se razvezala diskusija...
...inace naviko sam ja da visim na tapetu,nista strasno,vise im cak i ne zameram nego se pokusavam uklopiti u taj ambijenat.. :D
Vole oni tako malo da bocnu.
Neka ih, svako svoj posao radi...
 
Како је дошло до те промјене ако вам се догодила? Да ли сматрате да сте учинили исправан потез?

pre bih rekao da sam doživeo prevrat ali ne odjednom nego imalo je to svoj proces razmišljanja, povezivanja, prihvatanja i odbacivanja

naravno...to mi je naispravniji misaoni čin i delo ali dug je put iz guz'ce u tintaru...na žalost...
 

Back
Top