Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mihajlo K.Pupin,rodjen 4.10.1858 god.u Idvoru,Banat, umro 1935 u Njujorku,cincarsko poreklo vodi po majci Olimpijadi (Pijadi) i babi Pupi iz Vevcana,Makedonija.Otac Konstantin,Kosta,umro 1873....Pa naravno da se koreni gledaju ko ti je bio otac,baba ili deda,mislim,koje nacionalnosti ili etnicke grupe su bili,bez obzira gde su se rodili ,ziveli ili se osecaju.Ako neko ima roditelje ili babu,dedu koji su Srbi pa naravno da je i on Srbin,bez obzira sto zivi u Madjarskoj,Rumuniji ili Nemackoj...
 
Glupo je smatrati coveka pripadniokm nekog naroda samo zato sto mu je neki neodredjeni predak imao mozda neke veze sa tim narodom. Kada bi mogli dovoljno duboko da kopamo ko zna koji bi se sve narodi pominjali u genealogijama ovih ljudi o kojima govorite. U svakom slucaju, vecina predaka su im bili Srbi, oni su sebe smatrali Srbima, i shta sad tu ima da ne bude jasno???
------------------
Pa kako glupo,ako ti je otac bio Grk i ti si Grk,nisi valjda Norvezanin???
 
Jovan P.Jovanovic Zmaj,rodjen 24.novembra 1833.u Novom Sadu,umro 1904 u Sremskoj Kamenici.Lekar,pesnik,prevodilac,pripovedac.Zmajev deda,Cincarin,Konstantin,doselio se u 18. veku iz makedonskih krajeva u Novi Sad.Trgujuci zitom i stokom obogatio se pa je sinu Jovanu ostavio testament na grckom jeziku.....
 
Tema je> Ima li Cincara na internetu ???< pa mi koji smo Cincari se javljamo,ne da bi bili pametniji nego da se druzimo,upoznajemo nase korene,mozda i naucimo jezik nasih predaka jer mislimo da je to za nas vazno....

Slažem se sa vama. Ne vidim zašto bi nekom smetalo što je neko bio cincarskog porekla.
Kako Hrvatima, ili Bošnjacima ne smeta što su Andrić i Selimović, hrvatskog odnosno muslimanskog porekla, respektivno, a oboje su bili srpski pisci.
 
Koga zanima da sluša cincarski radio ili da gleda emisije na cincarskom, za to je pravo mesto sledeći sajt
www.radiomakedonia.lx.ro
Takođe preporučujem sledeći sajt na grčkom jeziku
www.vlach.gr
Na ovom poslednjem sajtu ima puno zanimljivog snimljenog materijala.
Pa zatim sajt moga sela :razz:
www.kleisoura.gr

Što se tiče muzike koga zanima mogu da mu narežem CD. Ali ne znam koju vrstu muzike ko voli. Pop, rep, etno, rok ili narodnjake::):)
 
Ne vredi vam pricati.... Ako mislite da ste nesto pametniji zbog toga samo napred :)

Мени се чини да ти не разумеш неке ствари. Бркаш делимично порекло са националношћу. Теби је неко 100% Цинцарин ако му је само баба по мајци Цинцарка, или далеког цинцарског порекла, без обзира на то шта му је био отац, и шта он сам о себи мислио.

Pa kako glupo,ako ti je otac bio Grk i ti si Grk,nisi valjda Norvezanin???

Тотално небитно. Већ сам ти навео пример Шандора Петефија који је по рођењу православни Србин Александар Петровић, а ипак није Србин, него је Мађар.
 
Nu ńji ti arîdi feată ńjică s’ nu γinu la noi.
La noi ari baltă mari śhi nu va s’ pots’ ta s’ trets’.
Pescu mari va ńji mi facu śhi baltă va u trecu śhi io la voi va yinu.
Nu ńji ti arîdi feată ńjică s’ nu γinu la noi.
La noi ari munti analtu śhi nu va s’ pots’ ta s’ trets’.
Pitruńjicli va ńji mi facu śhi muntili va ĺi trecu śhi io la voi va yinu.
Nu ńji ti arîdi feată ńjică s’ nu γinu la noi.
La noi ari gîrdu analtu śhi nu va s’ pots’ ta s’ trets’.
Puilû va n’ mi facu śhi va s’ arăsboru śhi io la voi va yinu.
Nu ńji ti arîdi feată ńjică s’ nu γinu la noi.
La noi ari soacră arauă śhi nu va s’ pots’ ta s’ trets’.
Soacră arauă śhi noara bună doauli va s’ tritsem’ śi io la voi va yinu.

Ovo je moja omiljena pesma. Cista romantika.
Jel ima neko tekstove ratničkih pesama. Kao na pr.
Tu patrudzatsi di hoari noi foc bagam - Četrdeset sela smo zapalili
 
Ne znam odakle da pocnem.
Ne znam dobro srpski ali malo cu da se potrudim.
Mi cincari smo doshli sa Marsa..i sada na Balkanu smo Nevidljiv narod.
Znamo mi dobro ko smo i shta smo ali sadashnji bogovi nedaju nam da odrzimo nash jezik i kulturu.
shto se tice muzike mozda sam jedini na svetu koji ima veliku kolekciju kaseta, LP, cd, DVd sa nashom muzikom.

Posle svakog rata pobednici pishu istorriju.
Sve ovo shto se danash dogadja sa nama je produzetak sistema okupacije koji je pocela otomanska Imperija.

I danas smo u vrsti retkih zivotinja..Mozda ce nam WWF pomoci da opstanemo

Pozdrav svima i hvala za ovaj forum
 
Čim neko progovori nešto o sebi odmah bude optužen da mnogo pametuje ili se hvali, što je glupo. Cincari su pravi primer za ljude koji su radili i rade za dobrobit sredine u kojoj žive a pritom ne prave mnogo buke oko svega toga.Oni su upravo skrivajući svoj identitet i sami doprineli tome da im deca ne govore i ne razumeju jezik svojih roditelja. Postojanje interneta danas daje šansu mladima da stupe u kontakt, druže se i porade na tome da jezik i kultura jednog naroda ne nestane zauvek.
Ljudi uvek imaju rezervu prema onome što je drugačije i što ne poznaju ali ja lično smatram da je bogatstvo upravo u različitosti!
Pozdrav svim forumašima!
 
Ne znam odakle da pocnem.
Ne znam dobro srpski ali malo cu da se potrudim.
Mi cincari smo doshli sa Marsa..i sada na Balkanu smo Nevidljiv narod.
Znamo mi dobro ko smo i shta smo ali sadashnji bogovi nedaju nam da odrzimo nash jezik i kulturu.
shto se tice muzike mozda sam jedini na svetu koji ima veliku kolekciju kaseta, LP, cd, DVd sa nashom muzikom.

Posle svakog rata pobednici pishu istorriju.
Sve ovo shto se danash dogadja sa nama je produzetak sistema okupacije koji je pocela otomanska Imperija.

I danas smo u vrsti retkih zivotinja..Mozda ce nam WWF pomoci da opstanemo

Pozdrav svima i hvala za ovaj forum

ех видиш ли шта нама србима данас раде, изгледа оно што су вама давно почели,
 
Cincari su najdalje otisli do Zakopana u Poljskoj gde imaju ista prezimena kao i u Makedoniji.I tamo su bogatiji i sposobniji od Poljaka.Na primer,najbolji majstori za violine u Evropi posle starih Italijana su upravo Cincari iz Zakopana ! A dosta ih zivi i u Konstanci,oko 100.000....
 
Ima itekako. Ja sam cincarka po dedi, moji su poreklom iz Pisodera kod Florine u Grckoj. Postoji mogucnost da su mi i bakini poreklom Cincari, ali nisu dovoljno istrazili svoje poreklo da bi to potvrdili. Velika mi je zelja da naucim cincarski jezik kao i mnogima na ovom forumu. Ko god ima neku knjigu ili udzbenik koji bi mi pomogao da naucim jezik moze da mi se javi na ivana_steric@yahoo.com
 
poznati cincari kod nas bili su alkibijad nusa, (poznatiji kao branislav nusic), stojan novakovic (krsteno ime bilo mu je konstantin, pa ga je preveo na srpski), vladan djordevic, jovan jovanovic zmaj...
vise o cincarima imate u knjizi d.popovica "o cincarima" (pre koju godinu izaslo reprint izdanje i jos uvek moze da se nadje u knjizarama).
nisu ostavili pisane spomenike, nema dakle knjizevnosti, ali zna se da je moskopolje u 18.veku bilo veoma razvijen i bogat grad, daleko ispred soluna i mnogih drugih naselja na balkanu. grci ih svojataju kao svoje, ali jezik svedoci da je u pitanju ipak autohton narod, verovatno romanskog porekla.
poznati trgovci, veoma pokretljivi po poluostrvu i skloni brzoj asimilaciji, sto je jedan od uzroka njihovog "nestanka", zapravo doslo je do utapanja u narod sa kojim su ziveli (grci, albanci, bugari, srbi....)

draga Luana, vidim da dosta o Cincarima znate, pa me tim pre cudi sto kazete da nemaju knjizevnost itd...Imamo bogato knjizevno stvaralastvo ( i savremeno, posebno poeziju) medjutim pitanje sto zivimo u nekoliko balkanskih zemalja ( a sada , prakticno i po celom svetu) distribucija te literature nije uvek laka. Ali, zelim da vam kazem da to nije narod bez svoje kulturne i knjizevne bastine, jezik se i danas neguje, u Makedoniji( gde su Cincari priznati po ustavu kao nacionalna manjina) imaju svoje skole ( u primarnom obrazovanju o trosku drzave), fakultativni kursevi za odrasle, a uskoro ce se na Filoloskom fakultetu u Skoplju biti otvorena i katedra za aromanski jezik). Postoje redovne emisije na dr\avnoj TV ( 3 puta nedeljno), vlaska redakcija pri Radiu sa svakodnevnim emisijama, bogata iydavacka delatnost ( cak je i Biblija prevedena na aromanskom ( cincarskom,,,,), tako da nismo poznati samo po tzv. trgovackom talentu...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top