Quantcast

Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

stnco

Elita
Poruka
16.704
Cao, treba mi pomoc oko sledeceg zadatka jer ga neznam rijesit: Elisa drona ima promer 13,4 cm i načini 2300 okr/min. Koliko iznosi period jedne točke na rubu elise?Koliko iznosi obodna brzina?
Kao što vidiš nisam baš bio brz, ali bolje ikad nego niad.
Kada 2300 okr/min pretvoriš u okr/sec dobićeš frekvenciju. Period je recipročna vrednost frekvencije. Obodna brzina se dobija kada se ugaona brzina, izražena u rad/sec pomnoži poluprečnikom izraženom u metrima..

stnco

Elita
Poruka
16.704
Cao, treba mi pomoc oko sledeceg zadatka jer ga neznam rijesit: Elisa drona ima promer 13,4 cm i načini 2300 okr/min. Koliko iznosi period jedne točke na rubu elise?Koliko iznosi obodna brzina?
Kada 2300okr/min pretvoriš u okr/s dobićeš frekvenciju. Period je recipročna vrednost frekvencije.
Kada okr/min pretvoriš u rad/s (okr=2 pi radijana) i pomnožiš sa poluprečnikom izraženim u metrima dobićeš obodnu bruinu u m/s

stnco

Elita
Poruka
16.704

Ninaaa99

Početnik
Poruka
1
Cao, molim vas za odgovor na jedno pitanje, rešenje znam. Zvučni izvor malih dimenzija (tačkasti) postavljen u sredinu ispunjenu vazduhom emituje zvučne talase konstantne srednje snage. Na rastojanju r1=1m izmerena je jačina zvuka B1=60dB. Kolika je jačina zvuka na rastojanju r2=100m, ako je koeficijent slabljenja intenziteta zvuka u vazduhu usled apsorpcije m=0.02 1/m. Ja sam na ispitu koristila formulu I=A^2*f^2*e^(-m*r)/(r^2)
A oni su koristili I=P*e^(-m*r)/(r^2*4*pi).
Svakako se dobije isto rešenje jer se pokrati sve, ostane samo
e^(-m*r)/(r^2) u razlomku, ali mene interesuje da li će mi priznati zadatak zbog početne formule. Hvala unapred

ccaterpillar

Buduća legenda
Poruka
48.835
Da li može pomoć oko zadatka?
U kalemu koeficijenta samoindukcije 50mH protice struja jacine 5A.Kolika kolicina naelektrisanja se indukuje u kalemu pri njegovom iskljucenju ako mu je duzina 100cm?Kalem je napravljen od bakarne zice precnika 0,6mm i specificnog otpora 1,7*10^-8 om metara.
Нађи отпор према датим подацима, онда нађи напон на крајевима калема, онда и количину електрицитета, имаш дато L