Quantcast

Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.719
🙃 Мало сам нагађао:

P = A/t = F*s/t = F*v = m*a*v
P/m = a*v = (g+a')*v = g*v + a'*v
P/m - g*v = v *a'
P/m - g*v = v * dv/dt
(P/m - g*v ) dt = v*dv

ако интегралимо у границама
t : 0 -> tx
v : 0 -> 1/2 m/s

(P/m - g*v ) tx = v^2/2
(P/m - g*v ) tx = v^2 * 1/2
(P/m - g*v ) tx = (1/2)^2 * 1/2
(P/m - g*v ) tx= 1/4 * 1/2
(P/m - g*v ) tx = 1/8
(120/20 - 10*0,5 ) tx = 1/8
(6 - 5 ) tx = 1/8
tx = 1/8 sec
Lukavo si 'g' udružio sa ubrzanjem. ALI: Integralio si, ali ti 'v' na levoj strani ostala konstanta?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.719
Сличан случај и овде. А не знам ни где ми је збирка из физике 😔
?? Ovo je već prešlo u Višu matematiku! Možda bi se već i Demidovič zamislio nad ovim zadatkom! :super: Usput, što ti je godina proizvodnje zeznuta stvar! Nekada sam takve zadatke vrtio oko malog prsta! :zcepanje:

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.719
Ax, све време рачунам да је v=0,5 а уствaри није константно, онда овако:

P/m = g*v + a'*v
P/m = g*y' + y'' * y'
Mislim da si i ovde nešto zeznuo? Nego, šteta što to nismo već rešili, imam i dodatak zadatku:
Po kojoj funkciji će se menjati ubrzanje i brzina tereta prilikom ubrzanja? :super:

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
5.375
Mislim da si i ovde nešto zeznuo? Nego, šteta što to nismo već rešili, imam i dodatak zadatku:
Po kojoj funkciji će se menjati ubrzanje i brzina tereta prilikom ubrzanja? :super:
Па то ваљда покушавамо да пронађемо?

y је пут
y' је брзина
y'' је убрзање

Ма има нека јефтина фора за ово. Није да сам држао у малом прсту, али сам знао ово да решавам :) У прошлом веку, додуше.

mmx23

Početnik
Poruka
5
1.Kada na oprugu deluje sila od 3N ona se istegne za 2cm.Ako znamo da je istezanje opruge srazmerno sili, koliko se istegne opruga ako se na nju deluje silom od 9N?
2.Automobil se kreće brzinom 15m/s prilazi semaforu i naglo koči.Intenzitetubrzanja pri kočenju je 1,5m/s2.Posle koliko sekundi od početka kočenja će se zaustaviti?
Moram da proverim još ova dva zadatka.Da li može neko da mi pomogne.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.719
1.Kada na oprugu deluje sila od 3N ona se istegne za 2cm.Ako znamo da je istezanje opruge srazmerno sili, koliko se istegne opruga ako se na nju deluje silom od 9N?
2.Automobil se kreće brzinom 15m/s prilazi semaforu i naglo koči.Intenzitetubrzanja pri kočenju je 1,5m/s2.Posle koliko sekundi od početka kočenja će se zaustaviti?
Moram da proverim još ova dva zadatka.Da li može neko da mi pomogne.
2. Dobar si! Već sam počeo da razmišljam o diferencijalnim jednačinama, a onda mi sinulo: Ako svake sekunde gubi na brzini 1,5 m/s, onda će mu trebati 10 sekundi da se zaustavi! :super:

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.719
Čudi me da ovaj Forumaš postavlja ovako proste zadatke, ali ebiga, ti si trebao da mu ponudiš formule, jer se tako rešavaju zadaci.
Drugi zadatak baš i nije bio tako prost. Osim toga, nije bitno da neko preko formule reši zadatak, nego da ga i shvati! Za prvi zadatak, ako malo mućneš glavom, sam nađeš formulu! :super:

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
5.375
Čudi me da ovaj Forumaš postavlja ovako proste zadatke, ali ebiga, ti si trebao da mu ponudiš formule, jer se tako rešavaju zadaci.
Управо је лакоћа задатка који он не уме да реши показатељ да њему ни мерне јединице нису јасне.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.