Quantcast

Dobijanje radne/boravišne vize u Nemačkoj

Floyd_SS

Početnik
Poruka
11
Do 3 mescea dobijas termin i predajes papirologiju,meill za termin ce ti stici otprilike 7 dana pre termina sa njegovim datumom odrzavanja i ti ces da potvrdis da dolazis na termin,posle toga cekas da ti jave telefonom jeli viza odobrena,to cekanje moze potrajati u proseku od 7 dana do mesec sto se tice plave karte.
Da li postoji nacin da se ikako ubrza dobijanje termina? Meni u ugovoru pise da od 1.10. treba da pocnem da radim, a prosle nedelje sam prosao "prijavu" za termin… pa ako cekam 3 meseca samo da predam papire, bojim se da onda vise necu ni imati posao za koji sam potpisao ugovor.

agm_hf

Početnik
Poruka
4
IT, tačnije software dev. Ispunjavam uslove za Plavu kartu, dobio sam i Vorabzustimmung. Slažem se za prethodni komentar, ovde se baš širi dosta neosnovanog pesimizma. Novi zakon jasno olakšava zapošljavanje srednjoškolaca i nigde ne piše da se sve i jedna diploma mora priznati (zna se šta su regulisana a šta neregulisana zanimanja i taj deo se nije menjao). Novi zakon ne nosi nikakve olakšice jedino za neškolovan kadar što je, ako ćemo biti iskreni, sasvim logično.

bokivs

Zainteresovan član
Poruka
130
Da li postoji nacin da se ikako ubrza dobijanje termina? Meni u ugovoru pise da od 1.10. treba da pocnem da radim, a prosle nedelje sam prosao "prijavu" za termin… pa ako cekam 3 meseca samo da predam papire, bojim se da onda vise necu ni imati posao za koji sam potpisao ugovor.
Ne postoji, veruj mi, probano na sve nacine. Mozes samo da cekas. Isto bilo i kod mene ali me nisu otkacili srecom. al imao sam zestoko puno srece.

tomas1982

Zainteresovan član
Poruka
255
Ne nepostoji ni jedan nacin da se ubrza termin,obijasniti situaciju poslodavcu mozda termin i bude mnogo pre za plavu kartu sve zavisi,cekanje do 3 meseca nije nista u odnosu koliko drugi noksovi cekaju.

Heuston

Obećava
Poruka
84
IT, tačnije software dev. Ispunjavam uslove za Plavu kartu, dobio sam i Vorabzustimmung. Slažem se za prethodni komentar, ovde se baš širi dosta neosnovanog pesimizma. Novi zakon jasno olakšava zapošljavanje srednjoškolaca i nigde ne piše da se sve i jedna diploma mora priznati (zna se šta su regulisana a šta neregulisana zanimanja i taj deo se nije menjao). Novi zakon ne nosi nikakve olakšice jedino za neškolovan kadar što je, ako ćemo biti iskreni, sasvim logično.
Imas novi zakon koji je jasno izaso na sajtu Nemacke vlade i ocekuje se uskoro i ambasda da ga postavi na svoj sajt.U njemu pise jasno otidji i procijtaj, od 01.03.2020 za sve treba nivo jezika b1,takodje jasno pise da svako mora svoju diplomu nostrifikovati u Nemackoj i tek onda konkurisati za vizu,ne moze biti olaksanje za osobe preko 45 godina minimum 3685 bruto to je fakticki nedostizno za vecinu njih,i kad uzmes sad u obzir da nam je celi svet sad konkurencija tj.do sad smo samo mi bili privilegovani a od 01.03 2020 imamo na milione njih sirom sveta koji su dobili ista prava kao i mi i hoce da konkurisu za te poslove,i u opste ne vidim gde je u svemu tome olaksanje za nas.

agm_hf

Početnik
Poruka
4
Imas novi zakon koji je jasno izaso na sajtu Nemacke vlade i ocekuje se uskoro i ambasda da ga postavi na svoj sajt.U njemu pise jasno otidji i procijtaj, od 01.03.2020 za sve treba nivo jezika b1,takodje jasno pise da svako mora svoju diplomu nostrifikovati u Nemackoj i tek onda konkurisati za vizu,ne moze biti olaksanje za osobe preko 45 godina minimum 3685 bruto to je fakticki nedostizno za vecinu njih,i kad uzmes sad u obzir da nam je celi svet sad konkurencija tj.do sad smo samo mi bili privilegovani a od 01.03 2020 imamo na milione njih sirom sveta koji su dobili ista prava kao i mi i hoce da konkurisu za te poslove,i u opste ne vidim gde je u svemu tome olaksanje za nas.
Skilled Immigration Act, nigde se ne traži B1 osim za slučaj kada dolaziš u Nemačku na pola godine da tražiš posao (čak B2 u tom slučaju). Mislim da kod nas postoji dosta zabune oko toga šta je priznata diploma. Priznata diploma je svaka koju izdaje takoreći priznata institucija. To pravilo je do sada važilo za univerzitetske i fakultetske diplome (spisak priznatih institucija/diploma se može naći na anabin.de) i ideja je da se isto primenjuje i na srednje škole plus što ukidaju priority check dakle neće više morati proveravati da li to radno mesto može popuniti neko iz Nemačke. Ako ti je diplomu izdao Pera i Sinovi d.o.o. iz Gornjeg Milanovca kojeg nema nigde na spisku priznatih institucija, da, tražiće službeno priznanje odnosno tražiće se ekvivalent nekom kursu/školi u Nemačkoj, dobićeš sertifikat potvrde i sve ćeš to lepo platiti.
Pritom, jel zaista mislite da je moguće porediti naše diplome 1 na 1 sa nemačkim sistemom? Razlike su ogromne, počevši od dualnog obrazovanja pa nadalje. Gledajući tako nijedna diploma ne samo srpska nego bilo čija neće biti priznata i čisto sumnjam da bi neko donosio zakon samo da oteža dovlačenje kvalifikovane radne snage ili da ljudima oteža život, nije to Srbija. Ovakvi zakoni su uglavnom uvek apstraktni i onda kako se spuštaju na niže institucije tako se počinju primenjivati na malo jasnije načine. Slažem se da je ljudima preko 45 otežano po pitanju plate, ako je to tačan iznos.

Heuston

Obećava
Poruka
84
Skilled Immigration Act, nigde se ne traži B1 osim za slučaj kada dolaziš u Nemačku na pola godine da tražiš posao (čak B2 u tom slučaju). Mislim da kod nas postoji dosta zabune oko toga šta je priznata diploma. Priznata diploma je svaka koju izdaje takoreći priznata institucija. To pravilo je do sada važilo za univerzitetske i fakultetske diplome (spisak priznatih institucija/diploma se može naći na anabin.de) i ideja je da se isto primenjuje i na srednje škole plus što ukidaju priority check dakle neće više morati proveravati da li to radno mesto može popuniti neko iz Nemačke. Ako ti je diplomu izdao Pera i Sinovi d.o.o. iz Gornjeg Milanovca kojeg nema nigde na spisku priznatih institucija, da, tražiće službeno priznanje odnosno tražiće se ekvivalent nekom kursu/školi u Nemačkoj, dobićeš sertifikat potvrde i sve ćeš to lepo platiti.
Pritom, jel zaista mislite da je moguće porediti naše diplome 1 na 1 sa nemačkim sistemom? Razlike su ogromne, počevši od dualnog obrazovanja pa nadalje. Gledajući tako nijedna diploma ne samo srpska nego bilo čija neće biti priznata i čisto sumnjam da bi neko donosio zakon samo da oteža dovlačenje kvalifikovane radne snage ili da ljudima oteža život, nije to Srbija. Ovakvi zakoni su uglavnom uvek apstraktni i onda kako se spuštaju na niže institucije tako se počinju primenjivati na malo jasnije načine. Slažem se da je ljudima preko 45 otežano po pitanju plate, ako je to tačan iznos.
To ti sto pricas se odnosi na danasnje stanje trenutnu sijtuaciju i to sve stoji.Medjutim ti da si otisao na zvanicni sajt Bundestaga i procitao taj zakon koji su oni izbacili i ozvanicili na svom sajtu ne bih postavio to pitanje da li je tacan iznos za osobe iznad 45 godina 3685 bruti naravno da je tacno jer to tamo pise,sto znaci da nisi ni procitao,uslov b1 je obavezan za sva zanimanja a za neka i b2 za aplikaciju vize to jasno pise,a ne kao do sada polagacu kad stignem gore to vise ne daju po tim zakonom,svako mora obaviti nostifikaciju svoje diplome u Republici Nemackoj za zanimanje koje ide raditi takodje jasno pise,ko zeli vizu za trazenje posla mora priloziti certifikat jezika b1 i doviljno sredstava za zivot na racunu za to vreme.Ja ovo nista nisam izmislio nego sam lepo otisao na sajt vlade i procitao ozvanicen novi zakon koji starta od 01.03.2020,to je sve clan tomas na predhodnoj stranici preveo i postavio.

dadoda

Obećava
Poruka
84
NOVI ZAKON JE OZVANICEN NA SAJTU BUNDESTAGA NEMACKE VLADE,STARTUJE OD 01.03.2020.PRAVILA SU SLEDECA DA BI SE APLICIRALO ZA VIZU PO TOM ZAKONU,OSNOVNE ODREDBE NOVOG ZAKONA :

1.U Nemačku od 01.03.2020 po novom zakonu može da ode drzavljanin bilo koje zemlje u svetu ako je kvalifikovan radnik tj.ako za to zanimanje sto ide da radi poseduje odgovarajucu diplomu nostrifikovanu i priznatu u Republici Nemackoj.

2.Poznavanje,certifikat jezika na nivou B1 je minimum a za neka zanimanja i B2 da bi se moglo aplicirati za vizu.

3.Osobe iznad 45 godina moraju imati minimum 3685 eura bruto platu da bih mogle aplicirati za vizu.

4.Viza za trazenje posla-potreban certifikat jezika B1 i dovoljno racuna u banci da se mozete za to vreme izdrzavati.

Nekvalifikovana radna snaga ne moze aplicirati za vizu po ovom zakonu tj.noks 1-2 po ovom zakonu ne postoji.
Termini i vize ce se resavati mnogo brze nego do sada,tako bar stoji napisano u jednom delu ovog zakona.

Sve ovo preuzeto sa zvanicnog sajta Nemacke vlade Bundestaga!!!
Ali pazi sad sa tim zakonom kad krenu da apilciraju velike nacije Kinezi,Rusi i ostali,pa Turci koji imaju najacu dijasporu gore,a do sad upste nisu mogli,trziste rade ima vrlo brzo da se popuni,jer sto reko jedan nemacki politicar do sad ste samo vi Balkanci bili privilogivani od zemalja van Eu i to vise ne moze sad imate i ostale zemlje svi u jedan paket.

ZHG

Zainteresovan član
Poruka
253
Nisam mogao da dobijem kad sam aplicirao dva dana posle tebe :) 19.02.
Ali evo me u Nemackoj, naravno ne sredjuje se viza ovde nego gazda Svaba pokusava na sve nacine da mi makar nesto sredi, prijavice me na neku doobuku, ima ta rupa u zakonu, to mu dodje kao neko skolovanje i ne ceka se viza. A posle ce videti da me ubaci preko neke strane firme da radim za njega... uglavnom kaze on - dolaze mi svakakvi iz celog sveta i svima mogu da radim vize osim vama Srbima, slao mail i Angeli ali sve dzabe, naravno.
Pa i ja sam trnutno u Nemačkoj...
A da, pooz drug🤗🍀
Pa nemam pojma šta da kažem... Da li ćemo uopšte dobiti vizu reg. Preko amb.? Do n. God.? Da li.. Mislim znam da i ti ne znaš, ali ono.... Pitam da li se uopšte nadati.. Pozz i svako dobro🍀👍piši kad me vidiš... Ili ako imaš mejl pošalji ili fb? Ok?

sone1992

Obećava
Poruka
77
Ali pazi sad sa tim zakonom kad krenu da apilciraju velike nacije Kinezi,Rusi i ostali,pa Turci koji imaju najacu dijasporu gore,a do sad upste nisu mogli,trziste rade ima vrlo brzo da se popuni,jer sto reko jedan nemacki politicar do sad ste samo vi Balkanci bili privilogivani od zemalja van Eu i to vise ne moze sad imate i ostale zemlje svi u jedan paket.
[/QUOTEbrze ce se obradjivati vize po novom ili po starom zakonu, posto je ionako katastrofa sa terminima.

dadoda

Obećava
Poruka
84
Da li ce se brze obradjivati vize po novom ko aplicira samo ili ce mozda i sadasnje termine ubrzati malo
Po novom ces prijatelju termini i vizu dobiti za 7 dana ako imas svu papirologiju spremnu,jeli vidis ti kakva su pravila oni nama uveli,evo na primer jeli imas ti tu papirologiju spremnu po novom da bi aplicirao,ja iskreno nemam ni jezik b1 polozen nisti sam poslo diplomu na priznanje,zato moli boga da ovaj sadasnji zakon ostane do kraja 2020 pa da svi po njemu odemo ma kad stigli na taj termin svejedno.

dadoda

Obećava
Poruka
84
Pa dobro, podrazumeva se da svi trebaju imati neko znaje jezika, ne ide da hoces da zivis tamo a ne znas osnovne stvari
Evo ja vec zavrsavam na goehteu komplet a2,odmah se prebacujem na b1,saljem iduci mesec diplomu na priznanje,onda mi ne moze niko nista,do kraja godine sam sto posto spreman i palim sto pre je moguce obadva zakona ce mi odgovarati,dok nam Nemci nisu spustili rampu.

hurmasicabaklava

Početnik
Poruka
7
Upravo to,ali pazi do sad smo samo mi tj.zemlje Zapadnog Balkana imali najbolje uslove za dolazk u Nemacku izuzimajuci zemlje Eu,sad od 01.03.2020 Nemci otvaraju vrata celom svetu to su bukvalno milijarde ljudii,konkurencija ce biti ogromna,tako da ce sa vremenom kako se trziste rada bude popunjavalo uvoditi i nove mere i prepreke do konacnog zatvaranja kapije.
Gdje ti piše da otvara njemačka vrata čitavom svijetu? Milijarde ljudi? Zatvaranje kapija? Previše dramiš. Prvo što će novi zakon donijeti jeste to da ćemo biti ravnopravni (zemlje Zapadnog Balkana) kao i članice EU zemalja što se tiče
Ma daj bolan kakvi kinezi ne znam uopste kako sirite takve dezinformacije.
Kao prvo Njemačka je uvijek primala i primat će radnike koji hoće da rade.Balkanci su oduvijek bili cijenjini kao vrli radnici.
Drugo oduvijek je mogao i rus i turčin doći da radi u DE.
Treće, s ovim zakonom Njemačka želi da se zaštiti nekvalifikovane radne snage i ljudi koji su prekoračili dobnu starost da ne bi pali na teret države.Koliko je ljudi otišlo gore po 10-15 godina žive još uvijek ne znaju jezik. S ovim zakonom da je min. B1 je odličan jer može samo nama u korist ići.
Tako da ljudi nema predaje i pesimizma. Poz iz Sarajeva

tomas1982

Zainteresovan član
Poruka
255
Kako se šalje diploma na priznanje, šta je sve potrebno i gde šalješ?
Imas sajt anerkenungen in deutschland sa detaljnim upustvima sta i kako,na nemackom je jeziku pa se treba malo snaci,na anabinu.de mozes sve fakultetske i vise diplome da proveris jesu li priznate u Nemackoj i ako nose oznaku h+ sve je okej,oznaka h+/- treba sprovesti nostrifikaciju i oznaka h- diploma je nevazeca.Sve fakultetske diplome sa drzavnih fakulteta su obicno priznate u Republici Nemackoj i sa njima nema problema.

Poslednja izmena:

dakivbde

Obećava
Poruka
100
Imas sajt anerkenungen in deutschland sa detaljnim upustvima sta i kako,na nemackom je jeziku pa se treba malo snaci,na anabinu.de mozes sve fakultetske i vise diplome da proveris jesu li priznate u Nemackoj i ako nose oznaku h+ sve je okej,oznaka h+/- treba sprovesti nostrifikaciju i oznaka h- diploma je nevazeca.Sve fakultetske diplome sa drzavnih fakulteta su obicno priznate u Republici Nemackoj i sa njima nema problema.
Znaci za diplome koje su h+ nemora da se radi nostrifikacija?

canavaro

Zainteresovan član
Poruka
104
Znaci za diplome koje su h+ nemora da se radi nostrifikacija?
deluje mi da ovde mnogi mesaju pojmove nostrifikacija i Anerkennung!

Anerkennung bi bilo (u prevodu) "prepoznavanje" diplome. ja sam to odradio posle nekog vremena nakon sto sam dosao u Nemacku, pre nekih 4-5 god. nije mi za sada niko to trazio, niti mi je za bilo sta konkretno bilo potrebno. uradio sam Anerkennung "da imam", jer ako mi neko nekada bude trazio (promena posla, strucno usavrsavanje i sl.) to je dokument koji se ne moze dobiti za 2 dana, nego procedura traje. u mom slucaju mozda je otprilike pola godine trajalo.

nostrifikacija (bar ja tako to kontam) bi bilo kada vi dodjete sa svojom diplomom na neki fakultet u Nemackoj (ili bilo gde drugde) i kazete da zelite da vam oni izdaju ekvivalentnu diplomu. i onda oni provere plan/program po kom ste studirali na svom fakultetu, odrede razlike i kazu koliko ispita treba predmeta da odslusate, koliko ponovo da polazete, ponovo diplomski rad odbranite ili sl. Ovo sve pretpostavljam da ne bi bilo moguce da nije ispunjen uslov da je diploma H+, tj. da nemate pre svega Anerkennung.

Ne znam nikoga ko je radio nostrifikaciju, a i sa Anerkennung-om ne znam nikoga osim mene samog :) ranije sam po forumima citao da su pre nekima trazili Anerkennung u ambasadi u Srbiji prilikom predavanja za vizu, ali davno bilo pre mozda 7-8 god. puno toga se u medjuvremenu promenilo...

Poslednja izmena: