Da li se čovek na samoubistvo odlučuje iz hrabrosti ili iz kukavičluka?

Pa onda svaka želja za samoubistvom može da se kaže da je depresija i da su potrebni lekovi. Ja mislim na stanje kad je čovek zreo i svestan da ga ništa više ne inspiriše. To se ne odnosi na mlade ljude.
Psihijatri će ti tako nešto i reći. Da je svako samoubistvo zapravo direktno uzrokovano kliničkom depresijom.
Možda i jeste tako.

Pa onda svaka želja za samoubistvom može da se kaže da je depresija i da su potrebni lekovi. Ja mislim na stanje kad je čovek zreo i svestan da ga ništa više ne inspiriše. To se ne odnosi na mlade ljude.
zašto se ne bi odnosilo na mlade - koliko je pokreta gde je najviše depresivnih - Darkeri, Metalci,.. itd.. Bezperspektivnost je veliki problem,.. Čemu se nadaju - odlasku u beli svet ?
Mnogo je depresivnih,.. i među mladima,..
Ne znam kog su zanimanja. Verovatno mogu da budu bilo kog. Osim politačara, oni nemaju obraza.
Ne verujem,.. Zanimanja koja nude puno borbe, ne daju vremena za drugo.

Psihijatri će ti tako nešto i reći. Da je svako samoubistvo zapravo direktno uzrokovano kliničkom depresijom.
Možda i jeste tako.
Bez uvrede,glupost a li ne tvoja,psihijatri su na ,,kliničkoj depresiji,, izgradili stotinu kuća,vikendica,bazena...
Čovek ušao u dugove,kamatari ga jure,izvršitelji plene kuću,dete narkoman,tumor galopira,ćerka prostitutka...kakva deoresija,njih život lomi i tera na suicidnost...
Još ako se obrate psihijatru,on ih napumpa bolestima,ispostavi račun...njima je i brzi voz humano rešenje.

Možda i jeste tako.
Ne moraju da mi kažu, ovo se ne odnosi na mene.
A možda i nije tako jer i psihijatri su ljudi kojima je normalno želeti i voleti sve što vole mladi. Ili matori. Psihijatri u suštini i nisu humanisti.

daa, to kod starijih,.. (kad su ispunili Normu, pa im ono drugo dođe Gratis).
.. ja sam uvek bio seljak-veseljak i uvek omiljen :ok:
Ali sam ja još daleko od starijeg,.. ihh, kako ću tek tada da uživam ;)
Tačno se po avatarima vidi životna razlika između tebe i mene.:lol:
Ja u biti nikad nisam bio nezadovoljan, ali znam da veseljak nikad neću biti.
Drago mi je naravno kad su drugi srećni i veseli.:ok:
Šopenhaurove mudre misli i citati bi maltene mogli biti moj životni moto.

1697197034773.png
1697197048906.png

zašto se ne bi odnosilo na mlade - koliko je pokreta gde je najviše depresivnih - Darkeri, Metalci,.. itd..
D' izvineš ništa, khm khm , nisam čula.
Koliko si metalaca poznavao ? Uglavnom male pitome mace , kojima je muzika bila jedini bunt. Odakle ti da su depresivci ?
ja sam tu pesmu naučio od oca ..nisu dali sinu jedincu da se oženi siroticom, pa je Pirga pucao u nju pa u sebe..
Ovo mi deluje pogodnija muzika za depresiju i sve te narodne" joj kuku ona me ostavi, kako ću sad", il "ne voli me a ja je volim i sl", varijante. Pa svi onda dograbe flašu i teraj do dna zbog svog tuuuužnog života, a u pozadini bije "dvojka" , tamburice il harmonika... :roll:
Nem' se zameramo oko punka il metala, il sačuvaj bože oko R'n'R' :)

D' izvineš ništa, khm khm , nisam čula.
Koliko si metalaca poznavao ? Uglavnom male pitome mace , kojima je muzika bila jedini bunt. Odakle ti da su depresivci ?
Buntovnici u sebi. Čerka mi je bila Metalac,.. i zet,.. ona se "lečila" studiranjem života životinja, a on muzikom,..
ali su išli na ta okupljanja i separatisanja od ostalog sveta,.. a i iz škole, od učenika. Oni nisu nasilni, ali da li su depresivni, neka bude za drugu temu.
Ovo mi deluje pogodnija muzika za depresiju i sve te narodne" joj kuku ona me ostavi, kako ću sad", il "ne voli me a ja je volim i sl", varijante. Pa svi onda dograbe flašu i teraj do dna zbog svog tuuuužnog života, a u pozadini bije "dvojka" , tamburice il harmonika...
Daa,.. ali je i arija jako lepa - vesela,.. nema je na YT ,.. šteta,.. ta pesma slavi veliku ljubav i taj mladi par je ostavio traga i u vaspitavanju kasnijih generacija (, uzeću je.. pa da samo bluzu imaa" )
:roll:
Nem' se zameramo oko punka il metala, il sačuvaj bože oko R'n'R' :)
ee, nemo' da ti Plant i Pejdž objasne R'n'R

znam. mada nekada ako poznaje osobu dođe i pop, ali se o tome mnogo ne priča.
To je pogrešno. Ja eto ne znam nigde gde to stoji u sv pismu da je to najgore nešto, mislim da toga nema.

Pa čovek dođe u to stanje... to može da traje i traje.. ne razume to neko ko nije imao tu želju da se smiri i da nestane. Što jednom moja baka meni reče tako bih volela da umrem samo da se odmorim..
Самоубиство је смртни гријех јер је кулминација потпуног неповјерења у Бога и коначног очајања а очајање је, по ријечима св. Игњатија Брјанчанинова, гријех који вријеђа спасоносну жртву Господа и Спаса нашега Исуса Христа. Очајање је оружје Сатане у борби против Бога. Очајан човјек ће рећи у себи да Бога нема и да га нико не може спасити и у таквом стању диже руку на себе. Зато је то гријех. Самоубице су увијек атеисти ма како се изјашњавали.

То је једно од вечних питања на које нема одговора.
Не можемо да рачунамо да нам одговоре они који су покушали самоубиство. То је потпуно тема за себе. Уколико су покушали, па нису успели, могли су да наставе са покушајима и на крају би сигурно успели.
Не рачунају се ни ратници, па чак и терористи, пошто њима није примарни циљ да погину, него да поразе непријатеља или му нанесу највећу могућу штету. И то је тема за себе.
Психички оболели исто нису предмет теме, њих је убила њихова болест.
Остају само они који су сами себе убили, али више не могу да нам кажу, без обзира на опроштајне поруке.
Посебна тема је такође што је то у хришћанству највећи грех, пошто после таквог чина не може да буде покајања.
👍👏

Ne znam za razloge i teško ćemo ih saznati, ljudi koji su u zadnjem momentu spašeni izjavljivali su da im je "u tom momentu jednostavno došlo da tako urade ".
Poštujem trpeljivost i hrabrost da se podnesu životne nedaće, ali ne osuđujem ni one koji se odluče da sve to jednom zauvek prekinu.

Citat
Treba izdržati do kraja sa osmehom stjuardese koja zna da na avionu nešto nije u redu.
Ivo Andrić

Ako uspeš da napraviš pitu od gowana i pojedeš je javi mi.
Ljudi nisu slatka stvorenja uopšte već vrlo gorka i opora.
Groblje snova, leglo kompleksa i frustracija. Retki su čvrsti kako kamen.
Hrišćanska ljubav, saosećanje i milosrđe koje ti je blisko po mom iskustvu prosto ne radi i ne rešava probleme.
Ne pije vodu. Samo lepa priča i ništa drugo. Ja sam ateista jbg.

Život dakle po mom skromnom mišljenju nije priča o večnom spasenju i nekom raju koji nas čeka na kraju svih izazova i patnji već OPSTANAK.
Dakle OPSTANAK. Zakon Džungle. Jesi čistala Knjigu o Džungli?! "Jedi ili budi pojeden. Ubij ili budi ubijen."
Filozofije nam se razlikuju. Ja ne mislim da slabi i promašeni ljudi mogu da opstanu zato i ne mislim da je samoubistvo loše ili dobro već samo deo života i smrti.
Gledaj emisije Opstank, životinje u prirodi. To je realnost.

Ali opet cenim tvoje mišljenje i plemenitost.:ok:
Јака филозофија. А јаки и непромашени могу да опстану? Само докле? Питање је у суштини метафизичко, а ти по свом сопству делиш мантре.

Да ли јаки безусловно нужно дуже и срећније живе од слабих? Има један црни виц када ти неко пожели здравље и богатство - Већина оних на "Титанику" су били здрави и богати, али нису имали среће. Или како год да се то назове.

Јака филозофија. А јаки и непромашени могу да опстану? Само докле? Питање је у суштини метафизичко, а ти по свом сопству делиш мантре.
Nije ti ovo deljenje kolača iz kutije pa neko dobije manje neko više...
Jer maltene tako postavljaš stvari što je vrlo naivno.

Ako je neko toliko izgubio čast i dostojanstvo i toliko unižen i uništen ovim životom da želi da se ubije moj komentar je da to možda i nije tako loša opcija.
Znaš zašto?! Ako ga je život toliko povredio i uništio da nema nikakvog spasa za njega i da se samo muči i da je sve psihička tortura onda možda i jeste neko rešenje...

Naravno da je bolja opcija da se vrati nekakvom povratku časti i dostojanstva umesto uništavanju sebe, ali ako ne može ja ga ne bih silio da živi.

Да ли јаки безусловно нужно дуже и срећније живе од слабих? Има један црни виц када ти неко пожели здравље и богатство - Већина оних на "Титанику" су били здрави и богати, али нису имали среће. Или како год да се то назове.

Ovde si tek počeo da mašiš poentu i pucaš naširoko i bez smisla i rezona.
Nema veze sa ovom pričom.

Ne znam koje si struke,.. ali sve je to matematika,.. Kad se sabereš, nemoj da se oduzmeš :rotf:

Slažem se. Ali mislim da tvoje shvatanje "vedrine uma" i Šopenhauerovo nisu isto. Možda je i pogrešno prevedeno...
Ja nisam nesrećan. Za sebe bih rekao da sam vrlo srećan. Ali to "hej, jupi, jupi, jupi superiška!" to baš i nije moj stil.
Mada možda si sve shvatio drugačije...

Ovde si tek počeo da mašiš poentu i pucaš naširoko i bez smisla i rezona.
Nema veze sa ovom pričom.
Ти си споменуо "јаке", а ја сам се само надовезао. Значи да има везе и резона макар у односу на твој пост. Уколико сам скренуо са теме, ти си ме навео.

Depresija je izazvana čime? Groznim mislima-konstantno.
Imala sam uvek razloge da budem depresivna, pa nisam bila. Nisam ispunila očekivanja roditelja,npr.
Ljudi moraju da gledaju na vedriju stranu života.
Meni redovno pišu-idi dalje od svoje porodice, ali.. ne mogu.
To je moja porodica... mogu samo da je lečim. Biću srećna kad svi budemo srećni u nekom trenutku.
Gde da idem? Da budem srećna negde odvojeno od moje porodice???
Kako?
Kako bih bila srećna ako moji svi nisu srećni?
Očekivanja su izvor najvećeg stresa.
Zbog toga rad leči svaki stres.

Trebaš samo razumeti sebe, i znaćeš koliko možeš, ne može niko drugi znati bolje to od tebe. Može da ti pokaže put, usmeri ka boljoj stazi ili stranputici, ali ti prelaziš svojim životom kroz svoju trku. Trkaš se prvo sa sobom pa tek onda sa drugima.
Kad pobediš sebe u trci, ne zanimaju te drugi mnogo, radiš na boljem rezultatu koji samo ti stvaraš i imaš. Iako drugi služe da shvatiš gde si, i gde bi da si.

U kolektivu niko ne doživljava tebe kao ti samu sebe...kolektiv tu osobu vidi kao jedinku, a jedinka sebe vidi kao pojedinost. 1:10/100/1000/10000000/10000000000 vs 1:1..nezdrav je kad 2:1 ili više 50:1...

Uglavnom je beg, suicid. Beg se može videti kao kukavičko delo.. Ali je slabost...
Nisi pobedio samog sebe, lični bankrot bi recimo bio rešenje onom koji je dugovao 20.000 eura, i nakon toga bi iznašao načine da se izbori sa tim dugom...

Poslednja izmena:
Slažem se. Ali mislim da tvoje shvatanje "vedrine uma" i Šopenhauerovo nisu isto. Možda je i pogrešno prevedeno...
Ja nisam nesrećan. Za sebe bih rekao da sam vrlo srećan. Ali to "hej, jupi, jupi, jupi superiška!" to baš i nije moj stil.
Mada možda si sve shvatio drugačije...
Možda i ti pogrešno "prevodiš" - nigde ja nisam napisao svoje "shvatanje" vedrine uma a ni ovo:
"hej, jupi, jupi, jupi superiška!"

Da. Slabost pre svega.

Čak i kad si smrtno bolestan. Pa misliš da skraćivanje svojih muka je hrabrost, umesto da provedeš još koji sat/dan/godinu u tom telu, u tom životu...

Život je paradoks.
samo u slucaju bolesti samoubistvo ima smisla ili eutanazija..ako je neko smrtno bolestan bez nade da moze da ozdravi a trpi na primer bolove, cemu život?
cak ni zbog najmilijih ne vredi živeti u takvom stanju jer ne pati samo bolesnik vec pate i njegovi najbliži
možda nisam u pravu ali cu reci da je oduzimanje svog života u takvim slucajevima ustvari samoubistvo iz ljubavi,oslobadja patnje sebe i najmilije

samo u slucaju bolesti samoubistvo ima smisla ili eutanazija..ako je neko smrtno bolestan bez nade da moze da ozdravi a trpi na primer bolove, cemu život?
cak ni zbog najmilijih ne vredi živeti u takvom stanju jer ne pati samo bolesnik vec pate i njegovi najbliži

Pa imas slucaj izlijecenja ja msm jedini zabiljezen u istoriji,da je pacijentkinja u Americi imala oduzetost sva 4 djela tijela u prevodu nije mogla da pomjera ni ruke ni noge,cak ni glavu samo je mogla oci da pomjera,i to se zove kvadriplegija najtezi oblik invaliditeta.Danas ta zena hoda na obije noge i pomjera ruke bez problema,doktori nisu imali objasnjenje kako se to desilo,niko nikada nije pobjedio kvadriplegiju sem te pacijentkinje.Svi su u cudu i nemaju objasnjenje tijelo se samo od sebe zalijecilo to su rekli doktori.

Back