DA LI NEKO ZNA NEŠTO O OVOME?

NickFreak

Elita
Poruka
16.124
Naime našao sam ovaj "novčić" ili "novčinu "u istočnoj Srbiji (Homolje) budući da je ovo jako mirna regija i izopštena od sveta mnogi običaji drevni Srba i Vlaha su najočuvaniji u izvornom obliku pa se uzima kao El Dorado za etnologe.
Ovde se zna da je postojao samo stari Rimski put za Aziju čije bi kolone ponekad lokalni stanovnici pljačkali naročito ako bi se Rimljani vraćali sa blagom iz Azije.

Pošto je novac jako oštećen ali je sačuvao osnovnu šaru i 12 tačaka što liči na novac pri tome je legura mešavina olova i bakra sve što sam uspeo da čujem od ljudi koji nešto znaju o tome da je novac iz Neolita!
(druga strana je skroz razjedena)
Ja ću izbaciti slike u nadi da neko od vas možda zna nešto više o ovome , unapred hvala!





















 
Naime našao sam ovaj "novčić" ili "novčinu "u istočnoj Srbiji (Homolje)......
Ovde se zna da je postojao samo stari Rimski put za Aziju čije bi kolone ponekad lokalni stanovnici pljačkali naročito ako bi se Rimljani vraćali sa blagom iz Azije.

Pošto je novac jako oštećen ali je sačuvao osnovnu šaru i 12 tačaka što liči na novac pri tome je legura mešavina olova i bakra sve što sam uspeo da čujem od ljudi koji nešto znaju o tome da je novac iz Neolita!
(druga strana je skroz razjedena)
Ja ću izbaciti slike u nadi da neko od vas možda zna nešto više o ovome , unapred hvala!


kolega, ako mogu pomoći sa par napomena:
- kao prvo, novac nikako ne može biti iz neolita iz to iz razloga da je neolit kameno doba, i ne poznaje tehnologiju metalurgije (proizvodnju i obradu metala)
- da bi se dalje smatrao novcem, morao bi imati simbol vladara ili države koja ga je kovala i koja garantira svojim znakom težinu i čistoću matrijala kojim je otkovan (srebro, zlato, bronca, bakar ili sl...)
- bez takog znaka ne moe se smatrati novcem, već sredstvom plaćanja, iako sumnjam da je i o tome ovdje riječ

Mislim da je ovo predmet za sada nepoznate namjene, i moguće starosti, ali novac sigurno nije.
Moguće da je riječ o nekom predmetu etnografske namjene, ukras na nošnji koji se stavljao ušivanjem i sl., ....

Eto, ako sam pomogao...
 
kolega, ako mogu pomoći sa par napomena:
- kao prvo, novac nikako ne može biti iz neolita iz to iz razloga da je neolit kameno doba, i ne poznaje tehnologiju metalurgije (proizvodnju i obradu metala)
- da bi se dalje smatrao novcem, morao bi imati simbol vladara ili države koja ga je kovala i koja garantira svojim znakom težinu i čistoću matrijala kojim je otkovan (srebro, zlato, bronca, bakar ili sl...)
- bez takog znaka ne moe se smatrati novcem, već sredstvom plaćanja, iako sumnjam da je i o tome ovdje riječ



Mislim da je ovo predmet za sada nepoznate namjene, i moguće starosti, ali novac sigurno nije.
Moguće da je riječ o nekom predmetu etnografske namjene, ukras na nošnji koji se stavljao ušivanjem i sl., ....

Eto, ako sam pomogao...

Jesi ali da dodam jako je težak za nošnju možda ukras.
Ali zapravo ovo liči na period prebronzanog doba jer je legura bakra i olova!
 
Jesi ali da dodam jako je težak za nošnju možda ukras.
Ali zapravo ovo liči na period prebronzanog doba jer je legura bakra i olova!

što bi rekao jedan član: "more bit, a i ne mora".....

naime: ako je to nađeno u zemlji, kao arheološki nalaz, onda ga treba pokušati povezati sa ostatkom nalaza (keramikom i sl...) što može pomoći u dataciji

a i nakon eneolita (bakrenog doba) se koristio bakar u neke svrhe, pogotovo u izradi ukrasnih predmeta....

teško je bez nekog dodatnog detalja bilo što reći.

Što se tiče težine, ni to nije neko mjerilo.
 
Naime našao sam ovaj "novčić" ili "novčinu "u istočnoj Srbiji (Homolje) budući da je ovo jako mirna regija i izopštena od sveta mnogi običaji drevni Srba i Vlaha su najočuvaniji u izvornom obliku pa se uzima kao El Dorado za etnologe.
Ovde se zna da je postojao samo stari Rimski put za Aziju čije bi kolone ponekad lokalni stanovnici pljačkali naročito ako bi se Rimljani vraćali sa blagom iz Azije.

Pošto je novac jako oštećen ali je sačuvao osnovnu šaru i 12 tačaka što liči na novac pri tome je legura mešavina olova i bakra sve što sam uspeo da čujem od ljudi koji nešto znaju o tome da je novac iz Neolita!
(druga strana je skroz razjedena)
Ja ću izbaciti slike u nadi da neko od vas možda zna nešto više o ovome , unapred hvala!























Nick evo jednog sajta pa pogledaj jel ima sta slicno http://raaas.com/Gold.htm
pozdrav
 
U pitanju nije novac vec zastitna plocica sarmatskog ili rimskog oklopa.Ove plocice su pricvrscivanje*jedna vrsta usivka* na podlogu.Ako j rimska pripada II, III veku, a ako je sarmatska moze bit 3,4 veka starija.

oprosti kolega, ali ti si vjerovatno mislio na rimsku LORIGU SQUAMATA-u, ali ovo sasvim sigurno nije dio tog oklopa.

Sumnjam da je to uopće antičko, što god da bilo.

Nick, numizmatiku zaboravi, rekao sam ti, to nije novac.
 

Back
Top