Da li je istina da su komunisti spalili biblioteku manastira Morače 1952. godine?

Не знам.Те године се патријарх Гаврило вратио у земљу па су кренули преговори, можда неки краткотрајни уступак цркви, чак и ту кажу да ће бити без верских обреда, ако је ово тачно јер ми фонт изгледа новије.Види се да је прославу преузела држава од цркве.
Pa tako je i danas, realno nema šta crkva da održava proslavu u državnoj školi koju je država gradila. Neka si lepo crkva napravi svoje verske medrese pa nek tamo pop peva.

Pa tako je i danas, realno nema šta crkva da održava proslavu u državnoj školi koju je država gradila. Neka si lepo crkva napravi svoje verske medrese pa nek tamo pop peva.
Какве везе има ко је правио школе.
Црква има своје објекте, предлажеш да се школска слава премести тамо.

Какве везе има ко је правио школе.
Црква има своје објекте, предлажеш да се школска слава премести тамо.
U školu makar neko ide, dok u crkvu ne ide niko. Crkva jedino tako može da održava svoje prisustvo u društvu, širenjem ultranacionalizma.

A da li znate da su komunisti uveli da se sveti Sava slavi kao školski praznik? I da pre 1945. 90% Srba nisu ni znali da je sveti Sava uopšte postojao.
Pogledajte prilog 1536991
Je li ova rečenica neka malo fora ili.

Moram da pitam da proverim sa nisam kojim slučajem naglo razvio autizam.
Kolega Perpetuum, trebalo bi uzeti u obzir da je Sveti Sava izuzetno omražen kod dimitrovgradskih i bosilegradskih Egzarhista.

U školu makar neko ide, dok u crkvu ne ide niko. Crkva jedino tako može da održava svoje prisustvo u društvu, širenjem ultranacionalizma.
Свети Сава је био врло значајна историјска личност која превазилази оквире СПЦ, православља и религије.Он је пре свега био државник, дипломата, организатор српске аутокефалне цркве,правник, и утемељивач верско-националног идентитета у Срба који је зачетак модерног националног идентитета.

Свети Сава је био врло значајна историјска личност која превазилази оквире СПЦ, православља и религије
Toliko značajan da u kolektivnoj svesti srpskog naroda nije ni postojao dok ga država nije izvadila iz naftalina. Jedine crkve posvećene svetom Savi su sve odreda sagrađene u 20. veku, interesantno je da ni jedna crkva Svetog Save nije izgrađena u 14, 15, 16, 17, 18 veku, čak ne postoji ni jedan živi čovek koji slavi svetog Savu kao krsnu slavu, niti jedno selo koje slavi litije na Savindan :think:
и утемељивач верско-националног идентитета у Срба који је зачетак модерног националног идентитета.
Previše ambiciozna tvrdnja i propaganda. Srpski nacionalni identitet je postojao vekovima pre svetog Save. Možda da se oda malo priznanja i Vojisavljevićima.

Манастир Морача​

Комунисти су на ломачи спалили 1952. године књиге и архивску грађу из (до тада) огромне књижнице ове свете обитељи. Спаљивање се обавило у присуству тадашњих колашинских партијских функционера. [27] [28]
  1. Ракочевић, Донко (2023). Српско коло, бр. 86, март, Црногорска голгота: Свештенике бацали у јаме!. Београд: Савез Срба из региона. стр. 23.
  2. ^ ЦРНОГОРСКА ГОЛГОТА: Свештенике бацали у јаме!.
Nema svedoka, nema nikakvih dokumenata u izvorima

Pogledajte prilog 1536289

Da li je ovo tačno da su komunisti pokrali i popalili blago iz manastira Morače?
Vest o tome da je bilo pohare manastira Morača zaista postoji i čuo sam je ranije. Letimičnim pregledom, pominje se u jednom broju Glasnika kulturno umjetničkog društva Njegoš iz 1992. godine.

Pogledajte prilog 1536309

Da li je i u kojoj meri vest autentična, ne mogu posvedočiti. Ali mislim da se može reći sasvim sigurno da brojke nisu dobre. Morača nije imala najveću srpsku biblioteku i brojke spaljenih dokumenata su apsolutno nemoguće i prilično sam siguran da mi to ne bi promaklo da je korektno navedeno.
S obzirom da su u Srbiji SKOJ-evci po partijskom zadatku rušili pravoslavne crkve spaljivanje i pljačka manastirske biblioteke ne bi smelo nikoga da začudi.

Vest o tome da je bilo pohare manastira Morača zaista postoji i čuo sam je ranije. Letimičnim pregledom, pominje se u jednom broju Glasnika kulturno umjetničkog društva Njegoš iz 1992. godine.

Pogledajte prilog 1536309

Da li je i u kojoj meri vest autentična, ne mogu posvedočiti. Ali mislim da se može reći sasvim sigurno da brojke nisu dobre. Morača nije imala najveću srpsku biblioteku i brojke spaljenih dokumenata su apsolutno nemoguće i prilično sam siguran da mi to ne bi promaklo da je korektno navedeno.
Da, brojevi su preuveličani. Spaljivane su uglavnom evidencije o krštenju i ostale, ne toliko važne knjige. Uglavnom crkvena dokumentacija. Nisu u pitanju srednjovekovne povelje, rukopisi na pergamentu,...

Jesu, pouzdano ti kažem.
Spaljivanje su organizovali M.L., P.P. i R.R. A mislim da je i L.S. učestovao u istom. Sve poznati kolašinski komunisti. Nisam im imena navodio, jer imaju potomke i jer ne valja o tome da se priča.

To komunisti nisu radili. To je uradila neka banda. Komunisti nisu isli i spaljivali bastinu i crkvena dobra.

S druge strane, i da je spaljena celokupna biblioteka, koje su šanse da ništa od toga nije već bilo pročitano, proučeno i objavljeno. Nije da je manastir Morača bio u srcu neprijateljske teritorije koji je došao pod srpsku vlast 1912. ili 1918.
Dosta dokumenata su Vuk Vrčević i Vuk Karadžić prodali Srbima iz Austrije. Isto važi i za manastir Dobrilovinu.
@Q. in perpetuum hibernum

Najpoznatiji dokumenti iz Morače su „Moračka krmčija” i Osnivačka povelja manastira Morače. „Moračka krmčija” se čuva u Crnoj Gori. A Osnivačka povelja se najvjerovatnije čuva u arhivu Pećke patrijaršije, bar tako kaže Velibor Džomić. Dugo se mislilo da je izgubljena.
Ruski putopisac Kovaljevski ju je gledao i naveo kako se na njoj nalazio pečat kralja Uroša l.

Истина је.Не само да су спалили манастирску библиотеку, већ су том приликом убили и неколико предратних индустријалаца, само да би исказали своју злобу и пакост.
Presmiješan si. Idi pogledaj se u ogledalo sad. 😐

Back