Da li neko ima kućnu pomoćnicu

@phenomenon, pitas me sta dobijem za 25eu (sto je dnevnica moje pomocnice):

- dodje ujutru oko 9 i ostane do oko 15, najduze 16h (koliko god da ostane, cena je 25eu).
Posto dolazi godinama, ja joj ostavim da uradi sta hoce jer je uhodana (jedino ako imam razloga, onda joj napomenem da obrati posebnu panju na na primer kupatilo ili na wc ili sl - al` to je retko).

Ona sama sredi sve: kuhinju totalno detaljno (uvek pomera ceo sporet, stvarno ne znam zasto jer ima 55 godina i ja to od nje ne trazim, ali ona ima svoj nacin rada), wc i kupatilo isto detaljno uradi, prozore brise svakih par meseci, i to obicno ne sve odjednom.
Naravno, usisava, kod mene ne menja posteljinu, ali ima klijente kod kojih i to radi, tepihe pere po potrebi, zavese pere (naravno ne svaki put)...
Ako joj ostane vremena i ako ima sta za peglanje, ona i to uradi... meni je najbitnije ono ribanje wc-a kupatila, cele kuhinje.
Znaci, cisti sve unutar stana.
Ja prethodnog dana spremim nesto za klopu sto se lako podgreje, ali ona cesce jede neki svoj sendvic.

Mogu reci da ta zena bira svoje klijente.
Ako neko ima psa (kao kucnog ljubimca) tada ona ne prihvata da tu radi (moze joj se jer je bas trazena posto je veoma pouzdana, postena i vredna). Totalno je popunjena!

Dolazi mi obavezno 1X u 2 nedelje, a nekada i 1X nedeljno (ako je bolesna ili sl, javi se i pita dal` da posalje neku zamenu - tol`ko je poslovna)
poz

PS: ne moze se porediti satnica sredjivanja i ciscena po kucama i davanje casova.
I ovde sve zavisi od ponude i potraznje. Kako je to tezak posao, sve manje njih to zeli da radi i normalno je da ce i cene biti vece.
 
pa ne znam,mislim da je greska izjednaciti kuvaricu i cistacicu
ovde kucna pomocnica ne cuva decu,ne kuva rucak.kapiram ja da tvoja drugarica ocekuje dosta za 500€ ali za dobar rucak treba da iznajmi kuvaricu ali kuvarica(po profesiji) nece hteti da joj riba wc solju

Моја плата није 500 евра...:(

(Ал зато кад дође екскурзија, па се нафатирам са додатних педес еврића...ихахај! :mrgreen:)
 
pa i meni je cudno,ovde je ciscenje placeno minimalac ,mozda ta drugarica malo lagi :mrgreen: a mozda je dive mislila bruto(posto vidim prijavljena je)
ne vidim zasto biti ovca iako imas love

(al eto ko sto helen kaze malo ekskurzija,malo mito da dete ne ponavlja,kamen po kamen palaca :lol:)
 
pa i meni je cudno,ovde je ciscenje placeno minimalac ,mozda ta drugarica malo lagi :mrgreen: a mozda je dive mislila bruto(posto vidim prijavljena je)
ne vidim zasto biti ovca iako imas love

(al eto ko sto helen kaze malo ekskurzija,malo mito da dete ne ponavlja,kamen po kamen palaca :lol:)

ma nije bruto, cisto na racun..sa sve jakom osnovom za ~ mozda neki kredit i sl.

nije ovca.. kvalitetan rad se svuda dobro placa..to je otprilike ovih 25 eu dnevno..prijateljica ima osnovu da moze da ponudi korektnu platu, nije surovi kapitalista..znaci joj da zeni moze da da kljuc od kuce i da ne razmislja da li ce joj neko slucajno nocu upasti i da li ce joj nesto iz kuce nestati..


ih bre helen kad pogledas iz ovog ugla - pa ti ustekas svakog meseca po 500 eu!:wink: i

sto kaze hani ekskurzijica, pa popravni, a tek roditeljski dinar:smile: ma ima tu toliko toga samo se ti ne sracunas na kraju meseca dobro..
 
Моја плата није 500 евра...:(

(Ал зато кад дође екскурзија, па се нафатирам са додатних педес еврића...ихахај! :mrgreen:)

A da se prijavis i za ono skolsko obezbedjenje sto se dodatno placa :mrgreen: i eto tezge u skoli :rolleyes:.
Mene ovakve stvari iznerviraju, to kolike su plate na osnovu ponude i potraznje...:confused: potpuno je sve poremeceno.
 
To se ranije zvalo sluškinja. Znate ono kao u sapunicama, nižeg je socijalnog statusa, tu je svaki dan, da poprisredi, spremi kvalitetnu hranu i tako to.
Znam ljude koji unajme s vremena na vreme neku osobu tokom generalnih čišćenja, brisanja prozora, prašine itd, no da li je neko angažovao neku osobu onako za svaki dan po jedno 3-4 sata, da vam kuva, čisti i slično, kakva su iskustva i kako se kreću cene i uopšte šta mislite o tome?
Родитељи моје куме су јако богати. Они имају човека и жену који живе са њима, у кући до њихове, у истом дворишту, и који им све раде што треба: она кува, пере, пегла...он одржава двориште, надгледа остале раднике....
Ја лично немам, али ћу сигурно имати неку жену да ми одрађује кућне послове, због немања времена...
 
Poznajem jednu zenu, koja je zaposlena kao kucna pomocnica kod jedne advokatske porodice (bracni par - advokati i sin). Ona radi kod njih od ponedeljka do petka od 9 do 5. Plata joj je 300 eura i prijavljena je na istu platu. Ona zivi blizu te porodice sa cerkom i sve sto napravi od hrane kod advokata, pravi i za svoju kucu, i posle radnog vremena nosi, tako da kuci ne kuva i manji su joj troskovi za hranu. Ona je jako zadovoljna, dugo tu radi, poznaje ih a advokati su non-stop u guzvi... Ona kuva, cisti, sprema, vodi racuna o stanu od 9 do 5. To je meni bas super.
 
Willma, super je jer oni toliko rade. Inace da se enko mota po kuci svaki dan bas i nije prijatno.

Moja poznanica radi kao kucna pomocnica u jednoj stranoj porodici (sa dvoje dece od oko 15, 16 god) isto za oko 300 eu (ne placaju joj za penziju jer ima penziju od muza posto je vrlo mlada ostala udovica te je i penzijica mini), ali on im samo kuva - to je najbitnije za njih (i to po svom izboru), kupuje namirnice, sredi sudje, tj kuhinju, dok ostale prostorije ona ne sredjuje.
Ona ima 55g i zadovoljna je tim dodatkom penziji.
Radi pre podne, negde od oko 09 do oko 16-17h.
 
Ja ne volim da mi se neko treće lice mota po kući, ali sam za to da dolazi povremeno ili svakodnevno, kako kome treba. Mislim da je za porodicu svake zaposlene žene (bez obzira da li su bogati ili nisu) dobro da jednom mesečno neko dođe da posprema ili šta je već njima goruće pitanje; tako imaju ženu i mamu i za sebe, a ne da im predstavlja samo osobu koja brine o kući. Bilo bi vaspitnije da svako ima svoje zaduženje u kući, ali je teško uskladiti vreme za tzv. "veliko spremanje" - da svi budu kod kuće u isto vreme, a o gužvi da i ne govorim.
 
to se zove domaćica........žena koja brine o kooći, izvodi decu u pakrić...koova, održava stan ...sa poonim radnim vremenom i platom, često sa stažom.....kooćna pomoćnica radi povremeno.....i po potrebi...ese sećate..predloga joola u skoopštini da njihovim slooškinajma, odnosno domaćicama ide radni staž...iz boodžeta...??...
 
Mnoge moje poznanice i prijateljice rade kao kućne pomoćnice. Znate kako je: ili su propale na poljoprivredi, ili su im fabrike zatvorene, ili su penzionerke a penzije male, ili ne mogu da nađu posao u struci, ili je muž dobio otkaz pa su one morale da se zaposle bilo gde...
Nekada su se tim poslom bavile samo neškolovane žene, ali sada ih bogami ima svih profila, i nije nikakav blam čistiti tuđe kuće.
Tri puta sam bila sa sa jednom ženom na ispomoć kod izvesne naše estradne zvezde. Ispočetka mi je bilo užasno neprijatno da kopam po tuđoj kući, ali su i gazdarica i ostali ukućani bili totalno normalni i spontani pa sam se brzo opustila. Niti su oni bili nešto superiorni u odnosu na nas, niti smo se mi osećale inferiorne. Oni su radili svoj posao (dolazili su novinari, razni prijatelji, dogovarali su snimanja itd.) a mi smo ih sve služile i radile kao kod svoje kuće. Kasnije, kada sam se razbolela, ta gospođa se raspitivala za mene i pitala da li treba neka veza po bolnicama... Mislim, kada na obe strane postoji poverenje i ljubaznost, nije bauk raditi ni ovakav posao.
Sad, što se cena tiče, u manjim sredinama su i cene manje, a u Bg ide satnica oko 300-400 dinara ako je u pitanju neka normalna kvadratura stana i konstantno održavanje. One mlađe i savremenije (30-40 godina) naplaćuju više, a bakice su skromnije, ali i manje sposobne da povuku.
Znam ženu koja radi samo veliko spremanje, za ogromnu kuću sa 6 kupatila uzima 3000 za 8 sati, ali sutradan odboluje.
Znam i jednu koja radi vrlo jeftino, ali brate čim je pogledaš - znaš s kakvim likom imaš posla. Jeste ona puna dobre volje, samo moraš sve da joj narediš a kad smo je poslale u prodavnicu žena se izgubila pa sam još išla i nju da tražim.
Eto, svačega ima i nikome nije blam da pošteno zaradi za život, a ko je sposoban da radi pametniji posao i da dobro zaradi - pa i treba da ima kućnu pomoćnicu, a ne da gubi vreme i energiju na čišćenje i kuvanje.
 
ljudi, našao sam kućnu pomoćnicu u i krenula je da radi.
u početku mi je bilo glupo, ali onda sam shvatio da je ne treba tretirati kao da je gost, pa praviti razgovore i tako to, nego jednostavno se ne obazireš na nju i ni malo ne menjaš svoj ritam življenja zbog njenog prisustva, povremeno samo daješ instrukcije.
a vredna je, baš baš, zaista se trudi.
plaćam je 100din po satu, što mislim da je donji rekord na temi. a verujem da, kad bi organizovali neko takmičenje naših kućnih pomoćnica, bila bi pri vrhu i svakoj od ovih vaših paprenih bi mogla izaći na crtu....
 

Back
Top