Da li je moguć dugačiji kraj?

Pa ono, kao hrishtjanska varijanta je pobeda dobra... tj
ne znam ni sam shta i kako, ali pretpostavljam,
da vechni zhivot, znachi besmrtno telo...
Ne verujem pored ovolikih promena pola da je večni život u telu u kom smo već, samo neka poboljšana verzija i naravno uvek mlad, 25 zauvek.
Ne verujem u to.

P.S. Ne mora čovek da menja pol, šta ako generalno ima neki problem i ne dopada mu se "ambalaža"? Često visoki žele da su malo niži, niski bi prodali dušu da su visoki, a šta ćemo sa ženama, tek one nisu zadovoljne telom u kom žive...
Takođe ne mogu da zamislim da biramo večno telo onako po želji, k'o u prodavnici.
 
Ne verujem pored ovolikih promena pola da je večni život u telu u kom smo već, samo neka poboljšana verzija i naravno uvek mlad, 25 zauvek.
Ne verujem u to.

P.S. Ne mora čovek da menja pol, šta ako generalno ima neki problem i ne dopada mu se "ambalaža"? Često visoki žele da su malo niži, niski bi prodali dušu da su visoki, a šta ćemo sa ženama, tek one nisu zadovoljne telom u kom žive...
Takođe ne mogu da zamislim da biramo večno telo onako po želji, k'o u prodavnici.
Znash kako, sa obzirom da dusha zhivi vechno, i to je zapravo smrt, reinkarnacija/vaskrsenje bi bio vechni zhivot.
No zaista ne kapiram, osim reinkarnacije, kako bi bilo shta materijalno moglo zhiveti vechno, ali za to,
zapravo i nema objashnjenja... mislim ono ustatje mrtvi, a zhivi se promeniti... to znachi besmrtna
materijalna tela...
 
Znash kako, sa obzirom da dusha zhivi vechno, i to je zapravo smrt, reinkarnacija/vaskrsenje bi bio vechni zhivot.
No zaista ne kapiram, osim reinkarnacije, kako bi bilo shta materijalno moglo zhiveti vechno, ali za to,
zapravo i nema objashnjenja... mislim ono ustatje mrtvi, a zhivi se promeniti... to znachi besmrtna
materijalna tela...
Jesi li primetio koji pomak u izgledu robota je napravljen? Još koliko sutra nećemo moći da razlikujemo čoveka od android verzije, pa mi pade na pamet da tako može.
Ali čak ni u Spilbergovom viđenju budućnosti AI imaju rezervne delove, ali i to je materijalno iako traje mnogo duže nego ljudsko.
Kako god okreneš...
 
@bmaxa brrrrr uplašio sam se kad sam otvorio link, kao u filmu "Vanila sky". Šta ima gore nego biti zarobljen u sopstvenom umu?

Razmišljam nešto, kako ti kažeš "tvoj filozof se ubio sa samo 23", jeste, ali moj filozof je voleo sebe a mrzeo fizičko postojanje, što je jasno i po načinu na koji se ubio- obično se (muškarci) ubijaju metkom u slepoočnicu a Vajninger je pucao sebi u srce. Meni to nešto govori o njemu a ne samo o njemu već kad takav um izabere da se oslobodi tela a da sačuva um, makar da se zapitam.
 
S T R A Š N O
Screenshot_20230131-045237_Chrome.jpg
 
I šta sad? Ne samo da jeste moguć drugačiji kraj već ispade da je moguće da se taj "kraj" prevaziđe. Ne verujem u to.

Glupi bogataši. Završiće pre u hot dogu- ne bukvalno ali gledajući svakodnevno zlo svake vrste u porastu, tačno i da imam mogućnost toga ja bih izabrao smrt kao nešto potpuno prirodno, ako ima nekog prelaska na onaj svet, dobro, ako nema- opet dobro ali sve mi je prihvatljivije nego da ležim u tamo nekoj kapsuli sa mozgom koji pokušavam da kontrolišem a ne mogu. Limbo. Mislim da je to stanje svesti opisano kao najgori krug pakla ili blizu najgorem.
 
Poslednja izmena:
Zahebao sam se- Limbo je prvi krug ali s'obzirom da su filozofi odmah pored, nahebao sam :
"....Skeledžija Karon neodlučno pristaje da ih preveze do Limba, prvog kruga Pakla, gde Virgil večno boravi. U Limbu pesnici zastaju da popričaju sa drugim pesnicima koji takođe borave ovde poput Homera, Ovida, Horacija i Lukana, zatim prelazeći u veliku tvrđavu gde filozofi počivaju".
Eto.
 
@bmaxa brrrrr uplašio sam se kad sam otvorio link, kao u filmu "Vanila sky". Šta ima gore nego biti zarobljen u sopstvenom umu?

Razmišljam nešto, kako ti kažeš "tvoj filozof se ubio sa samo 23", jeste, ali moj filozof je voleo sebe a mrzeo fizičko postojanje, što je jasno i po načinu na koji se ubio- obično se (muškarci) ubijaju metkom u slepoočnicu a Vajninger je pucao sebi u srce. Meni to nešto govori o njemu a ne samo o njemu već kad takav um izabere da se oslobodi tela a da sačuva um, makar da se zapitam.
Kad se neko ubije sa 20 i neshto, to je iz nekog razocharenja, koje mozhe biti momentalno. no samoubistvo po uzoru...
 
Kad se neko ubije sa 20 i neshto, to je iz nekog razocharenja, koje mozhe biti momentalno.
Nije bila ishitrena odluka već izbor o kome je dobro razmislio.
U njegovom slučaju gađaš u žicu, on je tačno bio razočaran i to smrtno razočaran.
Da se ne shvati kao spam, sa religijom ima veze jer je Vajninger (barem kako je to shvatio Jerotić)
"osećao zlo sveta kao sopstvenu krivicu i iskoristio je slobodnu volju da se tako postavi prema praroditeljskom grehu".
no samoubistvo po uzoru...
Kakvom uzoru? Pa i Hese je pola sveta odveo u ambis, ima takvih ljudi koji mogu da ti uđu u mozak.
Vajninger nije to ni pokušavao. On je zabeležio šta on misli i kako se oseća bez trunke nametanja.

I posle Geteovog romana "Jadi mladog Vertera" krenuo je talas samoubistava. A Gete uopšte nije bio mračan čovek.
 
Zar Bogu ne bi bilo draže da mu se deca vrate, umesto da stradaju?

Naravno,
Ali deca neće.
*
Sveto Pismo nam može veoma pomoći da ovo shvatimo.
Čovek je vrlo tvrdovrat - nešto kao samoljubiv, gord, nadmen,
hoće on kako on hoće uprkos tome što je upozoren
(kao što je bilo s Adamom i Evom, kada su pošto poto hteli
da dosegnu više istine, za koje im je Bog rekao da im one nisu potrebne,
štaviše da su opasne, smrtonosne).

Drugačiji kraj?
Da naravno. Ali samo ukoliko bismo postupili tako mudro, pokajnički,
kako su postupili građani velikog grada Ninevije (opisano u knjizi proroka Jone).
Odakle se vidi da Bog iščekuje našu odluku, i da odlaže ili preinačava
Svoju akciju u zavisnosti od toga kakvu smo odluku doneli.

*
I, samo da naglasim, Jasna, da je ovo moje mišljenje.
 

Back
Top