ELOHIM . rec Elohim, sta predstavlja, na koga se odnosi. da li je jedan Elohim, ili vise njih. da li je u mnozini? da li su to Annunaki?

Mauro Biglino je obavio brilijantan posao , gde je rekao da smo mi sve skupusali u jedno, dok smo prevodili razna imena Boga ...poput Elohim , Al Shadai, Adonai , El Elion, Jahve ... moguce da smo se prezatrcali u tom nastojanju da je to sve jedan Bog . Kao kad bi recimo tu bila imena poput : Petar , Marko, Janko, Vladimir , Jovica ....i mi prilikom prevodjenja tekstva kazemo da sve ta imena u stvari se odnose na Jovicu ???
Zatim, imate recimo tekst u 5. Mojsijevoj 32 glava , gde razni prevodi kazu sledece :
Ivan Saric:
Kada je Svevišnji dijelio narodima posjede, kada je dijelio sinove čovječje, tada je postavio međe narodima po broju sinova Izraelovih. Jer je dio Gospodnji narod njegov, Jakov je njemu odmjerena baština.
Jeruzalemska Biblija :
Kad je Višnji baštinu dijelio narodima, kad je razmještao sinove čovječje, odredi im međe po broju Božjih sinova: tad Jahvu njegov narod zapade, Jakov bi njegova baština.
Djuro Danicic :
Kad višnji razdade našljedstvo narodima, kad razdijeli sinove Adamove, postavi međe narodima po broju sinova Izrailjevih.Jer je dio Gospodnji narod njegov, Jakov je uže našljedstva njegova..
Uglavnom kazu da je Visnji stvorio narode po broju svojih sinova, dao svakome u nasljedstvo odredjenu skupinu ljudi i prepustio sinovima da vladaju tim narodima.Na taj nacin je i Jahve dobio svoj deo nasledja , dobio je narod Jakovljev u nasledje.
Da je to zaista tako , moze se videti i u Knjizi o Sudijama , 11 glava (gde se Jeftaj svadja sa Moabcima , i kaze sta oni hoce ?" Nije li tvoje ono što ti da da je tvoje Hemos bog tvoj? ")
Jednako i u 1.Carevima , 11 glava , Gospod se zali kako je Salamun zastranio sa drugim bogovima " To je zato što me ostavio i poklonio se Aštarti, boginji Sidonaca, Kemošu, bogu moapskom, i Milkomu, bogu Amonaca, i ne hodi više mojim putovima; ne čini što je pravo u mojim očima, niti izvršava moje zakone i naredbe kao što je činio njegov otac David." Sve ovo sto sam podebljao , u originalu pise Elohim.
" To je zato sto si me ostavio i poklonio se Astarti , Elohimu Sidonaca, Kemosu , Elohimu Moapskom, i Milkomu Elohimu Amonaca. ".

Sve upucuje da je El Elion ( Svevisnji) dao svojim sinovima (Elohimima ) ( "Bogovima") da svako uzme po jednu grupu ljudi (narod) i naseli komad zemlje , i da tamo vlada. Tako su i Elohimi koji su nabrojani po imenu dobili svoje delove zemlje, i narode : I Astarta, i Kemos, i Milkom, i Jahve , i Baal...i jos 65 drugih Elohima . ( Ugaritski tekst , prevod glinenih plocica nadjenih sa teritorije Sirije ,iz 12 veka pne, govori o verovanju Kaananaca itu spominje Vrhovnog boga El, koji je stvorio 70 potomaka (Elohima))

Pretpostavljam da su ako ne i svi , a ono makar neki od tih Elohima , bili u onoj mnozini spomenuti : " Hajde da napravimo coveka po oblicju svojemu"

Jedini razlog sto smo se mi zalepili za Boga (Elohima) Jahvu je sto ga je Rim popularizovao kroz promociju Hriscanstva.
Biblija ne govori kojem Elohimu je zapao narod Srba sa njihovom teritorijom.
Biblija ne govori da su narodi birali Elohime koji ce vladati pojedinacno narodima.
Biblija kaze da je to odredio ne Elohim Jahve , vec El Elion - Svevisnji, koji ce Elohim dobiti koju skupinu ljudi-narod, i gde ce se naseliti.
Stari zavet ne govori o drugim detaljima , za druge narode , jer je pisan iz grupe ljudi/ jednog naroda koji je odredjen da sluzi Jahvi, pa se najvise i bave sobom i svojim Elohimom, a tek tu i tamo spomenu narode koji su im stali na zulj , a sluze drugim Elohimima.

Tako da zaista , ako se gleda Biblijski, ne daje dojam da je Jahve stvoritelj Univerzuma ,i svega zivog, a jos manje jedan jedini "pravi" Bog.
Nekako je vise plemenski Bog , bog Jakovljev , Jakovljevog naroda, na teritoriji Levanta .

Sve sto se rodi, jednog dana i umre. Kako mi , tako i kolonizatori : Elohimi. Biblija ne ide u te detalje , gde su skoncali i kad, ti Elohimi. Da li ih jos ima , i na koji nacin vladaju nama.
izvini trebao bi znati da je ima Boga jedno

a drugo su ttulwe Bog Gospod Svemocni itd koje Bog ima

sve je vec dokazano
da je Bozje Ime JHVHJehova i to je to
Elohim znaci Bog i tako je i prevedeno u svim prevodima sveta.

Treba znati Hebrejski i zacenje reci.
Time se i bave oni koji su prevodili Bibliju

Dakle Bog je jedan. Tako kaze Bozja rec.

I Bog stvori nebo i zemlju...

U redu , da odgovorimo i na to pitanje . Licno, mislim da smo namagarceni .Prvo , nismo imali izbora , Carski Rim je bio prejak za nas , a i bili smo deo Rimskog carstva , tako da smo slusali sta nam je bilo receno. I kad smo se vec uhodali da budemo poslusni Carevima Rima , onda smo poslusali i kad su nam plasirali Hriscanstvo sa Teodozijem , pre isteka cetvrtog veka nase ere. Svakako da smo se opirali , jer do tada smo imali svoju veru ...medjutim nasi knezovi, despoti i ostali ...zbog politike , i vojnih saveza , a zatim stogod i zbog lakomosti su nam na kraju srucili niz grlo ovo sto sledimo i dan danas.

A u vezi Biblije , bez obzira koliko se veruje da je Bozja rec , kad se detaljnije pretrese , vidi se koliko ima supljina i kontradiktornosti ...a i koliko je u raskoraku Hriscanstvo i dan danas i sa time sta pise u Bibliji. Uostalom i sama cinjenica da ima na stotine , a po nekima i hiljadu Hriscanskih denominacija govori o tome koliko se razilazimoi u tumacenjima.

Vas sam "bocnuo" ...izvinjavam se , naletelo mi u sekundi, jer sam zapamtio da vam je poznat citat iz Ponovljenih zakona ...gde govori da je El Elyon podelio u nasledstvo zemlju po broju sinova svojih , i da je tada Jahvu zapao u njegov deo , Izrael. Izrael mu je dat kao njegov deo zaostavstine od Svevisnjeg.
I stvarno , pitanja su bila na mestu , ko smo mi da birkamo koga cemo sluziti ? Ako je , ne Jahve , vec licno Svevisnji odlucio ko ce vladati kojim delom. Tadasnja sluzenje bogovima , je bilo pre svega rintanje ...kao na plantazama Luizijane kako su robovi odrzavali za veleposednike.

Ali , na ovom forumu , nije mi fora dolaziti izvana sa negiranjem ...ono u smislu "ne verujem" ..."sve je to suplja prica" .... vec iznutar samoga teksta ukazati sta ne stima.

Jos da se vratim na vasu prvu recenicu : Biblija , Svevisnji ...zabole za druge narode.

Stari zavet je svakako bio usredsredjen na Izraelce . Mislim da je Novi zavet bio cista podvala Rima , da umeksa tvrdoglave i buntovne Jevreje , koji su bili kao na buretu baruta , i cekali mesiju da se porokaju sa Rimljanima . Te im je Rim plasirao Mesiju - jagnje , umesto lava kojeg su ocekivali. A istu formulu su onda preneli i na ostatak svojih teritorija , izmedju ostalog i na nas.

Medjutim, zanimljivo mi je da u Ugaritskom tekstu , vezanom za verovanje Kananaca (ne Jevreja) je takodje da je bilo vrhovno bozanstvo El ...koji je podelio naslednicima svojim da vladaju....

I ako se osvrnem na tematiku Annunakija , iz Sumerskih tekstova ...ima detalj gde je dosla komanda da svaki od Annunakija uzme po grupu ljudi i da se prosire , da nasele Zemlju. Mislim da je to pocetak naseljavanja planete , i da je svaki od te grupe Annunakija (Elohima) vladao svojom teritorijom kao lokalni bogovi. I da od tuda dolazi i nasa grupa sa Perunom .

Tako da Biblija i nema nista sa nama , ali da sam pocetak price o Svevisnjem , El Elyon daje postavku za sve.

I jos jednom , ako je Svevisnji podelio ... ( svakako da se Jahve prvi oglusio o Svevisnjega , jer je celu svoju karijeru proveo otimajuci teritorije od Baala , amoguce i od Astarte, Hemosa , Milkoma) ...po cijem autoritetu mi birkamo kome cemo sluziti ? - ako vec ceznemo za time da budemo sluge i robovi.

Da li imamo kapacitet da ustanemo protiv kolonizatora ? Da li imamo kapacitet da ustanemo protiv onih koji odrzavaju taj sistem mentalnog robovanja , pogotovo kad smo ih poistovetili sa nasim identitetom ... ? Pola nam je zivota u tim ritualima , pocev od krstenja , plivanja za Casnim krstom ...pa do vencanja i sahrana ... a i sluzbe , postove , crkvene svetce da i ne nabrajam...
postoje četiri tradicije i jahvistička preovladala i to vrlo uverljivo kad i isusa nazivaju jahvom iako u novom zavetu se jhvh nigde ne pominje.

A kad se ljudi počeše množiti na zemlji i kćeri im se narodiše. Videći sinovi Božiji kćeri čovečije kako su lepe uzimaše ih za žene koje hteše.

po sz elohimi su se mešali sa ljudima preciznije sa ženama i izrodiše nefilime.
i sad se vrati na lik ljudski u stvaranju čoveka.

u stvari ta mitologija govori o vanzemaljcima, mislim nije jedina, a kojima su pripisivane božanske osobine.

tako da ništa nije čudno što se mojsije sit napričao sa "bogom".

e sad pravo pitanje zašto je u pravoslavlju poštovaniji ilija koji se vazneo u vatrenim kočijama a ne mojsije bogovidac?

Mauro Biglino je obavio brilijantan posao , gde je rekao da smo mi sve skupusali u jedno, dok smo prevodili razna imena Boga ...poput Elohim , Al Shadai, Adonai , El Elion, Jahve ... moguce da smo se prezatrcali u tom nastojanju da je to sve jedan Bog . Kao kad bi recimo tu bila imena poput : Petar , Marko, Janko, Vladimir , Jovica ....i mi prilikom prevodjenja tekstva kazemo da sve ta imena u stvari se odnose na Jovicu ???
Zatim, imate recimo tekst u 5. Mojsijevoj 32 glava , gde razni prevodi kazu sledece :
Ivan Saric:
Kada je Svevišnji dijelio narodima posjede, kada je dijelio sinove čovječje, tada je postavio međe narodima po broju sinova Izraelovih. Jer je dio Gospodnji narod njegov, Jakov je njemu odmjerena baština.
Jeruzalemska Biblija :
Kad je Višnji baštinu dijelio narodima, kad je razmještao sinove čovječje, odredi im međe po broju Božjih sinova: tad Jahvu njegov narod zapade, Jakov bi njegova baština.
Djuro Danicic :
Kad višnji razdade našljedstvo narodima, kad razdijeli sinove Adamove, postavi međe narodima po broju sinova Izrailjevih.Jer je dio Gospodnji narod njegov, Jakov je uže našljedstva njegova..
Uglavnom kazu da je Visnji stvorio narode po broju svojih sinova, dao svakome u nasljedstvo odredjenu skupinu ljudi i prepustio sinovima da vladaju tim narodima.Na taj nacin je i Jahve dobio svoj deo nasledja , dobio je narod Jakovljev u nasledje.
Da je to zaista tako , moze se videti i u Knjizi o Sudijama , 11 glava (gde se Jeftaj svadja sa Moabcima , i kaze sta oni hoce ?" Nije li tvoje ono što ti da da je tvoje Hemos bog tvoj? ")
Jednako i u 1.Carevima , 11 glava , Gospod se zali kako je Salamun zastranio sa drugim bogovima " To je zato što me ostavio i poklonio se Aštarti, boginji Sidonaca, Kemošu, bogu moapskom, i Milkomu, bogu Amonaca, i ne hodi više mojim putovima; ne čini što je pravo u mojim očima, niti izvršava moje zakone i naredbe kao što je činio njegov otac David." Sve ovo sto sam podebljao , u originalu pise Elohim.
" To je zato sto si me ostavio i poklonio se Astarti , Elohimu Sidonaca, Kemosu , Elohimu Moapskom, i Milkomu Elohimu Amonaca. ".

Sve upucuje da je El Elion ( Svevisnji) dao svojim sinovima (Elohimima ) ( "Bogovima") da svako uzme po jednu grupu ljudi (narod) i naseli komad zemlje , i da tamo vlada. Tako su i Elohimi koji su nabrojani po imenu dobili svoje delove zemlje, i narode : I Astarta, i Kemos, i Milkom, i Jahve , i Baal...i jos 65 drugih Elohima . ( Ugaritski tekst , prevod glinenih plocica nadjenih sa teritorije Sirije ,iz 12 veka pne, govori o verovanju Kaananaca itu spominje Vrhovnog boga El, koji je stvorio 70 potomaka (Elohima))

Pretpostavljam da su ako ne i svi , a ono makar neki od tih Elohima , bili u onoj mnozini spomenuti : " Hajde da napravimo coveka po oblicju svojemu"

Jedini razlog sto smo se mi zalepili za Boga (Elohima) Jahvu je sto ga je Rim popularizovao kroz promociju Hriscanstva.
Biblija ne govori kojem Elohimu je zapao narod Srba sa njihovom teritorijom.
Biblija ne govori da su narodi birali Elohime koji ce vladati pojedinacno narodima.
Biblija kaze da je to odredio ne Elohim Jahve , vec El Elion - Svevisnji, koji ce Elohim dobiti koju skupinu ljudi-narod, i gde ce se naseliti.
Stari zavet ne govori o drugim detaljima , za druge narode , jer je pisan iz grupe ljudi/ jednog naroda koji je odredjen da sluzi Jahvi, pa se najvise i bave sobom i svojim Elohimom, a tek tu i tamo spomenu narode koji su im stali na zulj , a sluze drugim Elohimima.

Tako da zaista , ako se gleda Biblijski, ne daje dojam da je Jahve stvoritelj Univerzuma ,i svega zivog, a jos manje jedan jedini "pravi" Bog.
Nekako je vise plemenski Bog , bog Jakovljev , Jakovljevog naroda, na teritoriji Levanta .

Sve sto se rodi, jednog dana i umre. Kako mi , tako i kolonizatori : Elohimi. Biblija ne ide u te detalje , gde su skoncali i kad, ti Elohimi. Da li ih jos ima , i na koji nacin vladaju nama.
ti stvarno ne znas sta je ime.
Ime je samo Jehova.

Adonaj Gospod nije ime kao sto ni Bog Svevisnji svemoguci nije ime

A kad se ljudi počeše množiti na zemlji i kćeri im se narodiše. Videći sinovi Božiji kćeri čovečije kako su lepe uzimaše ih za žene koje hteše.

po sz elohimi su se mešali sa ljudima preciznije sa ženama i izrodiše nefilime.
i sad se vrati na lik ljudski u stvaranju čoveka.

u stvari ta mitologija govori o vanzemaljcima, mislim nije jedina, a kojima su pripisivane božanske osobine.

tako da ništa nije čudno što se mojsije sit napričao sa "bogom".

e sad pravo pitanje zašto je u pravoslavlju poštovaniji ilija koji se vazneo u vatrenim kočijama a ne mojsije bogovidac?
Srbi ko Srbi , inadzije . Zadrzali svoje staro verovanje u vrhovnog boga Peruna , Boga Groma i Oluje. I Ilija im je analeteo kao kec na desetku. Ilija Gromovnik , pun pogodak. Sa Mojsijem nemadose nikakve asocijacije , tako da je Mojsije ostao po strani. A sve ovo sto ste pre napisali, je vise manje sta doslovce i dolazi kao informacija sa glinenih plocica iz Sumera. Ep o stvaranju " EnumaElish" .
I svakako da imamo sklonost da svemu sto je neobjasnjivo pripisujemo bozanske moci . Pa tako i Anunakijima / Elohimima, koji nisu postankom sa Zemlje.

izvini trebao bi znati da je ima Boga jedno

a drugo su ttulwe Bog Gospod Svemocni itd koje Bog ima

sve je vec dokazano
da je Bozje Ime JHVHJehova i to je to
Elohim znaci Bog i tako je i prevedeno u svim prevodima sveta.

Treba znati Hebrejski i zacenje reci.
Time se i bave oni koji su prevodili Bibliju

Dakle Bog je jedan. Tako kaze Bozja rec.

I Bog stvori nebo i zemlju...
Sve je u redu , razgovaramo, razmenjujemo misljenja , uporedjujemo....nista lose u tom. Da nema toga svi bi ostali na istom , nikad prilike da se vidi sa druge strane kako to izgleda. U pravu ste , imamo titule , i imamo imena . Jahve /JHVH/ JHWH je ime , licno ime. Kao sto je i Hemosh , Astharta, Milkom , Baal (Baal je imao svoje svetenike , svoje proroke , njemu je bio podignut i oltar ....medjutim u Bibliji ne nadjoh da su pored njegovog imena napisali funkciju Bog ( Elohim) ...iako spominje da su mu sluzili i slicno...(Bio je Kanansko-Fenicanski Bog plodnosti ))

Jedna od zapovesti kaze nemoj imati drugih bogova uza me . Ako je jedan Bog , zasto bi se Jahve sekirao oko toga toliko da uvrsti u zapoved ? To bi bilo kao kada bi Adam rekao Evi , nemoj imati drugih muskaraca osim mene ...a on bio jedini muskarac.
Zapovest ima smisla , ako su postojali , kao sto pise u Bibliji i bogovi ostalih naroda , poput Hemosha , Astharte, Milkoma ...

U vezi ostalih titula , konkretno El Elion ( Visnji /Svevisnji ) recimo da ste u pravu , i da je to jos jedna od titula Jahve.

To bi onda imalo ovakav smisao i implikaciju :

" Kad je JAHVE baštinu dijelio narodima, kad je razmještao sinove čovječje, odredi im međe po broju SVOJIH sinova: tad NJEGA (JAHVU) njegov narod zapade, Jakov bi njegova (JAHVINA) baština.
1 : Jahve je podelio svoju imovinu u nasledje svojim sinovima . Nasledje je bilo da se dobije odredjen broj ljudi , i uz njih odgovarajuci komad teritorije da se time vlada.
2 : Na taj nacin Jahve je dobio Jakova u svoje nasledje ( kao na ostavinskoj raspravi)
3 : Skroz nejasno kako Jahve deli svoju bastinu svojim sinovima , a i on sam na taj nacin dobije svoj deo nasledstva : Jakova ( i sta vec ide uz Jakova)
4 : Ko su onda sinovi covecji ....normalno, trebali bi biti ljudi , narodi .
5 : Ko su Jahvini sinovi koji su dobili nasledstvo od Jahve , da vladaju narodima ? Izrael jos nije postojao tada.
6 : Da li je Jahve dao u nasledje narode , da vladaju njima , i Hemoshu, Astharti, Milkomu ? Da li ih zato Biblija oslovljava Bogovima ?
7 : Ukoliko Jahve nije dao u nasledje narode i zemlje Hemoshu , Astharti i Milkomu , kako su onda oni mogli biti vladari tih zemalja , i zasto bi im onda recimo Jeftaj , u svadji , dobacivao Maopcima , " Nije li tvoje ono što ti da da je tvoje Hemos bog tvoj? " ( U tom tekstu Jeftaj argumentuje da je jednako tome, Izraelsko, ono sto je Izraelcima dao njihov Bog Jahve) ( Tebi je tvoj Bog dao tvoje , nama je nas Bog dao nase)
8 : Posmatrajuci dalju istoriju , opisanu unutar Biblije , koji su to narodi sa kojima Jahve nije ratovao preko svojeg nasledja? ( Ratovao je i istrebio Amorite, Hitite , zbrisao jos 5 naroda iz Kaanana , da bi napravio dovoljno mesta za Jakova . Znaci , prvo ih je dao u bastinu nekom drugom , a ne sebi, da bi ih zatim zbrisao sa lica zemlje Kaananske , da mu ne smetaju, da bi naselio Izrael u obecanu zemlju ? )

Osvrnuo bih se na Ugaritski text , koji datira iz 12 veka pne ( inace su prevodi sa glinenih plocica sa teritorije Sirije koje govore o verovanju Kaananaca ) . I govore o vrhovnom bozanstvu ( Svevisnji ?) koji je razdelio u bastinu , svojim 70torici sinova da vladaju teritorijama. U ono vreme rec Bog izgleda da nije neophodno imala istu konotaciju kao danas. Kao ni rec Kralj. Danas rec kralj asocira na bogatstvo , moc, svilu i kadifu , zlatne krune , svitu , a u proslosti , mogao je predstavljati samo nekog lokalnog vladara , nekog sela- za danasnje pojmove.

Nesta je ozbiljnija situacija sa glinenim plocicama , pronadjenim u razvalinama carske biblioteke u Ninivi, a kasnije i sirom Mesopotamije ...preko 100000, jako obimna gradja, i predatira Bibliju. I kod njih je opisan u detalje cin stvaranja coveka . I opisuje kako je Enlil dao komandu da svako od Anunnakija (Elohima) , uzme odredjen broj ljudi , i da krenu naseljavati planetu Zemlju , i van teritorije Mezopotamije. ( Od tih izvora imamo Ep o stvaranju "Enuma Elish" , odatle dolazi Ep o Gilgameshu , odatle dolazi prica o Potopu , sa Utnapishtimom...) Iz Ura Kaldejskog , iz doma Tare , dolazi i Abraham.

9 : Imena sluze da bi se napravila razlika izmedju jednih i drugih ...ako ih ima vise u nekom rangu. U rangu Boga , imamo imena poput Jahve , Hemosha , Milkoma... Tako u Biblijskom tekstu svugde gde pise Jahve (kod nas prevedeno kao Gospod) imamo i rec Elohim (Bog) .
Kod El Elion , ako je prevod ispravan "Svevisnji" nema imena . Mozda zato sto je jedan Svevisnji. Ako li je titula u pitanju "Svevisnji" , zasto bi stalno uz ime Jahve pisali neku nistavnu titulu , u poredjenju sa Svevisnjim? To bi kao kad bi imali Predsednika Drzave , a oslovljavali ga sa titulom ministra ??? Ili zamislite da oslovljavamo Putina sa " sekretar Putin "? Ili samo sa sekretar ? Koji sekretar , bilo bi prvo pitanje, da bi se znalo o kome se radi. Ako kazemo Pretsednik Rusije ..svi znamo o kome se radi , cak ako i nema imena. Da li bi prijalo nekom Doktoru da ga oslovljavaju sa "medicinski tehnicar" ? Zasto bi Jahve sebe zvao Elohimom , ako je on u stvari El Elion , Svevisnji ?
Ja razumem potrebu vernika da bude sledbenik Jedinoga Boga ... i niko ne oduzima tu potrebu verniku. Ali Biblijski tekst je prolazio kroz proces sazrevanja , dok nije dosegao danasnju formu. Da li je Bog tako vodio proces , ili su ljudi prilagodjavali tekst svojim potrebama i vremenu u kom su ziveli , to je do citaoca da prosudi sam za sebe . Ili da prepusti nekom drugom da prosudi , a ostali da ponavljaju kao u zboru, kao sto to vecinom i cine. Ponavljanje mantri . ( Izvinjavam se )

Back