Da li je Isus Hristos Bog?

Zanimljiv citat iz žitija ovog pape iz IV veka. Znam za taj susret sa Jevrejima no ja imam podatke da se tu radi o jednoj posebnoj grupi Jevreja...tj. jevrejskih hrišćana 318.n.e. Da ako bude prilike o tome detaljnije bilo bi zanimljovo. No, da se vratimo temi.



Ovo sam i ja tako razumeo...da upravo je te "rodih danas" ukazuje na Hristovo ovapoloćenje te rođenje koje podrazumeva dolazak na svet preko čoveka. Upravo ta temporalnost označena odrednicom "danas" i ukazuje na rođenje u vremenu. Zato pojam "rođenje" ukazuje na bukvalno telesno rođenje..rođenje preko žene.



Ako pogledamo strukturu rečence:"ti si sin moj ja te danas rodih", zaključak bi vodio u pravcu da je "rođenje" koje se pominje povezano sa izrazom "ti si sin moj"..jer prvi deo rečenice ukazuje na to ko je Hristos ali to ko je tj. Sin pojašnejno je u nastavku(drugim rečina zašto je On Sin) koji glasi:"ja te danas rodih". Dakle, zašto je Isus "Sin"? Jer je "rođen"..kada? U vremenu tj. izrazom "danas".

Zato je po mom mišljenju i shvatanju neobično tumačenje sv. Silvestera da se izraz "ti si Sin moj"..odnosi na "rođenje u večnosti" a da se izraz "ja te danas rodih" odnosi na rođenje u vremenu tj. danas. On je to lepo i formulisao:



Jednostavno rečenični sklop je takav da izraz "Sin" je u kontekstu "rođenja" koje i sam papa Silvester tumači u kontekstu vremena sa čine se i ja slažem dok ovo prvo kažem shvatam drugačije od njega zbog toga što je rečenični sklop takav kao što rekoh da prvi deo rečenica je povezan sa drugim i čini jednu celinu.."ti si Sin moj..ja te danas rodih"

Zato smatram da Isusovo rođenje ima samo onu vremensku konotaciju i odnosi se na utelovljenje. Naime, ranije..do nedavno sam verovao za "sinovstvo" upravo ovako kao većina tvrdi ali sam istražujući došao do zaključka da ipak Hristos je sin od utelovljenja.

Pozdrav.
Evo kojim su se recima ti Jevreji obratili majci Konstantinovoj: Добро уради цар, син твој, што безбожје напусти и идолске храмове поруши. Али зло учини што поверова у Исуса и поштује га као Божјег Сина и истинитог Бога. Ovako sigurno ne bi govorili Hriscanski Jevreji. Zato im je Svetitelj pred carem i rekao:
А Силвестар одговори: Истина, у почетку вама би говорено Писмо Старога Завета и проповеди пророка, али све то и нама припада, јер је у њима много шта речено о Христу Господу нашем. Стога треба данас о томе да расправљамо с вама, јер ваше књиге постадоше нам своје, a наше вама су туђе, и ви ћете радије веровати својим књигама неголи нашим. Због тога ћемо вам из ваших књига показати истину којој се ви противите. И победа ће бити чудесна и очигледна, када је однесемо оружјем које смо узели из руку противника. – На то цар рече: Правда је у речима епископа, а не може јој се противречити; јер ако вам, о Јевреји, хришћани из вашег Писма приведу доказ о Христу своме, онда ће несумњиво победа бити на њиховој страни, и ви ћете бити тучени од својих властитих књига. – Када ово рече цар, цео Сенат похвали суд његов.

120 Jevreja, Rabina, ucitelja.... se skupilo pred carem i senatom. Vaznost skupa je bila za njih prevelika jer da su tada pobedili u razgovoru, Konstantin bi im dao za pravo i najvrerovatnije i gonjenje Crkve bi se nastavilo. Kada ti Jevreji nisu dovodili u pitanje ono sto im je sv.Silvester rekao, kako mi sad mozemo gledati `` strukturu recenice`` i biti veci Jevreji od Jevreja?

Pre nego zadjemo u ``sitna crevca`` upitao bih te samo ovo: Kazes da si do ovih zakljucaka sam dosao. Ok. Da li to znaci da pre tebe nema nikog ko je ikada ispovedao ovo:

Sve je to od utelovljenja. Pre toga Isus nije ni Sin ni Jedinorodni Sin već Reč Božija koja je Bog.

i ovo:

Upravo samo Trojstvo je i postojalo..Tri Ličnosti Božanstva čiji odnos nije Otac-Sin već Tri Večite Božanske Ličnosti.

Dakle, da li u 2000-godisnjoj istoriji Crkve ima i jednog jedinog coveka koji je ispovedao Boga na nacin na koji ga ti ispovedas?
 
Pre nego zadjemo u ``sitna crevca`` upitao bih te samo ovo: Kazes da si do ovih zakljucaka sam dosao. Ok. Da li to znaci da pre tebe nema nikog ko je ikada ispovedao ovo:
Sve je to od utelovljenja. Pre toga Isus nije ni Sin ni Jedinorodni Sin već Reč Božija koja je Bog.
i ovo:
Upravo samo Trojstvo je i postojalo..Tri Ličnosti Božanstva čiji odnos nije Otac-Sin već Tri Večite Božanske Ličnosti.
Dakle, da li u 2000-godisnjoj istoriji Crkve ima i jednog jedinog coveka koji je ispovedao Boga na nacin na koji ga ti ispovedas?

Poštovani South, odmah ću odgovriti. Mislim da da...verujem da jesu i danas znam da neki tov veruju. kroz istoriju 2000 godina hrišćanstva vodile su se brojne polemike ok Hristov prirode no ono što mi imamo sada jesu definicije, one uopštene definicije. Generalno većin hrišćana veruje u Božanstvo Isusa Hrista. Zato i ne smatraju za potrebnim da detaljnije razrade ovo pitanje. S jedne strane stav je uredu i najvažnije je opšta definicija Hristovog Božanstva. Međutim, svako ko je želeo da istražuje ovo pitanje detaljnije nametnula su se neka pitanja i zato mogu tvrditi da su ljudi dolazaili do sličnih zaključaka, svako ko je malo detaljnije istažio temu.

Kako bilo ja i dalje smatrama da se tama može još isrpeti..moje razumevanje ovoga još produbiti, nije definitivno ovaj zaključak ali za sada tekstovi mi ukazuju veoma jasno da je Isus Bog, i da nije Sin po svojoj prirodi već da je to Njegova uloga u procesu spasenja tj. od dolaska u telu.

Pozdrav.
 
Jovane prosejavaš adventističku dogmu, da li ti pripadaš adventističkoj crkvi?

U vezi čega...
Hristova priroda kako je vidim je Božanska, s tim da ja sam malo to pitanje razradio detaljnije...ne zato što sam imao nameru da nešto "novo" smislim već da je predstavim onako kako me navode tekstovi i kroz iskustvo u vezi same teme. Ako se to podudara sa stavovima Adventizma...ja ću ostati pri tome jer smatram da je to ispravno. Nemam tu vrstu odbojnost ako se podudara.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
U vezi čega...
Adventisti zastupaju tezu da je jedan od Isusovog rodoslova po majci
Za subotu je jasno koliko je potenciraš
Sad vidim i da je Isus postao sin tek kada se rodio od "devojke" kako ti kažeš a ne od device.
Potpuno istu tezu kao korisnik glasnik koji je adventista.
Nemam ja predrasuda kako, u šta će da veruje samo je red da se izjasni.
Te tri stvari koje sam primetio da forsiraš su ustvari iz adventizma.
Da li pripadaš adventističkoj crkvi?
 
Poštovani South, odmah ću odgovriti. Mislim da da...verujem da jesu i danas znam da neki tov veruju. kroz istoriju 2000 godina hrišćanstva vodile su se brojne polemike ok Hristov prirode no ono što mi imamo sada jesu definicije, one uopštene definicije. Generalno većin hrišćana veruje u Božanstvo Isusa Hrista. Zato i ne smatraju za potrebnim da detaljnije razrade ovo pitanje. S jedne strane stav je uredu i najvažnije je opšta definicija Hristovog Božanstva. Međutim, svako ko je želeo da istražuje ovo pitanje detaljnije nametnula su se neka pitanja i zato mogu tvrditi da su ljudi dolazaili do sličnih zaključaka, svako ko je malo detaljnije istažio temu.

Kako bilo ja i dalje smatrama da se tama može još isrpeti..moje razumevanje ovoga još produbiti, nije definitivno ovaj zaključak ali za sada tekstovi mi ukazuju veoma jasno da je Isus Bog, i da nije Sin po svojoj prirodi već da je to Njegova uloga u procesu spasenja tj. od dolaska u telu.

Pozdrav.

Prvo moram reci da sam veoma iznenadjen ovim tvojim ispovedanjem. Na ovoj temi bih se zaustavio sa komentarisanjem jer zelim da otvorimo novu pod pogodnijim nazivom i tu detaljnije izanaliziramo ovo, meni barem, novo ucenje o Trojici i Hristovom sinovstvu.

Reci ako imas vremena i volje za to i idemo novom temom o ovoj dogmatici. Ja sam zauzet danas i delom sutra po danu, ali vec od sutra vece, ako ti odgovara mozemo zapoceti, nadam se interesantnu temu. Sta mislis? :)
 
Adventisti zastupaju tezu da je jedan od Isusovog rodoslova po majci
Za subotu je jasno koliko je potenciraš
Sad vidim i da je Isus postao sin tek kada se rodio od "devojke" kako ti kažeš a ne od device.
Potpuno istu tezu kao korisnik glasnik koji je adventista.
Nemam ja predrasuda kako, u šta će da veruje samo je red da se izjasni.
Te tri stvari koje sam primetio da forsiraš su ustvari iz adventizma.
Da li pripadaš adventističkoj crkvi?

Ne. Ali ovo za Hrista sam nedavno razumeo, jednostavno su mu se kockice sklopile tako. Opet kažem ostaje mi da još ovo pitanje razrađujem, možda se vratim ranijem shvatanju ali za sada me tekstovi navode na to.
Za subotu sećaš se već smo diskutovati. Tradicija Pravoslavlja je poštovanje oba dana, to mnogima deluje čudno možda ali tako je. S tim da nikoga ne navodim da mora imati takav stav o subotu i nedelji, ostaje po savesti.
Adventizam pak po pitanju Hristove prirode ima nekoliko pravaca verovanja..od onog koji zastupa Crkva zvanično, do ovog mog stava tj.sličnog ne baš identično pa do polumodalizma itd..ima tu raznih pravaca verovanja.

No, kakav je tvoj stav po pitanju Hristove prirode...smatraš da je doslovno rođen?
 
Prvo moram reci da sam veoma iznenadjen ovim tvojim ispovedanjem. Na ovoj temi bih se zaustavio sa komentarisanjem jer zelim da otvorimo novu pod pogodnijim nazivom i tu detaljnije izanaliziramo ovo, meni barem, novo ucenje o Trojici i Hristovom sinovstvu.

Reci ako imas vremena i volje za to i idemo novom temom o ovoj dogmatici. Ja sam zauzet danas i delom sutra po danu, ali vec od sutra vece, ako ti odgovara mozemo zapoceti, nadam se interesantnu temu. Sta mislis? :)

Može, otvori temu novu pa ćemo tamo🙂. Verujem da će biti zanimljivo.
 
Jovane sve se slažem sa tim, ali ti se ne slažeš sa pismom koje ti ruši predstavu da je sin postao tek nakon rođenja od majke.
Jn 1
18 Boga niko nije video nikad: Jedinorodni Sin koji je u naručju Očevom, On Ga javi.

Upravo si mi postavljao stihove iz prve glave a ovaj si preskočio.
Razmisli po kakvoj simbolici ili bukvalno Bog drži u naručju svog sina.
A piše da je rođen pre svake tvari, pre svih vekova rođen, Jovane, rođen i pre majke Marije, pa je s toga i logično da je sin u večnosti.
Da Bog je stovrio Isusa pre svega, prvo je njega stovirio pa posle sve ostalo preko njega.
Kolosanima 1:14,15

Tako je Isus Bozji Sin u vecnosti

a kao covek je bio Sin covecji
 
i da dodam

Dakle Isus je stvoren pre svega ostalog...

On je “prvorođenac svega što je stvoreno”. On je “početak Božjih dela stvaranja”, a postojao je čak i prije nego što je stvoren materijalni svemir (Kološanima 1:15; Otkrivenje 3:14).

Otkrivenje 3:14 Anđelu skupštine u Laodiceji napiši: Ovo govori Amen, svjedok vjerni i istiniti, početak Božjih dela stvaranja

Kolosanima 1
15 Оn (Isus ) је slika nevidljivog Boga, prvenac svega sto je stvoreno.
16 Јеr је preko njega sve bilo stvoreno na nebesima i na zemlji, vidljivo i nevidljivo, bilo da su to prestoli ili uprave ili poglavarstva ili vlasti.
Sve je stvoreno preko njega i za njega.
17 Оn je pre svega drugog i sve je preko njega postalo.


ili Kološanima 1:15 On je slika nevidljivog Boga, prvorođenac svega što je stvoreno

Jovan 3: 18 Ko veruje u njega, neće biti osuđen. Ko ne vjeruje, već je osuđen, jer nije verovao u ime jedinorođenog Sina Božjeg.
 
A piše da je rođen pre svake tvari, pre svih vekova rođen, Jovane, rođen i pre majke Marije, pa je s toga i logično da je sin u večnosti.

Sale, ovaj drugi stih što si naveo iz Kološana 1,15:...koji je rođen pre svake tvari", pogledaj u grčkom originalu...stoji "prototokos" tj. prvorođenac svake tvari. Jako bitno za razumevanje ovog stiha. Opet akcenat nije na "rođenju" ili "prvorođenju"(ispravnije) u odnosu na tvar, jer tvar je stvorena...a ne rođena..pa samim tim izraz "prototokos" ima značenje koje upućuje na to da je Isus "nad onim što je stvoreno", "glavni", "šef", "upravljač". Ističe se uloga u "odnosu" na tvar a ne poredak nastanka..šta je pre nastalo.

Ako bude potrebno objasniću detaljnije.

Pozdrav.
 
Bog nema osobine, čovek ima osobine. Ljubav nije božja osobina, ljubav je Bog.

Mislim da to naginje "panteizmu" jer izjednačavanje onoga što "proističe" od Boga sa samim Bogom jeste panteizam. Biblija izričito razlikuje Boga od svega nama poznatog..bilo vidljivo ili apstraktno...Bog ne može biti to već je On iznad svega toga.

Ima recimo tekst u Pričama Solomunovim 8,22-31 koje neki hrišćani poistovećuju sa Hristom..u smislu "mudrost Božija". Međutim, to nije izraz za Boga ili Hrista već za mudrost Božiju ili osobinu. Ona je odvojena od ličnosti Boga.

Pozrav.
 
Mislim da to naginje "panteizmu" jer izjednačavanje onoga što "proističe" od Boga sa samim Bogom jeste panteizam. Biblija izričito razlikuje Boga od svega nama poznatog..bilo vidljivo ili apstraktno...Bog ne može biti to već je On iznad svega toga.

Ima recimo tekst u Pričama Solomunovim 8,22-31 koje neki hrišćani poistovećuju sa Hristom..u smislu "mudrost Božija". Međutim, to nije izraz za Boga ili Hrista već za mudrost Božiju ili osobinu. Ona je odvojena od ličnosti Boga.

Pozrav.
Ne čitaš Bibliju sa potrebnim razumevanjem, čitaš je farisejski bukvalno. Jer, Bog je Ljubav i Bog je Dobro, a kad to shvatiš pogledaj koliko ti toga imaš u sebi i da li si spreman da deliš. Biblija nije istorijska knjiga, Biblija je duhovna knjiga.
Uzgred, da li znaš koliko puta se Isus Hrist ovako zajedno spominju u Bibliji...najčešće se spominje ili Isus ili Hrist.
Zanimljivo je videti u kojim slučajevima se spominje Isus, a u kojima Hrist.
 
Ne čitaš Bibliju sa potrebnim razumevanjem, čitaš je farisejski bukvalno. Jer, Bog je Ljubav i Bog je Dobro,

Bukvalno je kada treba i ima osnova za tako nešto. Ali Biblija je strogo antipaganska knjiga. Paganski koncept panteizma zato nema uporišta u Bibliji a ovo jesu panteistički stavovi.

U Pričama Solomunovim 8,22-31 zato sam i naveo ovaj tekst..mudrost Božija(personifikovana ovde) jasno je "odeljena" od Boga. Ona nije Bog već iz Boga proističe kao jedna od Njegovih osobina.

Sam Bog u Pismu kaže da Boga ne možemo predstaviti izrazom ili slikom..to je strogo odvojeno jedno od drugog.

Biblija nije istorijska knjiga, Biblija je duhovna knjiga.

Pod tim duhovnim ljudi obično žele da istaknu da nije onako kako je napisano već ima skriveno značenje. Međutim, Biblija je Božije otkrivenje koje se traba razumei onako kao je napisano ili u kontekstu tekstova koji pobliže objašnjavaju pojam

Zanimljivo je videti u kojim slučajevima se spominje Isus, a u kojima Hrist.

Taj koncept razdvanja Hrista i Isusa znam da nije Biblijjki i hrišćanski pa bih ovde ostao samo na toj napomeni.

Pozdrav.
 

Back
Top