Da li je budućnost predodređena?

Probaj Faladdin aplikaciju, za android. Kažu da je zabavna i po nekad iznenadi ono što taj evidovnjak "vidi.
Znam kako ide, Kada sam u visoj svesti imam hintove, pa sam tako prorokovao raznima. Jednostavno, samo dolazi, ako da ti uopste
ne ucestvujes u tome. Recimo kako sam skapirao da ce malom bratancu nesto da se desi? Pa razgovaraju zena i majka
o pistolju, meni sine bratanac i povezem da ce se ubiti tim pistoljem. E sad majka i zena ko zna o cemu su zapravo razgovarale.
I pritisnem ja caleta da proda pistolj, ovaj nece i laze, pa ga isamaram, i zavrsim zbog toga u Lazi.
Proda on pistolj na kraju, ali mali padne sa zida i slomi ruku… ******...
 
@Cackalica21

Ili da pojednostavim konkretnim primerom. Ako je Alah još na početku vremena znao da ću ja, 5.4.2023. u 12.22 na raskrsnici skrenuti desno, a ne levo, gde je tu slobodna volja? Da li ja mogu svojom voljom da izmenim to njegovo znanje i da skrenem levo? 🤔

Ne. Ti svojom odlukom ne mijenjaš njegovo znanje nego svoj postupak.

Bog zna da ti možeš skrenuti desno i lijevo, vratiti se nazad i još svašta nešto. Kud god da si krenuo, On za to zna, a ne predodređuje.

Shvati da Njegovo znanje nije predodređenje.

Njegovo znanje o tome je samo znanje, ne odluka - a još manje postupak da tebe sputa.

Dakle, On zna.

Postoje stvari koje nismo mogli birati, npr. da li ćemo postojati i u kojoj zemlji se roditi. Stvari koje radimo, Bog za njih zna, ali ne nužno predodređuje.

Jednostavno za shvatiti i sasvim logično.
 
Ne. Ti svojom odlukom ne mijenjaš njegovo znanje nego svoj postupak.

Bog zna da ti možeš skrenuti desno i lijevo, vratiti se nazad i još svašta nešto. Kud god da si krenuo, On za to zna, a ne predodređuje.

Shvati da Njegovo znanje nije predodređenje.

Njegovo znanje o tome je samo znanje, ne odluka - a još manje postupak da tebe sputa.

Dakle, On zna.

Postoje stvari koje nismo mogli birati, npr. da li ćemo postojati i u kojoj zemlji se roditi. Stvari koje radimo, Bog za njih zna, ali ne nužno predodređuje.

Jednostavno za shvatiti i sasvim logično.
Druže, bez uvrede, ali ne filozofiraj. Ako On zna, budućnost je predoređena. Kraj priče.
 
Druže, bez uvrede, ali ne filozofiraj. Ako On zna, budućnost je predoređena. Kraj priče.

Tvoja logika glasi ovako: ako je nebo plavo, šećer je sigurno bijeli...

Pretpostavimo da sam ja znao kako ćeš mi tačno odgovoriti na post. To ne znači da sam ti odgovor predodredio. Znao sam, ali sam te pustio. Da sam se umiješao u tvoju odluku, onda ti ne bi imao slobodnu volju.

Da si mi odgovorio kako god drugačije ili da nisi nikako odgovorio, moje znanje nema utjecaj na tvoju slobodnu volju. Radiš šta želiš, a ja to znam.

I šta nije jasno? Očito ovdje jedini ti imaš problem sa shvatanjem i namećeš svoju tvrdnju kao logičnu.
 
Tvoja logika glasi ovako: ako je nebo plavo, šećer je sigurno bijeli...

Pretpostavimo da sam ja znao kako ćeš mi tačno odgovoriti na post. To ne znači da sam ti odgovor predodredio. Znao sam, ali sam te pustio. Da sam se umiješao u tvoju odluku, onda ti ne bi imao slobodnu volju.

Da si mi odgovorio kako god drugačije ili da nisi nikako odgovorio, moje znanje nema utjecaj na tvoju slobodnu volju. Radiš šta želiš, a ja to znam.

I šta nije jasno? Očito ovdje jedini ti imaš problem sa shvatanjem i namećeš svoju tvrdnju kao logičnu.
Batali. Možeš ovde doveka demagogijom i filozofiranjem da pokušavaš da osporiš prostu logiku. Ako postoji biće koje nepogrešivo zna budućnost, budućnost je predodređena. Očigledna logika.
 
Све је узрочно-последично повезано. Не постоји ништа што се десило а да нема своје узроке.

Dalekoistocne religije: hinduizam, budizam, taoizam

- njihov fokus ka uzroku (a ne razlogu, cime preferiraju tupavost, a ne bistrinu, što je i osnovni razlog da je kolevka nauke zapad) jer su usmereni ka traženju uzroka mireci se sa bilo kakvim posledicima, mireci se sa samim sobom eliminacijom vlastite odgovornosti, gradeci sami sebe posledicom;
- a mi znamo sve uzroke, i baš zato stremimo, ili pak strepimo od posledica, mi verom delujemo, ne bi li u poslednjem dualizmu bili medju spasenima;

moja autorska, dakako;)
 
Batali. Možeš ovde doveka demagogijom i filozofiranjem da pokušavaš da osporiš prostu logiku. Ako postoji biće koje nepogrešivo zna budućnost, budućnost je predodređena. Očigledna logika.
da, logika nalaže ako je bog sveznajući, svevideći, vanvremenski i zna se krajnji ishod, to mu dođe sudbina a mi imamo privid slobodne volje.
u pritivnom bog ne zna budućost i klacka zajedno sa nama tj nije van vremena koje mi ne osećamo.
 

Back
Top