Da li Bog kaznjava za svako zlo?

...Zahvaljujem na ovom vašem odgovoru,
Nema na cemu,bilo mi je zadovoljstvo...
Ako su moj otac i deda bili grešnici.
Dozvoli mi samo da pojasnim da su svi ljud gresnici u smislu da smo svi "skloni"grehu i mozemo pasti cak i na dvnevnom nivou...
...razlika je samo u tome dali smo svesni zbog ucinjenog greha i dali smo voljni da se pokajermo i produzimo onako kako zaista treba ( citaj - onako kako Bog zaista trazi).
( otac nije kršten, deda bio sveštenik u drugoj veri - nazareni), Bog ih je kaznio sušom,...
ili će sve nas i dalje kažnjavati ?
Ne,Bog je jasno obecao da ce svako odgovarati za svoje grehe s tim sto nazalost,zivimo u svetu gde se ponekad posledice nekig greha u fizickom a i duhovnom smislu prenose na seldece narastaje.
Kako god,ovo je slozeno pitanje koje trazi razmatranje sa vise aspekata a ja bih u produzetku citirao jedniog teksta koji nam daje konkretan odgovor na tvoje pitanje ( naravno,osmatrano sa jednog , veoma bitnog aspekta ):

Jez.18,3-9:
"... Tako ja bio živ, govori Gospod Gospod, nećete više govoriti te priče u Izrailju.
Gle, sve su duše moje, kako duša očina tako i duša sinovlja moja je, koja duša zgriješi ona će poginuti.
Jer ako je ko pravedan i čini sud i pravdu,
Na gorama ne jede i očiju svojih ne podiže ka gadnijem bogovima doma Izrailjeva, i ne skvrni žene bližnjega svojega i ne ide k ženi odvojenoj radi nečistote,
I nikome ne čini nasilja, zalog dužniku svojemu vraća, ništa ne otima, hljeb svoj daje gladnome i gologa odijeva,
Ne daje na dobit i ne uzima pridavka, od nepravde usteže ruku svoju, i pravo sudi između jednoga čovjeka i drugoga,
Po uredbama mojim hodi, i drži zakone moje tvoreći istinu; taj je pravedan, doista će živjeti, govori Gospod Gospod..."

I ono najbitnije za ovo pitanje:

Jez.18,14-19:
"...Ali gle, ako rodi sina koji bi vidio sve grijehe oca svojega što čini, i uzeo bi na um, te ne bi činio onako,
Ne bi jeo na gorama, niti bi očiju svojih podizao ka gadnijem bogovima doma Izrailjeva, žene bližnjega svojega ne bi skvrnio,
I nikome ne bi činio nasilja, zaloga ne bi uzimao i ne bi ništa otimao, davao bi hljeb svoj gladnome i gologa bi odijevao,
Od siromaha bi ustezao ruku svoju, ne bi uzimao dobiti ni pridavka, zakone bi moje izvršivao i po uredbama mojim hodio; taj neće poginuti za bezakonje oca svojega, doista će živjeti.
A otac njegov, što je činio nasilje, otimao od brata svojega i činio što nije dobro u narodu svom, gle, on će poginuti za svoje bezakonje.
Ali govorite: zašto da ne nosi sin bezakonja očina? Jer sin čini sud i pravdu, sve uredbe moje drži i izvršuje; doista će živjeti..."

Dakle moja licna poruka jeste da se svi mi dobro razmislimo i odlucimo zivetiu skladu sa Bozjim zapovestima ne obaziruci se na zivot nasih predhodnika jer ce u globali,svako od nas poneti odgovornost ili dobiti benefite u skladu sa onim sto realno cinimo/verujemo u nasim licnim zivotima !!!
 
Poslednja izmena:
Kužim, samo to ne gledam kao na kaznu, nego kao na posljedicu bezakonja koja dovodi čovjeku u život prokletstvo, ne nešto što Bog retroaktivno proporcionalno grijesima uzvraća na ljude.
Mislim da si se samo nadovezao na onog sto sam vec izneo jer su sve prorecene/obecane sankcije zapravo realna posledica greha a sto se tice proporcionalnosti i vreme realizacije Bozje kazne mogu samo reci da se cesto dogadja da se sve te Bozje mere ne uklapaju u nasa ocekivanja zasnivane na nasu licnu procenu...
Naime,ponekad misimo da bi Bog trebao reagovati brze,rigoroznije,ovako,onako ali nam veoma cesto praksa pokazuje da su te nase reakcije rezultat nase ogranicenosti percepiranja i na nas deficit znanja svih relevantnih cinjenica...naravno,postoje i drugi aspekti ovog pitanja ali o tome u drugu priliku.
 
Koliko znate o Nazarenima ? Da li ih smatrare grešnicima ?
Ponavljam i dopreciziram - jedino je Bog bezgresan ,sto se moglo videti kroz Njegovog Sina Isusa Hrista u toku Njegove zemaljske misije dok smo mi ljudi svi gresni,bez izuzetaka !

Rim.3,23.24:
"...Jer svi sagriješiše i izgubili su slavu Božiju,
I opravdaće se zabadava blagodaću njegovom, otkupom Isusa Hrista..."
 
Da li Bog kaznjava za svako zlo ?
Jer po nekoj logici ako bi Bog kaznjavao za svako zlo, ne bi bilo nikog zivog.
Sada ako Bog ne kaznjava za svako zlo, za koje onda kaznjava ?
Slusao sam Miroljuba Petrovica nesto na tu temu, ali je jako uopsteno pricao.
:think:


evo Bog to licno objasnjava iz Kurana:

16:61 Kad bi Allah ljude zbog grijehova njihovih kažnjavao, ništa živo na Zemlji ne bi ostavio, ali, On ih do roka određenog ostavlja, i kad rok njihov dođe, ni za tren ga jedan ne mogu ni odgoditi ni ubrzati.

4:122 One koje vjeruju i čine dobra djela uvešćemo u Rajske/džennetske bašče kroz koje rijeke teku, u kojima će vječno i zauvijek ostati – Allahovo je istinito obećanje, a čije su riječi od Allahovih istinitije!

123 To neće biti ni po vašim željama(
muslimanskim) ni po željama sljedbenika Knjige(zidova i krscana); onaj ko radi zlo biće kažnjen za to i neće naći, osim Allaha, ni zaštitnika ni pomagača;

124 a onaj ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je – ući će u Raj/Džennet i neće mu se učiniti ni koliko trun jedan nepravda.

39:52
...."O robovi moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti; On, doista, mnogo prašta i On je milostiv."
 
Može, naravno.

Nisam religiozna, pa nemam ideju kako na tvoje pitanje da odgovorim.
isto mislim da svi znaju odgovor.
Otuda i izraz "jeretik" . *jeres = greh ,.. e sad da li se svaki greh može i treba nazvati "zlo" .
Evo još jedno za razmišljanje: Ko prosuđuje koji je greh i zlo ?
-------------------------------------------------------------------------
Po običaju, pročitala, a razmislila nisi.

Ako razumiješ koncept spasenja i Božje pravednosti iz kršćanske perspektive, onda ne postavljaš takva pitanja...
Ne razmišljamo svi isto.
U kršćanskoj perspektivi, koja su pitanja zabranjena ? Ima li zabranjenih pitanja,.. osim što ima neugodnih ? :)
 
Po običaju, pročitala, a razmislila nisi.

Ako razumiješ koncept spasenja i Božje pravednosti iz kršćanske perspektive, onda ne postavljaš takva pitanja...
Ma da, naravno. Ja ti nikada ne razmišljam. Tako lupam ko lonče
niz stepenice po cele dane.

Sad hoćeš da kažeš da nije to do tebe i da bi ti verovao i u nešto
drugo, nego tako piše? To nije tačno. Ti sti tako pročitao, zato što
tako veruješ.
 
recimo...
Pokušavam da predstavim koliko prostora za manipulaciju ostavljaju razna tumačenja različitih religija,.
. iako nikada nisam sumnjao da je religija duhovna potreba većine ljudi.
Ali potrebe uvek neko zloupotrebljava,.. a nečasno je to činiti u ime svetinja, tj, u tuđe ime.
Slažem se. Ima ljudi koji bi da se postave kao posrednici između
tebe i Boga i sve da ti objasne šta Bog misli, šta hoće, šta neće..
Ali, do tebe je da li to prihvataš ili ne.
 
Ne razmišljamo svi isto.
Dobro jutro i tebi.
U kršćanskoj perspektivi, koja su pitanja zabranjena ? Ima li zabranjenih pitanja,.. osim što ima neugodnih ? :)
Niti jedno, niti drugo. Kada sam rekao da 'Ako razumiješ koncept spasenja i Božje pravednosti iz kršćanske perspektive, onda ne postavljaš takva pitanja...', to nije značilo da izbjegavam odgovor ili da su pitanja neugodna, već da je nužno razumjeti vjerovanja i koncepte kako bi se postavila relevantna pitanja. Kad netko pita "Zar se ne može vjerovati u nešto ljepše?", to je legitimno pitanje, ali bez konteksta i uzimanja u obzir onog što vjeruje druga strana i nema previše smisla takvo pitanje...
 

Back
Top