Bull Terrier

Mackic:
Verujem da jesu,ali (bez uvrede) mislim da ih priroda nije obdarila lepotom. Moram da kazem da su meni pit bulovi lepsi.

Meni nisu.Suvise sitni i mrsavi psi, ali zato njihovi rodjaci Stafordi mnogo kockastiji i krupniji, sasvim druga prica :) :) (a i uzgred mnogo stabilniji i bezbedniji po okolinu)
 
Pa dobro,to da su stabilniji po okolinu je istina (mada ne i po okolne pse,znam jednog koji je do skora bio "dusa" od staforda a onda je poceo da napada sve pse,kucne, koji su bili manji od njega),ali mi se ne svidja kad ih onako ugoje pa im se vrat rasiri koliko i ostatak tela i onda izgledaju ko balvani.Odvratno.Ali su mi svejedno pit bulovi cakaniji.
 
sto?bas su slatki al stvarno sto se tice staforta prelepi su,moze jedna pomoc?Ja bi vam poslala sliku al se nesto slabo snalazim,nedavno sam kupila racunar,pa sam novi clan i jos uvek ne znam neke stvari,pa ako je neko voljan da mi pomogne ja bi mu bila zahvalna :) :) :) :) :) :)
 
Pokusacu da ti objasnim kako da stavis sliku.Kada pises odgovor na temu pri dnu strane imas opciju prilozite datoteke i imas "dugme" gde pise sredite priloge.Kad to pritisnes otvorice ti se prozor u kojem bi trebalo da postoji opcija da nadjes sliku na svom kompu i da je stavis.Ne znam bas koliko sam objasnila.. :? A druga mogucnost je da pritisnes ikonicu,u prozoru u kojem pises odgovor, koja izgleda kao razglednica i kad predjes misem preko nje trebalo bi da pise umetnite sliku,pa probaj sa time...
Usput moram da postavim jedno tehnicko pitanje-u nekoj malo daljoj buducnosti volela bih da nabavim pit bula,ali sam cula da oni ne vole druge sitne zivotinje u kuci (tipa macke),a posto ja volim mace i imam jednu,da li slucajno neko moze da mi navede primer nekog bula kojeg zna a da se lepo slaze sa macom u kuci?
 
 


ovo je moja dusa najveca,ja ga obozavam ko da je moj, ko je upoznat sa pricom zna da je on iz zoo vrta...imao je od rodjenja krive noge,skroz,al su se vremenom ispravile...ziveo je u transportnoj kucici,jer nije bilo slobodnih kaveza,al sad ima svoj sopstveni veliki ox...inace je velika maza i davez,ako ga jednom pomazite,racunajte na to da vam vise nema spasa...ja ga setam i animiram svaki put kad dodjem tamo,posto on misli da se ceo svet vrti oko njega...velika je kukavica,plasi se onih minijaturnih kozica...mnogo je debeo,jedno dete je prosli put u prolazu reklo "mama vidi svinju",jer zaista na nju potseca. Lici i po malo na bojler sa nogicama...Zove se Gile i tu je zavrsio jer covek koji ga je uzeo nije hteo psa sa krivim nogama. I eto koliko se zeznuo,on je sad prelep,pravi predstavnik svoje rase. Ostali psi ga bas i nemirisu,ali se super slaze sa svojim dekom,koji je u boxu pored njega. I tako,Gile trenutno uziva u svom zivotu,voljen je,pazen i mazen od strane svih hranitelja,ima tu privilegiju da se i danju seta gde god pozeli...Eto ukratko,da vam predstavim psa koji me je oborio sa nogu,cim sam ga videla onako tupavog i ruznog...:)
Nisam imala gde da stavim ovaj post,posto je tema o bulterijerima zatvorena,nadam se da ce mi moderatori oprostiti...
 
Stara tema je prvo zakljucana a sada obrisana, jer jedne korisne informacije nije bilo, a razlog za otvaranje nove je poruka od Rine, tako da pisanje o ovoj rasi moze da se nastavi ovde (ili bolje receno zapocne).
 
BUL TERIJER [FCI No. 11]
Originalni naziv rase: ENGLISH BULL TERRIER
Zemlja porekla: ENGLESKA
Sekcija: 3
Podsekcija:

Opšti izgled: Snažno građen, mišićav, dobro balansiran i aktivan pas, s odvažnim, odlučnim i inteligentnim izrazom.

Karakteristike: Bulterijer je gladijator među psima, pun vatre i hrabar. Jedinstvena osobina je glava specifičnog oblika. Nezavisno od veličine mužjak mora delovati muževno, a kuja ženstveno.

Temperament: Ujednačenog temperamenta, podložan disciplini, lako je oštar prema psima, a naročito dobar prema ljudima.

Glava: Glava je duga, jaka i duboka, ali nije gruba. Gledano od napred glava je u obliku jajeta i kompletno popunjena. Njena površina nema šupljina i praznina. Gornji deo lobanje je ravan između ušiju. Profil je blago zaobljen unazad od vrha lobanje do vrha nosa, koji treba da bude crn i savijen prema dole. Nozdrve su dobro razvijene, a donja vilica duboka i jaka.

Usta: Zubi zdravi, čisti, jaki, dobre veličine, perfektno pravilni sa kompletnim makazastim zagrižajem. Usne su čiste i prikupljene.

Oči: Izgledaju uzane, skriveno postavljene i trouglaste, dobro smeštene u lobanji. Crne ili što više braon tako da izgledaju skoro crne s probadajućim odsjajem. Razmak od vrha nosa do očiju je nešto veći od razmaka od očiju do vrha lobanje. Nepoželjne su plave ili delimično plave oči.

Uši: Male, tanke blizu postavljene. Pas treba da je u mogućnosti da ih drži čvrsto uspravljene kada gleda gore.

Vrat: Vrlo mišićav, dug, napet, sužavajući od ramena do glave bez slobodne kože.

Prednji deo: Ramena jaka i mišićava, bez opterećenja. Lopatice ravne i drže se blizu zida grudi, naglašeno iskošene unazad, a sa nadlakticom gradi skoro prav ugao. Laktovi su pravi i jaki. Podlaktica je uspravna. Prednje noge imaju najjači tip okruglih kvalitetnih kostiju, pas treba čvrsto da stoji na njima. Noge trerba da budu perfektno paralelne. Kod odraslih pasa dužina prednje noge treba da je ista dubini grudi.

Telo: Dobro zaobljeno s vidljivom zaobljenošću rebara i dobrom dubinom od grebena do grudne kosti tako da je grudna kost bliže zemlji nego stomak. Leđa kratka i jaka s leđnom linijom u blagom luku iza nivoa agrebena. Dobro mišićave slabine. Donja linija od grudne kosti do stomaka formira gracioznu krivu liniju na gore. Gledano od napred grudi široke.

Zadnji deo: Gledano od pozadi zadnje noge su paralelne. Butine mišićave, potkolenica dobro razvijena. Koleno dobro razvijeno a potkolenica dobro uglovana s kostima došaplja koje su kratke i snažne.

Šape: Okrugle i kompaktne s dobro prikupljenim prstima.

Rep: Kratak, nisko usađen i nošen horizontalno. Debeo u korenu i sužava se u finu tačku.

Kretanje: Kada se kreće izgleda čvrst. Lako prolazi teren sa slobodnim lakim korakom i s tipičnom živahnošću. Kada kasa kretnje su mu paralelne, na većim brzinama noge više nisu paralelne nego idu ka centralnoj liniji. Prednje noge izbacuje napred, a zadnje noge se kreću lako u kuku i savijaju dobro u kolenu sa velikim potiskom.

Dlaka: Kratka, polegla, podjednaka i oštra na dodir s tamnim sjajem. Koža je zategnuta. Mekša podlaka može biti prisutna zimi.

Boja:

a) za bele - čista bela dlaka, pigmentaciju na koži i oznake na glavi ne treba kažnjavati.
b) za obojene boja dominira, sve ostale varijacije u boji su jednake, s tim što se preferira tigrasti.

Dozvoljena je i trobojnost. Tačkaste oznake na beloj dlaci nepoželjne su kao i plava boja i boja jetre.

Veličina: Ne postoje ograničenja u telesnoj masi i visini, ali trebalo bi da postoji impresija o maksimalnoj supstanci za veličinu psa u skladu s kvalitetom i polom.

Mane: Sva odstupanja od gore pomenutih tačaka treba smatrati manama, a ozbiljnost sa kojom se te mane tretiraju trebala bi da bude u egzaktnoj proporciji s njihovim stepenom.

N.B. Mužjaci moraju imati dva razvijena i u skrotum spuštena testisa.

MINIJATURNI BULTERIJER

Standard je isti kao i za normalnog osim:
Visina ne treba da prelazi 35,5 cm. Treba da postoji impresija supstance u zavisnosti od veličine psa. Ne postoji ograničenje u telesnoj masi. Pas u svako vreme treba da je izbalansiran.

skinuto sa sajta www.pas.co.yu
 
Stara tema je prvo zakljucana a sada obrisana, jer jedne korisne informacije nije bilo, a razlog za otvaranje nove je poruka od Rine, tako da pisanje o ovoj rasi moze da se nastavi ovde (ili bolje receno zapocne).

Hvala Mackic!!! Bilo bi mi drago kad bi na forum dosao neko ko ima iskustva sa njima,jer planiram u nekoj buducnosti da uzmem muzijaka i zenku.
Toliko su specificni po svemu, bukvalno sam fascinirana njima.:D:D:D
 
Hvala Mackic!!! Bilo bi mi drago kad bi na forum dosao neko ko ima iskustva sa njima,jer planiram u nekoj buducnosti da uzmem muzijaka i zenku.
Toliko su specificni po svemu, bukvalno sam fascinirana njima.:D:D:D

Znaci bavices se uzgojem.:) A Dzipsi ce da bude levo smetalo...salim se naravno.:wink:
Meni jedino smeta taj njihov nos, mada je to u stvari ono sto ih cini razlicitim i prepoznatljivim. Ali eto, ukusi su razliciti, tako da cu samo napisati da su mi lepsi oni koji imaju malo ublazen taj prevoj koji ide do nosa.
Kao recimo ovaj...

image
 
Znaci bavices se uzgojem.:) A Dzipsi ce da bude levo smetalo...salim se naravno.:wink:
Meni jedino smeta taj njihov nos, mada je to u stvari ono sto ih cini razlicitim i prepoznatljivim. Ali eto, ukusi su razliciti, tako da cu samo napisati da su mi lepsi oni koji imaju malo ublazen taj prevoj koji ide do nosa.
Kao recimo ovaj...

image

njihova njuska ih vecini ljudi cini sprecificnim, ali mi po meni bili ljepsi da nemaju ovakvu njusku u obliku "jaja"
 
Znaci bavices se uzgojem.:) A Dzipsi ce da bude levo smetalo...salim se naravno.:wink:
Meni jedino smeta taj njihov nos, mada je to u stvari ono sto ih cini razlicitim i prepoznatljivim. Ali eto, ukusi su razliciti, tako da cu samo napisati da su mi lepsi oni koji imaju malo ublazen taj prevoj koji ide do nosa.
Kao recimo ovaj...

pa tako nesto...naravno to bi bilo kroz nekoliko godina,prvo fax, pa posao, a onda i zadovoljstvo :D:D:D (e da me cuje sad neko od ukucana,stvarno bi se zabrinuli za moje psihicko zdravlje,njima je i Dzipsi previse:D) A dzipsi bi verovatno do tad vec postao gospodin u najboljim godinama, pa se ne bi bunio ako bi mu se jos neko pridruzio :):):)
 
Super, stvarno ti zelim da uspes!:D:D
Ja sam tako nesto planirala, medjutim ne znam koliko je sve to izvodljivo bez kuce sa dvoristem. To nije obavezno, naravno, ali mnogo olaksava posao. Inace, u planu je da i Tedi u najboljim godinama dobije drustvo. ;)
Nego jel ti se vise svidjaju beli ili sareni bulovi? Mislim sta bi izabrala za svoju odgajivacnicu?
 
Odgajivacnicu? Sad mi iz ove perspektive to zvuci smesno i nedostizno :) ;) Pa ne znam,ja vise volim sarene,ali gledala sam neku uzgajivacnicu kennel von bercek,oni imaju prelepe potpuno bele bulove...inace sam veci ljubitelj tigrasto-belih,a videh na nekim izlozbama i "narandzasto-bele",pa mi se i oni isto svidjaju....jedino sto znam je da bi sigurno bili razlicitih boja...
evo malo slika iz te nase odgajivacnice,inace oni drze jos i staforde,francuske buldoge i sar-peja...ako gresim, nek me neko ispravi,mada sam prilicno sigurna da je tako...

 
Davno kad sam citala neki tekst o bulovima sa nekog engleskog sajta, saznala da bull u stvari treba da bude skroz beo sa tim nekim tufnicama po stomaku, a te tufne su mu od, kako kazu dok je rasa jos pravljena , ostale od dalmatinaca...ne mogu da se setim koji je sajt bio u pitanju ali mislim da ima dosta o njima na wikipediji..
Meni se licno ne svidjaju sareni, beli su mi nekako prihvatljiviji..joj taj njihov nosic ko prasence...u svakom slucaju kad su stenci ko bombonice su da ih pojedes....
 
Ја сам читала карактеристике овог пса и одушевила се! Они просто умиру од среће када сваки радостан тренутак проводе уз породицу, тј. воле да учествују у свим активностима једне породице. Јако су привржени и одани пси, са великим прагом толеранције и гледају да избегну сваку могућу свађу са другим псом, бране се кад стварно морају. За децу су идеални.

Мој супруг обожава булове и хтео је да га набави, међутим, не слажу се сви у породици са тиме па је то остало тако како је остало.
Многи коментари на ове псе се односе на њихов изглед, буквално свако ми је рекао да су изузетно "ружни" што је веома не фер према дотичној раси.
 

Back
Top