Bezbednost dece u skolama

Ma i ja znam da nije, ali me zatekao. A o kolegi nikad nista lose, to mi je princip, cak i kad mislim da je lupio da ih zastrasi. Jos su djaci pomenuli da je to logicno jer ako ucenik moze da naplati osiguranje preko skole u slucaju da bude povredjen u slicnoj situaciji subotom u kaficu, onda je i samim djacima bilo logicno da mogu za slicnu stvar dobiti ukore.

Осигурање није ''преко школе''. Децу осигурава осигуравајуће друштво (''Дунав'', ДДОР Нови Сад...или слично..) а родитељи су само преко школе платили осигуравајућем друштву.
На тај начин многе фирме осигуравају своје раднике. Значи осигурање покрива 24 сата дневно, годину дана....али оно нема везе са самом школом као институцијом, нити са васпитањем и образовањем.

У случају повреде, родитељ од осигуравајућег друштва наплаћује одштету, не од школе.
 
Родитељи су склони да мисле да све што се у школи плаћа школи и иде, или да је школа одговорна.
Уџбеници се наручују ,,преко школе'' јер је то добра воља школе да се родитељима изађе у сусрет, а онда, кад не стигну на време, сви су кивни на школу. Родитељи ни не обрате пажњу да су уплатнице гласиле на одређену књижару, а да је издавач најчешће тај који не испоручи уџбенике на време.
Исто је и са осигурањем . И обезбеђењем.
Кажу, школа је дужна...
 
Moj brat je u osnovnoj skoli polomio ruku, a oni su odbili da mu daju odstetu jer se to desilo van skole...

Не знам како, али је можда такав уговор са осигуравајућим друштвом постојао.
Родитељи увек знају какву врсту осигурања плаћају, бар би требало да знају.
 
Moj brat je u osnovnoj skoli polomio ruku, a oni su odbili da mu daju odstetu jer se to desilo van skole...

У случају повреде, када се заврши лечење и цела терапија - онда родитељ оде у школу по потврду да му је дете осигурано, и са том потврдом иде у осигуравајуће друштво са свим лекарским налазима и потребном документацијом и ТАМО регулише одштету. Обично се чека пар месеци.

ГДЕ су му рекли да то не може?
 
Осигурање није ''преко школе''. Децу осигурава осигуравајуће друштво (''Дунав'', ДДОР Нови Сад...или слично..) а родитељи су само преко школе платили осигуравајућем друштву.
На тај начин многе фирме осигуравају своје раднике. Значи осигурање покрива 24 сата дневно, годину дана....али оно нема везе са самом школом као институцијом, нити са васпитањем и образовањем.

У случају повреде, родитељ од осигуравајућег друштва наплаћује одштету, не од школе.

Ma to mi je vec jasno, ali ja koliko znam djacko osiguranje pokriva krug skole i nekih sto metara na ulici. Tako mi je bar receno. Znaci, djaci, kao i radnici, osigurani su na putu do institucije i u krugu institucije, a tucha u kaficu je vec stvar slobodne procene referenta koji je za to zaduzen u osiguranju. Medjutim kod nas u skoli se ustalili ti zahtevi usled "raznih" desavanja van skole pa mi nekako sve to izgleda previse za ta osiguravajuca drustva. Ne mislim da je previse kao cifra , vec kao broj slucajeva koji ga potrazuju, neki od njih nisu dva puta prismrdeli u skolu od pocetka skolske godine, a samo se pojave pa "nesto naplacuju". Malo mi je sve to cudno i ne svidja mi se.
 
Не знам. Прави пут чујем за такву опцију осигурања....
Мислим, како неко може да докаже да ли си пао и сломио руку 5 или 50 метара од школе?

Откад радим у школи увек је било овакво осигурање:24 сата дневно, 365 дана - значи од септембра до септембра!
 
Не знам. Прави пут чујем за такву опцију осигурања....
Мислим, како неко може да докаже да ли си пао и сломио руку 5 или 50 метара од школе?

Откад радим у школи увек је било овакво осигурање:24 сата дневно, 365 дана - значи од септембра до септембра!

Ја се нешто као сећам да је давно било ,,само у школи''. Али, можда грешим.

Сада су сви осигурани тако како кажеш, односно, они који плате осигурање.
А запослени исто, с тим што се у повреду на раду рачуна и неко време од доласка на посао и одласка са истог. Али, ту није у питању осигурање, него се плата обрачунава 100% у том случају.
А можда, ако нека фирма плаћа додатно осигурање за тај период...али школе сигурно не!
 
Mislim da gresis.Deca su danas mnogo,mnogo agresivnija nego sto smo to mi nekada bili.Seti se samo u kom procentu su se desavali incidenti u tvojoj osnovnoj skoli na godisnjem nivou.Mozda jedan veci ekces ili dva i to je npr bio razbijen prozor loptom dok se igrao fudbal ili su se klinke pocupale za kosu oko nekog deckica.A danas?Kako je danas?Ugradjuju se video kamere po skolama,placaju se policajci i osiguranje,toga moras priznati u nase vreme nije bilo.Zasto se uvode sve te mere obezbedjenja ako su deca dobra,fina,razborita i razumna?Hmmmm......Mozda mediji vise prate takve dogadjaje ali sam sigurna da ih je sada neuporedivo vise i da su jeziviji i mnogo opasniji nego pre npr 20godina.Danas su deca jos od malih nogu nabijena negativnom energijom imam utisak da se u parku gotovo unezvereno igraju,skacu i divljaju.Nisam panicar ali vidim da se nove generacije igraju mnogo agresivnijih igara kako fizicki tako i emotivno.Prosto se poistovecuju sa ratnicima zastrasujucih oblika dok je nasa naj agresivnija igra bila gluma Tihija i Prleta.Danas deci serviraju krvoprolice,odkidanje glava koje lete na sve strane,secu ruku,nogu...bljuvanje vatre,krv do kolena....i sve to praceno gotovo ludackom muzikom nekog umobilnog kompozitora.Seti se kakvi su crtaci nekada bili....sta smo slusali i gledali...kako smo se tukli i borili u ratnickim igrama...nije bilo tog realnog-ubilackog naboja kao sad.Imam utisak da su danasnja POJEDINA deca skoro omadjijana nasiljem koje ih bombarduje na svakom koraku i da cesto gube vezu sa realnoscu pa ako se tome dodaju i problemi kod kuce i u skoli onda je sve moguce.Ja se brinem za onu decu koja jos uvek uz pomoc porodice imaju normalne poglede na zivot i stabilan sistem vrednosti.Hoce li oni u opstem ludilu uspeti da se snadju i bore u zivotu ili ce ih ovi drugi nadvaladati i samleti?
Da rezimiram...bezbednost dece u o.s.je mozda jos i solidna jer su klinci mladji ali vec u srednjim je prilicno zabrinjavajuca ako se uzme u obzir da u medije dospeju samo neke informacije a da je masa toga u zapecku.

ne bih da te razocaram, ali u osnovnoj skoli u prosecnom beogradskom radnickom naselju svasta se desavalo i pre 20 godina. od fizickih napada najgore vrste, preko kolektivnog vrsnjackog sexualnog uznemiravanja, podsticanog od strane odeljenskog staresine.:eek: jedino je razlika u tome sto nije bilo mobilnih da se njima snimaju:roll:
i danas sam u skoli(u drugoj ulozi), i smatram da je situacija ista, samo se o tome mnogo vise prica nego ranije. ranije se o tome izrazito cutalo:thumbdown:
 
nije tako strasno

Uopste uzev i nije, ali moraju i NGO-e da zarade koju kintu na propagandi UZASA U ZEMLJI. Kako to vesto cine da ponekad SKORO poverujem da djaci treba da nose skafandere, da iza svakih ulaznih vrata neko bije zenu, da cigama fali samo koja "radionica" pa ce sve biti OK za njih, da Madjari ne smeju ni da izadju na ulicu jer ce biti bijeni, da su svi profesori iskompleksirana gamad koja lece frustracije nad djacima... Da, da, vesto oni to napucavaju...
 
Uopste uzev i nije, ali moraju i NGO-e da zarade koju kintu na propagandi UZASA U ZEMLJI. Kako to vesto cine da ponekad SKORO poverujem da djaci treba da nose skafandere, da iza svakih ulaznih vrata neko bije zenu, da cigama fali samo koja "radionica" pa ce sve biti OK za njih, da Madjari ne smeju ni da izadju na ulicu jer ce biti bijeni, da su svi profesori iskompleksirana gamad koja lece frustracije nad djacima... Da, da, vesto oni to napucavaju...

:klap:
Слажем се, тако некако сам и рекла у посту о пројекту ,,школа без насиља''.
Код нас се тражи обезбеђење, а на моје питање какве ће ингеренције имати наставник, а какве обезбеђење, шта то мења у одговорности наставника, није ми ништа одговорено, осим, ,,све школе већ имају''...
Мислим да тако стварамо врсту психозе међу децом и родитељима, као, док тражимо обезбеђење, сигурно има разлога за то, само се до сад ћутало...
А ми имамо 1000 ђака, функционише све без већих проблема, некако, као и кад сам ја била ђак. Али, сада се на обичну ђачку тучу гледа као на страшан изгред, на нешто што је неопростиво, и што треба спречити само физички, тог момента.
Значи, нико не размишља о превенцији, него само о деловању ,,након..'' Ако је то БЕЗБЕДНОСТ, онда смо га угасили...
 
Значи, нико не размишља о превенцији, него само о деловању ,,након..'' Ако је то БЕЗБЕДНОСТ, онда смо га угасили...

:ok::ok:

Inace, u skoli moje cerke uvode obezbedjenje od 2 coveka koja ce dezurati od 6:30 do 19:30. Mi cemo platiti za to, i nadam se da ce to nesto pomoci da se makar sprece upadi u skolu ljudima koji nemaju vezu sa tom skolom. Nadam se da ce moci da stvore atmosferu da je neprimereno u skoli praviti ekscese ili makar spreciti da do njih dodje, sto naravno ne znaci da ce to kavgadzije spreciti da se obracunaju na nekom drugom mestu. I ne mislim da je to losa inicijativa. Kad vec nema prave prevencije, bar da se zna da postoji neko da nadzorise bezbednost i onda se nece svaljivati na nastavnike krivica da nisu bili u stanju da sprece incident. Mislim da ovo cak moze i da olaksa rad nastavnicima, jer automatski kad im djak izadje iz ucionice nece morati da misle da li je posao da pravi neki haos, jer postoji covek koji ce ga pratiti dok se ne vrati u ucionicu
 
И ми ћемо имати два типа у обезбеђењу, а имамо 6 ходника у школи! Баш да видим како ће то функционисати! Имамо и видео надзор, и теткице и наставнике увек по ходницима.
И без видео надзора није било проблема, никад.
Е, кад стигне обезбеђење, јавим вам!

Иначе, углавном би требало обезбедити наставнике од којекаквих родитеља!
 

Back
Top