Bezbednost dece u skolama

U akoli moje dece postoji video nadzor,plus obezbedjenje ,a i policajac je tu nocu.
Vrlo sam zadovoljna sto se tice kako skola funkcionise.Nema nikakvih problema,osim onih normalnih decijih carki ..

"U tom grmu lezi zec".Znaci mere opreza i obezbedjenja su tu.Pitam se sta bi bilo da ih nema?Znaci da se mora i da je potrebno.A zasto je potrebno pitam ja Hellen?Zato sto su klinci u opstem ludilu posandrcali i sistem vrednosti je otisao u aut.Zato sto je drustvo generalno korumpirano i bezmoralno/cast izuzetcima/i zato sto nam treba jos mnogo vremena da se vratimo ili da naucimo da dodjemo u normalu.Sve karike u lancu moraju da stimaju da bi se poboljsanje osetilo a to cemo svi da popricekamo.Ostaje nam samo da se nadamo da ce sve vise nasih pokoljenja imati zdrav razum i cisto srce a do tada pare na sunce za osiguranje,video nadzor,policajce......
 
Hmmm a sta kazete sta je to dobra podloga protiv svega toga u porodici?! :think:

Врло је тешко утицати на породицу, држава би морала бити мнооого јака у подржавању тога.

Видео надзор и школски полицајац нису трајно решење. Или већ, нису квалитетно решење.
Страхом се не може утицати на усвајање модела понашања, може се спречити насиље у школи, али се не може спречити насиље уопште.
Но, ја се слажем са Хелен, ми ,,матори'' тешко подносимо ово време, кад су наша деца угрожена.
Ако питамо наше родитеље, они ће рећи да је у време нашег одрастања било свакаквог насиља, сетимо се да су нам говорили: ,, То у наше време није било тако...''

( У ,,моје време'' мој је познаник убио двојицу својих( и мојих) добрих другова, на журци, ножем, јер су му пијани опсовали матер...А мене, ако питате САД, ја живела у безбрижним временима...)
 
Meni je malo smesno reci "Eto kakva je danasnja mladez, mi to nismo imali". :I
Da li ste zaboravili kroz sta su prosli i deca i roditelji od 91-ve? Cini mi se da smo svi oboleli od postraumatskig stresa ili nekakve kolektivne psihoze.

A to sto se tice hapsenja roditelja, trebalo ih je hapsiti kad su glasali za Slobu i podrzavali masakr. Sad je malo kasno a i ovo pranje ruku kao da ta deca nemaju nikakve veze sa time kakvu su im drzavu roditelji izabrali za zivot je stvarno ruzno.
 
Razgovor, razgovor, razgovor sa detetom.Sto vise komunikacije sa svojim detetom. I dobar licni primer.

E bas me zanimalo... jer sa mnom roditeolji ama bas nikad o tome nisu pricali... nit su bili tu za mene... otac nasilan, ocuh pije i pusi, a majku nije briga... pa opet ja nisam postala nasilna ni nista... :think: sta htedoh ustvari reci je da ipak u svemu ovome igra ulogu i detetova psiha, kakvo je dete... sta vi mislite?! :???:
 
"U tom grmu lezi zec".Znaci mere opreza i obezbedjenja su tu.Pitam se sta bi bilo da ih nema?Znaci da se mora i da je potrebno.A zasto je potrebno pitam ja Hellen?Zato sto su klinci u opstem ludilu posandrcali i sistem vrednosti je otisao u aut.Zato sto je drustvo generalno korumpirano i bezmoralno/cast izuzetcima/i zato sto nam treba jos mnogo vremena da se vratimo ili da naucimo da dodjemo u normalu.Sve karike u lancu moraju da stimaju da bi se poboljsanje osetilo a to cemo svi da popricekamo.Ostaje nam samo da se nadamo da ce sve vise nasih pokoljenja imati zdrav razum i cisto srce a do tada pare na sunce za osiguranje,video nadzor,policajce......

Могу да говорим само из сопственог искуства:

Ја лично не видим никакву велику рзалику у понашању деце у школи сада (последњих 15 година колико радим у школи) и некада. Тачно је да су другачији, али не видим неки драстичан пораст агресивности.
Ми смо обезбеђење у школи увели због спољашњег фактора: јер су нам се старији локални мангупи сакупљали у дворишту. Школско обезбеђење за ових 5 година колико га имамо, хвала Богу, у самој школи није имало никаквог већег посла.

(О ''сигурном'' времену у којем смо одрастали: раних осамдесетих година мој град је био подељен на насеља којима су царовале локалне банде. Заказивале су се колективне туче, а једној сам случајно и ја била сведок: двадесетак момака из једног насеља дошло је на заказану масовну тучу у друго насеље... У оно време једино није било ватреног оружја, али радили су боксери, палице и песнице...
Ако је неко са насеља А имао девојку у насељу Б - никако није смео да је прати кући, јер би га банда сачекала и млатила. И обрнуто.)
 
Poslednja izmena:
ona kilometarska pjesma, gdje su ljudi poredjani u kolonu sa zicom provucenom kroz ushi koja ih spaja,
i onda jedan po jedan prilaze jami i tu ih ubijaju pa bacaju unutra.... onda jedan kome su iskopali oci je nekeko ziv zavrsio unutra
pa se pravi mrtav dok odozgo pishaju ljudi po leshevima.... i kasnije kad padne mrak kopa pud do vrha i bjezi

tako nekako..... mislim, meni je bilo svejedno, ali je bilo djece kojima to nimalo nimalo nije prijalo

Уметничка дела немају за циљ да нас наведу да свет гледамо кроз ружичасте наочаре. ''Јама'' је дубоко потресно дело које нас поистовећује са жртвама, не са убицама! Наравно да није пријало, ни живот некад не прија, али оно о чему пева ''Јама'' је уметнички доживљај историјске стварности, нечег што се ЗАИСТА, РЕАЛНО догодило и догађало. Оно треба да буде опомена да се такве ствари не понове.
Учинили бисмо медвеђу услугу деци ако бисмо све што није на туфнице и цветиће склањали из њиховог видокруга.
 
pa sad.... i one nasilne igrice i muzika su umjetnicki dozivljaji stvrnosti....pa ih niko ne brani kao ti tu jamu, naprotiv.....
upravo se one medju prvima krive za agresivnost djece

ne govorim da je jedno ili drugo lose/dobro, ali vas molim da kada osudite jednu stvar, osudite i drugu (i obratno)
umjesto da se igramo tu duplog morala
 
pa sad.... i one nasilne igrice i muzika su umjetnicki dozivljaji stvrnosti....pa ih niko ne brani kao ti tu jamu, naprotiv.....
upravo se one medju prvima krive za agresivnost djece

ne govorim da je jedno ili drugo lose/dobro, ali vas molim da kada osudite jednu stvar, osudite i drugu (i obratno)
umjesto da se igramo tu duplog morala

Откад се компјутерске игрице сврставају у уметност? :eek:

А кад смо код музике, суштина је у томе какву уметничку поруку она шаље... Ако је порука песме ''убиј, укради''...или нешто томе слично - онда никако не може бити стављена у исту раван са уметничким делом које је базирано на осуди насиља.
 
Откад се компјутерске игрице сврставају у уметност? :eek:

informisi se, za promjenu :eek:

А кад смо код музике, суштина је у томе какву уметничку поруку она шаље... Ако је порука песме ''убиј, укради''...или нешто томе слично - онда никако не може бити стављена у исту раван са уметничким делом које је базирано на осуди насиља.

svaki novcic ima dvije glavne i neograniceno drugih strana

jama se moze dozivjeti kao poruka - kradi, muci da se sto sporije umre, unisti osobu druge nacionalnosti, u redu je ubijati ako je u ime otadzbine etc.
poruka je subjektivna stvar, samo djelo je neutralno
 
oh, my goth.....cim ostane bez argumenata, ignorise tudje i pocinje sa dobacivanjima.... :klap:

:eek::eek::eek:

Ни о каквим аргуменима није реч. Где ти видиш ''добацивања''???

Лепо те молим да ме упутиш на литературу, или макар да оставиш линк где ћу моћи да се информишем о томе да су компјутерске игрице - уметност!

Ја давно завршавах друштвене факултете, можда се одонда променило схватање уметности, а ја нисам упућена...:(

Значи, молба је сасвим озбиљна.
 
Poslednja izmena:
E ajd jos da pitam posto me zanima... Kao prvo sta mislite kako ce skole izgledati tj biti cuvane za 5 do 10 godina?! I dal biste pristali na full Big Brother opremljene skole... znaci kamere na svakom cosku?! Dal bi to sprecilo nasilje i povecalo bezbednost u skolama?! :think:
 
@Helena

kada sam ti u drugoj raspravi navela kao argument znanje moje mame,
koja ima duzi radni staz od tebe
rekla si da se razumije u svoju profesiju koliko taksista na aerodromu u voznju aviona

I mean..... koliko se treba spustiti za takvo vrijedjanje..... taman da se dobrovoljno izlazem jos kojem :roll:

ako te stvarno zanima -->
unsaie ♀:
informisi se, za promjenu
 
@Helena

kada sam ti u drugoj raspravi navela kao argument znanje moje mame,
koja ima duzi radni staz od tebe
rekla si da se razumije u svoju profesiju koliko taksista na aerodromu u voznju aviona

I mean..... koliko se treba spustiti za takvo vrijedjanje..... taman da se dobrovoljno izlazem jos kojem :roll:

ako te stvarno zanima -->

:eek:

Ово је одговор типа: ''А ти имаш клемпаве уши, утатаа!'' :hahaha:

Ја те питам да аргументујеш своју тврдњу да се компјутерске игрице сврставају у уметност, а ти ми одговараш осветом што сам ти покварила играчку пре два месеца.:lol:

Ако хоћеш озбиљан разговор - онда аргументуј тврдњу!
Ако хоћеш да се дуриш због кантице и лопатице - забавиште је преко пута.
 
Da, cesto se nailazi na takve komentare roditelja u kojima se jasno ocitava vise zelja da se neko optuzi za nebezbednost dece, nego zelja da se resavanju tog problema doprinese. Npr. jednog tatu, ceo kadar u nasoj skoli nije mogao da ubedi da je njegov sin glavni izazivac nevolja i tuca i u skoli i van nje. Cak su i djaci pisali peticiju za njegovo izbacivanje iz skole kada im je dozlogrdio da bi kasnije skola dobila od ministarstva opomenu da ga ponovo upise inace ce da "lete glave". A jos mu tata i nije neki bitan lik pa da se kaze preko veze se vratio sin u nastavu. Jednostavno, neko tamo od gore ne vidi bas sve, vec samo lupa pecate i preti.

Znam i sam veliki broj slucajeva gde roditelji odbijaju saradnju po tom pitanju i ne zele da priznaju da njihovo dete pravi probleme. A u sustini oni ne zele da priznaju da su dobrim delom i sami odgovorni za takvo ponasanje.
Ne moraju da budu zloce da bi se njihovo dete otrglo kontroli.
I prevelika popustljivost jednako je losa.
Znam lika koji nije mogao svoje dete da iskontrolise i doveo sebe u situaciju da mu klinac kaze:"Ma ko te...", a on nas gleda i nemocno sleze ramenima.
To je bilo kad je klinac imao 3 ili 4 godine.
Danas verovatno salje caleta po cigare i pivo u prodavnicu.
Pre par meseci klinac sa mamom ulazi u apoteku, otprilike istog uzrasta. I dok mama nezainteresovano ceka da je apotekarka usluzi, njen malisa krenuo da vadi novac iz kase i da pretura po rafovima.
Denis napast je za njega bio cist amater.
Sta je njegova mama radila za to vreme? Nista.
Za par godina, kad krene u skolu, ne verujem da ce ista preduzeti kad se desi nesto mnogo gore.
A kako klinac da zna sta ne sme, kad mu je sve dozvoljeno i ne trpi posledice svog ponasanja.
Pitanje je, ne samo kako izaci na kraj sa takvom decom, vec i sa njihovim roditeljima.
Problem definitivno ne moze da resava samo skola, tako sto ce da unajmljuje policajce, kupuje kamere.
Time se ne leci uzrok, vec posledice.
Ako se ne varam, jos nisam cuo da su igde u Srbiji roditelji i njihova problematicna deca zajedno prosli kroz neki program socijalnih ustanova, kako bi se smanjilo nasilje, a da je dao neke dobre rezultate.
Vrlo malo se radi po tom pitanju.
 
Znam i sam veliki broj slucajeva gde roditelji odbijaju saradnju po tom pitanju i ne zele da priznaju da njihovo dete pravi probleme. A u sustini oni ne zele da priznaju da su dobrim delom i sami odgovorni za takvo ponasanje.
Ne moraju da budu zloce da bi se njihovo dete otrglo kontroli.
I prevelika popustljivost jednako je losa.
Znam lika koji nije mogao svoje dete da iskontrolise i doveo sebe u situaciju da mu klinac kaze:"Ma ko te...", a on nas gleda i nemocno sleze ramenima.
To je bilo kad je klinac imao 3 ili 4 godine.
Danas verovatno salje caleta po cigare i pivo u prodavnicu.
Pre par meseci klinac sa mamom ulazi u apoteku, otprilike istog uzrasta. I dok mama nezainteresovano ceka da je apotekarka usluzi, njen malisa krenuo da vadi novac iz kase i da pretura po rafovima.
Denis napast je za njega bio cist amater.
Sta je njegova mama radila za to vreme? Nista.
Za par godina, kad krene u skolu, ne verujem da ce ista preduzeti kad se desi nesto mnogo gore.
A kako klinac da zna sta ne sme, kad mu je sve dozvoljeno i ne trpi posledice svog ponasanja.
Pitanje je, ne samo kako izaci na kraj sa takvom decom, vec i sa njihovim roditeljima.
Problem definitivno ne moze da resava samo skola, tako sto ce da unajmljuje policajce, kupuje kamere.
Time se ne leci uzrok, vec posledice.
Ako se ne varam, jos nisam cuo da su igde u Srbiji roditelji i njihova problematicna deca zajedno prosli kroz neki program socijalnih ustanova, kako bi se smanjilo nasilje, a da je dao neke dobre rezultate.
Vrlo malo se radi po tom pitanju.

Пост је дуг, али га вреди цитирати, утолико што указује на то да безбедност деце у школама не зависи од школе.

Ја већ писала, друштво и држава морају о томе бринути, али на едукације за родитеље пријаве се људи који су већ добри родитељи.
Ове друге нико не може приволети на тако нешто.
 
Могу да говорим само из сопственог искуства:

Ја лично не видим никакву велику рзалику у понашању деце у школи сада (последњих 15 година колико радим у школи) и некада. Тачно је да су другачији, али не видим неки драстичан пораст агресивности.
Ми смо обезбеђење у школи увели због спољашњег фактора: јер су нам се старији локални мангупи сакупљали у дворишту. Школско обезбеђење за ових 5 година колико га имамо, хвала Богу, у самој школи није имало никаквог већег посла.

(О ''сигурном'' времену у којем смо одрастали: раних осамдесетих година мој град је био подељен на насеља којима су царовале локалне банде. Заказивале су се колективне туче, а једној сам случајно и ја била сведок: двадесетак момака из једног насеља дошло је на заказану масовну тучу у друго насеље... У оно време једино није било ватреног оружја, али радили су боксери, палице и песнице...
Ако је неко са насеља А имао девојку у насељу Б - никако није смео да је прати кући, јер би га банда сачекала и млатила. И обрнуто.)

Hellen, nasilja je bilo i bice, to smo konstatovali jos u pelenama.Ono sto nije isto sad i "u nase vreme" je to, da imamo eroziju drustva, porast korupcije, kriminala, socijalnih razlika.
Profesore koji naplacuju ispite. Slusao klince u busu. Tacno znaju kolika je cija tarifa i stekaju pare, nece da se smaraju gradivom.
Ako se mi ne drzimo pravila i ne postujemo zakone, nece ni nasa deca.
Oni su ogledalo onoga sto smo mi postali.
 
Poslednja izmena:

Back
Top