Iz grada u selo

Ja bas mislim da je skroz nebitno o kom se selu Ili naselju radi.
Imas rdze I imas fine...svuda.
Malo si pristrasna jer je tvoje selo u pitanju.
Drugo, ako nemas pokucstvo Ili imas previse posla za sebe...oslanjas se na komsije....a tada se lagano ulazi u zamerke...
Ako imas posla koja ne mozes sam da zavrsis, nisi dobro odmerio...platio komsiji vise nego,recimo profesionalcu Ili nadnicaru, jedino tako neces ostati duzan.
Mozda sam tezak sagovornik,mozda sam I tezak covek, ali samnom uvek imas cist racun.
Imas i sa mnom,a nisam tezak covjek.🙂
Mislim da nije nebitno o kom selu se radi.
U mojoj okolini ima dosta sela i svako ima svoju reputaciju,dobru ili losu.
I nije svejedno.
 
Ovo zvuči kao neka duboka misao, ali bez argumenata je samo prosto proširena rečenica. Dobro, možda složena rečenica.
A ne mogu sad da navodim argumente,sirila bih pricu na licno,a to me bas mrzi.
Moja baba je zivjela u selu gdje je prvi komsija bio bas daleko.I to uopste nije imalo nikakvih prednosti.Pri tom je zivjela sama.
Zimi ili nocu,sam osjecaj da nigdje naokolo nema zive duse nije prijatan.
Da ne pominjem,da kad si stariji i teze se kreces,daleko ti je i ono sto je nekad bilo blizu.
Tako da si i sa te strane osudjen na izolaciju.
Nije na selu kao i gradu,da ce,ako ti treba pomoc,ona bas brzo stici.Nekad je dobar komsija vazan kao i brat.
Inace,sam protivnik,a vidim da je to u poslednje vrijeme masovna pojava,da ljudi samo teze izolaciji.
Niko nece cimera,dok je student,kolegu u kanc.dok je na poslu,da ima komsiju...
Svi se samo zavlace u svoja cetiri zida,kao da svi drugi ujedaju.
Nije prije bilo tako.Narod se i pomagao,i solidarisao,i druzio...
I ljepse je bilo,po mom misljenju.
 
I da,nekad su u selu ljudi tezili da "sidju" blize putu,ili drugim kucama,jer je ocigledno tako lakse zivjeti.Biti izolovan na nekom brdu ili sumi uopste nije bilo dobro,niti se cijenilo,niti je ko u tome vidio prednost.
Prednost je bila blizina puta,prodavnice,drugih kuca u selu.
A sad razmazena gospoda ne mogu da trpe komsije na kilometre jer kao nemaju svoj mir,sta li.
 
Da imam mogućnosti vrlo rado bi se preselio iz grada negde u planinu
Oduševio me je ovaj lik!!!
Ako imaš vremena i ako si rad pogledati preporuku nepoznate osobe, ima jedan fantastičan čova. Momku sam pustila i ismijali smo se, ali nama je simpatičan kako je odsječan i jefnostavan.
Gledaj samo izuma što je sam napravio za drva, baš sposoban čovjek. Oko 20minuta traje. Više traje moj opis snimka hahaha

 
Oduševio me je ovaj lik!!!
Ako imaš vremena i ako si rad pogledati preporuku nepoznate osobe, ima jedan fantastičan čova. Momku sam pustila i ismijali smo se, ali nama je simpatičan kako je odsječan i jefnostavan.
Gledaj samo izuma što je sam napravio za drva, baš sposoban čovjek. Oko 20minuta traje. Više traje moj opis snimka hahaha

Добро, ово је баш екстрем..
 
Oduševio me je ovaj lik!!!
Ako imaš vremena i ako si rad pogledati preporuku nepoznate osobe, ima jedan fantastičan čova. Momku sam pustila i ismijali smo se, ali nama je simpatičan kako je odsječan i jefnostavan.
Gledaj samo izuma što je sam napravio za drva, baš sposoban čovjek. Oko 20minuta traje. Više traje moj opis snimka hahaha

Hoću pogledaću večeras.. hvala puno za preporuku 👍
 
Baš sam i o tome razmišljala.
Mi se brzo zasitimo i postane nam brzo dosadno ono poznato.
A i ta idealizacija vrijedi kada smo u gradu, ali upitno je voli li se toliko priroda kad se tamo stalno živi.
Ali iako bi pogled dosadio, ne idem samo zbog toga mada mi mnogo znači da sam na uzvišenju i da gledam u daljinu.
Ja lično volim mnogo stvari...teško da ne bih popunila vrijeme tako da mi bude super samoj sa sobom

Ali u gradu čovjek umorniji i tromiji jer može biti. Na selu moraš biti jačeg duha jer za sve je cimanje.
I to mi se sviđa, da se trebam cimati i biti vitalna i pokretna
sve zavisi od sela i sta ti treba za zivot na selu..hoces drva, ukoliko nema konkurencije platit ces ih bas skupo..oces nesto preorati, kositi opet ista stvar..nema konkurencije platit ces skupo..il ces sama kupiti elektricnu il na gorivio kosilicu..il rucno pa onda jos naucis da je poklepas..:mrgreen: nema doktora, nema apoteke, nema fensi izloga..ako ima neka mala posta i mala trgovina pjevas od srece..naravno moras imati svoj autic..nek ti se auto pokvari, nema u selu majstora ovi iz grada da ti dodju lete ko ludi..

hoces koke, kera macku..kosta hrana, kosta vrijeme..da ti neko pripazi dok odes na koju sedmicu nedje mosh zaboraviti..osim ako opet masno ne platis neku osobu..

priroda na selu u kojem stalno zivis se voli ako imas novac..ako nemas novcane prihode, poludis od gledanja u zelenilo..
 
Život na selu je često puniji sadržajem i ispunjeniji nego život u betonskim soliterima. Uživanje u prirodi, miru i tišini daleko od gradske gužve može doneti dubok osećaj spokoja i sreće. Na selu se često podstiče samoodrživost i veza sa prirodom, uz mogućnost uzgoja sopstvene hrane i bliskost sa komšijama. Sve to čini život na selu za mnoge ljude veoma zadovoljavajućim iskustvom.
Moja jedna od omiljenih serija koju nisam uspeo odgledati do kraja je "Selo gori a baba se češlja" i opisuje otprilike pravo stvari u ruralnim područjima...
 
Добро, ово је баш екстрем..
Jeste, taj čovjek i ima takav karakter.
Veoma je specifičan, sposoban, vrijedan - a nema puno pričanja, tako je kako je hahaha
Baš taj njegov karakter ide uz osobu koja živi u šumi bez ljudi :D

Lično ja volim sunce i ne bih ovo mogla, ali mi se dopada njegov karakter i što više radi nego što priča. Kod mene je obrnuto :D (kotigujem se i od rada se i više radujem :zaljubljena:)
 
sve zavisi od sela i sta ti treba za zivot na selu..hoces drva, ukoliko nema konkurencije platit ces ih bas skupo..oces nesto preorati, kositi opet ista stvar..nema konkurencije platit ces skupo..il ces sama kupiti elektricnu il na gorivio kosilicu..il rucno pa onda jos naucis da je poklepas..:mrgreen: nema doktora, nema apoteke, nema fensi izloga..ako ima neka mala posta i mala trgovina pjevas od srece..naravno moras imati svoj autic..nek ti se auto pokvari, nema u selu majstora ovi iz grada da ti dodju lete ko ludi..

hoces koke, kera macku..kosta hrana, kosta vrijeme..da ti neko pripazi dok odes na koju sedmicu nedje mosh zaboraviti..osim ako opet masno ne platis neku osobu..

priroda na selu u kojem stalno zivis se voli ako imas novac..ako nemas novcane prihode, poludis od gledanja u zelenilo..
Не мора село да буде само са поштом и продавницом. Моје село уз пошту има и бенз пумпу, апотеку, кафане, школу, вртић, фризере, пар маркета, перионицу, механичаре, чак и кинеску робну кућу. А опет је село. Додуше, варошица! ;)
 
Život na selu je često puniji sadržajem i ispunjeniji nego život u betonskim soliterima. Uživanje u prirodi, miru i tišini daleko od gradske gužve može doneti dubok osećaj spokoja i sreće. Na selu se često podstiče samoodrživost i veza sa prirodom, uz mogućnost uzgoja sopstvene hrane i bliskost sa komšijama. Sve to čini život na selu za mnoge ljude veoma zadovoljavajućim iskustvom.
Moja jedna od omiljenih serija koju nisam uspeo odgledati do kraja je "Selo gori a baba se češlja" i opisuje otprilike pravo stvari u ruralnim područjima...
Lično ja imam masu interesovanja i hobija (čitanje, ples, ručni radovi, kuvanje, filmovi) i ne bi mi bilo dosadno...još bih na selu uzgajala svoju baštu, pravila svoje zimnice, uzgajala cvijeće,...
Ima se šta raditi kada čovjek hoće!
ALI, druželjubiva sam. Ali i da nisam, i da sam mirniji tip osobe - opet, nije prirodno da se čovjek sasvim odsiječe od ljudi.
Nije zdravo ni po psihu pa sve i da čovjeku ne smeta da bude sam. Jednostavno, treba čuti druge, drugi trebaju čuti nas.
Kroz relacije se i puno ući o sebi, i tako se i popravljamo.
Ali opet, današnja sela su itekako napuštena ili ono bar nesaljena starijim življem, pa nisam baš sigurna koliko bi bilo te bliskosti sa komšijama, jer mislim da ljudi ili nema ili bi pomrli jer su većinom stariji, jelte. A možda i griješim! Ne znam, zato i pričamo da razmijenimo razmišljanja.
 
Не мора село да буде само са поштом и продавницом. Моје село уз пошту има и бенз пумпу, апотеку, кафане, школу, вртић, фризере, пар маркета, перионицу, механичаре, чак и кинеску робну кућу. А опет је село. Додуше, варошица! ;)
to nije selo, to je predgradje..:mrgreen: sela u bih, bez obzira rs il federacija, su jednostavno propala..u nekima nema nista osim pasa lutalica i penzionera..o komsiluku neb da pricam..al zna biti mnogo opasnije nego u gradu, sto se tice zlobe, ogovaranja, njuskanja oko kuce i td..
 
sve zavisi od sela i sta ti treba za zivot na selu..hoces drva, ukoliko nema konkurencije platit ces ih bas skupo..oces nesto preorati, kositi opet ista stvar..nema konkurencije platit ces skupo..il ces sama kupiti elektricnu il na gorivio kosilicu..il rucno pa onda jos naucis da je poklepas..:mrgreen: nema doktora, nema apoteke, nema fensi izloga..ako ima neka mala posta i mala trgovina pjevas od srece..naravno moras imati svoj autic..nek ti se auto pokvari, nema u selu majstora ovi iz grada da ti dodju lete ko ludi..

hoces koke, kera macku..kosta hrana, kosta vrijeme..da ti neko pripazi dok odes na koju sedmicu nedje mosh zaboraviti..osim ako opet masno ne platis neku osobu..

priroda na selu u kojem stalno zivis se voli ako imas novac..ako nemas novcane prihode, poludis od gledanja u zelenilo..
Da, da, da...
Znaš šta me je posebno oduševilo što sam gledala ove snimke ljudi koji su otišli iz grada u selo?
Svi do zadnjega tvrde da su se izmijenili i da im je najljepše u njihovome okruženju, da više nemaju toliko želju putovati.

Imam osjećaj da taj život u prirodi čovjeka promjeni na bolje, da postane silom-prilika duhovniji no što je došao iz grada.

Evo, ja sam žena. Volim odjeću lijepu, i sve ostalo. San mi je da naučim šiti neke suknje i haljine (elegantnije malo)
pitanje je koliko bi se te moje potrebe i želje promijenile.
Jer neminovno je da okruženje mijenja nas, pa ja bih voljela bivati bolja. I to me kod sela najviše i mami.

Ali da, ja svakako ganjam posao od kuće, pa bih u suštini radila da platim tuđe usluge oko sijena i ostaloga (ako ima još ljudi za radi...jer se uveliko kuka da nema, da neće niko da radi)
 
to nije selo, to je predgradje..:mrgreen: sela u bih, bez obzira rs il federacija, su jednostavno propala..u nekima nema nista osim pasa lutalica i penzionera..o komsiluku neb da pricam..al zna biti mnogo opasnije nego u gradu, sto se tice zlobe, ogovaranja, njuskanja oko kuce i td..
Није предграђе, просто је тако, доста села гравитира ка нама. Два града су нам на по 45 км, један на 28 и један градић на 16.
 
Pozdrav,

Pored čišćeg vazduha, i većeg prostora, prirode, povoljnijih cijena zemljišta, i naravno za vrijedne svoje baštice:
Da li biste mogli živjeti u selu, sa obzirom da nam većina prijatelja živi u gradu?
Da li bi vam mnogo nedostajala druženja, dešavanja(svirke, pozorište, kino itd.) ?

Razmišljam o tome koliko smo udaljeni sami od sebe, i pitam se da li nam život u gradu nameće svoja pravila i da li bismo živeći na selu bili "slobodniji ljudi" i zdraviji, ako bismo sijali svoje bašte i uzgajali svoje koke i jaja?

Zar sada nije lako i drugarima, ali i nama sjesti u auto i otići u grad drugarima?
Meni je to jedini minus - daljina društva.
На село док још није касно.
 
Prednosti manjeg mesta

  • znatno niži troškovi života
  • veći kvalitet života
  • manje gužve
  • čistiji vazduh
  • prirodnije okruženje
  • znatno manje stresa
  • bezbedniji način života
Nedostaci
  • mogućnosti obrazovanja dece
  • svi se poznaju, mnogo se ogovara, ko nije speman na to poludi (mada i u velikom gradu toga ima)
 
Bolje da ogovaraju nego da se deca tuku s celom skolom,msm 1 jedini razlog mi daj za selo mir i dosta je,zivot u gradu je pakao kako god bio ususkan,poenta je ziveti svaki trenutak a ne jurcati da trosis pare
 

Back
Top