Bezbednost dece u skolama

Ја већ писала, друштво и држава морају о томе бринути, али на едукације за родитеље пријаве се људи који су већ добри родитељи.
Ове друге нико не може приволети на тако нешто.

Treba naci pravni mehanizam i tako ih naterati, ako nece sami.
Ne mogu ceo zivot da se ponasaju kao slon u staklarskoj radnji.
Ima i za to leka, ali koliko vidim nema volje da se krene sa mrtve tacke.
Iskren da budem, vise ne znam koga Zakon u Srbiji vise stiti, njih ili zrtve nasilja.
 
"U tom grmu lezi zec".Znaci mere opreza i obezbedjenja su tu.Pitam se sta bi bilo da ih nema?Znaci da se mora i da je potrebno.A zasto je potrebno pitam ja Hellen?Zato sto su klinci u opstem ludilu posandrcali i sistem vrednosti je otisao u aut.Zato sto je drustvo generalno korumpirano i bezmoralno/cast izuzetcima/i zato sto nam treba jos mnogo vremena da se vratimo ili da naucimo da dodjemo u normalu.Sve karike u lancu moraju da stimaju da bi se poboljsanje osetilo a to cemo svi da popricekamo.Ostaje nam samo da se nadamo da ce sve vise nasih pokoljenja imati zdrav razum i cisto srce a do tada pare na sunce za osiguranje,video nadzor,policajce......

Lezi u tom grmu,jer je vreme takvo da na zalost roditelji i maju sve manje vremena za svoju decu ,koja su na zalost sve vise prepustena sama sebi.Svoje slobodno vreme koriste gledajuci nasilne gluposti na TVu,slusajuci gluposti od muzike,provodeci sve vise vremena ispred kompa..
Sta se desilo?
Mi smo kao klinci svaki momenat koristili da se igramo jurke,zmurke...sada deca jednostavno ukljuce komp i krenu sa igricama i ne mozes da ih odvojis od toga.Neko se setio da ono americko rvanje pretoci i u igricu,da bi eto deca vezbala virtuelno nasilje,koje vrlo lako moze da se pretoci i u realu.
Pricati sa decom,sto vise,prosto slusati ih...iako si zauzet,umoran-uvek moramo imati vremana za njih!
Na zalost,nekad ni sve mere obezbedjenja ne mogu da sprece da do nasilja dodje..
 
Mi smo kao klinci svaki momenat koristili da se igramo jurke,zmurke...sada deca jednostavno ukljuce komp i krenu sa igricama i ne mozes da ih odvojis od toga.Neko se setio da ono americko rvanje pretoci i u igricu,da bi eto deca vezbala virtuelno nasilje,koje vrlo lako moze da se pretoci i u realu.

Немој тако, кад играју америчко рвање деца се баве уметношћу. Информиши се мало. :mrgreen:
 
Necu da smaram sa uvodom, pratite vesti, znate sta se desava.
Gde vi vidite problem i kako bi ste ga resili?
Previse nasilja u medijima, socijalno raslojavanje, problemi u porodici ili ...?
Sta bi sami roditelji mogli da ucine po tom pitanju. Znaci fokus na roditelje.

Sve sam shvatila. Tesko je odgovoriti direktno na pitanje. Roditelj moze da zastiti dete dok god je sa njim i da ga vaspitava da se kloni svih nepoznatih i za njega neprijatnih osoba, ne ulazi u rasprave i ne pravi incidente, sto bi se reklo da gleda svoja posla, ali da u isto vreme ostane sposobno da pomogne drugima i da se druzi... Krivo je vreme u kome zivimo, pa sve ostalo sto si nabrojao...
Vaspitanje je bitna stvar u prevenciji, a to mogu reci samo kao obican laik i roditelj
 
Управо на Б92 иде прича о пројекту ,,Школа без насиља''.

Ја не могу да се помирим са тим, као, покрећемо пројекат, и укључени смо у њега, у нашој школи неће бити насиља...
:???:
Додуше, није било ни пре, али, пошто смо у пројекту, сад добијемо новце за то и ето нас на ТВ! :otkacio:

Такав пројекат мени изгледа као прича, у свакој школи је насиље обавезно, али, док траје пројекат, у овим школама неће га бити...
После кад укину донацију, опет ћемо се бијемо, враћамо се у нормалу...


Какви пројекти?

Само систематским деловањем може се нешто урадити!

У школи у којој радим није ни било насиља, понека туча, као и у свим временима.
И сад нам локална самоуправа намеће потребу за обезбеђењем.
Имамо камере по ходницима, деца их не фермају, понашају се као и пре - пристојно!

И сад се ми питамо шта ће нам обезбеђење, али, кажу, да деца буду безбедна.

Још само да их научимо да су до сад били небезбедни, па нека родитељи плаћају.
 
Немој тако, кад играју америчко рвање деца се баве уметношћу. Информиши се мало. :mrgreen:

Е, Хелен, да сам знала да је ,,зума'' уметност, ја бих од програмера игре тражила диплому, па се запослим као уметник...
Ццц, ти баш не разумеш! ;)
 
E bas me zanimalo... jer sa mnom roditeolji ama bas nikad o tome nisu pricali... nit su bili tu za mene... otac nasilan, ocuh pije i pusi, a majku nije briga... pa opet ja nisam postala nasilna ni nista... :think: sta htedoh ustvari reci je da ipak u svemu ovome igra ulogu i detetova psiha, kakvo je dete... sta vi mislite?! :???:

Da, ali imala si srece da si OK. U pravu si da ima veze i sa licnoscu. Medjutim ukoliko postoji tendencija ka agresivnosti, koju recimo ti nisi imala, ali se kod nekih razvije, mislim da mudar razgovor moze zaista doprineti njenom ublazavanju ako ne i otklanjanju. Znaci, ne mislim da svako ko nije imao dobar pedagoski tretman treba da ispadne agresivac, ali mislim da svako ko ima tendenciju agresivnog ponasanja moze imati puno koristi od razgovora sa roditeljem.
 
Da, ali imala si srece da si OK. U pravu si da ima veze i sa licnoscu. Medjutim ukoliko postoji tendencija ka agresivnosti, koju recimo ti nisi imala, ali se kod nekih razvije, mislim da mudar razgovor moze zaista doprineti njenom ublazavanju ako ne i otklanjanju. Znaci, ne mislim da svako ko nije imao dobar pedagoski tretman treba da ispadne agresivac, ali mislim da svako ko ima tendenciju agresivnog ponasanja moze imati puno koristi od razgovora sa roditeljem.

Bravooo jaaa :super: :klap: ma i ja sam imala tendenciju ka agresivnosti, ali sam trenirala 3 sporta i to sam izbijala iz sebe... :mrgreen: <--------- eto resenja za agresivnu decu! :D
 
Bravooo jaaa :super: :klap: ma i ja sam imala tendenciju ka agresivnosti, ali sam trenirala 3 sporta i to sam izbijala iz sebe... :mrgreen: <--------- eto resenja za agresivnu decu! :D

Da znas... sto vise obaveza. Pre su sekcije bile u modi, a sada su im uglavnom smesne ("Subotom da dolazim u skolu... ma nema sanse. Mozete da stavite dodatnu umesto nekog casa matematike il nesto tako?"). A iskreno ni mi profesori se ne trudimo mnogo oko toga. Oni nece, a mi srecni sto i mi imamo manje obaveza. Bar ja tako radim, priznajem. Sta cu, malo fali motivacije.
 
Da znas... sto vise obaveza. Pre su sekcije bile u modi, a sada su im uglavnom smesne ("Subotom da dolazim u skolu... ma nema sanse. Mozete da stavite dodatnu umesto nekog casa matematike il nesto tako?"). A iskreno ni mi profesori se ne trudimo mnogo oko toga. Oni nece, a mi srecni sto i mi imamo manje obaveza. Bar ja tako radim, priznajem. Sta cu, malo fali motivacije.

Wow svaka cast na iskrenosti!!! Nema puno ljudi koji bi tako nesto rekli... :klap: :D divim ti se... ma kakve sekcije, upravo ta reakcija o kojoj pricas je i u mojoj glavi... aliiii sport je cudo! Karate, dzudo, box, kick-box, plivanje, odbojka, kosarka... ma mozes da ih nabrajas do sutra i svi ali SVI pomazu da se oslobodi visak energije i sto je najbitnije negativne energije... :ok:
 
Ја већ писала, друштво и држава морају о томе бринути, али на едукације за родитеље пријаве се људи који су већ добри родитељи.
Ове друге нико не може приволети на тако нешто.

Tipicno! Roditelji koji imaju problematicnu decu su u najvecem broju slucajeva sami problematicni na neki nacin, ali sa time ne zele da se suoce, a tu je glavni problem.
Svest o roditeljstvu bi trebalo malo prosiriti u nasoj zajednici, te i na TV-u uvesti umesto - Vreme je za bebe - emisiju koja bi se edukativno bavila roditeljstvom i vaspitanjem i davala roditeljima konkretne primere kako je ispravno postupiti u nekoj situaciji kad imaju konkretan problem.
Ali ne, na nasoj TV ne mozes naci nista slicno, vec Zvezde Granda i VB
A drzavu zab.le
 
Tipicno! Roditelji koji imaju problematicnu decu su u najvecem broju slucajeva sami problematicni na neki nacin, ali sa time ne zele da se suoce, a tu je glavni problem.
Svest o roditeljstvu bi trebalo malo prosiriti u nasoj zajednici, te i na TV-u uvesti umesto - Vreme je za bebe - emisiju koja bi se edukativno bavila roditeljstvom i vaspitanjem i davala roditeljima konkretne primere kako je ispravno postupiti u nekoj situaciji kad imaju konkretan problem.
Ali ne, na nasoj TV ne mozes naci nista slicno, vec Zvezde Granda i VB
A drzavu zab.le

Pa da... mislim uzas... :dash: ne znam dal neko od vas ima kablovsku i dal mozete da primate RTL, ali ima jedna emisija zvana "Die Super Nanny" valjda... znaci zena (po struci pedagog/psiholog i ima 3je dece!) dolazi u problematicne porodice i obrazuje/poducava/vaspitava decu sa sve roditeljima... u pocetku je bilo frke jer roditelji mnogo tesko podnose kritike na svoj racun tj da su oni krivi sto im je dete takvo... ali stvarno emisija vredna gledanja! :ok: sto li nasi ne naprave tako nesto?! :think:
 
Pa da... mislim uzas... :dash: ne znam dal neko od vas ima kablovsku i dal mozete da primate RTL, ali ima jedna emisija zvana "Die Super Nanny" valjda... znaci zena (po struci pedagog/psiholog i ima 3je dece!) dolazi u problematicne porodice i obrazuje/poducava/vaspitava decu sa sve roditeljima... u pocetku je bilo frke jer roditelji mnogo tesko podnose kritike na svoj racun tj da su oni krivi sto im je dete takvo... ali stvarno emisija vredna gledanja! :ok: sto li nasi ne naprave tako nesto?! :think:

Не питај ово на Форуму! ;)
Али, наравно да се сви питамо зашто неко, чији је то посао, не размишља овако.
 
Eeee ja vec odavno zelim da se bavim necim sto se tice TVa ili emisija, da budem voditeljka, ja bih volela da vodim takvu emisiju! :ok:

Онда знаш шта ти је чинити за две године! :bye:

Заиста, тешко је било како променити овакву ситуацију, која није толико алармантна колико се у медијима представља.
И самим тим мислим да се тиме ствара колективна психоза.
Сви су у страху од насиља, а страх је опасна ствар, из страха људи, хотећи да се ,,одбране'', нападају...
И то је један зачарани круг.
Ми који већ дуго живимо, знамо да је насиља увек било, само у облицима који су тада били ,,актуелни''.
Језиво ми је да неко снима насиље које врше неке особе над појединцем.
Али, насиље над појединцем вршило се и раније, само није снимано, јер нису имали чиме! То не значи да раније неко не би снимао.
Или, пре се није убијало ватреним оружјем, јер га је много мање било, што не значи да људи то не би чинили да су га имали.
Кад кажем ,,људи'', мислим на децу, младе људе, одрасле људе, свеједно.
 
Poslednja izmena:
pa niša...ljoodi tranzicija...manje kredita za aooto..više za školovanje i bezbednost dece...ja sam tačno izračoonao....oko 300e mes....je sadašnja cifra da mi dete ide u privatnu školu i da ima profi sve...od nastavnog osoblja do vozača....tako da.....ne mož da račoonamo da se država nama prilagodi..svojim građanima.....pa moramo da boodemo realni....
 
Онда знаш шта ти је чинити за две године! :bye:

Eh tako nesto tesko u mojim godinama i bez zavrsene skole za novinarstvo ili tako nesto :sad2: :dash: ma bitnije mi je da svoje rodjeno dete naucim svemu sto treba, to ce biti moj posao! :mrgreen: :heart:

pa niša...ljoodi tranzicija...manje kredita za aooto..više za školovanje i bezbednost dece...ja sam tačno izračoonao....oko 300e mes....je sadašnja cifra da mi dete ide u privatnu školu i da ima profi sve...od nastavnog osoblja do vozača....tako da.....ne mož da račoonamo da se država nama prilagodi..svojim građanima.....pa moramo da boodemo realni....

300 evra?! Gde?! :eek:
 
pogrešno sam napiso cenu........ona se menja od godine do godine..a počinje sa 5 soma..al i to kad podeliš sa 12...misim da se vredi.......ne smem reklamiram.....prva privatna škola akreditovana od str. min prosvete...a gimnazija je skooplja oko 11.500 s tim šo imaju program međoonarodne matoore ....u školi imaš sve od udžbenika, pribora, sve šo treba da se dopooni skriptarnice, biblioteke.....sve je u ceni..uniforme..do individoolanog..mentorskog rada...kreativne radionice...sportske aktivnosti...neamaju bazen u planu je....eskoorzije...ishrana sa jelovnikom za naredni mesec......prevoz..sve, sve...misim i slogan im je "boodi slobodan, boodi bezbedan"................ja sam bio tamo poslom i odooševio se....pre svega klincima....i sve je cakoom pakoom..tako da....ne znam ljoodi....men ne bi bilo žao da dam...
 
pogrešno sam napiso cenu........ona se menja od godine do godine..a počinje sa 5 soma..al i to kad podeliš sa 12...misim da se vredi.......ne smem reklamiram.....prva privatna škola akreditovana od str. min prosvete...a gimnazija je skooplja oko 11.500 s tim šo imaju program međoonarodne matoore ....u školi imaš sve od udžbenika, pribora, sve šo treba da se dopooni skriptarnice, biblioteke.....sve je u ceni..uniforme..do individoolanog..mentorskog rada...kreativne radionice...sportske aktivnosti...neamaju bazen u planu je....eskoorzije...ishrana sa jelovnikom za naredni mesec......prevoz..sve, sve...misim i slogan im je "boodi slobodan, boodi bezbedan"................ja sam bio tamo poslom i odooševio se....pre svega klincima....i sve je cakoom pakoom..tako da....ne znam ljoodi....men ne bi bilo žao da dam...

Da znas... :think: ja sam za uvodjenje ovih skolskih uniformi sad sto kao planiraju i hoce da izvode :whistling: ali ta skola o kojoj ti pricas, po meni je i za moje dete najbolje resenje... ali videcemo ima jos vremena! :mrgreen:
Sve u svemu ti puno hvala na savetu i nekim hintovima... potrazicu to! :ok: :cmok:
 
То са обезбеђењем у школи је углавном... обезбеђење професора. Стоје испред зборнице да им неко од ученика не би пришао :mrgreen:

У мојој школи је била нека наркоманка (тј она је још тамо, ја завршила) која је крала паре за екскурзију које су се скупљале, носила нож у школу... и шта с тим? Ма децо опуштено... нећемо је слати у поправни дом, нећемо ваљда тако строги да будемо?

Будале.
 
То са обезбеђењем у школи је углавном... обезбеђење професора. Стоје испред зборнице да им неко од ученика не би пришао :mrgreen:

У мојој школи је била нека наркоманка (тј она је још тамо, ја завршила) која је крала паре за екскурзију које су се скупљале, носила нож у школу... и шта с тим? Ма децо опуштено... нећемо је слати у поправни дом, нећемо ваљда тако строги да будемо?

Будале.

O boze me sacuvaj... :worth:
 
То са обезбеђењем у школи је углавном... обезбеђење професора. Стоје испред зборнице да им неко од ученика не би пришао :mrgreen:

У мојој школи је била нека наркоманка (тј она је још тамо, ја завршила) која је крала паре за екскурзију које су се скупљале, носила нож у школу... и шта с тим? Ма децо опуштено... нећемо је слати у поправни дом, нећемо ваљда тако строги да будемо?

Будале.

Изгледа да си млада. Професори не могу никог да пошаљу у поправни дом!
Наставничко веће, директор школе, не могу ништа да ураде осим да позову родитеље на разговор а оцену из владања смање на двојку!
У средњим школама могу да избаце ученика, што често и раде, а онда их више инстанце врате у школу!
Е, на томе треба радити, да се просветарима дају овлашћења која могу допринети нечему добром!
И да неко заиста поведе рачуна о систему.
 
E danas mi jedan djak rekao da moze da se bude ukoren ocenom iz vladanja cak i ako se potuce van skole, recimo subotom u kaficu. Nikada nisam tako nesto primenjivala, ali nisam htela da opovrgnem kolegu koji mu je to rekao kao razredni. Zanima me vase misljenje o tome? Da li neko zna da se to tako radi? Ja do sada nisam znala, a ni ne verujem da su ocene iz vladanja predvidjene za van nastave i van kruga skole, a vi?
 
E danas mi jedan djak rekao da moze da se bude ukoren ocenom iz vladanja cak i ako se potuce van skole, recimo subotom u kaficu. Nikada nisam tako nesto primenjivala, ali nisam htela da opovrgnem kolegu koji mu je to rekao kao razredni. Zanima me vase misljenje o tome? Da li neko zna da se to tako radi? Ja do sada nisam znala, a ni ne verujem da su ocene iz vladanja predvidjene za van nastave i van kruga skole, a vi?

Otkad bre to?! :eek: to nije istina... :nono: ja makar mislim da nije :think:
 
E danas mi jedan djak rekao da moze da se bude ukoren ocenom iz vladanja cak i ako se potuce van skole, recimo subotom u kaficu. Nikada nisam tako nesto primenjivala, ali nisam htela da opovrgnem kolegu koji mu je to rekao kao razredni. Zanima me vase misljenje o tome? Da li neko zna da se to tako radi? Ja do sada nisam znala, a ni ne verujem da su ocene iz vladanja predvidjene za van nastave i van kruga skole, a vi?

Нажалост, не може!
Могло је раније, кад је мој тата био ђак.
Али мислим да није лоше да такву информацију добију ђаци, можда их мало ,,укочи''.
Мислим да у сеоским срединама људи то раде, тамо се знају и лако реше то, док у граду родитељи одмах потегну министарство...А ови брже- боље укоре школу због тога.
 

Back
Top