Quantcast

Antropologija: Kastaneda

Acting_Me

Ističe se
Poruka
2.937
Prvi put citam ovako nesto pa me sad zanima:
Ako nije dobro voljeti sebe samog, onda se moramo vezati za nekog drugog, sto opet nije dobro.
Ne treba zivjeti u kucama zgradama...Pa dje da zivim na -30, napolju ? I u sred ljeta sa bubama i komarcima :mrgreen:
Ne treba da se hranimo zivotinjama i biljkama ... cime da se hranim?
Pa onda ne treba da se gledaju TV igraju igrice... jer na taj nacin samo gledamo da utrosimo slobodno vijeme koje inace treba utrositi... na sta?

Procitah ovo sto je postavljeno i samo vidim ne treba ovo ne treba ono. Sta treba i kako?

Mene licno jako demotivise to saznanje da svi funkcionisemo na pogresan nacin, a nikako da nam neko objasni kako se to funkcionise na pravilan.

Upoznala sam neke "bijele magove" koji za ta saznanja traze velike pare i na kraju vam nista ne kazu.

Pa ako bi neko bio ljubazan da mi obasni ovo :mrgreen:

Acting_Me

Ističe se
Poruka
2.937
Ako nije dobro voljeti sebe samog, onda se moramo vezati za nekog drugog, sto opet nije dobro.
Ne treba zivjeti u kucama, zgradama...Pa dje da zivim na -30, napolju ? I u sred ljeta sa bubama i komarcima :mrgreen:
Pa onda ne treba da se gledaju TV, igraju igrice cak i citanje knjiga -.- ... jer na taj nacin samo gledamo da utrosimo slobodno vijeme koje inace treba utrositi... na sta?

Procitah ovo sto je postavljeno i samo vidim ne treba ovo ne treba ono. Sta treba i kako?

Mene licno jako demotivise to saznanje da svi funkcionisemo na pogresan nacin, a nikako da nam neko objasni kako se to funkcionise na pravilan.

Upoznala sam neke "bijele magove" koji za ta saznanja traze velike pare i na kraju vam nista ne kazu.

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.917
Pa daj i meni velike pare,ja ću ti reči kako da funkcionišeš...:hahaha:
Šalim se...Ne vredi ti mnogo prosvetljenje drugih...Neka znanja i putokaze možeš koristiti,ali je prava stvar kad sam pronađeš put ili način kako da prosvetliš svoj mrak u sebi...:hvala:

Grau

Početnik
Poruka
47
Ne postoji "pravilan" način funkcionisanja. Istina je apsurd.
Svaka situacija je jedinstvena u odnosu na ono sto je ikada bilo i tiče se samo tebe.
Zato samo ti možes biti akter u svom životu, inače slediš, ako ne nekog drugog, onda svoje misli koje su odraz prošlosti,
gde su opet mnogi "drugi" koji su nam ostavili svoja gotova uverenja o nečemu kako nesto treba ....kako je "pravilno".....
jer smo bili otvoreni kao mala deca i dopuštali smo da nam serviraju odgovore.

Mnogo energije je bas u toj proslosti i ona se moze vratiti u energetske centre.
Načini za vraćanje energije su veoma moćne i efikasne tehnike koje je Kastaneda ostavio, jer odmah deluju na energetsko stanje.
Znači odgovor koji tražis je: potrebna ti je energija koja ce ti razjasniti sve. Bez nje čak i da ti neko sroči svu mudrost ovog sveta, ne možes da sprovedes u praksu.
Bez energije se svi vrtimo u krug. Prepričavamo jedni drugima kako bi trebali da živimo ...hehehe Ako želis više o tehnikama, ima ih u njegovoj knjizi…Magija Pokreta

Freddy Crowitch

Početnik
Poruka
9
NE-RAD

Ako je razum nesto pogresno oslikao u procesu razumevanja, onda ce se baviti sa time isto onoliko snazno kao sa ispravno oslikanom temom. Razlika je drasticna. Ispravno oslikana tema se dozivljava velicanstveno i uzbudjuje sva cula u nama. Tada smo srecni. Pogresno oslikana tema se dozivljava nasilnoscu uporedjenja asocijativnih uzoraka u svim pravcima. Beskonacno smo uvredjeni jer smo osudili sebe da nadjemo velicanstveni osecaj razumevanja.
Zbog ovog procesa u okviru coveka koji se zove razumevanje potreban je specificni alat koji ce prosiriti svesnost razuma. Taj alat se zove ne-rad.

Ne-radom se zauzima bolji uvid u sopstveno stanje svesti. Zauzimati bolji uvid znaci osvajatiga. Ne-rad se vrsi da bi se osvestilo razumevanje u vezi sa opterecenjem nase druge paznje. Razumevanje kojim se trenutno bavimo zavisi od svesnosti izmedju preispitati informaciju pa klasifikovati i nepreispitati informaciju jer je poznajemo. Razumevanje zna samo ono koliko smo sami dopustili da poznaje. Znati nesto je svesnost koju smo stekli informisanoscu. Svesnost je stanje koje izazivaju nesvesne komande. Nesvesne komande su sve komande koje su zaboravljene a borave u drugoj paznji cekajuci svoju prioritetnost za izvrsenje. Podsvest je isto sto i druga paznja. Podsvesno izvrsiti neko delo je cin komande koja je imala prioriteta.
Ako obican covek svojom voljom cita ovaj tekst, on pred ocima ima neverovatno snaznu viziju. Ta vizija je "rep" komande. "Glava" komande je isuvise strasna i trazi angazovanje zelje za potpunom istinom. Da bi neko to zeleo mora biti spreman da ce mu se zivot prekinuti sledeceg casa. Na repu komande se moze videti odraz ljudskih prepustanja zbog slabosti i potvrdjuje tim ocima "marionetiziranost" u drustvu.

Ne-radu se pristupa sa razumevanjem. Razumevanje je osnova zivota. Ne-rad se direktno odnosi na komande. Ako covek izvrsi jedno cinjenje koje je neoptereceno svrhom, kao sto je na primer, otvoriti prozor da udje svez vazduh, covek dobije na lakoci duha za takvo cinjenje.
Ne-rad se bira prema nasoj zivotnoj egzistenciji. S obzirom da zivimo uzburkano nasi pokreti su automatizovani i precizni pa samim tim utrosak nase energije ide u tom pravcu. Pri jednom brzom i nesvesnom ulasku u toalet mi se krecemo sve do momenta izvrsenja nuzne potrebe. Ako bi to kretanje usporili tako sto bi isli nogu pred nogu onda bi momenat za izvrsenje nuzne potrebe bio odlozen jer se nacin na koji smo se kretali odudarao od uobicajenog. Pri usporenom kretanju u okviru nasih navika mi osvestavamo uvid u komande kojima se bavi nasa druga paznja. Postajemo pazljiviji i umereniji. Procenjujemo bolje jer se bavimo sa razumevanjem naseg kretanja.

Neopravdano je ciniti ne-rad ako nije u skladu sa licnim opterecenjem. Jedan mladic je naveo za primer gledanje ugasenog televizora. Taj mladic nije neko ko gleda 8 sati televizor da bi se osvestio od tog cinjenja. Isti taj mladic je naveo kao drugi primer gledanje usi ljudima u autobusu. Tim opisom on o sebi stvara sliku nekog manijaka a ustvari nije to, vec jednostavno nerazumevanje sopstvenog opterecenja. Ako je vec u autobusu onda bi ne-rad mogao biti pri samom ulasku. Drzanjem jednim prstom za sipku tokom cele voznje je sve cime bi trebao da se bavi. Trebalo bi uzeti na primer nacin tusiranja koji je po navici uvek isti. Moze se kasika malo drzati i levom rukom. Ali sve ne-rade mozemo uzeti samo kao alat kojim ce mo stati sopstvenom nerazumevanju na put.

Najopasnije nesvesne komande u coveku su "ocekivanje" i "sumnja".
- "Ocekivanje" je najproblematicnija komanda jer bez nje zivot nije moguc. " Ocekivanjem" je covek rodjen i tu komandu je usvojio nesvesno jer se "ocekivanje" potvrdilo i u drugim ljudima. Sva nasa okolina ocekuje. Ocekuje se sve. Za ocekivanje se umire. Razum "ocekivanje" smatra normalnim i tim smatranjem zakljucava slobodni duh u tamnicu.
- "Sumnja". Covek se bavi sumnjom ali je nepriznaje. Sumnja je korisna razumu da bi covek optuzio drugog za nesto.

Vag

Obećava
Poruka
56
Ne treba zivjeti u kucama, zgradama...Pa dje da zivim na -30, napolju ? I u sred ljeta sa bubama i komarcima :mrgreen:
Pa onda ne treba da se gledaju TV, igraju igrice cak i citanje knjiga -.- ... jer na taj nacin samo gledamo da utrosimo slobodno vijeme koje inace treba utrositi... na sta?

:) tako je sve jednostavno...

Vi ste već savršeni, ovdje i sada.
Vi niste onaj ko se može usavršiti, već ste to.
Vi zamišljate da ste ono sto nište - Prestanite.
Prestanak , prekid, je ono što je važno, a ne što ćete vi prestati.

Ne prisiljava li me karma da postanem ono što sam?

Ništa vas ne sprječava ili prisiljava.
Vi ste ono što vjerujete o sebi da ste.
Prestanite vjerovati.

Sri Nisargadtta Maharaj

stalker1

Zainteresovan član
Poruka
309

Evo ovaj Čovek je lepo sve objasnio šta treba činiti. Ko ima uši neka sluša. :whistling:

Valeria

Elita
Poruka
20.162
:) tako je sve jednostavno...

Vi ste već savršeni, ovdje i sada.
Vi niste onaj ko se može usavršiti, već ste to.
Vi zamišljate da ste ono sto nište - Prestanite.
Prestanak , prekid, je ono što je važno, a ne što ćete vi prestati.

Ne prisiljava li me karma da postanem ono što sam?

Ništa vas ne sprječava ili prisiljava.
Vi ste ono što vjerujete o sebi da ste.
Prestanite vjerovati.

Sri Nisargadtta Maharaj
Bingo :)
Poenta je u - oslobođenju.

AkoSretnesTerzu

Zainteresovan član
Poruka
283
Evo ovaj Čovek je lepo sve objasnio šta treba činiti. Ko ima uši neka sluša. :whistling:
Ovaj čovek je pola od onoga što ne treba raditi, zapravo je odličan dokaz da jasnoća pretstavlja neprijatelja na putu svetlosti. Druga polovina gluposti je ono protiv čega se isti bori. I sav je u grču kao i ti Stalkeru jedan od onog vremena kad si zamrzeo svoje čedo a to je ova tema. Počeo si je i imaš moje priznanje :) . Drago mi je da si tu.

Poruka
77
Citajuci knjige Karlosa Kastanede uocio sam mnoge greske i postavke koje je uzeo na sebe u okviru namere koju mu je nametnuo glavni junak. Za pocetak bavit cu se neistini koju tvrdi Don Huan iz knjige price o moci a u okviru tocka vremena na 37 str. pdf. Kaze: "Nema nacina da se zauvek oslobodimo samosazaljenja". Ovo tvrdjenje je laz ili obmana. Kako to nema nacina. Zar mesto gde prijestaje zaljenje nije postignuce ratnika o kome se besedi u knjigama. Ovo se ne uklapa u hijerarhiju tonala. Rekoh sebi da vidim nesto iz rekapitulacije sopstvenog vidjenja samosazaljenja. . . . Odem za hleba jednog jutra u dragstor, kad prodali sav hleb. Izadjem iz te prodavnice kad me najednom spopade samosazaljenje neverovatnih proporcija. Znam da za vaznije stvari nisam zalio u zivotu a kamo li za hleba sto se prodao. Pa oticicu u drugu prodavnicu. Krenem je ka drugoj prodavnici razmisljajuci o samosazaljenju koje me spopade, pa mi pade napamet ideja o postojanju nekih svirepih nevidljivih bica koja su sposobna da nacentriraju svojom namerom nasu skupnu tacku i time budemo primorani da prozivimo to sto su nam sudila.
Strasno je saznanje ako se covek "UBACI" tj. primi na poziv sopstvelog vestacenja znanja. Mozda je takav covek zarazen sugestijama iz knjiga, tvrdi da nije zarazen nemim znanjem a sudi po sopstvenu znanju bez opravdanosti, verifikovanosti, tragackog razumevanja...
Mnogo su u jadnom stanju svi ratnici jer nemaju snage da se bave magijom primenjenoj na sebi. Svakakvi su ratnici opasnost za sebe sama jer neznaju da se prelome , slome, skrse da ne gundjaju kojestarije. I svi traze vodju da bi se ogledali u njegovom duhu.

Pozdrav i srecno oslobadjanje od tiranije neznanja. (ja kao znam nesto HA HA HA HA)

Grau

Početnik
Poruka
47
Jedan od razloga što su ljudi prestali da uče je nepoštovanje sebe. Čovek se udaljava od sustine svakim svojim nesvesnim pokretom.
Uzima sebe zdravo za gotovo i tako površno izvršava osnovne obaveze u životu.

Ako se bilo kojom količinom svesti kojom raspolaže, uloži u ono čime se trenutno bavi, bez obzira kolika je i kakva je to svest,
najmanje sto bi se dogodilo je da bi počeo da ceni svoj rad. Ako ceni svoj rad,počeće da ceni i sebe.

I tu nastaje nova vrsta energije koja se više ne troši već se akumulira i vremenom svest raste.

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.588
Ovaj čovek je pola od onoga što ne treba raditi, zapravo je odličan dokaz da jasnoća pretstavlja neprijatelja na putu svetlosti. Druga polovina gluposti je ono protiv čega se isti bori. I sav je u grču kao i ti Stalkeru jedan od onog vremena kad si zamrzeo svoje čedo a to je ova tema. Počeo si je i imaš moje priznanje :) . Drago mi je da si tu.
Povremeno viđam TOG čoveka na jednoj tv...I u pravu si -u grču je da UBEDI nekog,bilo kog u kreacionizam,hriščanske ideje i sl.,a pri tom se služi aktuelnim naučnim saznanjima
koja, suštinski,sve više osvajaju znanjem religijski prostor pukog verovanja i praznoverja...Đaba mu trud...
Don Huan i šamani govore,ipak nešto sasvim drugo...Govore o supstancijalnom i supstracijalnom postojanja!
Naravno da to šamani čine raspoloživim primitivnim znanjima i opisujeu duhovna viđenja njima raspoloživim jezikom...Govor Don Huana je u tome veliki
napredak,a ja tvrdim da će filozofi i naučnici koji tek dolaze imati mnogo toga više i jasnije da objasne...

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
41.301
Ovaj čovek je pola od onoga što ne treba raditi, zapravo je odličan dokaz da jasnoća pretstavlja neprijatelja na putu svetlosti. Druga polovina gluposti je ono protiv čega se isti bori. I sav je u grču ....
... slazem se uglavnom sa ovim iskazom.

G-din Dr. Petrovic se zaglibio u usiljenom obrazlaganju rupa u teoriji evolucije... pocinje da lici na netolerantnog R.Dokinsa iz suprotnog tabora,
Obojica petljaju izjavama izmedju Religije i Nauke

... medjutim, za mudre ljudekoji poznaju domene i Religije i Nauke odavno su ova poprista borbi obostranih fanatika vise nego dosadna.

... jos jedna stvar G-din Petrovic "mesa" da li namerno ili slucajno jevreje sa srbima. U smislu slicnosti i odabranosti, sto nas vise kaznjavaju drugi (ili Bog njih i nas trenira) to smo sve filtriraniji, lepsi i cistiji. (semitizam/antisemitizam u korelaciji na delu i to sljubavlju na Srpski nacin) .Ipak ne mogu da shvatim tu njegovu kreacionisticku anomaliju u kreacionistickom forsiranju, jer su ipak ateisticka nacionalna prociscenja proizvod nacizma proistekao iz Eugenike, koja je proistekla iz temelja teorije evolucije/ porekla vrste.

... ima tu neke obostrane simbioyne bolesti (vernici/ateisti) koje se medjusobno podgrevaju

---
pozdrav

Poslednja izmena:

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.588
... slazem se uglavnom sa ovim iskazom.

G-din Dr. Petrovic se zaglibio u usiljenom obrazlaganju rupa u teoriji evolucije... pocinje da lici na netolerantnog R.Dokinsa iz suprotnog tabora,
Obojica petljaju izjavama izmedju Religije i Nauke

... medjutim, za mudre ljudekoji poznaju domene i Religije i Nauke odavno su ova poprista borbi obostranih fanatika vise nego dosadna.

... jos jedna stvar G-din Petrovic "mesa" da li namerno ili slucajno jevreje sa srbima. U smislu slicnosti i odabranosti, sto nas vise kaznjavaju drugi (ili Bog njih i nas trenira) to smo sve filtriraniji, lepsi i cistiji. (semitizam/antisemitizam u korelaciji na delu i to sljubavlju na Srpski nacin) .Ipak ne mogu da shvatim tu njegovu kreacionisticku anomaliju u kreacionistickom forsiranju, jer su ipak ateisticka nacionalna prociscenja proizvod nacizma proistekao iz Eugenike, koja je proistekla iz temelja teorije evolucije/ porekla vrste.

... ima tu neke obostrane simbioyne bolesti (vernici/ateisti) koje se medjusobno podgrevaju

---
pozdrav
Samo PRAVE stvari,na čijem je tragu i Kasteneda me interesuju-ma koliko malo da saznajem o njima,a religije i ateizam smatram IRELEVANTNIMA...
U tom smislu (iako sam čivutskog porekla po ženske linijez:mrgreen:)me te sjebane nacije ne tangiraju...Individualno razmišljam o mom putu,a rado bih i deci
mojoj malo da pokažem KAKO se hoda tim stazama saznanja-ako shvatim i sam...Ni nacizam me ne tangira-sve su to religije za slabiće...Jak čovek promišlja
svoj put i na njemu nalazi sve što mu treba-u tuđe tanjire ne zagleda-ni svoje neće pokusati baš sve...

Vag

Obećava
Poruka
56
Izgleda da nema svako usi da cuje, iako je je tako jednostavno receno. :)
Svako na svoj nacin spoznaje, govori taj covjek o spoznaji samog sebe, i tako o spoznaji svoga oca. Covjek mora da prihvati svoje stanje, kao i sto don Juan kaze da ratnik mora da uzme odgovornost za svoj zivot, svaki momenat, i to je prihvacenje svoga stanja, kakvog je, znati sta je bit momenta u kojem zivimo, i naravno takvo stanje bica dovodi do jasnoce i tako do toga da se cistimo svojih greski, ili da ucimo od greske.

Ovaj video je jednostavno genijalan, jer govori o istini, koja se tesko prica i jos teze moze shvatiti. Problem je ljudi da kad cuju neku rjec, eto naprimjer sto je rekao don Juan, rjec ili naziv jabuka i u tom momentu vec covjeku dodju vrpa slika i price o jabuki, kao naprmijer da se u ovom videu koriste rjeci kao izraelci, mojsija i slicno, odmah neki ljudi dobivaju svoja sjecanja o tome. Pa se onda napada, kao mjesanje religija i mjenjanje kontenjera, a u stvarnosti ti ljudi koji o tome govore drze se jos uvjek jednog te istog kontenjera.

Nije stvar u imena, nazivima, religijama, vec o sustini o kojoj se govori, i tu izgelda nije niko vamo cuo. Naprimjer da se srbi ovdje spomenuju s zidovima, sto uopce nije istina, vec je ovdje izrael ime za cisto stanje covjeka, sve dok je covjek cist(cist tonal) tad je i zivot u harmoniji, i tako on spomenuje ljude iz nasih krajeva, zasto se nama desavaju ratovi, zla i slicno, jednostavno jer smo iznutra puni govana i ta govna se jos i vole nosit okolo.

Don Juan isto govori o tome da sredimo nase unutrasnje stanje, tako da mozemo da zivimo bez greske, eto ovaj u videu kaze da treba da sredimo svoje unutrasnje stanje da mozemo da zivimo po zakonima po kojim smo stvoreni. Jedna te ista prica, samo drugi nazivi za nas razum da to shvati. Ali vecina ljudi se ne mice od razuma.

Don Juan govori o put srca, da se bilo koji put srca izabere i da se po njemu ide. Ali to ne znaci da si sad izaberes katolicku religiju i da se u njoj ostaje, i sve druge price su laz za tebe tad, takvo ponasanje pokazuju vrpa ljudi koji misle da su izabrali put srca koji nazaivaju toltesko znanje ili nagulisam, niti poznaju taj put koji zele ici, vec i stalno su u nemiru kad cuju za druge putove.

Put srca je put svojeg srca, tu nemaju puno veze nekakva imena i nazivi, kao toltek, ili katolik, ili zidov, ili da se nosi neka titula ja sam ovo ili ja pripadam ovoj religiji,...na putu srca se prepoznaje bit svega, prepoznaje se istina, zakoni po kojim smo stvoreni, ili kako kaze don Juan da smo tad bez greske. Put srca je stanje covjeka, unutrasnje stanje bica, a ne izabir vanjskih predmeta koje su postavili neki drugi.

Poslednja izmena:

AkoSretnesTerzu

Zainteresovan član
Poruka
283
Od tebe sam Vag naučio nešto , sad iz ovog posta. I trebaće mi malo vremena da "svarim" tvoje reči. Pa da mogu da se složim u potpunosti. Ali način na koji Miroljub prepametni Petrović govori ili način kojim je Stalker , dok je još imao snage, govorio ne vredi mi ništa . Mogu biti obrazovani koliko god.... , ma mogu da zagnjure glavu direktno u moj kontejner. To njihovo više zamara nego što objašnjava. Puni su svoje jasnoće.