Quantcast

Antropologija: Kastaneda

Vag

Obećava
Poruka
56
Od tebe sam Vag naučio nešto , sad iz ovog posta. I trebaće mi malo vremena da "svarim" tvoje reči. Pa da mogu da se složim u potpunosti. Ali način na koji Miroljub prepametni Petrović govori ili način kojim je Stalker , dok je još imao snage, govorio ne vredi mi ništa . Mogu biti obrazovani koliko god.... , ma mogu da zagnjure glavu direktno u moj kontejner. To njihovo više zamara nego što objašnjava. Puni su svoje jasnoće.
Stvar je u tome da vecina ljudi mogu samo da vole ili samo da mrze, to im je sve sto mogu da izaberu. Rjetko ko je samo svjedok, bez da procjenuje, bez da donosi prerasudu.

Ljudi se drze svojih sjecanja, osjecaja, svojih slika, misli kako nesta treba da bude, ili kako neko je, zato nikad ne vide istinu koja je u svemu. Uvjek ih zaustavi ljubav ili mrznja prema necemu,prema rjeci, prema osobi koja te rjeci govori, zato moze biti istina dok taj neko nesto govori, ali dok onaj koji slusa ima vec jednu sliku o njemu, tad je bez vrjednosti sta taj govori ili cini.

Isus je rekao svojim ucenicima da ne idu u krajeve gdje ih poznaju, da ljece ili da donose srecnu radost tamo.

To im je rekao jer zna da ljudi su puni svojih prerasuda, i kad oni misle da nekoga znaju, tad je tesko da mogu da cuju nesto drugo.

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.588
Izgleda da nema svako usi da cuje, iako je je tako jednostavno receno. :)
Svako na svoj nacin spoznaje, govori taj covjek o spoznaji samog sebe, i tako o spoznaji svoga oca. Covjek mora da prihvati svoje stanje, kao i sto don Juan kaze da ratnik mora da uzme odgovornost za svoj zivot, svaki momenat, i to je prihvacenje svoga stanja, kakvog je, znati sta je bit momenta u kojem zivimo, i naravno takvo stanje bica dovodi do jasnoce i tako do toga da se cistimo svojih greski, ili da ucimo od greske.

Ovaj video je jednostavno genijalan, jer govori o istini, koja se tesko prica i jos teze moze shvatiti. Problem je ljudi da kad cuju neku rjec, eto naprimjer sto je rekao don Juan, rjec ili naziv jabuka i u tom momentu vec covjeku dodju vrpa slika i price o jabuki, kao naprmijer da se u ovom videu koriste rjeci kao izraelci, mojsija i slicno, odmah neki ljudi dobivaju svoja sjecanja o tome. Pa se onda napada, kao mjesanje religija i mjenjanje kontenjera, a u stvarnosti ti ljudi koji o tome govore drze se jos uvjek jednog te istog kontenjera.

Nije stvar u imena, nazivima, religijama, vec o sustini o kojoj se govori, i tu izgelda nije niko vamo cuo. Naprimjer da se srbi ovdje spomenuju s zidovima, sto uopce nije istina, vec je ovdje izrael ime za cisto stanje covjeka, sve dok je covjek cist(cist tonal) tad je i zivot u harmoniji, i tako on spomenuje ljude iz nasih krajeva, zasto se nama desavaju ratovi, zla i slicno, jednostavno jer smo iznutra puni govana i ta govna se jos i vole nosit okolo.

Don Juan isto govori o tome da sredimo nase unutrasnje stanje, tako da mozemo da zivimo bez greske, eto ovaj u videu kaze da treba da sredimo svoje unutrasnje stanje da mozemo da zivimo po zakonima po kojim smo stvoreni. Jedna te ista prica, samo drugi nazivi za nas razum da to shvati. Ali vecina ljudi se ne mice od razuma.

Don Juan govori o put srca, da se bilo koji put srca izabere i da se po njemu ide. Ali to ne znaci da si sad izaberes katolicku religiju i da se u njoj ostaje, i sve druge price su laz za tebe tad, takvo ponasanje pokazuju vrpa ljudi koji misle da su izabrali put srca koji nazaivaju toltesko znanje ili nagulisam, niti poznaju taj put koji zele ici, vec i stalno su u nemiru kad cuju za druge putove.

Put srca je put svojeg srca, tu nemaju puno veze nekakva imena i nazivi, kao toltek, ili katolik, ili zidov, ili da se nosi neka titula ja sam ovo ili ja pripadam ovoj religiji,...na putu srca se prepoznaje bit svega, prepoznaje se istina, zakoni po kojim smo stvoreni, ili kako kaze don Juan da smo tad bez greske. Put srca je stanje covjeka, unutrasnje stanje bica, a ne izabir vanjskih predmeta koje su postavili neki drugi.
Pa ,vidi taj kreacionista iznad je prilično isključiv...Njegov put "srca" (to ti je nešto kao genetski algoritam-taj put) je put mržnje ili bar odbojnosti prema onima koji ne veruju i koje to što priča ne interesuje...
I on mi liči na malu decu koja kažu:Ovo hoću,ovo neću...z:)

AkoSretnesTerzu

Zainteresovan član
Poruka
283
SINTAKSA

Jedan čovek, zagledan u svoje jednačine,

rekao je da je svemir imao početak.

Dogodila se eksplozija, rekao je.

Prasak nad praskovima, i svemir je rodjen.

On raste, rekao je.

Čak je izračunao dužinu njegovog života:

deset milijardi okretaja Zemlje oko Sunca.

Ceo globus mu je klicao.

Smatrali su da su njegovi proračuni nauka.

Niko nije pomislio da time što je odredio početak svemira

taj čovek samo održava sintaksu svog maternjeg jezika.

Sintaksu koja zahteva početke, kao rodjenje,

razvoje , kao sazrevanje,

i kraj, kao smrt, da bi iznela činjenice.

Svemir ima početak

i stari, uveravao nas je taj čovek,

i on će umreti, kao što sve stvari umiru,

kao što je i taj čovek umro nakon što je matematički potvrdio

sintaksu svog maternjeg jezika.

SINTAKSA DRUGA

Da li je svemir zaista imao početak?

Da li je teorija o velikom prasku istinita?

Ovo nisu pitanja, mada tako zvuče.

Da li je sintaksa koja zahteva početke, razvoje,

i završetke kao iznošenje činjenica jedina sintaksa koja postoji?

To je pravo pitanje.

Postoje i druge sintakse.

Na primer, postoji ona koja zahteva da se raznovrsnost

intenziteta uzme kao činjenica.

U toj sintaksi ništa ne počinje i ništai se ne završava;

tako rodjenje nije jasno naznačen dogadjaj,

nego posebna vrsta intenziteta,

kao i sazrevanje, kao i smrt.

Čovek takve sintakse, pregledajući svoje jednačine, nalazi da je

izračunao dovoljno intenziteta

da može autoritativno reći

da svemir nikada nije imao početak

i nikada neće imati kraj,

nego da je prošao, i sada prolazi, i prolaziće

kroz beskrajnu fluktuaciju intenziteta.

Taj čovek bi mogao s pravom zaključiti da je sam svemir

trijumfalna kočija intenziteta

u koju se čovek može ukrcati

da bi putovao kroz promene koje nemaju kraja.

Sve će to on zaključiti, i još mnogo više,

možda nikad ne svrši

da samo potvrdjuje

sintaksu svog maternjeg jezika.

Iz knjige "Aktivna strana beskraja" Karlos Kastaneda

Mislim da je na mestu staviti ovaj citat, barem sam tako shvatio ovu poslednju raspravu.

AkoSretnesTerzu

Zainteresovan član
Poruka
283
Don Juan isto govori o tome da sredimo nase unutrasnje stanje, tako da mozemo da zivimo bez greske, eto ovaj u videu kaze da treba da sredimo svoje unutrasnje stanje da mozemo da zivimo po zakonima po kojim smo stvoreni. Jedna te ista prica, samo drugi nazivi za nas razum da to shvati. Ali vecina ljudi se ne mice od razuma.

Don Juan govori o put srca, da se bilo koji put srca izabere i da se po njemu ide. Ali to ne znaci da si sad izaberes katolicku religiju i da se u njoj ostaje, i sve druge price su laz za tebe tad, takvo ponasanje pokazuju vrpa ljudi koji misle da su izabrali put srca koji nazaivaju toltesko znanje ili nagulisam, niti poznaju taj put koji zele ici, vec i stalno su u nemiru kad cuju za druge putove.
Kako sredjujete svoje unutrašnje stanje?

Vag

Obećava
Poruka
56
Kako sredjujete svoje unutrašnje stanje?
To bi bilo isto kao da se pita kako dises, ili kako se osjeca tvoja radost ili bol. Sve samo opisi koji nikad nemogu da daju dovoljan odgovor, dovoljan odgovor da bi se doslo do sredjivanja unutrasnjeg stanja. Kako? S time sto se prestaje biti ono sto mislimo da jesmo od malena, nemam pojma, nismo mi samo sjecanja. Kad smo se rodili tad nismo bili formirani od nasih dozivljaja i vjere. Srediti svoje unutrasnje stanje je valda kad vise se ne drzis svojih sjecanja, sjecanja nam vise ne stvaraju buducnost.

Vag

Obećava
Poruka
56
"Prestanak , prekid, je ono što je važno, a ne što ćete vi prestati."Sri Nisargadtta Maharaj

Eto tu je sve receno, pogotovo to da nije vazno sto ce mo mi s time prestati, vec da se prekine. Koga zanima da ce mo mi prestati(ili sto ne mozemo da prestanemo), nikog u buducnosti, vec samo sad je prekid vazan,... samo onaj koji je stvoren od sjecanja, za njega je vazno kako je on frajer i moze da prekine, a nije nista napravijo, samo neku zamisao u ocima drugih, kojima govori da je prekinuo. :)

Vi ste već savršeni, ovdje i sada.
Vi niste onaj ko se može usavršiti, već ste to.
Vi zamišljate da ste ono sto nište - Prestanite.
Prestanak , prekid, je ono što je važno, a ne što ćete vi prestati.

Ne prisiljava li me karma da postanem ono što sam?

Ništa vas ne sprječava ili prisiljava.
Vi ste ono što vjerujete o sebi da ste.
Prestanite vjerovati.

Sri Nisargadtta Maharaj

Njanjablabla

Početnik
Poruka
17
Cao,pozdrav svima!Malo sam gledala ove vase postove,pa sam naletela na jedan gde ste stavili neke datume kada se moze doziveti protok energije ,pa me zanima odakle ste skinuli te datume?Za sada sam procitla mislim osam knjiga Kastanedinih pa me zanima da li to mozda negde spominje u one poslednje tri ili kako?E da sad me zanima da li je Kastaneda nesto govorio i o 2012?Zbog cega su mu ti datumi samo do kraja 2012?!

Grau

Početnik
Poruka
47
Cao,pozdrav svima!Malo sam gledala ove vase postove,pa sam naletela na jedan gde ste stavili neke datume kada se moze doziveti protok energije ,pa me zanima odakle ste skinuli te datume?Za sada sam procitla mislim osam knjiga Kastanedinih pa me zanima da li to mozda negde spominje u one poslednje tri ili kako?E da sad me zanima da li je Kastaneda nesto govorio i o 2012?Zbog cega su mu ti datumi samo do kraja 2012?!
Ima i onih koji su prisustvovali Kastanedinim radionicama u LA gde je dobijen ovaj spisak. Zašto je do 2012? ne znam...
Inače pisani podatak o valovima energije može se naći u jednom od od intervjua Graciele Corvalan sa Kastanedom.

Njanjablabla

Početnik
Poruka
17
Da li taj intervju ima mozda na srpskom?(ja ga nasla samo na engleskom)Zanima me jos da li postoji neko paravilo kojim se redosledom izvode magijski pokreti?Pocela sam knjigu "Magija pokreta" pa idem redom- proucim par komada , pa pokusavam da radim ,za sada se petljam jos sa prvom grupom a vidim ima tu mnogoooo!Nije valjda da sve treba iz te knjige da se uradi za jedno vezbanje?!:roll:Gledala sam i video sto njegove ucenice prikazuju ,za sada mi deluje da je to nesto drugacije nego u knjizi,pa me malo vase iskustvo sa tim zanima da cujem?POzz!;)

Grau

Početnik
Poruka
47
Ne sećam se da sam ga našla na našem jeziku. Postaviću ovde link ako naidjem na njega.
Nema pravila za izvodjenje mada je dobro da se zadržiš na prvoj seriji za spoznaju svrhe.
Radi je dok ne stekneš protočnost bez podsećanja iz knjige. Tako pokrećeš energetsko telo će da te seća vežbi.
Radi po osećaju, ali ne povladjuj lenjosti ili umoru. Čak šta više tada su vežbe više nego magične jer tu transformišeš i budiš svest.
Ima dosta materijala za rad i sa cd-a. pa izaberi. Kada steknes dovoljno prakse, probaj neko vreme da radis Vestvud seriju, /Treća serija/...
Iskustvo :) od svega sto je ponudjeno u praktičnom radu na uvećanju svesti, meni lično, najviše odgovaraju tensegrity pokreti za rad sa rasporedom energije.
Ali kao i iskustva to nije bitno šta drugi doživljavaju jer to nikome i ničemu ne služi.

Njanjablabla

Početnik
Poruka
17
Eto,tako sam i ja planiirala-prvu seriju radim pa kad savladam predjem na narednu :)Nekako mi prija da radim pokrete iz prve serije,pa na kraju neki "slozeniji" sa cd-a kojeg se setim!U svakom slucaju,iako ih tek od skoro radim i to jos trapavo i nesigurno nekako mi bas gode i pokrecu me;) !Hvala,pokusacu sa tog linka intervjue da skinem!

Njanjablabla

Početnik
Poruka
17
Pozdrav svima veeelikiii!!!!:heart:Evo malo da se pohvalim kako mi tensegrity super ide i da sam preeezadooovoljnaaa!:klap: Radila sam ranije i taj-ci-cuan i jogu,ali ni jedno mi nije pravilo ovakve energetske promene i promene u svesti kao ove vezbe!:worth:Jedino mi je malo smor dok shvatim iz knjige kako se radi,mada sa cd-a mi mnoogo lakse i brze "ulazi" u glavu! ...I jedno pitanjce ;) Nasla sam da neko u BG-u drzi kao tensegrity grupno,da li iko odavde ima pojma ili iskustvo sa tim?:roll:

Grau

Početnik
Poruka
47
Taiša: „pokreti razbijaju zgusnutu energiju i raspoređuju je ravnomerno nazad do vitalnih centara. Zgusnuće je poput kore na spoljašnjoj strani svetlosnog jajeta. Pokreti pospešuju dotok kiseonika i protok krvi do do vitalnih organa i energetskih centara. To pomaže regeneraciji tih vitalnih organa i donosi vitalnost i snagu telu. To je dovoljno da se rasturi bolest. Radite pokrete svakodnevno.
JA je skup briga koje nagomilavaju zabrinutost i tenziju. Ovo godinama stvara plodonosan teren za bolest.“

A za grupno vežbanje........ proveri !!!...možda će ti odgovarati a možda ne :)
pozdrav velikiiiii.....

Njanjablabla

Početnik
Poruka
17
Uff,hvala ti sto si mi pomogla da uvidim glupost svog pitanja:zcepanje: A ono opet potice iz glupe navike za koju sam smatrala da sam prevazisla :evil: (a koju jos vucem iz najranijih dana) da stalno druge cimam,pa na osnovu njihovog iskustva,misljenja,objasnjenja donosim posle svoje zakljucke( uz pomoc analiziranja,indukcije,dedukcije i ko zna kojih drugih umnih alatka i sranja) sta valja,sta,ne valja,sta je dobro za mene ,sta ne ,ako ovo onda,ono,ako ne ono,moguce je da ovo....Jooojj govnara teska!:lol: Valjda cu se vise opametiti i ostaviti taj "letacem um" na miru..ili ostaviti on mene..sve jedno ko tu koga dira -bitno da ne valja!!!Kad ga nema kao da mi je dosadno pa ga namerno prizivam da mi pravi malo frke i dinamike!Eto...

Njanjablabla

Početnik
Poruka
17
A za te pokrete sam mislila(cuj mislila,muka mi je kad tako pocnem recenicu odma' mi nesto tu smrdi:per:)da bi ih mozda brze naucila ako gledam nekog ko to vec zna i radi,jer mi iz knjige stvarno nekad tesko da shvatim na osnovu opisa kako se izvode!A opet moze biti da je to moje "misljenje"opet posledica mog nestrpljenja i forsiranja,a da ih ja ucim i izvodim tempom i na nacin koji je najpogodniji za mene!Sve jedno ...bitno da se lepo manem "misljenja" i filozofiranja i vratim na nameru!:bye:

Grau

Početnik
Poruka
47
Bitno je, jer valja!!!
Mnogi i ne primećuju da svoje zaključke donose na osnovu tudjih iskustava/mišljenja, a pogotovo dal valja/nevalja, dobro, nije dobro. Samo vidjenje kako ti um radi je znak da nisi potpuno pojedena od ega, uma ili letača...., :) i nije stvar da ga nema, već da nam je sve jedno što koristi kombinacije i smišlja da uvede u sumnje i nesigurnost. Ako ne budeš pratila to u svojoj glavi, gledaćeš ljude oko sebe koji isto tako pričaju i tako te opet uvuku u mrežu ega/letača.. Zato ...opuštenost ali i budnost!
A istina je da se dobije prava instrukcija kada ti neko u živo pokaže kako se rade pokreti. Medjutim taj neko trebao bio bar jednom da je bio na seminaru "cleargreena", jer svi ovi koji samostalno po knjizi rade nemaju pravi energetski sklop koji se dobije na seminaru. Eto neka ti to bude kriterijum ako nekoga sretneš da ti ih pokaže. Zato vežbaj, bar jedan pokret dnevno i osetićeš i sama ispravnost izvodjenja.
Inače, Važno je da se uz izvodjenje pokreta pravilno udiše i izdiše, ali i to imaš objašnjeno u knjizi. Kad sa jednim komplikovanim pokretom uspeš sve da skineš, sa puno strpljenja, uložiš sve da ga savladaš, ostali će ići sami po sebi.

Njanjablabla

Početnik
Poruka
17
:D Sta vise da ja kazem kad si sve rekla! Sa letacima sam se duuugooo ja druzila jos dok nisam imala ni pojma o Kastanedi,tako me je i dobio za "pristalicu" inace bi verovatno mislila : "Ma jos jedan new-age triper koji prica price od kojih slabe konkretne koristi!Citala ja njega i valjala se od smeha jer u tome sto je opisivao kroz sta je prolazio,ne da sam se pronalazila...Eto kad vec pominjem te letace,mesecima sam ja spavala sa upaljenim svetlom,jer ne daj boze da ugasim!:sad2: Mada nisam videla da imaju krila i kako izgledaju- vise sam ih osecala, a videla sam ih kao neke crne mrlje,nekonkretnog oblika sto zuje unaokolo,a kad nasrnu na mena javljala mi se kao neka jeza i struja na kozi! Suprugu kad me pitao sta mi je nisam znala nista drugo da kazem osim-da mi neko ili nesto "crpi energiju"..ili sam jednostavno zrela za ludaru! :rtfm: He,he,he a kad se setim kad sam morala a idem u dvoriste u mrak..bilo je i vristanja i bezanja :hahaha:!Pa,eto mogu jos za hiljadu primera iz Kastanedinog dela da dam potvrdu skepticima i nevernicima da je to TAKO! Njegove knjige su mi mnogo pomogle da bi se sklopile kockice koje su falile i da svoja iskustva koja su krenula jos pre citanja njega nekako slozim i pregrupisem i naravno nastavim da otkrivam ona koja mi jos nisu poznata!:lol:

Njanjablabla

Početnik
Poruka
17
Inace za pokrete si mi sad rasvetlila pitanje koje je ustvari mene "mucilo":D Iz iskustva sa "taj-cijem" sam shvatila da je bitno od koga ucis pokrete,jer bukvalno dok drzis paznju na nekom od koga ih skidas,skida se tako i energetsko i "ostalo" stanje te osobe koja to izvodi! Npr,mozda zvuci cudno za poredjenje ali sam prestala da idem na pilates(to je cak neko najobicnije vezbanje iskljucivo radi istezanja i odrzavanja kondicije),jer nisam mogla da podnesem stanje te ribe koja nam je pokazivala!Posle bi morala kuci da radim sat vremena Taj cija da bi dosla sebi,izbacila cuda iz sebe i vratila svoje energetsko stanje!Puhh,bice valjda para i vremena ,pa da odem i na taj "cleargreen" jednog dana!:klap:

Grau

Početnik
Poruka
47
A za te pokrete sam mislila(cuj mislila,muka mi je kad tako pocnem recenicu odma' mi nesto tu smrdi:per:)da bi ih mozda brze naucila ako gledam nekog ko to vec zna i radi,jer mi iz knjige stvarno nekad tesko da shvatim na osnovu opisa kako se izvode!A opet moze biti da je to moje "misljenje"opet posledica mog nestrpljenja i forsiranja,a da ih ja ucim i izvodim tempom i na nacin koji je najpogodniji za mene!Sve jedno ...bitno da se lepo manem "misljenja" i filozofiranja i vratim na nameru!:bye:
Video koji sam gore postavila, počinju sa pokretima kao što počinju u knjizi "magijski pokreti". Tako da možeš da vidiš kako se rade ...ako nisi do sada primetila :)