Ако ошамарите своје дете-правац у затвор!

Слажете ли се са овим предлогом закона?


  • Ukupno glasova
    59
  • Anketa je zatvorena .
Užasna tematika... Demagogija. Prvo definisati šta se podrazumeva pod ''dete', potom šta se podrazumeva pod ''nasilje''. I gde je granica?
Kako se može rečima objasniti nešto malom detetu? Gluposti.

A kako drugačije ?????????

I ok, deca imaju prava (užas!), ali imaju li neke obaveze prema roditeljima? I obrnuto, roditelj je ovde ugrožen.

ma jel se ti to zayebavaš ?!?!?!?!?!?!?!?

Sankcionisanje lošeg ponašanja mora da postoji, a da dođe neko treći i sudi o tome... Teško.

upravo Ti zagovaraš SANKCIONISANJE malenih i oduzimaš im PRAVA.... ili misliš da Samo Ti možeš i Treba da Sudiš ?!?!?!?!?

Onda će dete u nekom dobu (pubertet) lako moći da okrene priču na svoju stranu, da izmišlja ako mu to zatreba. Ovo stvara razdor i sukob unutar porodice jer će roditelji morati da se brane od dece.

sto se svi plasite od Puberteta?!?!?!? Jel to neka bolest?!?!?!? Sta je to Sa Strane sto moze da utice na homogenu, zdravu u ljubavi i sa podrskom organizovanu funkcionalnu porodicu ??????

Ova tematika je bila dotaknuta više puta u raznoraznim dokumentarcima, igranim filmovima i serijama, uglavnom kroz komične situacije i hepiendove, ali u RL se to ne može dobro završiti.

pu, pu, pu,,..... sva sreca sto nisam blizu tvog RL !!!!!

CoffeInn, za početak bio bih ti zahvalan da se smiriš i pišeš bez dramatike iskazane kroz spektar boja, veličina fontova, interpunkcije itd.

Da ti odgovorim detaljno, nemam živaca, a i po viđenom, sumnjam da bi imalo smisla išta polemisati. Osvrnuo bih se samo na neke detalje.
Prvo, kad sam rekao ''Kako se može rečima objasniti nešto malom detetu?'', reč je bilo o detetu uzrasta do recimo 5 godina jer jednostavno, kako neko reče ranije, dete nema predstavu o razlici između dobrog i lošeg po svim pitanjima i situacijama u kojima semože naći. Jednostavno nema informaciju i ne može da zna.

Drugo, gde je psovka bila... Da bi se imala prava, moraju se imati i obaveze. Dva i dva. A koje su i ima li ih u ovom slučaju?

Treće (drama oko reči ''sankcionisanje'' gde je ista iz sasvim nepoznatih razloga s tvoje strane protumačena kao primena brutalne sile...), ti se uhvati baš za mene? Ako je moja porodica u pitanju, ja rešavam. U tvojoj - ti. Evo npr. zamisli da sam ja neki socijalni radnik i da dođem da ti prosipam svoje viđenje stvari koje je učeno na osnovu nekih šablona po školama i fakultetima??? I vidiš reakciju? ;)

Što se puberteta tiče, tempirana bomba u iole nesređenoj porodici. Radi se o ponašanju koje citiram ovde, taj rad... I ko objasniti mirnim putem (a evo pokušavam) umesto malo umerene, usmerene i kontrolisane ''sile''?
 
Užasna tematika... Demagogija. Prvo definisati šta se podrazumeva pod ''dete', potom šta se podrazumeva pod ''nasilje''. I gde je granica?
Kako se može rečima objasniti nešto malom detetu? Gluposti.
I ok, deca imaju prava (užas!), ali imaju li neke obaveze prema roditeljima? I obrnuto, roditelj je ovde ugrožen.
Sankcionisanje lošeg ponašanja mora da postoji, a da dođe neko treći i sudi o tome... Teško. Onda će dete u nekom dobu (pubertet) lako moći da okrene priču na svoju stranu, da izmišlja ako mu to zatreba. Ovo stvara razdor i sukob unutar porodice jer će roditelji morati da se brane od dece.
Ova tematika je bila dotaknuta više puta u raznoraznim dokumentarcima, igranim filmovima i serijama, uglavnom kroz komične situacije i hepiendove, ali u RL se to ne može dobro završiti.

Nemoj opet da mi uteknesh sa teme jer cu ovog puta samo da te falim. Jako razborit stav. Podrzavam.:ok:
 
Treba tuci aktiviste "nevladinih organizacija" koje spremaju ovaj idiotski predlog.

Takodje treba tuci i one koji ne razlikuju vaspitne mere koje nanose bol od nanosenja fizickih ozleda.

Skiner je obradio ovu problematiku u operativnom kondicioniranju, i njegove postavke vaze i za pse i za golubove i za ribe i za decu. Na tu temu nema nista novo da se kaze vec pola veka, i svima treba da bude jasno da je prikladno i konsistentno kaznjavanje odlicno sredstvo ucenja.

Тачно тако. Ти активисти НВО, ово НВО, не мислим на све такве организације, већ на онај део, 2-5 % тих
организација, које директно пенетрирају у породицу и желе да разоре породицу, као најбитнији и основни део
друштва. Дакле, то су такви идиоти неопевани, са хаосом у сопственим животима, а они би да другима,
нормалним људима, уређују животе и прописују норме понашања... Страшно!!! Овакве ствари ме збиља
озбиљно забрињавају.
 
I dalje, ovde je reč o fizičkom maltretiranju, a svesni smo da psihičko može imati teže i dalekosežnije posledice. Ovo što rade kojekakve političke i nepolitičke organizacije, stranke, šta god. :roll:, je samo navlačenje poena kao pred izbore. Nalupetaju se koječega, a u moru ljudi (u moru prostog sveta ne samo u Srbiji!), svaka, ali SVAKA akcija će naići na odziv javnosti.
 
Невладине организације формирају пројекат закона по којем родитељ би починио кривично дело насиља чак и малом применом силе на дете, то јест у колико би и ошамарио дете или га пак лупио по задњици:

http://www.politika.rs/pogledi/Slobodan-Antonic/CHUVARI-DECE-OD-RODITELJA.sr.html

Криминализација свих родитељских телесних казни, укључив и оне најблаже и за најмлађи узраст, у супротности је са најбоље схваћеним интересима саме деце

Група од шест ученика, који су представљени као активисти НВО „Беосупорт”, предала је 20. октобра заштитнику грађана Саши Јанковићу захтев да се законом забрани свако физичко кажњавање деце. Једно дете-активиста је истакло да је неопходно донети закон којим би се кривично гонили родитељи због „сваког облика физичког кажњавања, укључујући и обичан шамар или физичко гуркање детета”. „Не постоји ниједна позитивна страна таквог облика дисциплиновања”, речено је, уз опаску да је тај модел понашања чак и „извор нарастајућег вршњачког насиља”!

Ова посета шесторо малих активиста заштитнику грађана била је медијски веома атрактивна. Она је привукла много више пажње од конференције за новинаре 18 НВО, у октобру прошле године. И оне су тражиле да се забрани свако телесно кажњавање деце и „хитно успостављање одговарајућих независних механизама пријављивања случајева телесног кажњавања”. Пре свих деца треба да буду та која ће да „правовремено обавесте надлежне институције” уколико их родитељи ударе. Да би она то могла, претходно морају бити „едукована”. Зато се захтева „доследно и континуирано укључивање и учешће деце у информисање, правовремено препознавање и спречавање телесног кажњавања”.

Део тог едуковања јесте предмет „грађанско васпитање”. Већ сада се у уџбенику из овог предмета за први и други разред основне школе (стр. 33) од деце тражи да упишу да ли их је родитељ „ударио” или „почупао за косу”. У Приручнику за наставнике, из истог предмета, затим се тражи да се са ученицима „на основу добијених одговора анализира лош однос према детету”, да се „на паноу забележи која су права детета повређена”, односно да се још једном понове „наставне јединице које се односе на кршење дечјих права од стране одраслих” (стр. 31).

jos jedan biser kapitalizma
 
Užasna tematika... Demagogija. Prvo definisati šta se podrazumeva pod ''dete', potom šta se podrazumeva pod ''nasilje''. I gde je granica?
Kako se može rečima objasniti nešto malom detetu? Gluposti.
I ok, deca imaju prava (užas!), ali imaju li neke obaveze prema roditeljima? I obrnuto, roditelj je ovde ugrožen.
Sankcionisanje lošeg ponašanja mora da postoji, a da dođe neko treći i sudi o tome... Teško. Onda će dete u nekom dobu (pubertet) lako moći da okrene priču na svoju stranu, da izmišlja ako mu to zatreba. Ovo stvara razdor i sukob unutar porodice jer će roditelji morati da se brane od dece.
Ova tematika je bila dotaknuta više puta u raznoraznim dokumentarcima, igranim filmovima i serijama, uglavnom kroz komične situacije i hepiendove, ali u RL se to ne može dobro završiti.
slazem se u potpunosti

primera radi,ako dvogodisnje dete pokusa da gurne ruku u steker ili da je zalepi za vrelu ringlu - da neces mozda da krenes da filozofiras o potencijalnim opekotinama i posledicama istih ili o posledicama strujnog udara :eek: u glavu ce mu uci ako ga puknes po ruci. i ne pricam o premlacivanju deteta da neko zlonameran ne bi slucajno tako protumacio :confused: dobila sam par puta batine kad sam bila mala i to kad sam pravila skandale za koje mi je vise puta bilo objasnjeno da ne smem da ih pravim.jednom,dva puta objasni,treci put po dupetu i nije mi vise palo na pamet da se glupiram.i iz ove perspektive ih apsolutno razumem.ne da sam zasluzila,nego...:roll:

a kakva deca pogana znaju da budu kad su mala u opste ne sumnjam u to da bi bilo zloupotreba od strane isitih.

ali u celoj prici je najbitnije uspostaviti roditeljski autoritet i medjusobno postovanje.a zadnjica stoji deset minuta crvenila i malo povredjene sujete,plus prihvacena sustina :arrow: ako budem pravio gluposti,opet ce me peci dupe.krajnje jednostavno.

u ostalom zar nije u svedskoj bio neki slucaj deteta koje je zloupotrebljavalo to prijavljivanje...idi molim te,naso mangup da se igra kucnog policajca.

ne kazem da nema slucajeva kada zaista postoji potreba za tim,ali ovo je glupost,ovakvo kakvim je zamisljeno.

a u ekstremnim slucajevima - da mi detetu preti velika opasnost i da ide protiv sebe,premlatila bih ga ako bi to znacilo da bih ga izvukla iz cega god,pa sve i po cenu da me strpaju u zatvor.
 
Nije to 'maltretiranje'. Nekog maltretiras iz pika i pizme - kao ti onog bata-Rolanda ovde, recimo - a vaspitavas sa verovatno najboljim namerama. Maltretiranje je samo sebi cilj, a vaspitavanje nije samo sebi cilj vec sredstvo ka cilju promene ponasanja.
Da nije maltretiranje, NVO ne bi reagovale. Za njih naravno.

A bata Roland i još neki su baš primer gde lepa reč ne pomaže. I ti na to gledaš kao na maltretiranje, on sad negde verovatno dreči da sam mu spalio kuću i ukrao auto, a u stvari je bilo samo vaspitavanje sa najboljim namerama. Međutim, fale mu NVO da ga predstave kao žrtvu. Onda posle ja nađem nekoga da ja (forum) bude žrtva njegovog besomučnog silovanja...
Vidiš da je večeras mirnije nego sinoć? A ko fali? ;)
I možemo ovako do sutra. Uglavnom, ko podržava ovakve ideje, iskreno im želim da u njihovom gradu, državi, društvu, okruženju bude primenjeno sve o čemu pričamo na temi.
A sebi želim da mi se niko ne meša u vaspitavanje deteta. Naravno dok se ne pretera, a preterivanje nije bilo pre neki dan kada je ćera ušetala bosa u sobu u kojoj majstori kreče i svega ima po patosu. Nije se ogrebala ni povredila, ali sutra kad bude videla molera makar na TV-u, obuva papuče istog časa. Naravno, razgovarali smo. :cmok:

Saveti, priče... Može, ali da se zna čija je poslednja.
 
slazem se u potpunosti

primera radi,ako dvogodisnje dete pokusa da gurne ruku u steker ili da je zalepi za vrelu ringlu - da neces mozda da krenes da filozofiras o potencijalnim opekotinama i posledicama istih ili o posledicama strujnog udara :eek: u glavu ce mu uci ako ga puknes po ruci. i ne pricam o premlacivanju deteta da neko zlonameran ne bi slucajno tako protumacio :confused: dobila sam par puta batine kad sam bila mala i to kad sam pravila skandale za koje mi je vise puta bilo objasnjeno da ne smem da ih pravim.jednom,dva puta objasni,treci put po dupetu i nije mi vise palo na pamet da se glupiram.i iz ove perspektive ih apsolutno razumem.ne da sam zasluzila,nego...:roll:

a kakva deca pogana znaju da budu kad su mala u opste ne sumnjam u to da bi bilo zloupotreba od strane isitih.

ali u celoj prici je najbitnije uspostaviti roditeljski autoritet i medjusobno postovanje.a zadnjica stoji deset minuta crvenila i malo povredjene sujete,plus prihvacena sustina :arrow: ako budem pravio gluposti,opet ce me peci dupe.krajnje jednostavno.

u ostalom zar nije u svedskoj bio neki slucaj deteta koje je zloupotrebljavalo to prijavljivanje...idi molim te,naso mangup da se igra kucnog policajca.

ne kazem da nema slucajeva kada zaista postoji potreba za tim,ali ovo je glupost,ovakvo kakvim je zamisljeno.

a u ekstremnim slucajevima - da mi detetu preti velika opasnost i da ide protiv sebe,premlatila bih ga ako bi to znacilo da bih ga izvukla iz cega god,pa sve i po cenu da me strpaju u zatvor.
:worth::worth::worth:
Upravo tako. Zanima me kontra na ovakvo razmišljanje, ovakav stav... Da li uopšte može da postoji?
 
moje malo dete ima sest godina. dobio je batine jednom, kad je imao dve godine, teo je da trci na ulicu..a i tad ne zato sto su ga jedino batine mogle nauciti pameti, vec zato sto sam ja bila veoma uplasena.
deca koja dobijaju batine su ili otvoreno agresivna, ili pasivno-agresivna.
batine nikom nisu nista dobro donele. i stvaraju samo mrznju.
a ako se plasite da socijalni radici ne pocnu da vam se mesaju u porodicu, resenje je jednostavno.
prestanite da tucete decu.:D
ps. i deca bi vas tako agresivne i smotane sigurno tukla, al na zalost ne mogu, jer su mali.:bye:
 
'' Једно дете-активиста је истакло да је неопходно донети закон којим би се кривично гонили родитељи због „сваког облика физичког кажњавања, укључујући и обичан шамар или физичко гуркање детета”.


da mi je vidjeti to ''dete-aktivistu'' koje sastavlja ovakve recenice...

čini se da je osnova ''gradjanskog odgoja'' kako naučiti cinkariti od malih nogu i
omoguciti da u nase zivote udje ''veliki brat''...

maltretiranje, fizicko nasilje u porodici je regulirano s nekoliko zakona...

postavlja se pitanje, cemu toliko zakona o odnosima u obitelji, (svi dolaze sa zapada)
a onda pogledamo slucaj jozefa fritzla ...

njemu nisu mogli uci u kraj desetljecima.. i nije jedini...

a koliko sam shvatila, nije tukao kćerku...
radio je gore stvari...jel bi to bilo regulirano ovim zakonom ???
 
Што рече неко ( мрзи ме да тражим ко ) ћушка у васпитавању, а не преваспитавању!
Не ударац као казна, него као опомена да се нешто не сме!

Питам малопре сина да ли сам га некад тукла.
Он каже да нисам. А јесам их ударила, обојицу, много пута, кад су били мали.
За покушаје гурања прстију у штекер, за истрчавање на улицу, за одвртање плина на шпорету, за нагињање преко ограде терасе...
Јер, кад су имали годину, две, три, могли смо причати о опасностима колико год смо хтели, ништа им то није значило. Тек кад су почели да заиста разумевају, више није било потребе за ударцима ( ако су се ћушке по туру и ударци по руци звали тако)
 
Moja sestra u LA radi sa malom decom (vrtić). Pre izvesnog vremena, vlasnica vrtića je, kada je videla guzu jednog dečaka od 4 godine prilikom presvlačenja (malo crveno, kao otisci prstiju), odmah pozvala roditelje, policiju i socijalnu službu. Zamalo da država oduzme dete radi uzlostavljanja od strane roditelja. Jedva su se objasnili, da su samo jednom udarili dete po guzi, jer je bilo nemirno.

Drugom prilikom, sestra i zet, inače baka i deka, ostavili na 2 m udaljenosti od mesta gde su popili sok unuče u autu koje je spavalo. Došao šerif i digla se cela frka, morali su roditelji deteta doći odmah na lice mesta da se objasne da nije u pitanju nemar ili zlostavljanje.
Zamisli ti to...

Prema tome, ne treba preterivati ni u čemu. Ipak, udaranje dece bilo po guzi, bilo po obrazu, nije baš vaspitna mera, više mi liči na nemoć roditelja da reši trenutnu situaciju, pa izgubi živce i ruka poleti...

A ovo što Ameri rade je stvarno rigorozno. Da li postoji zlatna sredina, ne znam...Znaju roditelji kako im je sa decom. Uglavnom, nisam pristalica ,,fizike,, u medjuljudskim odnosima.

Al' da neki zaslužuju batine, zaslužuju vala, više nego deca...
 
Веома интересантно, сли сте сви пошли од погрешне претпоставке.
Да вам одговорим-

За безобразно дете- батине неће помоћи- гени, утицај околине- али неће помоћи. Али ни неће помоћи добро васпитање, ни разумна и разложна објашњења ни мудре речи. Дете је једноставно такво.

за добро дете батине неће ни требати. За то добро дете неће требати ни убеђивање. Оно је јдноставно добро.

БАТИНЕ су потребне деци у 90% случајеве. То су обична несташна, живахна деца какви смо били сви ми- несташна али добра, ту је оно где треба ићи и речима и батинама, да се дете не би искварило.

Исто вам је и са бравом на вратима.
За лопове брава ниеј проблем,
За поштене људе она је вишак.
Али ЗА НАС, обичне да не би смо пали у искушење- е, због нас постоје браве.

Хвала на пажњи.
 
naravno s tim si u pravu...ali ja mislim da su fizicke kazne uzasno ponizavajuce za dijete, koje nemoze da se nikako brani..( jer cesto ni nerazmije zasto je kaznjen) dok kod ovih drugih oblika kazne uci se snositi odgovornost za svoje djelo...
jedan primjer...moj sin je, unatoc svim razgovorima i informiranosti o drogi, sa 16-ak god. sa drustvom naravno, na nekoj skolskoj :???: zurki konzumirao hasis...nije tri dana dosao k sebi (kao htio sam da vidim kako djeluje) i ja sam ga za tjedan dana odjavila iz skole i prijavila ga da radi kao praktikant u domu za retardiranu djecu mladez, branio se i rukama i nogama i placom i kuknjavom i prijetnjama (necu se vise nikada vratiti, mrzim te isl.) i ja sam ga svaki dan tocno u minutu vozila nekih 150 km. u taj dom i isla po njega...unatoc protesta kompletne porodice...ali shvatio je lekciju, danas ne pusi, ne pije, ne konzumira droge...

Iskreno meni ovo djeluje surovije nego ijedne batine. Naspram ovoga batine bi mi bile med i mlijeko...
 
misssim dete aktivista
zar to nije zloupotreba (maloletne!!!) dece u svrhe raznoraznih kampanja :roll:
i posle pricaju o nekakvim pravima :neutral:

Слажем се.
Држава треба да одговори хапшењем организатора и забраном те НВО.
И ето, решили смо проблем.
:super:

П.С.
Ако се овако настави, шта је следеће?
Самоиницијативно окупљање дечака испод 10 година и "самоиницијативно" ношење транспарената са натписима:
"Ми волимо да имамо секс са старијим чикама!"
"Дајте деци да сама бирају са ким ће да имају секс!"
"Слобода за педофиле!"
"Педофили воле малу децу!"
!?!?!?!?!:???::???::???::???:
 
Svi smo mi kao klinci dobijali po turu kad bi napravili glupost. Svi smo na kraju ispali normalni.
Meni je to kraj filozofije. Nema tu trauma, nema straha od roditelja, samo učenje i usmeravanje.

Zanima me šta bi se dešavalo kad bi se dete, onako u afektu, požalilo nekome da ga roditelj tuče.
Sutra dolaze socijalni radnici, veštaci, policajci i ko zna ko i prete da će ti uzeti dete! Jel to treba da se dešava?
Ja mislim da bi trauma u porodici radi ovakve jedne frke bila nemerivo veća od, što reče Banshee, malo crvanila po dupetu.
 
deca koja dobijaju batine su ili otvoreno agresivna, ili pasivno-agresivna.
batine nikom nisu nista dobro donele. i stvaraju samo mrznju.
a ako se plasite da socijalni radici ne pocnu da vam se mesaju u porodicu, resenje je jednostavno.
prestanite da tucete decu.:D
ps. i deca bi vas tako agresivne i smotane sigurno tukla, al na zalost ne mogu, jer su mali.:bye:
Hehe, već te zamišljam kako se pravdaš socijalnom radniku za ono klepanje po guzi kada je mali krenuo da trči na put... A onda vaspitačica videla, pa prijavila...
I dođe soc.radnik i pita dete, a što te je mama tukla? A odgovor bude (s obzirom da je dete malo i nesvesnno situacije) ''ne znam, nisam ništa radio, igrao sam se napolju''??? I džaba tvoja priča da je trčao ka putu i da si mu eventualno spasila život i lupila u afektu ako ne bude dokaza...Obraćam se tebi jer mi je post baš potaman ;), ništa lično :sad2:

I druga stvar, s obzirom da se prava istina teško može pronaću u mnoštvu sličnih situacija, socijalna služba stvarno misli da će detetu biti bolje ako bude oduzeto roditeljima?
 
Svako dete voli svoje roditelje..oni su mu uzor,bog..ako se roditelji staraju o detetu o njegovim potrebama i zeljema,ako ga vole i tu su za njega...ili ajde da kazemo 99% dece
Po meni dete treba tutji i to samo po dupetu kad neshto bash bash zasere,da nauchi jer ne moze drukchije.
Mnogo je "efikasnije"ako moralni autoritet koji proizilazi iz brige o detetu (a koje dete i te kako oseca kroz privrzenost) se koristi kao kazna....kad dete oseti da je razocharalo roditelje mnogo mu je veca kazna nego shto je to lupanje po dupetu,shamarchina ili vishe...ali deca se razlikuju..shta znam..mozda sam ja samo bio mnogo fino dete:)jer nikad nisam dobio neke velike batine,najcheshtje po dupetu...a shamar stvarno ne pamtim
 
Ima stvarno nešto i u genima ... Stvarno, ume dete da se rodi dobro, razumno ...

Od mojih troje jedno može i razme priču. Drugo dvoje : možeš da pričaš i da ne prestaješ - ne slušaju, ne čuju, i ne prihvataju ništa do iskustveno ... (na koga li su mamicu im dečiju :lol:)

Nema univerzalnog pravila, već kako Sale reče, kakvo ti dete dopadne - smišljaj vaspitne mere.

Biti apriori protiv šamaranja ili ćuški je baš nerazumno. Dakle ne prebijanja, sakaćenja - nego po debelom mesu a boga mi i šamarčić ...
 

Back
Top