Ако ошамарите своје дете-правац у затвор!

Слажете ли се са овим предлогом закона?


  • Ukupno glasova
    59
  • Anketa je zatvorena .
Nećemo u eu, oćemo da budemo divlji i svoji :sad2::otkacio:
Hvala puno što si mi tu dilemu razjasnio: radikali divljaci,demokrate pitomine i savremenici.To je valjda i bila suština ove teme:dash:
A sad ti toplo preporučujem da malo odeš na taj zapad voljeni (batali TV i novine) i ako ti se posreći, da okusiš demokratsku batinu,makar vizuelno,valjda ćeš tada smeniti utisak :P
 
Ja sam ovog leta par meseci svakog dana na plaži satima posmatrala jednu majku sa dvoje dece: dvojčicom od oko 5-6 godina i dečakom od oko 2. Klinci niti su bili razmaženi, niti su bili zahtevni, niti su drečali, pravili scene, niti plakali. Samo su se brčkali ili igrali nasmejani satima... danima. Zaboravih, ta majka nikada, ali nikada nije bila drugačija nego strpljiva i nasmejana. Ni jedan jedini put nije viknula, a kamoli udarila decu...

Apsolutno sam protiv svakog nasilja nad decom. Čak i podizanja glasa poznatog kao dranje i urlanje paranoičnih majki. Sad naravno odlazak u zatvor zbog jednog šamara je malo previše, ali od jednog šamara do više njih nije dugačak put...

Sigurna sam da su razumevanje i ljubav, poznavanje potreba i mogućnosti vlastitog deteta i uvažavanje istih ključ uspešnog odrastanja. Prenošenje ličnih ambicija, strahova i frustracija na decu možda mogu da budu delotvorni, ali ne mora da znači....

Možda su snimali film o dobroj porodici:hahaha::hahaha:
 
Djeca znaju vrlo cesto da ignorisu te vrste kazne.

Nema TV-a? Ups, evo gledam nesto.

Moram da zavrsim domaci? Ko kaze da moram biti dobar djak.

Zabrana izlaska? Da, to ce super da utice na moj socijalni zivot.

Kako god okrenes kazna je kazne, a od djeteta zavisi koja je djelotvornija.

naravno s tim si u pravu...ali ja mislim da su fizicke kazne uzasno ponizavajuce za dijete, koje nemoze da se nikako brani..( jer cesto ni nerazmije zasto je kaznjen) dok kod ovih drugih oblika kazne uci se snositi odgovornost za svoje djelo...
jedan primjer...moj sin je, unatoc svim razgovorima i informiranosti o drogi, sa 16-ak god. sa drustvom naravno, na nekoj skolskoj :???: zurki konzumirao hasis...nije tri dana dosao k sebi (kao htio sam da vidim kako djeluje) i ja sam ga za tjedan dana odjavila iz skole i prijavila ga da radi kao praktikant u domu za retardiranu djecu mladez, branio se i rukama i nogama i placom i kuknjavom i prijetnjama (necu se vise nikada vratiti, mrzim te isl.) i ja sam ga svaki dan tocno u minutu vozila nekih 150 km. u taj dom i isla po njega...unatoc protesta kompletne porodice...ali shvatio je lekciju, danas ne pusi, ne pije, ne konzumira droge...
 
Skoro off topic, al i nije: Nevladine organizacije vishe ne znaju sta ce od sebe pa se ugmizhu i u porodicnu jedinicu drstva gde im mesto nije.:thumbdown:

Није оф топик, и делимично се слажем са тобом.
Све су то краткорочни пројекти, за које неко добија новац, а искрено, нису усмерени на било какву врсту побољшања.
Можда не би било лоше да се ,,неко'' умеша у породицу, али не на овај начин.
Нико се не нуди да едукује родитеље, него се предлажу забране.
 
Ne salazem se sa ovim zakonom u potpunostievo zasto:
Gaji dete kao šljam
22. 10. 2008.

Mala sa 13 godina puši, pije i drogira se, a mami je to slatko!

BRITANSKA tinejdžerka Sem Holt (13) izrasta u najgori ljudski šljam, a majka je u tome podržava.



Devojčica se drogira, pije alkohol, puši i seksualno je aktivna od 12 godine, a iz škole je izbacivana već 40 puta. Ali njenoj majki Trejsi (43), koja nema posao, ali ima još dvoje starije dece, to je slatko. Štaviše, Trejsi smatra da joj je ćerka veoma draga i dobra devojčica, a za dobro ponašanje nagrađuje je tako što joj kupuje cigarete. Mala puši 15 cigareta dnevno.



- Svi ćemo umreti od nečega. Ja pušim i nisam obolela od raka, pa će i ona verovatno biti dobro. Ne vidim svrhu u tome da je kažnjavam. Kada bih to radila, zapravo bih kažnjavala sebe, jer bih morala da je trpim u kući. Radije je nagrađujem cigaretama kada je dobra. Kada nije dobra, nema cigareta. Ona je mali komedijaš. Puštam je uz mnogo hrabrosti. Tako je slatka - ispričala je Trejsi magazinu "Klouzer".



Trejsi nije zabrinuta ni zbog toga što je njena ćerka počela da se seksa sa 12 godina.



- Mislila sam da se šali, pa sam se smejala. Bila sam razočarana. Nijedna majka ne želi da zna da njena 12-godišnja ćerka ima intimne odnose, ali drago mi je što mi je rekla. Nisam pokazala da sam ljuta, zadržala sam to u sebi... To nije bio seks za jednu noć. Sa momkom se zabavljala nekoliko sedmica. Sutra sam je odvela kod lekara, koji joj je dao kontraceptivne pilule. A rekla sam joj i da koristi kondome - kaže Trejsi. Sem priznaje da je za manje od godinu dana promenila četvoricu partnera, ali ponosno ističe da spava samo sa momcima s kojima se zabavlja i da obavezno koristi kondome.



Majka smatra da je u redu i to što mala pije i vucara se naokolo.



- Sem često visi na ulici s društvom, piju pivo i puše travu. Ali mislim da popije samo nekoliko konzervi piva za veče, pa sam srećna zbog toga što nije alkos. Tu i tamo ****** džoint, ali mislim da nije probala ništa jače - hvali se Trejsi.
 
Samo se vi zekite ali ta žena je imala i ima najbolju decu na plaži i šire. One nadrkane oštrokonđe koje su svako malo drečele - su za uzvrat - od svoji vajnih potomaka - dobijale to isto.

Inače, ta majka je poseban slučaj. Jedna je od najbogatijih osoba ovde, njena majka ima najbolji butik za klince, ali je ona sama - celo leto provela u jednom te istom kupaćem kostimu...

To ja zovem skromnost i fokusiranje na bitno. Nju je bolelo uvo za ostale majke, modu na plaži, boleo je ćošak da li suprug zaista radi, nije je interesovalo da pazari đinđuve od Marokanaca - bila je skoncentrisana samo na ono jedino bitno - klince :)
 
Nekada je psihološko kažnjavanje 100 puta gore od šamara ili ćuške ...

Stvar je u tome da ako je roditelj psihopata, svejedno je kako će dete da kažnjava - stvar je propala sigurno.

Upravo tako. Da banalizujemo malo, da li je ukidanje televizije, cokolade i sl. jedan vid psiholoskog maltretiranja? Mozda ce i takav vid vaspitavanja biti jednog dana pod lupom.
 
Није оф топик, и делимично се слажем са тобом.
Све су то краткорочни пројекти, за које неко добија новац, а искрено, нису усмерени на било какву врсту побољшања.
Можда не би било лоше да се ,,неко'' умеша у породицу, али не на овај начин.
Нико се не нуди да едукује родитеље, него се предлажу забране.

Pa sto bi neko bacao pare da nauci nekog nesto, sto taj neko nece da nauci. :think:
 
Za malo dete lupanje po guzi je dovoljno, ali blago, a starijoj deci treba ako to zasluze uvesti sankcije i objasniti im zasto.
Zatvor za jedan samar je previse rigorozno sa jedne strane, ali sa druge strane dete nije potpuno fizicki razvijeno, motorika, kosti glave recimo zavrsavaju svoje srastanje u 2-3 godini zivota. I tako.

Nema potrebe ni za blagim lupanjem po guzi, to kažem iz iskustva. Tako malo dete mora da bude pod stalnim nadzorom, jednostavno ne sme se ispuštati iz vida. Ako hoće da, na primer, gurne šnalu u šteker, naravno da mu rečima nije moguće objasniti koliko je to opasno, zato se svi štekeri u kući zaštite. Ako hoće da se popne na stolicu i nagne se kroz prozor, naravno da mu neko od odraslih to neće dozvoliti. I tako dalje i tako dalje... Uvek postoji način, samo treba imati dovoljno strpljenja i odgovornosti.
 
Nema potrebe ni za blagim lupanjem po guzi, to kažem iz iskustva. Tako malo dete mora da bude pod stalnim nadzorom, jednostavno ne sme se ispuštati iz vida. Ako hoće da, na primer, gurne šnalu u šteker, naravno da mu rečima nije moguće objasniti koliko je to opasno, zato se svi štekeri u kući zaštite. Ako hoće da se popne na stolicu i nagne se kroz prozor, naravno da mu neko od odraslih to neće dozvoliti. I tako dalje i tako dalje... Uvek postoji način, samo treba imati dovoljno strpljenja i odgovornosti.

Tacno .Amin
 
Nema potrebe ni za blagim lupanjem po guzi, to kažem iz iskustva. Tako malo dete mora da bude pod stalnim nadzorom, jednostavno ne sme se ispuštati iz vida. Ako hoće da, na primer, gurne šnalu u šteker, naravno da mu rečima nije moguće objasniti koliko je to opasno, zato se svi štekeri u kući zaštite. Ako hoće da se popne na stolicu i nagne se kroz prozor, naravno da mu neko od odraslih to neće dozvoliti. I tako dalje i tako dalje... Uvek postoji način, samo treba imati dovoljno strpljenja i odgovornosti.

Kljucno, ali mislim da mnogi to nemaju.
 
Nema potrebe ni za blagim lupanjem po guzi, to kažem iz iskustva. Tako malo dete mora da bude pod stalnim nadzorom, jednostavno ne sme se ispuštati iz vida. Ako hoće da, na primer, gurne šnalu u šteker, naravno da mu rečima nije moguće objasniti koliko je to opasno, zato se svi štekeri u kući zaštite. Ako hoće da se popne na stolicu i nagne se kroz prozor, naravno da mu neko od odraslih to neće dozvoliti. I tako dalje i tako dalje... Uvek postoji način, samo treba imati dovoljno strpljenja i odgovornosti.

:ok::ok::ok:
 
Јесте, треба се с дететом убеђивати (све по најновијој рецептури психолога :roll: ), кад се отргне из руке
и крене да претрчава улицу, или кад гура прст или метални предмет у штекер, или кад се надноси над прозор,
а живи на вишим спратовима, или кад хоће да дохвати нешто са укљученог шпорета,..... :mrgreen:

Pre par godina prelazila sam ulicu zamisljena i malo je falilo da me pokupi autobus.. po toj logici da li sam trebala da sebe samaram ili da zamolim mozda vozaca da mi isto tako ukaze na gresku? Nije mi jasno.. a ni zasto bi dete bilo krivo jer gura prst u steker ili nadnosi nad prozor... itd. Primer, znam samo jedan par koji je pre dolaska bebe dovela strucnjaka koji im je kucu opremio i zastitio da bi dete bilo bezbedno. Svi stekeri su bili prekriveni, na sve pregrade i fioke u kuhinji postavljena je 'child safety' zastita, pregrada postavljena na vratima kuhinje.. itd. A neminovno je da ce i to dete gurati prste u steker... ali u svakom drugom slucaju su krivi roditelji koji nisu postavili adekvatne zastite u kuci. I posle udari dete 'jer ne slusa'. ???
 

Back
Top