Ја не могу да гледам те
сапунице, али морам да приметим да је, као у игри "глувих телефона"- иако је непотврђен тај Томислав Први, ипак постојао Томислав други и како-тако , окруњен је (од стране свог рођака - краља, али тако ти је то у сапуницама

):..Идеју о том "крунисању" и реализацију идеје спровео је Анте Павелић, само месец и нешто дана после проглашења геноцидне НДХ. Знамо и донаторе, али нећемо сад о њима.
Tomislav II., rođenjem princ kraljevske kuće Savoja od Italije, unuk španskog Kralja Amadea Prvog
Tomislavo II di Croazia
Zato su mu, kao utjehu, dodelili hrvatsku "krunu." U toku "vladavine" rodio mu se sin Amedeo Umberto Constantino Giorgio Paolo Elena Maria Fiorenzo Zvonimir, (greškom zbog nepoznavanja prave kroatske povijesti kršten kao Zvonimir, a ne Svinimir)
.
Али, нацистички краљ НДХ Аимоне, није никад видио своје поданство.
Ипак, као прву владарску одлуку отворио је канцеларију која ће се бавити истраживањем- где је то краљевство чији је он краљ?
Aimone created in his studio in Florence a "Croatian affairs office" in order to know the country in which he should reign.
Са падом нацизма и фашизма, пао је и краљ Хрватске Томислав Други, а да никад није крочио међ своје поданство
http://sh.wikipedia.org/wiki/Tomislav_II
http://it.wikipedia.org/wiki/Aimone_di_Savoia-Aosta_(1900-1948)
Шта рећи?Како проценити повијесну важност овог слиједа догађаја?
Нису имали 1941-43 ни нет, ни "Игре престола", чак ни "Монопол", па су се играли сами у својим кућама, свако са својим играчкама.
Елал, малал, даљ
Ти си сада краљ
А ја мала принчипеса
елал, малал, даљ.
Srebro moje drago i ja sam upravo šćeo sudjelovati u
promidžbi plemenite loze arvackijeh kraljeva pominjući Tomislava II Spoleta, Pavelićevog ljubimca koji je imao nemale sklonosti ka kocki i piću do zadnje krajcare...
„Тисеран: Ја сам Француз, али у Риму живим већ 23 година. Желите ли да говорите француски или талијански?
Рушиновић: Ваша узоритости, радије бих талијански.
Тисеран: Одакле сте, господине?
Рушиновић: Из Далмације.
Тисеран: Како ви као Далматинац можете представљати Хрватску? Има ли још таквих случајева у вашем јавном и политичком животу?
Рушиновић: Ваша узоритости, у Далмацији, осим незнатног броја Талијана, живе искључиво Хрвати.
Тисеран: Па како то да су вам ваши велики пријатељи и савезници Талијани могли узети Далмацију? Ви сте, дакле, слободни? Зар не радите све што хоће Нијемци, као што то раде и други поробљени народи у Еуропи? Зар се то може назвати слободом?
Рушиновић: Опростите, узоритости, али у томе се не бих могао сугласити с вама. Хрватска има своје границе, свог државног поглавара, своју владу, своју војску, своја дипломатска представништва. Ми уредујемо свој дом како одговара души и интересима хрватскога народа.
Тисеран: Ваша слобода слична је слободи француског маршала Петена. И он је слободан, али Нијемцима мора давати 80 одсто свих живежних намирница, док француски народ умире од глади. То нису приче, то ја знам врло добро.
Рушиновић: Хрватска је једнодушно иступила на страни Њемачке и помогла јој да сруши Југославију…
Тисеран: ]а знам да је хрватски народ тежио за слободом и да је на то имао право. То му право нитко није могао оспорити. Разумијем што је хрватски народ, у најповољнијем часу, устао противу Срба. Али драги господине, ваши пријатељи, фашисти, смију се вашој самосталности и слободи и егзистенцији хрватске државе. То ја чујем од њихових политичких глава. То што о вама говоре талијански часници, који се налазе у обалном појасу, управо је страшно. По њима, никад у Хрватској није било толико звјерстава као данас, кад су у тим крајевима на дневном реду убијања, палежи, разбојства, пљачке и крвави обрачуни.
Рушиновић: Све што се у Италији шири о Хрватској заудара клеветом. Нетко нас жели приказати чопором барбара и људождера.
Тисеран: Узалуд се браните, господине. Још за вријеме тридесетогодишњег рата, Хрвати су били познати као дивљаци, па су и у моме родном крају, Лорени, попалили неколико мјеста и тамо су опћенито сматрани злим људима.
Рушиновић: Али, Ваша узоритости…
Тисеран: Света столица је примила осам тисућа фотографија о злочинствима над православним пучанством. Знам позитивно, господине, да су и сами фрањевци, као на примјер отац Симић у Книну, узели учешћа у нападајима на српски живаљ, те су рушили православне цркве. Отац Симић је, са оружјем у руци, предводио скупину људи који су срушили православну цркву у Книну. Исто тако, порушили сте православну цркву у Бањој Луци. Поуздано знам да су се фрањевци у Босни и Херцеговини опћенито јадно понијели. То ме боли. Такве ствари не може чинит одгојен, културан и цивилизиран човјек, поготову свећеник.
Рушиновић: Ово слушам први пута …
Тисеран: Усташе су поклале највећи број православних свећеника. Након капитулације Југославије, у Хрватској је нестало 350. 000 Срба. Зар то није жалосно?
Рушиновић: Бојим се, Ваша узоритости, да су информације којима располажете…
Тисеран: Када ће вам доћи краљ, војвода од Сполета?
Рушиновић: Ускоро.
Тисеран: Ваш краљ никада неће доћи у Хрватску. Рекао ми је да сте га учинили краљем у земљи која није краљевина, јер овиси о Њемачкој и Италији. Кад сам га упитао хоће ли путовати у Загреб, одговорио је: ‘Како могу на то помишљати кад талијанска влада својим поступцима и непрестаним погрешкама квари пријатељске односе с Хрватском? С каквим бих се лицем могао појавити пред Хрватима?’ Војвода од Сполета, господине, одбија да иде у Хрватску.
Рушиновић: Колико ја знам, војвода од Сполета с радошћу је прихватио титулу хрватскога краља.
Тисеран: Присуствовао сам тој церемонији. Било је то осамнаестог свибња прошле године, у присуству талијанског краља Емануела Трећег, те Мусолинија, Павелића, војводе од Сполета (који се послије смрти свога брата назвао војводом од Аосте). Ваша круна била је најприје понуђена краљу Виктору Емануелу Трећем, али он већ има довољан број ефемерних круна,
па је ову пребацио својем братучеду, војводи од Сполета, којега је, дан прије него је овај именован краљем Хрватске, примио и Свети отац.
Рушиновић: Ваша узоритости, Хрвати су одвајкада представљали предзиђе кршћанства…
Тисеран: ANTEMURALE CHRISTIANITATIS добили су Хрвати, јер су били католици, мада су и Срби, премда припадају православној вјери, дали за Запад и католицизам исто толико колико и Хрвати, борећи се у кршћанским војскама…
Рушиновић: (Покушава да нађе ријеч)
Тисеран: Шта мислите, господине, како ће се завршити овај рат? Рушиновић: Разумије се, побједом сила Оси.
Тисеран: Мислите ли да ће и Независна Држава Хрватска наставити да егзистира?
Рушиновић: Наравски…
Тисеран: Ја пак мислим, господине, да ће Њемачка и Италија изгубити рат. Пораз сила Осовине већ сада је свршена ствар… Послије тог пораза, морам вам рећи, нестати ће и Независне Државе Хрватске, а Југославија ће бити поново успостављена…“
